Кабелски интернет, предности, штети...

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.827
Поени од реакции
5.661
Bev denes tamu i mi rekoa deka televizijata e zadolzitelna bidejki oni pred se se kabelski provajder za televizija a telefonot i internetot im bile kako dopolnitelna dejnost sto znaci deka ne moze samo internet.Toa sto ima nekolku luge sto koristat taka bilo samo za togas,sega veke ne moze.Kulturno im kazav ne sum zainteresiran za nikakov nivni paket i si otidov.Ke pocekam na 1 Septemvri dali ke ima nekakvi promeni kaj drugite internet provajderi posebno NEOTEL zasto i taka i taka paketot od MtNet mi istekuva za 2 ili 3 meseci.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ako ima nekoj od reon cair koj go koristi internetot od cablenet neka pise dali vredi da se prebacam na eden od nivnite tripl play paketi.nazad ima mnogu sprotivni kritiki nekoi go falat nekoi pcujat verojatno e do reonot pa zatoa neka napise nekoj od cair kako e vamu internetot od cabletel.
isto dali posle nadminuvanje na limitot od 15gb brzinata e kako sto pisuva 256k i dali na taa brzina ide dobar striming za muzika.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Јас од мојов кабелски интернет предности не видов туку нервите ми испаднаа особено последниве 2 недели.А да не правиме муабет зимово што ќе биде.А заврне малце одма се исклучува интернет ,,поради невремето,,
кое невреме бее:tapp:
 

tete

серанова
Член од
14 септември 2009
Мислења
124
Поени од реакции
5
Jas sum na telekabel i mnooogu e glupo. Postojano paga net
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.587
Поени од реакции
7.375
Ме интересира дали е нешто сменето во врска со она DOCSDIAG(програмче или што и да е :) )што го имам а е во врска со модемот наТЕЛЕКАБЕЛ,сега си покажува информации како и увек со исклучок на тоа DOWNLOAD UPLOAD BANDWITH,тоа сега го нема во тие информации.
Има ли некој информација зошто е тоа така ,или уште подобро како да ги дознаам тие информации пак :)) ??
I ja go primetiv istovo, sea nemoze da vidime na koja brzina e limitiran modemot i da ti kazam pravo mi dokurciva so smicalicive. Golem tasak ako ne vidam na kolku e limitiran modemot so DOCSdiag koa speedtest kazuva kolku im e tinja internetot. I telefonijata im e ista, nemoes da se razberes po telefon celo vreme sam se slusas ko eho :))))
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
I ja go primetiv istovo, sea nemoze da vidime na koja brzina e limitiran modemot i da ti kazam pravo mi dokurciva so smicalicive. Golem tasak ako ne vidam na kolku e limitiran modemot so DOCSdiag koa speedtest kazuva kolku im e tinja internetot. I telefonijata im e ista, nemoes da se razberes po telefon celo vreme sam se slusas ko eho :))))
Не бе не е лошо кај мене,имаше период(пред неколку месеци) кога беше али сеа си е топ..
Земи јавувај им се ,ке ти средат

Еве како е..




Последен резултат:
Брзина на преземање: 6207 kbps (775.9 КБ/сек пренос на податоци)
Брзина на праќање: 482 kbps (60.3 КБ/сек пренос на податоци)

Thu Oct 01 2009 02:09:57 GMT+0200 (Central European Standard Time)

speedtest.neotel.net.mk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.587
Поени од реакции
7.375
Samo sto primetiv deka modemot se izresetira i eve posle toa taze speedtest :D



 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Ja ziveam vo hrom i za iznenaduvanje kabelsiov e super. eve 6 meseci imam reeeetko koga pagja skoro nikogas i stvarno toa sto plakas toa dobivas.
Istoto go dobiva preku onnet pred edna godina i plakav 1300 a sega samo 500. Za taa cena duri e i predobro.Jas sum si ektra zadovolen!
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Предности: цената
Штети:
1. 1 ип адреса која е претешко да се промени.
2. Доколку ви е пуштен телевизорот брзината на нетот се намалува на пола, 3. никаква техничка подршка.
4. никаква безбедност на интернет значи кабловскиот мислам дека е без рутер.
5. стање брзина.
:wink:
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28


Карпош Cable-tel.



Од каде па сега ова??
па не е нешто новост баш проверено ми е кога симнувам некој филм од рапидшаре доколку се уклуче телевизорот и брзината на download ојде на пола:salut:
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
па не е нешто новост баш проверено ми е кога симнувам некој филм од рапидшаре доколку се уклуче телевизорот и брзината на download ојде на пола:salut:
Кај мене баш пробав и не реагира воопшто брзината!
Да не имаш проблем во начинот на поврзувањето на модемот и телевизорот!
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Кај мене баш пробав и не реагира воопшто брзината!
Да не имаш проблем во начинот на поврзувањето на модемот и телевизорот!

овај е начинот на поврзување на наједноставен начин
кабелот од бандерата иди кај мене дома и со раделник еден кабел оди во телевизорот а другиот во модемот...
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
London_boy, најверојатно телевизорот ти враќа сигнал по кабелот и прави проблем и кај тебе и кај комшиите.
Викни си екипа и кажи им да ти постават филтер пред телевизорот.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
Сметам дека кабелскиов интернет е најдобар на нашиве простори. Иако услугата не е многу добра (кога врне и грми се случуваше да немам интернет) само со овој интернет кога ќе го надминам лимитот брзината не ми паѓа на 8kb/s, туку е 30kb/s на кои можам сеуште да симнувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom