Која е разликата?

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Според мене има разлика.
Иако и во двете ствари се збори за еден исти процес,сепак има некои додатоци кои овие работи ги прават различни.
Сексот-секс без чуства,каде што повеќе има физичка привлечност отколку психичка
Водење Љубов-секс со чуства,каде што посилна е најпрво психичката а потоа физичката привлечност.
Споредба:во обичниот секс не постои голема внимателност и е повеќе како потреба,додека во водењето љубов се е предводено од чуствата кои се длабоки наспроти саканиот и сакаме да ги споделиме со него,целосно да му се предадеме во секој смисол.
Но тоа е само мое мислење:smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Шо не ти е јасно во мојава реченица? :)
Кај е сексот во целиот тој ментален чин, тоа не ми е јасно. :)

Ај вака.
Станува збор за една иста работа, но постојат различни изрази.
Еве пример: вечер типот и типката се ебат/водат љубов/клецаат/плескаат односно, кој како милува...:)
Утредента типката ќе рече "Водевме љубов", а типот ќе рече "Ја ебев". И? Кој лаже?:)


Епа бараш дефиниции, како сакаш да не се изгубиш?:)
Некој смета дека водењето љубов е кога го правиш со љубената, некој смета дека дека водењето љубов треба да биде проследено со емоции...Наспроти на ова последново, некој смета дека водењето љубов не мора да биде споро и нежно, туку лепни на ѕид и води љубов. Или еби? И јас веќе не знам што да мислам.
Мемори... Џабе дебатираме кога на истото испаднавме на крај. :)

Абе баталете уствари... Секој си го дефинира како сака, попусто ќе полемизираме, кога е просто ко грав: некои милуваат да го нарекуваат водење љубов, некои секс. Секој си има различни критериуми за тоа кога да го нарече вака, кога така.

После сума сумарумов, не постирам више тука, ја претерав. :pos:
Ко да е којзнае колку важно какво име ќе му дадам, кога и вака и така ќе уживам во чинот. :icon_lol:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Има разлика...Секс може да се има со кого било, како резултат на физичката потреба за секс, што ја има секој. Водењето љубов освен што вклучува секс има и нешто повеќе чувства, чувство на единство со другата особа (што е психолошки дел), погледи итн... Неможе да се води љубов со било кого. Водењето љубов вклучува и психички момент, покрај физичкиот чин на секс.

Со една реченица...Би сакала да водам љубов со конкретна личност, а секс би можела да имам со било кој што физички ми се "бендисува":wink:
 
M

**MEMORY**

Гостин
Ко да е којзнае колку важно какво име ќе му дадам, кога и вака и така ќе уживам во чинот. :icon_lol:
Уште ова да додадам: Мое си е, како сакам така ќе си го викам.
Ама ќе има уште многу тупење на темава, ќе видиш.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..според мене има разлика ..сеа коај ќе се рече водење љубов за мене тоа значи секс кој е воден со чуство на љубов..со чуство на кој се грижиме и на секс со сакана личност со која би сакале сето она да го нарпавиме повторно..
а кога ќе се рече смао секс..според мене е она ..платонско..само колку да се издуваа таа и тој..да си смират хормони:toe:
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
normalno deka ima razlika megju sex i vodenje ljubov...sex moze da se ima so bilo kogo a ne moze so sekogo da se vodi ljubov...vodenje ljubov znaci da imas odnosi so nekoj sto navistina go sakas i ti znaci nesto vo zivotot...barem jas taka mislam
 

LiverpoolFC

Captain Fantastic!
Член од
10 ноември 2007
Мислења
864
Поени од реакции
15
Според мене има..

Сексот пред се ми е потреба. Сексот е еден вид one night long.. а Водење Љубов ми е искажување на емоции, со твојата љубов која навистина ја сакаш... не со некоја што ја запозна позади МТВ па ајде водев љубов да кажеш.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Не дека едното или другото е полошо/подобро, ама различно си ги дефинирам работите.

Секс: кога чинот се одвива побрзо и пострастно. Кога е похардкор де. Не сметам дека секс имаат луѓе што не се сакаат, напротив, туку луѓе што во моментот се напалени, не се “предигруваат“ туку побргу преминуваат на работата.

Водење љубов: повеќе “сакање“ пред сексањето. :) Галење, гушкање, бакнување и така натака. Подолга предигра.
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Има и тоа каква разлика. Сексот настанува пред се како последица на животински нагон и задоволување на физичките потреби при што не е важна личноста со која се прави тоа и резултат е само физичко задоволство кое трае релативно кратко, а водењето љубов е пред се психичко искуство кога другата особа ти е драга и мила. Со водењето љубов освен тоа физичко задоволство доаѓа и до психичко задоволство и исполнување кое може да трае, па дури и цел живот да се сеќаваш на убавите мигови поминати со саканата особа.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Има и тоа каква разлика. Сексот настанува пред се како последица на животински нагон и задоволување на физичките потреби при што не е важна личноста со која се прави тоа и резултат е само физичко задоволство кое трае релативно кратко, а водењето љубов е пред се психичко искуство кога другата особа ти е драга и мила. Со водењето љубов освен тоа физичко задоволство доаѓа и до психичко задоволство и исполнување кое може да трае, па дури и цел живот да се сеќаваш на убавите мигови поминати со саканата особа.
se slozuvam so gorniov post.i samo da nadopolnam:ima razlika i vo celta pri seksot i pri vodenjeto ljubov.najcesto kaj vodenjeto ljubov prvenstveno sekoj saka da go zadovoli partnerot,a vo fizickiot seks prvenstveno e najbitno sopstvenoto zadovolstvo.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
како јас го сваќам тоа...секс е ...секс...значи само тој чин од задовослтво го опкружува зборот секс...а водење љубов е мнооогу повеќе...
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Aма во сите случаи го брцаш куќеберникот во центарот на светот, нели? :)

Или важи она: Злато, не ми се лути, неа ја ебев, со тебе водам љубов пошо те сакам :smir:?
potpolno te poddrzuvam za mislenjevo
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
166
Поени од реакции
7
a be isto e ama i ne e isto seksot e brza rabota a vodenje ljubov e neso lagano sporo.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Секс си е секс, а вие како сакате наречете го. Постапката е иста...
Е сега некој си сака поетски да си се изразува, некој простачки, некој насилнички, некој културно... итн. итн. и затоа си постојаат различни називи за едно те исто ама во основа се тоа си е секс.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.727
Поени од реакции
19.890
Секс си е секс, а вие како сакате наречете го. Постапката е иста...
Е сега некој си сака поетски да си се изразува, некој простачки, некој насилнички, некој културно... итн. итн. и затоа си постојаат различни називи за едно те исто ама во основа се тоа си е секс.
Ете така што убаво и точно си кажа Годес, шо се замараме толку кога пак сиот чин се сведува на исто, поети у кревет нема, има две души кои си уживаат во чинот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom