Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
17 јули 2008
Мислења
496
Поени од реакции
27
Може ли да ми дадете совет...јас сакам да почнам у теретана али слаб сум па незнам што да одлучам дали прво да се здебелам малку па да почнам или со самото везбање ке кренам килажа....
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Може ли да ми дадете совет...јас сакам да почнам у теретана али слаб сум па незнам што да одлучам дали прво да се здебелам малку па да почнам или со самото везбање ке кренам килажа....
Jadi prvo , ili jadi mnogu dodeka vezbas ..
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Може ли да ми дадете совет...јас сакам да почнам у теретана али слаб сум па незнам што да одлучам дали прво да се здебелам малку па да почнам или со самото везбање ке кренам килажа....
колку години имаш? висина? килажа?
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Мојата програма :)

Прв ден: Гради и Трицепс
Втор ден: Грб и бицепс
Трет ден: Рамо и Нозе

Со секоја комбинација од сите овие праам стомачни

Идам некојси 8 месеци, али не идам за да напраам некојси којзнае какви мускули, идам за да ослабам, а откако ќе се деси тоа ... Ќе Почнам со праење мускули...Да се разбереме, нејќам да бидам ко баткине пред дискотека :) Сакам онака, убаво оформен и исцртан мускул.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Значи имам 14год. 180цм и 85кг.Тренирам карате и имам проблеми со јачината.Може ли да ми препорачите кој вежби се најдобри за добивање снага т.е. јачина?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Значи имам 14год. 180цм и 85кг.Тренирам карате и имам проблеми со јачината.Може ли да ми препорачите кој вежби се најдобри за добивање снага т.е. јачина?
вратило и разбој. тие даваат многу сила.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
19 години имам 1.82 висина 68 кг
пред се, сите у букмарк ова http://www.intense-workout.com/

неки, имаш и во линкот, а ќе ти пишам и вака. ти си "Ectomorph" односно, генетиката ти е таква што си слаб. метаболизмот ти е пребрз и ништо не се фаќа на тебе =)
можеш да накачиш тежина(во мускули афкорс) со вежбање и внесување на хидрати(пред тренинг) и протеини(по тренинг). треба да јадеш бар 5 пати на ден, убаво распределени оброци. ако тоа не бива, ќе си прашаш во теретаната за т.н. гејнери. ќе ти објаснат се таму, кој тип да го зимаш, како и сл.
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Дали знае некој кај има теретана во Карпош 1, центар?
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еј еве отидов 2 тренинга на теретана и сега све живо ме боли ( дали сум претерал со килажата затоа што ми е било првпат да вежбам ) или е нешто друго

1 тренинг = 2 часа
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
еј еве отидов 2 тренинга на теретана и сега све живо ме боли ( дали сум претерал со килажата затоа што ми е било првпат да вежбам ) или е нешто друго

1 тренинг = 2 часа

Секому првата недела му е пеколна, секој после тоа има воспалени, па макар и најлесни тежини доколку правилно ги дигаш.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
еј еве отидов 2 тренинга на теретана и сега све живо ме боли ( дали сум претерал со килажата затоа што ми е било првпат да вежбам ) или е нешто друго

1 тренинг = 2 часа
Најнормално е да те болат сеа мускулите.
Туку...некако многу ми е 2 часа....кои вежби ги вежбаше? Мене тренингот ми трае 70-80 мин максимум.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Еј а дај некој совет за смалување на килажа?
И здрава исхрана.......
:eek:lee::eek:lee:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Еј а дај некој совет за смалување на килажа?
И здрава исхрана.......
:eek:lee::eek:lee:
правилна исхрана? нема јадење леб, пржено месо, пржени компири, чоколади, помалку сол во исхрана, нема кашкавали, салами, тестенини(секакви), фаст фуд, палачинки, пици...
што смееш: многу вода, салати, варено месо, варени компири, ориз, риба многу, маслинов зејтин, мусли, јогурт/млеко(со мала масленост), овошје, зеленчук, белки, зелен чај и така.. имам изумено многу работи, ама тоа е горе доле.
ова во глобала =)
еј еве отидов 2 тренинга на теретана и сега све живо ме боли ( дали сум претерал со килажата затоа што ми е било првпат да вежбам ) или е нешто друго

1 тренинг = 2 часа
немој да ставаш килажа првите 1-2 недели, вежбај преку еден ден. не се оптеретувај, мускулите не ти се навикнати на терет и можеш да добиеш запаление.
вежбај ги сите вежби 1-2 недели на ден, со 2 повторувања, за загревање и привикнување на телото.
ЗАГРЕВАЈ СЕ ОБАВЕЗНО ПРЕД СЕКОЈ ТРЕНИНГ бар 5-10 мин.
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Може да ми дадете совет?...Значи сакам да симнам од килажа(и тоа доста) особено стомакот,па не знам од прилика што да вежбам...дали да идам во теретана или не и др.
Зборев со некои луѓе ми викаа да сум почнел во теретана па да земам аминокиселини тие ке ме стопеле ама некако не ми е реално тоа...Ако може некој од вас да ми каже некоја комбинација од здрава исхрана и вежби нормално...иначе 173cm висина, 85kg тежина
Фала однапред:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom