Што да се купи од компактната класа?

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Релативна е цената на Фиатот. Спореди ги цените во последните ...10-тина години, исто паѓа вредноста во однос на другите.

Пример купуваш Фиат за 13000 евра...по 10 години исиот ќе е 4000 да релеме...Купуваш Опел 15000 евра за 10 години ќе е 5000 ...сфаќаш?
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Релативна е цената на Фиатот. Спореди ги цените во последните ...10-тина години, исто паѓа вредноста во однос на другите.

Пример купуваш Фиат за 13000 евра...по 10 години исиот ќе е 4000 да релеме...Купуваш Опел 15000 евра за 10 години ќе е 5000 ...сфаќаш?
Абе можда али не сум прочитал дека некој фиат се покажал добро на хард тест
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ајде бе како гледате...
Како ке си ја чуваш колата така ке трае. Редовно миење и гарант нема да се јави `рѓа. Инаку гледам еднаш кеифот да ми се направи, колата не ја гледам како ке ја продадам, туку како ке ја возам, какви перформанси дава, каква комоција и потрошувачка.

А муабетот за моторот на фиат што се вградува во Астра... Ми беше дека ке имаат приближно исти перформанси, т.е. во пакетчето внатре чоколадото е исто, разликата е како е завиткано :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Линеата е на основа на Гранде Пунто, нешто на чекор до средна класа, а не е ни во ниската...А издолжена каросерија поштено, како во средна класа, претставува убав избор деновиве...
И Фиатите не се тоа што беа...на италијаните им текна да поработат на квалитетот...
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Jas bi odbral Seat Leon ili Peugeot 207,bitno mi e da e ubavo na izgled i da e dobra marka.
 

Goki_san

Dzabolebar of the month
Член од
16 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
1
Сеат Леон мислам дека е нешо најбољи у таа класа, али да не се заборават Аурис и Голф V.......
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Да и Леонот ми се допаѓа и мене. Аурисот...не ми праи ќеф!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Сеат Леон мислам дека е нешо најбољи у таа класа, али да не се заборават Аурис и Голф V.......
Дефинитивно е најдобар, до истиот заклучок и јас дојдов. -Затоа и го купив:wink:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Абе не дека имам Голф 5 ама стварно е ѕверски, сакам да ви кажам дека се што е германско е супер издржливо и квалитетно.Пред голфот имав купено Поло 1.6 и тоа беше револуција во поглед на автомобили кај таткоми.6 години, максимално возено и ни еден дел сменет-апсолутно дури и гумите не му ги сменивме,го купив 13 000 евра а после 6 години го продадов неворојатни 8 000 евра :wink:.И од тогаш станав миленик на VW.Сега 5ката ми е 1.9 TDI и неам зборови, ѕверска машина,фантастичен ентериер,огромен простор внатре,автоматска клима,ASR,ABS,Airbag,Radio MP3,патен компјутер кој покажува време изминато во автомобилот,температура,моментална потрошувачка на гориво(се осеќа дури кога стискаш на педала),уште колку километри може да се вози со моменталната количина на гориво и што уште не.Според мене германско си е германско...позз
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
762
Поени од реакции
293
Каков Голф какви бакрачи, само јапонско ако даваш толку пари(околу18000 евра) мислам дека толку кошта Голф 1.9тди. Одлична понуда е Хонда Цивик седан која доаѓа со 1.8 i-VTEC бензинец со 140 коња, и еден куп опрема за 16900 евра.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Каков Голф какви бакрачи, само јапонско ако даваш толку пари(околу18000 евра) мислам дека толку кошта Голф 1.9тди. Одлична понуда е Хонда Цивик седан која доаѓа со 1.8 i-VTEC бензинец со 140 коња, и еден куп опрема за 16900 евра.
1.9 TDI кошта 22.000.Ти ги споредуваш Голф и Хонда Цивик ? хеххе Не е само поевтино да платиш, финтата е колку ќе ти издржи.Ние македонците не сме германци за да менјаваме кола на секоја година.Ама затоа еднаш се плаќа и да те служи.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Како сакаш гледај, ама голф без пари да ми даваат не возам. Едноставно ми се гадни. А да имам 22.000 евра, ке возам А6 макар и 3-4 години старо. Еве едно добро што ми се бендиса.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
762
Поени од реакции
293
1.9 TDI кошта 22.000.Ти ги споредуваш Голф и Хонда Цивик ? хеххе Не е само поевтино да платиш, финтата е колку ќе ти издржи.Ние македонците не сме германци за да менјаваме кола на секоја година.Ама затоа еднаш се плаќа и да те служи.
Значи 22000 за тоа ѓубре од кола, па за тие пари имаш Цивик со 2.2 дизел мотор кој е најдобриот дизел на планетата. А за квалитет ако малку следиш, ке знаеш дека на првите три места по квалитет се јапонци. 1.Мазда, 2.Тојота. 3. Хонда, а во прите десет има само 2 европски марки и тоа на 9 и 10 место мислам беа Опел и Волво. толку фалениот VW се наоѓа негде на 15 место.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Значи 22000 за тоа ѓубре од кола, па за тие пари имаш Цивик со 2.2 дизел мотор кој е најдобриот дизел на планетата. А за квалитет ако малку следиш, ке знаеш дека на првите три места по квалитет се јапонци. 1.Мазда, 2.Тојота. 3. Хонда, а во прите десет има само 2 европски марки и тоа на 9 и 10 место мислам беа Опел и Волво. толку фалениот VW се наоѓа негде на 15 место.
Иначе мојот Голф 5 1.9 TDI вози со мотор од Тигуан (трето место во светот за најдобар мотор, се мисли на моќ,потрошувачка,издржливост итн.) имаше баш на Кајгана.
А ова некоја регионална топ листа дан ти е? А кај ти е Мерцедес,БМВ итн итн., па бандашот од Мерцедес е поиздржлив од цела Мазда,Тојота или Хонда.Бате Јапонец знае само изглед да ти дотера и ништо друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom