Фан Клуб: Италија

Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Italija ima tinja reprezentacija predviduvam ke ispadne vo grupi :)
Потценувајте ќе се чудите после коа ќе го креваат пехарот групи поминува сигурно зошо има лесни противници ама се после тоа ќе биде сведено на италијанска среќа како што беше тогаш со Австралија или слично еве еден легендарен клип од лудаков
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Па што ке му е уште 1 статик во напад, што поуниверзален напад толку подобро за екипата, доволни се само Џила и Пацини ( не е Липи деген ко наркоманон со Палермо ), останативе колку толку се олраунд играчи што е ок за тимот, и Пепе е поофанзивен, т.е. крило е, и во 433 варијанта ке игра напред. Средината е супер, одбраната за некое чудо со оглед дека станува збор за Италија е мизерна, и бочно се слаби ( и неискусни ) једино голманската позиција и централанта со Киелини се на место, другото е '' боже помогни ми ''.

Како и да е, реално, изненадување ке биде ако освојат али гледајќи го вака тимов, и перспективата за иднина, од наредно ЕП ке имаат истемпирана генерација која ке биде кадарна за највисоките дострели, а и Прандели е избор на место за предводник на истата.
Јебига, прелазот на генерации си го направи своето и е една од причините што добија дигресија во онаа линија наречена '' успех '' од последното ЕП па навака ...
Одбраната воопшто не е сумлива. имаат искуство и младост. Со оние играчи шо вртат низ серија а италија следните сезони можи да има феноменална одбрана. Единствена сумлива работа кај оваа репрезентација е како ќе се склопат. Со Кришито, Замброта и Маџо имаат добри бекови (ако добро памтам Бокети и Бонучи исто можат да играат на бековски позиции, а исто читав дека Липи пак експериментирал со Киелини на бековска позиција). Исто најавено беше да се игра со 3 во одбрана. Ба вака Маџио лесно би легнал како поповлечено крило на десната страна ако назад играат кришито-киело-канаваро. Ќе те потсетам шо напиша за нападот. Овие играчи се феноменални и уште подобро универзалци. Со овој избор можи да се прави каков било избор за составот и да се прилагодува према противниците.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
63
и јас сум од тиа шо навиват за милан и неможам да го гледам бориело како се влече ама сепак јакинта пред него :kesa:
 
Член од
28 април 2008
Мислења
294
Поени од реакции
134
дефинитивно според форма и според играчи Италија најслаб состав до сега!!
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.873
Поени од реакции
23.225
Јакинта - 18 натпревари во сите натпреварувања 6 голови и 3 асистенции, Јуве = 7 место на табела, одпаднат од групи од ЛШ, и Лига Европа 1/4 финале ако не се лажам

Роси - 34 натпревари 10 голови 3 асистенции Виљареал 7 место во Шпанија, не обезбеди место ни во ЛЕ

Марко Бориело - 34 натпревари 15 голови 1 асистенција, Милан 3 место во Италија до неколку кола пред крај во отворена трка за скудетото, 1/8 финале во ЛШ, и обезбеден директен пласман во ЛШ догодина.

Тиа играчи Џила, Мила што играат во второкласни екипи што завршуваат во вториот дел на табелата не сакам ни да ги спомнувам, ако е така и Ди Вајо треба да игра , како и Адаилтон у Бразил да игра прва постава и Макси Лопез у Аргентина итн итн.

Моментално пред Бориело место во репрезентацијата заслужува само Пацини и НИКОЈ ДРУГ, мене ми чуе стапот што Јакинта играл добро пред 10 године, моментално е ДРВО И НЕ ЗАСЛУЖУВА МЕСТО во Репрезентацијата, како и Роси, и крај на приказната. Липи е шупак и туе е крај на приказната. Да даде господ од група да испаднат па да му се смеем после копиле сенилно!
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Јакинта - 18 натпревари во сите натпреварувања 6 голови и 3 асистенции, Јуве = 7 место на табела, одпаднат од групи од ЛШ, и Лига Европа 1/4 финале ако не се лажам

Роси - 34 натпревари 10 голови 3 асистенции Виљареал 7 место во Шпанија, не обезбеди место ни во ЛЕ

Марко Бориело - 34 натпревари 15 голови 1 асистенција, Милан 3 место во Италија до неколку кола пред крај во отворена трка за скудетото, 1/8 финале во ЛШ, и обезбеден директен пласман во ЛШ догодина.

Тиа играчи Џила, Мила што играат во второкласни екипи што завршуваат во вториот дел на табелата не сакам ни да ги спомнувам, ако е така и Ди Вајо треба да игра , како и Адаилтон у Бразил да игра прва постава и Макси Лопез у Аргентина итн итн.

Моментално пред Бориело место во репрезентацијата заслужува само Пацини и НИКОЈ ДРУГ, мене ми чуе стапот што Јакинта играл добро пред 10 године, моментално е ДРВО И НЕ ЗАСЛУЖУВА МЕСТО во Репрезентацијата, како и Роси, и крај на приказната. Липи е шупак и туе е крај на приказната. Да даде господ од група да испаднат па да му се смеем после копиле сенилно!

Со овај памет да те слушни Абете наместо Прандели тебе ќе те клај за заменик на Липи.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.868
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.873
Поени од реакции
23.225
Mожда и дека ти не си го глеал Бориело сезонава, а моем и глава да остаем дека не си го глеал Роси појќе од 2 пута сезонава или пак Ди Натале и Пацини, за Јакинта нејќам бе ни муабет да праам, го гледал не го глеал општо познато е дека е камењ !
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Mожда и дека ти не си го глеал Бориело сезонава, а моем и глава да остаем дека не си го глеал Роси појќе од 2 пута сезонава или пак Ди Натале и Пацини, за Јакинта нејќам бе ни муабет да праам, го гледал не го глеал општо познато е дека е камењ !
За ова само изјавата на Липи нема проблем нека ме плукаат ќе им донесам уште една титула :)
 
Член од
3 февруари 2010
Мислења
570
Поени од реакции
69
Со тие играчи што беа во конкуренција мислам дека горе-доле Липи го направи правиот избор. Мислам дека најјаки адути на Италија на ова СП се: универзалноста на играчите, комбинацијата од младост-искуство и Липи
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.873
Поени од реакции
23.225
За ова само изјавата на Липи нема проблем нека ме плукаат ќе им донесам уште една титула :)

Кога ќе го видат Јакинта тамо, ќе му ја дадат на Липи и титулата од наредно светско :pos:
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.879
Поени од реакции
8.739
Предноста на Јакинта е што тој има осетено како е да се игра на големи натпреварувања, за разлика од Бориело, кој се беше посрал на пријателска утакмица за Италија, а не па на Светско да оди... но факт е дека Бориело колку толку имаше подобра сезона од Јакинта... тие се главните две разлики и предности кои овие два напаѓачи ги имаат... Липи го знае тоа и се одлучил за онаа постабилната варијанта,веќе проверена, знаеме Јакинта на Светското беше влегол од резерва и беше дал гол, го направи тоа дрско и сигурно, ситуација во кој Бориело ќе му се стресат ганглиите...
ова го пишувам како некое оправдување за одлуката на Липи... кога мене би ме прашале јас не би зел ниту Јакинта, ниту Бориело, туку Џузепе Роси...

еве го голот на Јакинта



--- надополнето ---

иста е ситуацијата и со Ди Натале, ќе видите човекот ќе го фати некој страв и гол нема да даде... очекувам добар настап на Џилардињо и особено од Пацини
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Mislam deka Borielo trebase da bide povikan na mestoto na Kvalarela :toe:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Предноста на Јакинта е што тој има осетено како е да се игра на големи натпреварувања, за разлика од Бориело, кој се беше посрал на пријателска утакмица за Италија, а не па на Светско да оди... но факт е дека Бориело колку толку имаше подобра сезона од Јакинта... тие се главните две разлики и предности кои овие два напаѓачи ги имаат... Липи го знае тоа и се одлучил за онаа постабилната варијанта,веќе проверена, знаеме Јакинта на Светското беше влегол од резерва и беше дал гол, го направи тоа дрско и сигурно, ситуација во кој Бориело ќе му се стресат ганглиите...
ова го пишувам како некое оправдување за одлуката на Липи... кога мене би ме прашале јас не би зел ниту Јакинта, ниту Бориело, туку Џузепе Роси...

еве го голот на Јакинта



--- надополнето ---

иста е ситуацијата и со Ди Натале, ќе видите човекот ќе го фати некој страв и гол нема да даде... очекувам добар настап на Џилардињо и особено од Пацини
Проблемот е шо Џузепе Роси е бескорисен за игра во Шеснајстерец, а Бориело за надвор од него. Јакинта го има најдоброто од двајцата. Брз е (тамам за контри - за италија збораме да не мисли некој дека ќе вртат околу 16терец и ќе го барат бориело), има одличен сенс за игра со нога (не колку роси али сепак доволно). Значи италија добива 2 во 1 и плус одговара на секоја формација. Ако го носи Роси тогаш мора да се игра со тројца напред па овај да биди крилен напаѓач, ако оди бориело исто мора да има играчи околу него шо ќе му да ват топки. Јакинта одговара во секоја формација и мислам дека то беше пресудно.

Патем шо се фатифте сите за ЈАкинта-Бориело. Некој да ми кажи шо ќе прај Гатузо или Пирло. Или недај боже Замброта. Касани можи вџеб да го пикни по играта сезонава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom