Помош, софтверски проблеми и совети

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Врати ги пак (преку Add/Remove Programs) за да видиш дали е до нив проблемот (што не верувам)

Кој Windows го користиш?

Оди во RUN и пиши MSCONFIG, па во табот STARTUP и исклучи ги процесите кои не ти требаат (јас имам таму преку 20, уклучени се 3 :) )

Друго, колку фонтови имаш инсталирано? Што помалку, тоа побрзо.

Што процесор имаш?
заминаа неповратно :)

Xp сервис пак 3

Пишано и средено секојденвно при инсталација на секоја програма :) секој непотребен процес е мафнат (авто стартап на камера, јава, адобе риде апдејт и останата срања, останати се антивирусот, ctfmon и RUNDll32)

Нема повеќе од основните фонтови на виндовс.

Процесорот не верувам дека е проблем иако е стар, кога до вчера стартуваше супер :)

Друго чаре?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
заминаа неповратно :)

Xp сервис пак 3

Пишано и средено секојденвно при инсталација на секоја програма :) секој непотребен процес е мафнат (авто стартап на камера, јава, адобе риде апдејт и останата срања, останати се антивирусот, ctfmon и RUNDll32)

Нема повеќе од основните фонтови на виндовс.

Процесорот не верувам дека е проблем иако е стар, кога до вчера стартуваше супер :)

Друго чаре?

Епа ако ти е повеќе-јадрен процесорот, направи ја оваа финта:
RUN - msconfig - BOOT - Advanced Options - штиклирај Number of processors - одбери го најголемиот понуден број.

Сега за стартување на Windows-от ќе ги користи сите јадра.

Друго, напрај си систем ристор на вчера бе :)

Инаку, ова чекањето често се случува поради мрежната картичка, посебно ако преку неа зимаш интернет од D-Link модем.

Ај пробај направи и DISABLE на мрежната и види што ќе каже.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
добро го разбрав ова но имам различни видноус виста и видноус 7, аколку отприлика кошта тој кабел? а затшо секаде каде прашувам ме прават будала дека таквиот кабел не постои?
Или тебе те прават будала или они се будали кога ти велат дека таков кабел не постои. Толку се разбираат и тие што работат по IT продавниците. Некој со браварско средно школо седнал да продава компјутери и што сакаш да знае дали има таков кабел или не.:toe::toe:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Или тебе те прават будала или они се будали кога ти велат дека таков кабел не постои. Толку се разбираат и тие што работат по IT продавниците. Некој со браварско средно школо седнал да продава компјутери и што сакаш да знае дали има таков кабел или не.:toe::toe:
фала ми олесна кога прашував се почувстував ептен глупо дури се усрамив а знам дека мора да постои таков кабел.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Или тебе те прават будала или они се будали кога ти велат дека таков кабел не постои. Толку се разбираат и тие што работат по IT продавниците. Некој со браварско средно школо седнал да продава компјутери и што сакаш да знае дали има таков кабел или не.:toe::toe:
фала ми олесна кога прашував се почувстував ептен глупо дури се усрамив а знам дека мора да постои таков кабел.
А каков кабел ТОЧНО им кажуваш дека ти треба?

USB кабел за да префрлиш податоци од еден РС на друг Таков не постои :)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
А каков кабел ТОЧНО им кажуваш дека ти треба?

USB кабел за да префрлиш податоци од еден РС на друг Таков не постои :)
да јас ги прашав дали постои воопшто таков кабле за пренос усб или сл. они ми кажаа не постои јас пак прашувам а некој друг кабел з апрнеос немора да е усб они ми кажаа не постои, потребно ми е да ги пренесам информациите.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Епа ако ти е повеќе-јадрен процесорот, направи ја оваа финта:
RUN - msconfig - BOOT - Advanced Options - штиклирај Number of processors - одбери го најголемиот понуден број.

Сега за стартување на Windows-от ќе ги користи сите јадра.

Друго, напрај си систем ристор на вчера бе :)

Инаку, ова чекањето често се случува поради мрежната картичка, посебно ако преку неа зимаш интернет од D-Link модем.

Ај пробај направи и DISABLE на мрежната и види што ќе каже.
Сонувам за повеќејадрен :pos2: :D

А систем ристор :S тешко, куп работи симнав денес, апдејтирав скајпови, опери и се останато и да ти кажам не ми се подесуваат пак истите глупости одвај ја средив операва... како ја зачичкале алал да им е, ќе го трпам вака значи, јбг :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
да јас ги прашав дали постои воопшто таков кабле за пренос усб или сл. они ми кажаа не постои јас пак прашувам а некој друг кабел з апрнеос немора да е усб они ми кажаа не постои, потребно ми е да ги пренесам информациите.
Таков USB кабел не постои, а за другово не сте се разбрале.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Епа ако ти е повеќе-јадрен процесорот, направи ја оваа финта:
RUN - msconfig - BOOT - Advanced Options - штиклирај Number of processors - одбери го најголемиот понуден број.

Сега за стартување на Windows-от ќе ги користи сите јадра.
За ова сакам и јас да прашам. Имам двојадрен процесор Амд Атлон 64 Х2 Дуал. Не дека ми е бавен при стартување, ама зошто вака кога може побрзо, нели:wink: Дали вака се намалува животниот век на процесорот? Според мене не би требало бидејќи се користат двете јадра само при бутирање. И колку побрзо би било?
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
179
Поени од реакции
18
Ако може некој да ми каже како да го исшистам pc-во од вируси?
Користа Kaspersky IS 2010 има скенирано и бришено, но не добришано.. после секој рестарт Registry Editor и Task Menager не ми работат(Disabled by administrator).. ги активирам после секое рестартирање со Group Policy но џабе..
Гледав низ интернет кој како брише и најкористени се Spyware Doctor, malwerbytes and BitDifender.. дали се тие добри или имате да препорачате некој друг софтвер..?
Фала однапред..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За ова сакам и јас да прашам. Имам двојадрен процесор Амд Атлон 64 Х2 Дуал. Не дека ми е бавен при стартување, ама зошто вака кога може побрзо, нели:wink: Дали вака се намалува животниот век на процесорот? Според мене не би требало бидејќи се користат двете јадра само при бутирање. И колку побрзо би било?
Нема гајле.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ако може некој да ми каже како да го исшистам pc-во од вируси?
Користа Kaspersky IS 2010 има скенирано и бришено, но не добришано.. после секој рестарт Registry Editor и Task Menager не ми работат(Disabled by administrator).. ги активирам после секое рестартирање со Group Policy но џабе..
Гледав низ интернет кој како брише и најкористени се Spyware Doctor, malwerbytes and BitDifender.. дали се тие добри или имате да препорачате некој друг софтвер..?
Фала однапред..
Од двете болдирани,симни кое сакаш,ја средува работата...бар кај мене средуваше се...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
да јас ги прашав дали постои воопшто таков кабле за пренос усб или сл. они ми кажаа не постои јас пак прашувам а некој друг кабел з апрнеос немора да е усб они ми кажаа не постои, потребно ми е да ги пренесам информациите.
Ти треба мрежен кабел. Таков можи и веќе имаш, за интернетот.
А друга опција за да ги пренесеш податоците од еден на друг компјутер ти е УСБ флеш уред. Вакво најверојатно веќе имаш и најлесно ќе биде со тоа.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Таков USB кабел не постои, а за другово не сте се разбрале.
Добро таков усб кабел не постои специјално за трансфер на податоци од еден компјутер на друг, но постои мрежен кабел за трансфер...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom