Фан Клуб: Пелистер

Член од
16 септември 2009
Мислења
102
Поени од реакции
72
Па то е финтата дека не зависиме од никој....за разлика од вас како шо кажвате со наши пари скопје се гради...значи вие зависите од нашите пари
 
Z

ziko bt

Гостин
а од кого сте ЗАВИСНИ???од Македонија
дефинитивно најлош транспарент
мене па стварно ме бендисва транспарентот а и ме бендисва и идејата сепак секој со све мислење
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.311
Поени од реакции
16.392
Држава у држава а ?

Туку стварно сте ја утупиле со песната, не ви чинело тоа. Алал на инвентивност и инспирација на тие на кои им текнал таков текст :tapp:
Поради вакви болни провокации посакувам никогаш да не дојдевте тука во Тетово да не "браните" a уствари не не браневте нас туку си ја браневте татковината.
Ама ко што гледам со транспарентот, си имате своја "татковина" вие
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
мене па стварно ме бендисва транспарентот а и ме бендисва и идејата сепак секој со све мислење
што толку ти се допаѓа:
нема врска тоа што е рачно правен,барем зборовите(независна,битола) да бидат со исти "фонт",и не ја гледам поентата на Вергината на локален патриотизам,подобро да се ставеле грбот на градот,на групата итн......ставате нешто што е НАЦИОНАЛНО,а проповедате ЛОКАЛ патриотизам:toe:
но како што и самите знаеме,само вие ја разбирате таа поента

уште ЕДЕН ГОЛЕМ МИНУС за овој т.н. транспарент
 

i'm

*
Член од
11 февруари 2009
Мислења
128
Поени од реакции
21
кој и зошто да се застрами? Мој роднини гинеа а некој мочко од тетово иди и ни вади транспарент дека сме пички во душа?Или некој скопјанец кој се буни за црква на плоштад а за споменик на скендер го нема нигде? Немој да навлегваш во политика оти сами ке си ископате голем гроб,оти заради вас ни се заеба цела држава!
 
Член од
27 август 2009
Мислења
899
Поени од реакции
158
кој и зошто да се застрами? Мој роднини гинеа а некој мочко од тетово иди и ни вади транспарент дека сме пички во душа?Или некој скопјанец кој се буни за црква на плоштад а за споменик на скендер го нема нигде? Немој да навлегваш во политика оти сами ке си ископате голем гроб,оти заради вас ни се заеба цела држава!
И немој ти мене да ми викаш албанец,заш ја знам како мие кој ќе видим албанско знаме у Тетово,ја знам како е кој провоцираа по пут кој са појче(нормално нее таке кој идемо и мие у група)а мн често се појче од нас и уште на крај доживев од "МАКЕДОНЦИ" да трпим понижување,епа да ти ебем и држава и све,подобро да пропаднемо,да непостоимо:nerv::nerv::nerv:
 

i'm

*
Член од
11 февруари 2009
Мислења
128
Поени од реакции
21
И немој ти мене да ми викаш албанец,заш ја знам како мие кој ќе видим албанско знаме у Тетово,ја знам како е кој провоцираа по пут кој са појче(нормално нее таке кој идемо и мие у група)а мн често се појче од нас и уште на крај доживев од "МАКЕДОНЦИ" да трпим понижување,епа да ти ебем и држава и све,подобро да пропаднемо,да непостоимо:nerv::nerv::nerv:
Па никој тебе лично не те нарекува албанец,песната е многу Албанци кај вас се собрани!А ти мислиш дека нас ни е кеф дека кај вас има Албанци,или кога одам скопје на секој втор чекор гледам албанец кој се понаша како да е во албанија и јас се чуствувам убо со тоа?Кај нас нема таква работа а нема ни да има , кај вас се случило тоа,е зошто е целата работа?Одговориси зошто таму ги има тука не па послем кажи си кој е пич*а кој не !Оф топик забегавме ама ова мораше да се спомни
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
што толку ти се допаѓа:
нема врска тоа што е рачно правен,барем зборовите(независна,битола) да бидат со исти "фонт",и не ја гледам поентата на Вергината на локален патриотизам,подобро да се ставеле грбот на градот,на групата итн......ставате нешто што е НАЦИОНАЛНО,а проповедате ЛОКАЛ патриотизам:toe:
но како што и самите знаеме,само вие ја разбирате таа поента

уште ЕДЕН ГОЛЕМ МИНУС за овој т.н. транспарент
Жал ми е шо многу од другите градови,посебно Комити не го разбираат скандирањето НЕЗАВИСНА БИТОЛА!!!!
Многу заблуди имало и ќе има околу ова, а не сте во право!!!:nenene:
НЕЗАВИСИСНА БИТОЛА-скандираме затоа шо градот Битола е упропастен од централната власт,и малите дечиња знаат шо се случи со ТАТ,еве најсвеж пример со Свед Милк..и во минатото со сите Битолски стопански гиганти,со сите афери....се ова беше масло на на оваа и предходните влади......
Битола НАМЕРНО е ОСАКАТЕНА на економски план(не само Битола,туку и цела ВНАТРЕШНОСТ како шо милувате вие од "метрополата"да го наречите останатиот нескопски дел од Македонија).:kesa:
Пееме Да живее независна Битола,за денот кога парите на Битолчани ќе се искористуваат за потребите на градот,кога владата ќе отвори фабрики,фирми....во Битола,а не парите од локалната самоуправа да одат за партиски цели,и индиректно и за проектот Скопје 2014,проект кој вие ЕУФОРИЧНО го прославивте,направивте кореографија и бевте пресреќни зошто на маката и мизеријата на цела Македонија,во услови на светска рецесија и на невидена криза во нашата економија(ако воопшто и имаме економија ние?мислам дека немаме:kesa:) не некоја НЕОДГОВОРНА ВЛАДА и текнало да фрла 200 мил евра во ветер и да прави барокни споменици..........РЕЗИЛ,и порано вадевте пароли ТАТ,СТОПАНСКАТА БАНКА ВИ ГИ ЛАПНА парите и ред други работи,па после нашите скандирања не чинеле..ццццццц...
Со ова само докажавте кој пати од комплески....
Независна Битола на економски план,да заживее пак Битолската индустрија која беше една од најголемите можеби и во Југославија,индустрија која беше уништена како шо беше се уништено во цела Македонија.
Последен пример како ЦЕНТРАЛАТА ја кочи Битола на спортски план е примерот со салата,таман почна да се реновира салата летово,се направи план,се смени паркетот,беше во план промена на столчињата,реновирање на ходниците и покривот и ОП им текна на директорите во ЈПССДП видоа дека сите пари шо салата ги добива од издавање на термините одат за нејзинни потреби,а не како дотогаш за потребите на партиите на власт-и РЕШИЈА ДА ГО СМЕНАТ директорот на салата,и си поставија нивни човек,послушник кој ќе ги слуша само нив и ќе им ги праќа парите во Скопје за партиските потреби.
Поголем пример за ОПСТРУКЦИЈА не постои,како не им е срам само не знам...Кај ќе одиме со вакви луѓе не знам,и после се чудиме зошто нема спорт во државата,е па нема,кога се се гради само во Скопје и свесно се уништуваат на спортски план другите градови...
Околу локал патриотизмот..
Никој не смее да го доведува во прашање ПАТРИОТИЗМОТ и љубовта на Битолчани кон Македонија!!!
Постои локал патриотизам да,и тоа голем,но вие немате право да кажувате дека не ја сакаме Македонија.
Ова е докажано многу пати,и не мешајте скандирање на навивачи со реална состојба и чувства на луѓето од Битола.
Историски гледано овај регион(заедно со Прилепскиот) е НАЈПАТРИОТСКИ,не само од конфликтот од 2001,туку и од Илинденското востание наваму.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
кој и зошто да се застрами? Мој роднини гинеа а некој мочко од тетово иди и ни вади транспарент дека сме пички во душа?Или некој скопјанец кој се буни за црква на плоштад а за споменик на скендер го нема нигде? Немој да навлегваш во политика оти сами ке си ископате голем гроб,оти заради вас ни се заеба цела држава!
Па никој тебе лично не те нарекува албанец,песната е многу Албанци кај вас се собрани!А ти мислиш дека нас ни е кеф дека кај вас има Албанци,или кога одам скопје на секој втор чекор гледам албанец кој се понаша како да е во албанија и јас се чуствувам убо со тоа?Кај нас нема таква работа а нема ни да има , кај вас се случило тоа,е зошто е целата работа?Одговориси зошто таму ги има тука не па послем кажи си кој е пич*а кој не !Оф топик забегавме ама ова мораше да се спомни
Лесно ви е да кажете вие од таму. Не би сакале да сте во наша кожа, ама баш би сакал и вие да се најдете во ваква ситуација, па да видим како вие би се справиле со индијанци. Да ви пикнат американците избеглици од Косово...како вие би реагирале тогаш, би дигнале глас против нив, би ги потепале, или што? Со постов сакаше да кажеш дека ние сме криви што ни пикнаја индијанци овде. Темава отиде у курац, скроз у друг правец ама страшно ме иритираат вакви глупи постови, како тоа ние сме биле криви. Пак ќе ти кажем, лесно е да кажеш од Битола, да пишеш на форум и сл. ама не си осетил изгледа на твоја кожа, па затоа и збориш.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
кој и зошто да се застрами? Мој роднини гинеа а некој мочко од тетово иди и ни вади транспарент дека сме пички во душа?Или некој скопјанец кој се буни за црква на плоштад а за споменик на скендер го нема нигде? Немој да навлегваш во политика оти сами ке си ископате голем гроб,оти заради вас ни се заеба цела држава!
со кој Скопјанец ќе правиш протест,бунт,нереди итн

Скопје-15%Албанци,15%Богаташи т.н.КРЕМ ЕЛИТА,20%Провинцијалци(без навреда само),40%Партиски обоени и само 10% на КОИ ГРАДОТ И ТАТКОВИНАТА ИМ значи нешто
ако има нешто Албанците демек одма ќе ни вратат,Крем елитата ќе отиде на викенд во Солун,Партиските војничиња не прават ништо без наредба од нивните штабови,Провинциалјците К_Р не ги БОЛИ за Скопје иако ќе остават поколение наредните 50 годин......што значи тие 10%(скоро сите навивачи на Вардар) ќе добијат пендрек,кривична,ќе биде обележен итн.............СО КОИ ДА ПРАВИШ НЕШТО????

да не тераме многу офтопик кога и самиот знаеш каква е ситуацијата во Скопје,а богами и во Македонија........ЌУТИ И ТРАЈ СИ:tapp:

--- надополнето ---

и ако тебе тоа те нервира(што не живееш во Скопје или Тетово) ЗАМИСЛИ како им е на Скопјаните и Тетовчаните????
па уште и албански пички и двојазично Скопје скандирате.........сакаме после ЕДИНСТВЕО(те молам само да ме поштедиш од реплицирањата од типот на ривалство е бе брат_)
да ривалство е но пред да се случеше војната во Хрватска БББ и Торцида ЗАЕДНО навиваат(колку толку барем подршка си даваат еден на друг) кога играа со Српски клубови.............а НИЕ,УШТЕ ТОЛКУ МЕЃУСЕБЕ СЕ ЈАДЕМЕ...........КОЈ го решил КОНФЛИКТОТ,КОЈ БИЛ,КОЈ УМРЕЛ за тоа итн.....................СИТЕ БЕА ЗА ОДБРАНА НА ТАТКОВИНАТА и беа МАКЕДОНЦИ(а не комити,војводи,чкембари,битолчани,скопјани,тетовци итн)

место таа НЕПРАВДА да ја продолжиме и понатаму(за апсолутната доминација на Албанците) ние ТЕРАМЕ НАВИВАЧКА КУЛТУРА и РИВАЛСТВО со МК групите:tapp:

--- надополнето ---

никој тоа не го оспорува
но мислам малку е смешно,а и глупаво во вакви денешни ситуации(каде што Македонецот е малцинство,малтретиран,заборавен) да форсирате таква идеја,парола итн?:/???

место сите да се ОБЕДИНИМЕ и да апстинираме од тоа ривалство,се додека не се доведе во најдобар ред,ние уште толку се препуцаваме????
кога ќе помине се тоа,слободно можеме да се вратиме на старите добри времиња:)

да не идеме само офтопик за џабе т.е. темава да не ја вртиме од Чкембари и Пелистер во МК менталитет;)
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Nadigruvanje bez “municija”




Pelister – Teteks 0-0

Gradski stadion “Tumbe kafe”. Gledaci: 500
Glaven sudija: Stevce Sulevski
Asistenti: Drage Nedelkoski i Zarko Todoroski (site od Ohrid)
Delegat: Dimce Popovski (Ohrid)
Strelci: nema
Zolti kartoni: Pavlovic (Pelister), Ndal, Peev (Teteks)
Crveni kartoni: Ndal (Teteks) vo 90 minuta

Pelister:

Pavlovic, Brdarovski, Gancev, Cvetkovski, Ristevski, T.Veljanovski, Bradonjic (od 73m. Maglovski), A.Veljanovski (od 63m. Petkovski), Ljamcevski, Iliev (od 79m. Bujcevski), Altiparmakovski


Teteks:

Mar. Jovanovski, Stojkovic, Ristov, Miskovski, Naumovski, Savevski (od 79m. Peev) Mir. Jovanovski, Zaharievski, Gligorovski (od 73m. Ndal), Iseni, Stojanovski (od 90m. D.Jovanovski)


Igrac na natprevarot:
Vladica Brdarovski (Pelister)


Vo prekrasen ambient i pozitivni vibracii od dvete navivacki grupi od tribinite, gostite podobro vlegoa vo natprevarot. Vodeni od dvata veterani na sredinata na terenot Savevski i Zaharievski, “stofarite” podobro ja kontroliraa topkata i prvi se zakanija. Miroslav Jovanovski na dva pati se probi po desnata strana i izmami aplauzi od malku brojnata publika. Najnapred biese nad golot, a vo vtoriot obid ubavo dodade do Stojanovski, no vo posleden moment domasniot kapiten Cvetkovski isfrli vo korner. Polovina poluvreme potrosija pelisterci da ja pronajdat svojata voobicaena igra i da ja prevzemat dominacijata so topkata i kontrolata na sredinata na terenot. I koga site ocekuvaa reakcija na zelenite, dojde nova sansa za gostite od Tetovo. Gligorovski se probi po desnata strana i biese od mrtov agol, no Pavlovic svoeto zaposleno prvo poluvreme go odraboti na visinata na zadacata. Od prviot korner duri na 7 minuti do odmorot, Pelister se zakani preku Cvetkovski, koj so glava biese vo pobliskiiot agol, no Mar. Jovanovski spasi cist gol, isfrlajki ja topkata vo korner. So 10-12 minuti celosna inicijativa na Pelister, no bez lucidnost vo zavrsnicata prviot del zavrsi bez tresenje na mrezite.
No pocetokot na vtoroto poluvreme donese kompletna prevlast na bitolcani, koi na dva pati bez blisku do vodstvo. Najnapred Altiparmakovski, a potoa i A.Veljanovski od korner gi zagreaa dlankite na Mar. Jovanovski, no promeni na rezultatot nemase. Na sprotivnata strana veteranot Zaharievski se obide direktno od sloboden udar vo 59 minuta, a Pavlovic so efektna parada go spasi svojot gol. Nitu vleguvanjata na Petkovski i Maglovski kaj domakinite i na Ndal kaj gostite ne ja smenija inercijata na mecot, vo koj umorot i toploto vreme pridonesoa tempoto da padne i da se cekaat prekini za poseriozni zakani. Od eden takov prekin rezervistot Mustafa Ndal bez topka go udri Kire Ristevski i vo nadopolnuvanjeto go zavrsi mecot, voedno i sampionatot. Prekinuvanje na pozitivnata serija na Pelister, no zadovolstvo na malku brojnite gledaci od borbenoto nadigruvanje na starite rivali.


Reakcii po natprevarot:

Goko Iliovski
(trener na FK Pelister)

Odigravme nesto poslab natprevar, posebno prvo poluvreme, no mislam deka remito e realen ishod na ovoj izednacen mec. Teteks se pretstavi kako silen i motiviran rival i cestitki za gostite za korektniot mec i odnesuvanjeto na dvete ekipi.


Toni Jakimovski
(sef na strucen stab na FK Teteks)

Odlicen mec po toploto vreme vo Bitola. Dvete ekipi imaa svoi momenti, a nie treba da zalime sto vo prvoto poluvreme ne gi realiziravme svolte sansi, pa lesno mozevme i da se raduvame na site tri boda. Zadovolen sum od izdanieto na moite fudbaleri i se nadevam deka vaka ke ja zavrsime sezonata.


15 poluvreminja bez primen gol

Pokraj matematickata potvrda na 4 mesto po remito na Sileks so Horizont Turnovo, satisfakcija za pelisterci e noviot rekord koj go postavija za nesovladlivost na domasen teren. Imeno zelenite od 14 dekemvri minatata godina koga so Sileks igraa 1:1 vo Bitola ne primile gol koga igrale oficijalni mecevi od prvenstvioto ili Kupot. 7 meca i edno poluvreme Pavlovic ili Petrovski ne kapitulirale, sto e poveke od 630 minuti bez primen gol na domasen teren.
Пелистер – Тетекс 0:0


12 Мај 2010
Во последниот натпревар во оваа фудбалска сезона која се одигра во Битола, фудбалерите не победија, но не примија гол и оваа полусезона ја завршија без примен гол на свој терен. Додека одбраната одлично ја одработи работата, напаѓачите не се прославија.


Градски стадион под “Тумбекафе”. Гледаци: 500
Главен судија: Стевче Шулевски, помошници: Драге Неделкоски и Жарко Тодороски од Охрид.
Делегат: Димче Поповски од Охрид.
Жолти картони: Павловиќ кај Пелистер), Ндал, Пеев кајТетекс.
Црвен картони Ндал од Тетекс.


Пелистер: Павловиќ, Брдаровски, Ганчев, Цветковски, Ристевски, Т. Велјановски, Брадоњиќ (од 73 минута Магловски), А. Велјановски (од 63 минута Петковски), Љамчевски, Илиев (од 79 минута Бујчевски), Алтипармаковски

Тетекс: Мар. Јовановски, Стојковиќ, Ристов, Мисковски, Наумовски, Савевски (од 79 минута Пеев) Мир. Јовановски, Захариевски, Глигоровски (од 73 минута Ндал), Исени, Стојановски (од 90 минута Д.Јовановски)

Играч на натпреварот: Владица Брдаровски (Пелистер)

Фудбалерите на Пелистер иако посакуваа победа на крајот од оваа фудбалска сезона пред своите навивачи кои денес не дојдоа во голем број, не дојдоа до неа, а се покажаа во најслабото издание пред битолчани.



Шанси за гол најпрво имаа фудбалерите на Тетекс преку Мирослав Јовановски кој на два пати се проби по десната страна и измами аплаузи од малку бројната публика. Најнапред биеше над голот, а во вториот обид убаво додаде до Стојановски, но во последен момент домашниот капитен Мајк Цветковски исфрли во корнер. Следуваше шансата на Глигоровски и одличната реакција на домашниот голман.
Во второто полувреме Пелистер се закани преку Цветковски, а потоа и Алтипармаковски и Александар Велјановски од корнер ги загреаа дланките на Марјан Јовановски, но промени на резултатот немаше.
На едно коло до крајот на оваа сезона фудбалерите на Пелистер и математички остануваат на четврото место, бидејќи и Силекс ремизираше. Фудбалерите на Пелистер од 14 декември минатата година кога со Силекс играа 1:1 во Битола не примиле гол во првенството и Купот или повеќе од 630 минути не капитулираа под Тумбекафе.
Тренерот на Пелистер, Науме Љамчевски по завршувањето на натпреварот рече:
-Одигравме нешто послаб натпревар, посебно прво полувреме, но мислам дека ремито е реален исход на овој изедначен натпревар во двете екипи не искористија шанса да постигнат гол. Тетекс се претстави како силен и мотивиран ривал и честитки за гостите.


Cetvrtoto mesto v djeb, do godina na piedestalot




Za prv pat vo proletnata polusezona fudbalerite na Pelister povrzaa tri oficijalni mecevi od sampionatot ili Kupot bez pobeda i so samo eden postignat gol. Sepak i remito bez golovi so Teteks matematicki go osigura 4 mesto vo presret na poslednoto kolo, so ogled na toa sto distancata so Sileks ostana 4 boda vo polza na bitolcani. Taka strucnio stab na zelenite ima namera v sabota na “Kukus” stadionot vo Turnovo da im dade doverba na onie koi igraa pomalku dosega vo 30 prvenstveni 6 Kup sredbi. Kako pozitiven aspekt moze da zeme i fenomenlanata serija na odbranbeniot red, koj igra fenomenalno vo Bitola i blizu 650 minuti ne primal gol. Ogromna zasluga za toa imaat dvajcata centralni defanzivni Goran Gancev i Majkl Cvetkovski, no i golmanskiot tandem Pavlovic – Petrovski, bekovite i zastitata na poslednata linija koja doaga od T.Veljanovski i Bradonjic.
Sepak turbolenciite i smenata na upravata pridonesoa Pelister da ostane bez licenca za evropski nastap, iako na 90 minuti do krajot na prvenstvoto se uste e so opcii za Ligata na Evropa. Prva golema cel za novata 20 sezona vo mak-fudbalot e pelisterci da se konsolidiraat i da ne dozvolat vakov kiks, koj silno go ostetuva bitolskiot prvoligas. Imeno vrakanjeto vo Evropskite kupovi i na finansiski i na igracki plan ke go zajaknese klubot. Sepak so mladite asovi od akademijata na klubot i nekolku odmereni zasiluvanja Pelister i narednata sezona moze da bide iznenaduvanje na sezonata i da otide cekor ponatamu, mozebi i vo borbata na trite najdobri ekipi vo Ligata.
Zelenite baraat dobar kraj na sezonata




Na 90 minuti do krajot na sezonata fudbalerite na Pelister se soocuvaat so edna od dvete ekipi koja ne ja pobedile ovaa sezona vo oficijalen mec. Pokraj Renova toa e Horizont Turnovo koj pokraj pobedata od 4:3 na “Kukus” minatata esen, moze da se pofali deka e edinstven tim koj go odnel celiot plen od pod Tumbe kafe. Za ova gostuvanje bitolcani najavuvaat maksimalen angazman, iako nema da bide lesno da se motiviraat fudbalerite, bidejki mecot vredi samo za prestiz i rivalitetot so turnovci. Zatoa najverojatno Ljamcevski i Iliovski ke se opredelat za kombiniran tim, sostaven od onie koi igraa pomalku vo dosegasniot del od sezonata. Se ocekuva doverba za Dragarski, Simonovski, Bujcevski i oporaveniot kapiten Petkovski. Ovaa sezona preku 30 fudbaleri go oblekoa dresot na Pelister vo oficijalni mecevi i nema da bide iznenaduvanje vo Turnovo taa brojka da se zgolemi.
Otkako postignaa pozitiven rekord na domasen teren pelisterci se nadevata deka ke sprecat i cetvrt mec bez pobeda. Imeno po Rabotnicki, Renova i Teteks, zelenite imaat za cel da se vratat neporazeni kako bi go prekinale tri nedelniot post. Bitolcani se sekavaat na remito 2:2 srede Bitola so Horizont Turnovo minatata sezonha, koe gi odvede vo barazot za opstanok. Zatoa ovaa sezona planiraat poromanticno da se zboguvaat od svoite navuvaci pred letnata pauza.

--- надополнето ---



--- надополнето ---

 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
ПРВА МФЛ 31 КОЛО 15 / 05 / 2010 година (сабота) 16.30 час

ХОРИЗОНТ – ПЕЛИСТЕР ТУРНОВО
Главен судија Стојанов Стојанче - Штип
1 асистент Караколев Никола - Штип
2 асистент Иванов Сашо - Штип
КОНТРОЛОР Илиоски Петре – Прилеп

4 судија Мавров Васко - Струмица



Б-репрезентацијата на Македонија на турнир во Јемен


По покана на Фудбалската Федерација на Јемен, Б-репрезентацијата на Македонија под водство на селекторот на репрезентацијата до 21г. Бобан Бабунски ќе учествува на турнир во градот Сана од 16-22 Мај.
На турнирот покрај Јемен и Македонија ќе учествуваат и селекциите на Оман и Буркина Фасо. Турнирот се игра под името Јемен Унификејшн (Yemen Unification CUP).
Експедицијата за Јемен заминува на 15. Мај во 13.50ч. преку Истанбул а се враќа на 23. Мај околу 12.30ч.
Брдаревски Владица ФК Пелистер
Вељановски Александар ФК Пелистер
Алтипарамковски Маријан ФК Пелистер

За натпреварот со хоризонт што да се очекува освен нерешено кога веќе ќе се оди во турново со втор тим
На утакмицата со тетекс слаба игра од нашите играчи и се виде дека многу влијаел (психолошки)поразот од работнички во купот


 

Kajgana Shop

На врв Bottom