Возраст за прв сексуален однос

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

љубов,секс,петинг.


  • Вкупно гласачи
    109

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Па не е КНИГА ЗА ТУПАВЕЊЕ, Ама според библијата е поддржан само секс после бракот , а во тоа време најчесто браковите биле склопувани на таа возраст , од 12 до 15 години :)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Па не е КНИГА ЗА ТУПАВЕЊЕ, Ама според библијата е поддржан само секс после бракот , а во тоа време најчесто браковите биле склопувани на таа возраст , од 12 до 15 години :)
ИСПРАВКА!Во Библијата не е подржан секс после бракот, ТУКУ ВО БРАКОТ. Знам дека тоа сакаше да го напишеш, ама за да не дојде до недоразбирање со некој од форумџииве.

Инаку, младиот израелец станувал МАЖ, ако може така да се рече со полни 12. Станувал ПОЛНОПРАВЕН член на заедницата. Или преведено на нашки: можел да гласа; да полага за возачка; ...
Па, може да се каже и дека можел да стапи во брак. Инаку, се мажеле/женеле и после 12/15, верувај ми.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ај научно докажи ми ја било која работа што ја пишува во библијата! Хммм......така и си мислев, неможеш. Остај ги децата да се сексаат.

Многу ме нервира кога некој по ова прашање се брани со светата книга или античките адети.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Ај научно докажи ми ја било која работа што ја пишува во библијата! Хммм......така и си мислев, неможеш. Остај ги децата да се сексаат.

Многу ме нервира кога некој по ова прашање се брани со светата книга или античките адети.
Оди СИНЧЕ на тема: БИБЛИЈАТА и НАУКАТА. Таму се ДОкажува и НЕгира.

Секој си го има правото во својот живот да си прави што сака. Разбира се, ПОСЛЕДИЦИТЕ СЕКОЈ САМ СИ ГИ СНОСИ.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
мислам дека нема некоја одредена граница ама дека треба да е после 17 ....барем според мене...
 
Х

Ханзо

Гостин
Јас па заостанатиот се согласувам со Христијанин... Затупен сум, што да правам... :toe:
 
Член од
25 април 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Како прво не може мали девојчиња да имаат секс ако телото не им е оформено т.е не им е веќе развиено. А секое на различна воздраст се развива и влегува во пубертет- девојчињата порано, а момчињата подоцна затоа и постои навиката дека момчињата треба да бидат постарите во врската. Затоа не верувам дека постои универзална граница. Секој си има своја, индивидуална. ако има разум ќе знае кога каде и со кого и зашто ќе има секс.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
аман бе многу мала границата во Македонија, еееии 14 години, абе свесни ли сте 8 одделение е тоа. нее нешто не е во ред со светот. ама барем минимум 17 години. Ај бе на шо личе тава осмо одделение, оште у гаќи моча, па и секс ќе има, аууу, не оди на арно оваа работа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
аман бе многу мала границата во Македонија, еееии 14 години, абе свесни ли сте 8 одделение е тоа. нее нешто не е во ред со светот. ама барем минимум 17 години. Ај бе на шо личе тава осмо одделение, оште у гаќи моча, па и секс ќе има, аууу, не оди на арно оваа работа.
Донекаде си во право, но од друга страна сте се запрашале од каде иде оваа работа? Па еве ви само некој пример... Телевизиите, со своите разголени спотови што ги има преку цел ден (Планета, Пинк и уште 100 такви има на кабелските) најмногу влијаат на децата. Децата бе, деца се со 13-14 години... Второ е интернетот и модерното демократско живеење. А над сево ова, доаѓа домашното воспитување. Мислам дека тоа им фали на денешниве млади, кои се избегани од контрола.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Донекаде си во право, но од друга страна сте се запрашале од каде иде оваа работа? Па еве ви само некој пример... Телевизиите, со своите разголени спотови што ги има преку цел ден (Планета, Пинк и уште 100 такви има на кабелските) најмногу влијаат на децата. Децата бе, деца се со 13-14 години... Второ е интернетот и модерното демократско живеење. А над сево ова, доаѓа домашното воспитување. Мислам дека тоа им фали на денешниве млади, кои се избегани од контрола.
Сосема си во право,додека родителите трчаат по пари децата им прават разни глупости и после цацко крив епа никој не е крив освен родителите,а и посекако нецензурираните емисии и сл.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Морее на 16 годишен која 18 годишна ќе му даде ? :)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Морее на 16 годишен која 18 годишна ќе му даде ? :)
има и такви случаеви
знам едно 18 годишно девојче што му даде на 15 годишен
денес се и сешто постои..за ништо да не се чудиш:toe:
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
14god. vozdras e navistina prerano. najdobro e toa da se sluci samo koga sme spremni za toa. Pa mozebi 17,18,ne e bitno samo ne na 14.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Фала богу дека нечини да се ебаваат на 14 години и после зашто раѓале рано деца.Но тоа незначи и дека некој 18 годишен е подготвен на секс повеќе од 14 годишен.
Јас лично имав односи на скоро 18 години, и не дека си имав ставено некоја граница на 17 години ќе имам односи или на 18, туку едноставно сакав тој да биде човекот, ми дојде таков момент и се случи.Не се сметав ни за зрела ни за незрела.
А во врска со тоа секс пред брак не..Ко прво кој ќе иде 1-2-3 години и немаа да имаат односи? второ библијата е стара книга и дел од неа може да се однесува само на тоа време кога била пишувана.Како што беше кажано во некој пост погоре:Тогаш бракови се склучувале од 12-15 години.Зашто тогаш дете од 14 години би било зрело за секс а сега не? сепак ќе оставам на тоа дека сето тоа е лична одлука и никој неможе нешто да забрани или смени околу тоа.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Фала богу дека нечини да се ебаваат на 14 години и после зашто раѓале рано деца.Но тоа незначи и дека некој 18 годишен е подготвен на секс повеќе од 14 годишен.
Јас лично имав односи на скоро 18 години, и не дека си имав ставено некоја граница на 17 години ќе имам односи или на 18, туку едноставно сакав тој да биде човекот, ми дојде таков момент и се случи.Не се сметав ни за зрела ни за незрела.
А во врска со тоа секс пред брак не..Ко прво кој ќе иде 1-2-3 години и немаа да имаат односи? второ библијата е стара книга и дел од неа може да се однесува само на тоа време кога била пишувана.Како што беше кажано во некој пост погоре:Тогаш бракови се склучувале од 12-15 години.Зашто тогаш дете од 14 години би било зрело за секс а сега не? сепак ќе оставам на тоа дека сето тоа е лична одлука и никој неможе нешто да забрани или смени околу тоа.
За ова комплетно се согласум со тебе .
А чудно ми е како се кренала границата така погоре, ама порано сексот бил многу по поврзан со бракот така да тешко некој да земи жена ако претходно имала секс со друг, така да и тоа е една од причините.
Не е толку важно кога колку што е важно да имаш ум во глата да не прај глупости :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom