Мачки (општи дискусии)

Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Macorov sto si go cuvam super mi se privikna vo domasni uslovi no sovetot sto go baram od forumov se odnesuva vo vrska so pustanje nadvor.Imeno stom ke mu se pruzi prilika saka pogotovo vecerno vreme da izbega nadvor.Potoa samo se vraka no toa od moj aspekt ne e higienski.Kazete sovet sto da se pravi vo vrska so ova
Гледаш, мачките за жал не го гледаат светот како ние, ниту пак имаат исти потреби како што имаме ние. Сепак можеби и не се толку различни од нас-сакаат да шетаат (особено мажјаците и тоа особено навечер), да комуницираат со својот вид (особено со женските), потребна им е и по некоја борба (за територија, за да се осетат на "свое"). Ние (и ова е вистина) не сме им толку потребни како што си вообразуваме-не "вртат" само за храна и дневна доза на внимание (?) :) За да имаш пред се ПСИХИЧКИ ЗДРАВО МАЧЕ мораш да му ги дозволиш сите задоволства што еден мачји живот може да ги пружи. Најчесто ваквиот живот има и грда страна (болести, повреди и тоа сериозни од борби и понекое скршено срце), но без разлика, тоа ги прави оноа што се (и поради кое ние толку им се восхитуваме)...

...Па, ај тргни од себе, како би ти било 24 часа секој ден да гледаш САМО луѓе?

П.С од ова ги исклучувам РАСНИТЕ мачки-да им дозволиш слобода на нив е многу скапо:smir:

И ова:

Види, јас моите сум ги пуштала слободно да влегуваат и излегуваат, но за да одржам хигиена, не сум им дозволувала да скокаат по намештај (маси и места кај што седиме), никакво спиење во кревет (заедно), ниту пак влагање и "тегнење" во кујна. Обично кога земам МАЛО маче (мин. 1 месец старо), се трудам да му створам вакви навики, му одредувам место каде ќе спие (или пак гледам на почетокот кое му е омилено место за прилегнување) и тука ставам перниче, кебенце и сл, си има своја посуда за храна и време кога се храни...и така. Гушкање, бацување и заедничко хранење НЕ ДОЛАЗИ У ОБЗИР (башка сметам дека мачките ваквиот изблик на емоции не го сфаќаат). Значи навики им создаваме кога се мали. Поголема мачка мислам дека исто така може да прифати однесување кое што и го наметнуваме (можеби треба малку повеќе време) но сепак се лесно прилагодливи. Битно е она што сакаш да го поставиш како правило да го правиш стрпливо и без сила (најчесто преку игра). И можеби НАЈВАЖНО од се е грижата за нејзиното здравје-санирање на повреди (ако настанат) и редовно чистење од паразити. Остнува понатака само да УЖИВАШ во нејзино друштво, бидејќи мачката можеме да ја доживееме во нејзината вистинска природа ЕДИНСТВЕНО ако успееме да НЕ ја претвориме во човек...:)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Фала за претходните одговори.
За среќа, испадна дека сепак само жешкото време е причината за неактивноста на мачето :)

Инаку, имам уште едно прашање :kesa:

Каде, во Скопје, може да се најде избор на играчки за мачиња?
И купив неколку играчки од пет шоп, али изборот беше ептен ограничен.

Знаете ли конкретен пет шоп каде има повеќе такви играчки?
Исто, со што обично си игра вашето маче? (моево редовно збудалува на оние ласерчињата, али страв ми е случајно да не и го оштетам видот со зрачењето - и не, не и светам у очи :), али ипак...а, за другиве играчки, некако е рамнодушна...затоа, некој совет од лично искуство, со што обично мачињата сакаат да си играат?)

edit:
Прочитав дека мачињата ептен сакале играчки пунети со она растението catnip или nepeta...сте имале ли некад таква играчка и каде може да ја најдам (видов еднаш у Рамстор, и кога следниот пат отидов за да ја купам, веќе беа потрошени)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
edit:
Прочитав дека мачињата ептен сакале играчки пунети со она растението catnip или nepeta...сте имале ли некад таква играчка и каде може да ја најдам (видов еднаш у Рамстор, и кога следниот пат отидов за да ја купам, веќе беа потрошени)
Шо се мучиш со фенси скапи играчки. Најлонска кеса од 2 денари. Завиткај ја околу себе, направи ја што помала можеш и гледај убаво е да врзана, да не се распартали веднаш и фрли му ја. Не сум видел маче да биде имуно на тоа чудо.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Шо се мучиш со фенси скапи играчки. Најлонска кеса од 2 денари. Завиткај ја околу себе, направи ја што помала можеш и гледај убаво е да врзана, да не се распартали веднаш и фрли му ја. Не сум видел маче да биде имуно на тоа чудо.
Точно! Ќеса закон за мачиња :pos: Баш сакав на ада да и напишам дека самопрајските играчки се далеку поинтересни за маче отколку купените. Макара со конец додадено нема шанси да не полуди од играње, Било што што шушка заврзи го на конец... :) Гумено топче...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Фала за претходните одговори.
За среќа, испадна дека сепак само жешкото време е причината за неактивноста на мачето :)

Инаку, имам уште едно прашање :kesa:

Каде, во Скопје, може да се најде избор на играчки за мачиња?
И купив неколку играчки од пет шоп, али изборот беше ептен ограничен.

Знаете ли конкретен пет шоп каде има повеќе такви играчки?
Исто, со што обично си игра вашето маче? (моево редовно збудалува на оние ласерчињата, али страв ми е случајно да не и го оштетам видот со зрачењето - и не, не и светам у очи :), али ипак...а, за другиве играчки, некако е рамнодушна...затоа, некој совет од лично искуство, со што обично мачињата сакаат да си играат?)

edit:
Прочитав дека мачињата ептен сакале играчки пунети со она растението catnip или nepeta...сте имале ли некад таква играчка и каде може да ја најдам (видов еднаш у Рамстор, и кога следниот пат отидов за да ја купам, веќе беа потрошени)

Овде ќе ги поддржам Наташа и Викторгг. Нема подобра играчка за маче од онаа што самата можеш да му ја направиш-уште еден пример: згужвај лист хартија и врзи ја со конец и залажи го мачето (почни да го влечеш хартивчето по земја за да му зашушка) има да направите ЛУДНИЦА. Она со ласерите е жива смешка-како мачка може да полуди од скокање и трчање по црвената точка, не може да си претпостави некој што не видел во живо (моето го спобеснував со вакво)...твојата констатација дека мачето е рамнодушно према купечките играчки, па излеа е жива вистина-излеа дека мачките не ги сакаат толку колку што трговците сакаат да прикажат... И моите (ниедно од оние што сум ги чувала) не играло со вакви играчки (барем не така како со оние од типот НАПРАВИ САМ). Исто така (ако имаш двор и дрвја), можете да "тренирате" качување-го залажуваш со тревка), но треба да пазиш да не ти "скубне" нагоре, па да не можеш после да го симнеш (иако треба да му дозлолиш да се навежба качување и симнивање-САМО). :smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Више пробав со "направи сам" играчки (поконкретно, обична замотана кеса, заврзана со конец) и Бети збесна од трчање.
Еве ја сеа преморена лежи :)

Али, некако ми е мерак да и носам купечки играчки. Се осеќам ко да и давам поклон. I luv to spoil her:kesa: (мада да, шо корист, кога она не се радува)

Anyways, фала од Бети и мене за предлозите:smir:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Више пробав со "направи сам" играчки (поконкретно, обична замотана кеса, заврзана со конец) и Бети збесна од трчање.
Еве ја сеа преморена лежи :)

Али, некако ми е мерак да и носам купечки играчки. Се осеќам ко да и давам поклон. I luv to spoil her:kesa: (мада да, шо корист, кога она не се радува)

Anyways, фала од Бети и мене за предлозите:smir:
Не разбираат они од поклони :) Подобро за такви дрнгалаци (зборот :pos: )да не си ги даваш парите, а ако сакаш нешто да и купиш има убави легла за нив, ем удобно ќе си се оптега, ем знаеш дека со сигурност ќе си го користи :)
Поздрав до Бети :pipi:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.722
Поени од реакции
71.187
Uste dve novi macinja imam:)
Abe sto e najbolje lek protiv buvi posto ednava macka gi ima na veliko:toe:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ada во бруно шоп имаш избор ама цените се....:)

Купи и мали топчиња, најубаво хеки (Hacky sack)


Моето ваквите не ги пушташе...лесни се и интересни за играње:) Бети ке се радува:D
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ова е Kitty...:))))

Прекрасна госпоѓица мац...оваа е ко прав аристократ (aristocat)!
Сијамка немам чувано (љубител сум на старата добра улична врста), ама сум слушнала дека имаат прилично "опак" карактер...како и да е твојава е права лепотица...:)
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
стварно е преубав,али лошко е..ама мене тоа ми се допаѓа кај овие мачки,не се само за галење, можеш и убаво да си се изнаиграш..
:) ќе имаш гребаници али нема да ти биде досадно со нив..:)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom