Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па на XP мора да му дојде крај. Не можеш да возиш скоро 10 години на ист оперативен се менува софтверот напредуваат апликациите, на ХР му заврши времето.
Точно, јас не го возам веќе скоро три години.....но муабетот беше околу намерното ограничување на подршката на ниво на хардвер.
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
дали некој да ми каже како иде инсталирање на windows xp на нов хард диск? дали е исто како форматирање?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Форматирање - ставања на информации од некој податочен систем и празна табела за датотеки. Презапишување на останатион дел од дискот е по избор.
Со други зборови се се бриши од дискот. Форматирање не означува никаква инсталација.

Инсталација на ОС - форматирање на диск со податочниот систем на ОСот и ставање на датотеките од ОСот. Види го првото мислење како се инсталира ОС.

Многу често поимот форматирање се користи наместо преинсталирање. Постапката е истата, преинсталирање ОС е всушност инсталирање ОС на истиот хард диск.
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
барав по нетов ама некако не ми е баш добро објаснето, ке може ли да ми кажете како да направам бутабилно усб со виндовс хп, пробав да направам (сите фајлови од цедето со виндовс хп да ги ставан на празо усб) ама не бива не се ботува :)
 
Член од
6 декември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
luge imam xp i sega go stavam vo pcto i butira i potoa pred da se formatira mi se pojavuva press any key to continue i jas pritiskam i mi se pojavuva eror i se restatira so moze da mu e na ovoj xp bidejki drugarot so mi go dade toj kaj nego go instaliral pomos
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
направив ботабилно усб на овој начин(но ја правев за xp) http://technetnepal.net/blogs/udhyan...-ultraiso.aspx

кога го ботирам се јавува оваа грешка
" "INF file txtsetup.sif is corrupt or missing , status 18.
Setup can not continue, Press any key to exit."

иначе имам лап топ на кој немам цд ром што е проблемот?

едит
го решив тој проблем ама сеа се јавува следново
setus was unable to format the partitin. the disk may be damaged.
make sure the drive is switched on and propertly conected
to your computer. if the disk is a SCSI disk make sure
your scsi device are properly terminated.
consult your compute manual or
scsi adapter documentation for more information.
youu must select different partition for windows xp
to continiune press enter.
 
Член од
6 декември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
luge kako da najdam product key za windows xp starter edition
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Ке можи да ми даде некој добар торрент за Windows Xp ???
Спуштив веќе еден, испадна дека е Pirated Edition...

Фала однапред :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
А оти несака кај мене? Сеа се почна и читањето на CDто престана при барање на A:\ - ете тоа.
Шо не е во ред?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Едно прашање за windows 7 нема да е проблем нели? Ја имам 7цава ама морам да го форматирам компјутеров, е сега имам цеде се, али дали ќе треба нешто да подесувам во биосот? Пошо прочитав на новиве компјутери тоа било автоматски подесено, или стандарт постапка да одам ставан ЦД то и Ф8 наваму натаму...
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Едно прашање за windows 7 нема да е проблем нели? Ја имам 7цава ама морам да го форматирам компјутеров, е сега имам цеде се, али дали ќе треба нешто да подесувам во биосот? Пошо прочитав на новиве компјутери тоа било автоматски подесено, или стандарт постапка да одам ставан ЦД то и Ф8 наваму натаму...
Исто е како со хп го пушташ да бутира од цд наместо од хард диск се рестартира компјутерот и почнува инсталацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom