Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Инсталирање на Windows Vista

Windows Vista, исто како XP, доаѓа на бутирачки оптички диск. Vista е возможна само на DVD, додека XP беше на обично CD. По првото бутирање, Windows Pre-installation Environment (WinPE) ќе се вчита во РАМ меморијата и подготвува обичен GUI интерфејс за првата фаза на инсталирање. Во Windows XP, првата фаза на инсталирање беше текст базиран во MS-DOS околина.

По осигурувањето дека јазикот, времето и форматот на валута, и јазична поддршка за тастатура се точни, може да преминеме на фазата Install Now, каде што одбираме Install Now. Потоа го внесуваме Product Key за Windows Vista со кој се одредува која верзија ќе биде инсталирана. Занимлив факт: Ако сакате може и да не го внесете Product Key-от, но тогаш Windows Vista ќе истече за 30 дена. Но после тоа ќе треба да го внесете Product Key-от што го добивате, или да ја реинсталирате Vista.

Потоа, се согласувате со EULA (End User Licence Agreement) и продолжувате до фазата каде ќе одберете помеѓу Upgrade (надградба) и Custom (Advanced) инсталација. Upgrade опцијата ќе биде оневозможена доколку го стартувате Setup-от од валидна верзија на Windows XP.


Во следната фаза на Setup-от, бирате на која партиција од вашиот хард диск да биде инсталирана Windows Vista. Ако ја инсталирате Vista на предходно користен хард диск, може да ги употребите Drive options (advanced) опциите за да го форматирате драјвот, кое е препорачливо.

Сега, Windows Setup-от копира Vista инсталациона слика (install image) на вашиот компјутер, ја проширува, и го инсталира Windows. После ребутирањето (Restart), ќе се појави нов скрин кој најавува отварање на Windows Vista и комплетирање на инсталацијата. Ова е подолг дел од Vista Setup-от, кој трае околу 15 до 20 минути. После следниот рестарт внесуваме неколку битни информации и пристапуваме до Vista desktop-от за прв пат.





Забележавме дека оваа порција од Windows Vista Setup-от е сосема различна од таа на XP. На XP Setup-от фазата базирана во text-mode ќе ги инстлаира фајловите и потоа го рестартира PC-то и влегува во setup-от во GUI интерфејс каде што ќе инсталира повеќе фајлови и каде поминуваме низ повеќе инсталациони чекори каде внесуваме име, име на компјутер, лозинка, датум и време, и некои поставки за мрежата. Многу од тие опции за конфигурација се невозможни во Vista Setup-от до крај. Пример: Vista Setup-от не не прашува за Администраторска лозинка или работна група (workgroup) низ инсталациониот процес.

Како и да е, после вториот рестарт, ќе видиме волшебник (wizard) кои ќе не носи низ последните процеси од Setup-от. На првиот скрин, внесуваме основно корисничко име и опционална лозинка. Можеме да одбереме слика за новиот кориснички акаунт (XP внесуваше слика по случаен избор, автоматски), каде имаме да избереме помеѓу 8 слики (кои може подоцна да ги смениме).

Во следниот чекор, внесуваме име на компјутерот (PC name) и одбираме позадина за desktop од листата (може да се промени подоцна, Vista содржи извонредна колекција на high-quality позадини за desktop). Потоа ги конфигурираме автоматските надградби (Automatic Updates) и датумот и времето. За крај, одбираме каков вид на мрежа користиме, home (домашна), work (работна), или public (јавна) мрежа.







По заблагодарувањето на Microsoft (thank you for installing Windows Vista :) ), Vista ќе ги оцени системските перформанси на компјутерот, додека трае тоа имате можност да прочитате што нуди Windows Vista преку промоционални прозорци. Додека овој досаден и непотребен процес е завршен, ќе ве дочека Windows Vista Welcome Screen, преку кој може да се логирате на вашиот нов систем.



Vista Setup процесите се попрости и се консумираат за помалку време отколку на претходните Windows Setup рутини. Vista располага со погоден Welcome Center кој располага со линкови до непотребни инсталациони задачи. Задолжително е Автоматските надградби да ги вклучите и да симнете потребни надградби, вклучувајки и надградби за драјвери на компјутерски уреди.

Еве како изгледа инсталација на Windows Vista. Значи многу полесно од Windows XP. Значи сега ќе знаете да инсталирате Vista. :helou:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Шо се дешава ако имам оригинал XP и пробам да апгрејдувам? Ке ми дае или ке ми рече дека ми треба и Vista product key? Пошо ич не ми се даваат уше 200 евра сеа :nenene:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Vista Product Key нормално дека треба да имаш, а за апгрејд треба да ја стартуваш инсталацијата за Виста преку XP, а не да бутираш со рестарт. :) А исто и нема да биде овозможена Upgrade опцијата ако имаш лиценциран Windows XP.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Утре планирам да ја ставам Вистата.
Имам XP, имам и Ubuntu. Ubuntu-то воопшто и не го користам пошто ми се јеба нешто... Муабетов ми е следен. Што треба да направам пред да ја инсталирам Vistata?

- Сакам да го задржам XP-то (за секој случај).
- Ubuntu-то може слободно и да се избрише...
- Сакам да имам Vista.

Значи:
- Креирам нова партиција за Vista-тa (колку гига да одделам?)
- Го брцам DVD-то и инсталирам?

Финтата е... Да не се ујебе нешто ради Linux-от? Лоадери, бут менија... А ако го избришам Линуксот па, ќе го немам ни Grub-от. Што да праам? Ајде еден туторијал ве молам :wink:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Acid напиша:
Утре планирам да ја ставам Вистата.
Имам XP, имам и Ubuntu. Ubuntu-то воопшто и не го користам пошто ми се јеба нешто... Муабетов ми е следен. Што треба да направам пред да ја инсталирам Vistata?

- Сакам да го задржам XP-то (за секој случај).
- Ubuntu-то може слободно и да се избрише...
- Сакам да имам Vista.

Значи:
- Креирам нова партиција за Vista-тa (колку гига да одделам?)
- Го брцам DVD-то и инсталирам?

Финтата е... Да не се ујебе нешто ради Linux-от? Лоадери, бут менија... А ако го избришам Линуксот па, ќе го немам ни Grub-от. Што да праам? Ајде еден туторијал ве молам :wink:
Јас имам на Ц Xp, а на Д ми е Vista ,кај мене не се направи никаков преоблем се си е ок,а треба да оделиш 12гб простор само за виста инсталација.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Утре планирам да ја ставам Вистата.
Финтата е... Да не се ујебе нешто ради Linux-от? Лоадери, бут менија... А ако го избришам Линуксот па, ќе го немам ни Grub-от. Што да праам? Ајде еден туторијал ве молам :wink:
Vista ќе го збриши GRUB-от без да праша, но фино лепо ќе детектира дека има XP и ќе стави уште една опција во нејзиното (веќе инсталирано бут мени) за подигање на XP-то.

Веќе штом бришиш Ubuntu-то, едноставно неговите две партиции избриши ги во инсталацијата во Vista-та и направи си NTFS партиција. Тоа е моментот кога ќе те праша Where do you want to install Windows Vista (ја има сликата погоре) па кликаш на Drive Options (Advanced) и таму ќе излезат партиции како и опциите за бришење, форматирање и креирање на партициите. Мислам дека ќе ти стане јасно. Само едно не сум сигурен дали таа алатка може да направи resize на NTFS партиции...

Значи бутираш со ДВД на Vistata, и чекаш да те праша Where do you want to install Windows Vista, одиш на Drive Options, бриши пребриши форматирај партиции (тоа зависи од тебе), ја селектираш новата партиција и тоа е тоа.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Благодарам, се фаќам на инсталирање. :)
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
Samo za vas kajgana na koj mu treba "crack" za vista neka prati poraka i ke mu pustam nego jas sum TANES HAKEROT NELI? hehe:)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
ЈЕУУ :)
Сакам да ја земам Виста (незнам од каде:)). И ако ја земам и инсталирам дали податоците шо си ги имав на ХР ќе си останат истите и во Виста?
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Јас колку што знам Vista прави посебен фолдер и во него ги става сите фајлови што се најдени во партицијата, така да сите податоци се заштитени. Ама за секој случај, ти префрли си ги податоците на партиција на која не мислиш да инсталираш Vista. Или остави еден фајл што не ти треба (или креирај празен .txt фајл), стави го на партицијата каде што е Vista и форматирај со неа и види како ке се однесува со фајлот за да знаеш што да правиш понатаму. Еве денеска сакам да ја ставам Vista, ама не сакам да се одделам од Кајгана еден сат :(
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
naum_spaseski напиша:
Јас колку што знам Vista прави посебен фолдер и во него ги става сите фајлови што се најдени во партицијата, така да сите податоци се заштитени. Ама за секој случај, ти префрли си ги податоците на партиција на која не мислиш да инсталираш Vista. Или остави еден фајл што не ти треба (или креирај празен .txt фајл), стави го на партицијата каде што е Vista и форматирај со неа и види како ке се однесува со фајлот за да знаеш што да правиш понатаму. Еве денеска сакам да ја ставам Vista, ама не сакам да се одделам од Кајгана еден сат :(
Абе ти за 14 не ми личиш :) А еј од Струга си или? :) Ако си од тамо дај кажи од кај ја зеде ВИСТА? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom