Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
9 февруари 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
abe zavisi koj sto saka da postigne... moj recept do top telo e redovno vezbanje, nemora da furas neso posebno tezina, zdrava ishrana (nikako kreatini ili bilo kakvi hemikalii) trcanje, tocak, orbitrek isto sto e mnogu bitno kako kondicioni(kardio) vezbi...i bi preporacal apcinja so pivski kvasec koi se vsusnost vitamini i normalna doza na proteini.....znaci ova e za normalno, zdravo, mashko telo...sea ako sakate da stavate masa i da BILDATE togas tuka se proteinite, kreatinite i sl...
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
abe zavisi koj sto saka da postigne... moj recept do top telo e redovno vezbanje, nemora da furas neso posebno tezina, zdrava ishrana (nikako kreatini ili bilo kakvi hemikalii) trcanje, tocak, orbitrek isto sto e mnogu bitno kako kondicioni(kardio) vezbi...i bi preporacal apcinja so pivski kvasec koi se vsusnost vitamini i normalna doza na proteini.....znaci ova e za normalno, zdravo, mashko telo...sea ako sakate da stavate masa i da BILDATE togas tuka se proteinite, kreatinite i sl...
Да да братче јас земав протеини и сега станав огромен и не знам шо да правам па и затоа не вежбам веќе и се надевам дека ќе ми падне мускулната маса колку толку:(,цела облека ми е мала,кога одам одам како "прв да ме убиле"(знаете на шо мислам):kesa:,....а и башка ме споредуваат со Рони Колеман ама јас не го сакам него па се надевам дека ќе паднам малце и ќе станам како Арнолд бидејќи тој ми е идол:toe:
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Zosto da ne jade testenini, kaskaval...? Spored mene, od moe iskustvo, ako e ok, mislam da ne e debel, treba redovno da jade, da ima navieno saat na primer sabajle vo 8:00 pa vo 14:00 pa vo 19:00 i neli izmegu ova nekoi takvi sitni obroci, najbitno e rednovno da se jade, jas jadam sve, sega ne preteruvam so przeni kompiri so McDonald's... ama jadam i toa, vo sekoj obrok jadam po 2 steka, bilo sto da jadam ubacuvam i stek i pijam po 1L mleko na den so 93% cist protein bez kreatini i takvi raboti.
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Zosto da ne jade testenini, kaskaval...? Spored mene, od moe iskustvo, ako e ok, mislam da ne e debel, treba redovno da jade, da ima navieno saat na primer sabajle vo 8:00 pa vo 14:00 pa vo 19:00 i neli izmegu ova nekoi takvi sitni obroci, najbitno e rednovno da se jade, jas jadam sve, sega ne preteruvam so przeni kompiri so McDonald's... ama jadam i toa, vo sekoj obrok jadam po 2 steka, bilo sto da jadam ubacuvam i stek i pijam po 1L mleko na den so 93% cist protein bez kreatini i takvi raboti.
Исхраната ти е одлична,само така продолжи:smir:
Колку време тренираш?
Колку креваш(да речиме на гради)?
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
A бе сношти прв пат дигав чучни у теретана. По подолго време ми ставија и сите други вежби за нозе да ги правам. И одма и повеке кила. Сеа не можам на газ да си седнам:tapp:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Zosto da ne jade testenini, kaskaval...? Spored mene, od moe iskustvo, ako e ok, mislam da ne e debel, treba redovno da jade, da ima navieno saat na primer sabajle vo 8:00 pa vo 14:00 pa vo 19:00 i neli izmegu ova nekoi takvi sitni obroci, najbitno e rednovno da se jade, jas jadam sve, sega ne preteruvam so przeni kompiri so McDonald's... ama jadam i toa, vo sekoj obrok jadam po 2 steka, bilo sto da jadam ubacuvam i stek i pijam po 1L mleko na den so 93% cist protein bez kreatini i takvi raboti.
па, немаат сите брз метаболизам ко тебе. тоа што го наведе многу брзо и лесно се фаќа на телото во вид на салце =) затоа да не го јадат тоа.

A бе сношти прв пат дигав чучни у теретана. По подолго време ми ставија и сите други вежби за нозе да ги правам. И одма и повеке кила. Сеа не можам на газ да си седнам:tapp:
секогаш загревај се, што и да вежбаш, особено кога ќе вежбаш раце(бицепс,трицепс). еве совет за нозе: не ставајте килажа огромна! ставајте по 20-30кг(кај кого-како) и правете ги споро вежбите со повеќе повторувања!!! е тогаш да видам дали ќе можете до дома да се довлечете =)
јас до пред 2 недели ставав по 50 до 100кг во зависност од вежба, 4 серии со малку репетиции(10). после поискусни ми кажаа да намалам тежина дупло и дупло да зголемам репетиции... е тек тогаш неможев да стојам, па камо ли да стигнам до дома:pos2:
значи-споро,повеќе репетиции,помалку килажа за нозе!
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
kengur, он не е шахист да вежба со 20 кг. Сака да каже оти прв пат вежбал такви вежби, иначе има вежбано нозе у друг пат : )

Ваљда го болат оти е оптеретувал некој мускул што нормално не го користе : )
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
kengur, он не е шахист да вежба со 20 кг. Сака да каже оти прв пат вежбал такви вежби, иначе има вежбано нозе у друг пат : )

Ваљда го болат оти е оптеретувал некој мускул што нормално не го користе : )
синко, јас зборам за профи бежба. дечкото што ми ја кажа е ѕвер и не сумљам во него. затоа викам така. незначи дека ако има некој добро тело и/или вежба 3 години мора да крева големи тежини...
јас се уверив ;)
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
ejjj pocni da vezbas...ako ne vezbas ke ti omalaksaat muskulite i ke se zdebelis....nisto bratce samo kardio vezbi kako trcanje, tocak itn. za da oslabes i vezbi so pomala tezina pr 30 kg ama po mn serii i vezbi vo serija da pravis za da gi isusis malce muskulite i potoa da gi definiras, posle nemas gajle:) zatoa za site na forumov, NE SE POTREBNI PROTEINI za da imas top telo. Proteinite se preporaclivi za luge koi se epten slabi, da dobijat vo masa i energija i da ja pretvorat vo muskuli...vo sprotivno NIKAKO.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
a aminokiselini?? treba li i toa i za sto se?
амино киселините се "building blocks of proteins", или ако протеинот е куќа, тогаш амино киселините се тули/цигли од кои се гради куќата =)
е сеа, телото произведува 10 амино киселини, а ги има вкупно 20. значи полка произведува телото, а пола ги внесуваме преку храна. аминото помага за побрза и подобра регенерација на мускулите и нивно хранење со протеини. и, еве нешто на англиски, ме мрзи во ова време да преведувам =) се надевам ќе сконтате

Humans can produce 10 of the 20 amino acids. The others must be supplied in the food. Failure to obtain enough of even 1 of the 10 essential amino acids, those that we cannot make, results in degradation of the body's proteins—muscle and so forth—to obtain the one amino acid that is needed. Unlike fat and starch, the human body does not store excess amino acids for later use—the amino acids must be in the food every day.

The 10 amino acids that we can produce are alanine, asparagine, aspartic acid, cysteine, glutamic acid, glutamine, glycine, proline, serine and tyrosine. Tyrosine is produced from phenylalanine, so if the diet is deficient in phenylalanine, tyrosine will be required as well. The essential amino acids are arginine (required for the young, but not for adults), histidine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, threonine, tryptophan, and valine. These amino acids are required in the diet. Plants, of course, must be able to make all the amino acids. Humans, on the other hand, do not have all the the enzymes required for the biosynthesis of all of the amino acids.

еве, вакви земам јас
http://www.ultimatenutrition.com/catalog/amino_acids/liquid_amino.html
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Дајте вежби кој помагаат за слабеење, и слушнав имало и за забрзување на метаболизмот :)

@Горданчо, стави некое фотце да те видиме до каде си.

п.с. ако си ко јове ич не клавај :)
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Дајте вежби кој помагаат за слабеење, и слушнав имало и за забрзување на метаболизмот :)

@Горданчо, стави некое фотце да те видиме до каде си.

п.с. ако си ко јове ич не клавај :)
вежби за слабеење?! кардио и само кардио - точак, трчање, орбитрек, степер + редовно(стандардно) вежбање на справи.
за да го убрзаш метаболизмот, јади по нешто на секои 1-2 саати =) односно: меѓу главни оброци касни јаболче, салатка, морков, краставица, некои диетални грицки, банана(пред тренинг 10 минути е перфектно),...
слика-нема. срам ми е:kesa:
кис4е
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
вежби за слабеење?! кардио и само кардио - точак, трчање, орбитрек, степер + редовно(стандардно) вежбање на справи.
за да го убрзаш метаболизмот, јади по нешто на секои 1-2 саати =) односно: меѓу главни оброци касни јаболче, салатка, морков, краставица, некои диетални грицки, банана(пред тренинг 10 минути е перфектно),...
слика-нема. срам ми е:kesa:
кис4е
Абе...ич не е лесно ке пукнам, цимериве јадат скара, сендвичи, пици, буреци, пијат кока кола итн итн, јас морам ориз да варам во интернатот, пире да прам, варено месо...Дали после 2 месеци кога не имам паднато некое килце ке може да се вратам на вистинското јадење, а притоа да не се здебелам? (нромално и тогаш ке вежбам)
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Абе...ич не е лесно ке пукнам, цимериве јадат скара, сендвичи, пици, буреци, пијат кока кола итн итн, јас морам ориз да варам во интернатот, пире да прам, варено месо...Дали после 2 месеци кога не имам паднато некое килце ке може да се вратам на вистинското јадење, а притоа да не се здебелам? (нромално и тогаш ке вежбам)
да, нека јадат. ама тебе летоска ќе ти се лепат пичиња и ќе ти го лижат згодното тело на плажа, а они ќе бидат 100кг сало со сендвич у рака на плажа, со маица. јасно?:vozbud: :pos: :pos:
иначе, 2 месеци ти се малку... треба поголема жртва, бар пола година(зависи од човек до човек). и после тоа ќе можеш чат пат да си к`снеш од забранетото, ама не да јадеш само така. ако сега правиш само еднаш престап во неделата, тогаш да речеме, ќе можеш 2-3 пати да праиш =)
само, штом приметиш дека се фаќа нешто на тебе(салце), си пичиш по старо дур се исчистиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom