„Еутаназија” - ЗА или ПРОТИВ

Еутаназија. За или против?

  • За

    Гласови: 31 43,7%
  • Против

    Гласови: 31 43,7%
  • Сеедно

    Гласови: 9 12,7%

  • Вкупно гласачи
    71
Статус
Затворена за нови мислења.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Не зборев за болка на човекот на кој би му се извршила еутаназија.

Зборев за болката и совеста на личноста која ќе ја дозволи еутаназија на личност од својата фамилија.

Мене тоа психички многу ќе ми влијае, премногу сум приврзана кон фамилијата. Ќе се чуствувам како виновна за убиство.
Па и е убиство.

Оваа држава има пари за музеи, восочни фигури, воени мисии во странство. Сигурен сум дека ќе си најди доволно средства и за здравствениот систем.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Добро сега ќе ставаш на вага кој повеќе вреди тој да го оставиме затоа што има поголеми шанси?
Бев искрен и го пишав тоа што го пишав и нема да коментирам повеќе.
не те терам да коментираш , туку сакам да ти кажам , просечна фамилија од 5 души со еден коматозен болен кој е во болница без никакви шанси за живот , нема пари за да го одржува во живот него и останатите 4 члена во фамилијата .. Значи средствата кои ги даваат за "животот" на коматозниот , им ги намалува средствата за нив .. тоа сакам да ти го кажам ..просечна фамилија не може да си дозволи да одржува коматозен во живот на апарати ..

Па и е убиство.

Оваа држава има пари за музеи, восочни фигури, воени мисии во странство. Сигурен сум дека ќе си најди доволно средства и за здравствениот систем.
Пак друга тема ..

Ниедна држава нема да издвои средства за да се направат "ботанички градини" каде коматозните ќе вегетираат ..Едноставно нема поента ..разбираш ?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
не те терам да коментираш , туку сакам да ти кажам , просечна фамилија од 5 души со еден коматозен болен кој е во болница без никакви шанси за живот , нема пари за да го одржува во живот него и останатите 4 члена во фамилијата .. Значи средствата кои ги даваат за "животот" на коматозниот , им ги намалува средствата за нив .. тоа сакам да ти го кажам ..просечна фамилија не може да си дозволи да одржува коматозен во живот на апарати ..
.
Ниедна држава нема да издвои средства за да се направат "ботанички градини" каде коматозните ќе вегетираат ..Едноставно нема поента ..разбираш ?
А бре ќе си најди оваа држава пари. Уствари има пари само ќе ги пренамени и готово.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
А бре ќе си најди оваа држава пари. Уствари има пари само ќе ги пренамени и готово.
Да , да богата држава сме ние ..имаме мала стапка на невработеност и стечајци , социјални случаеви итн .. аха , ќе ги пренасочиме од нафтата која ја продаваме .. да да богати сме ..
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Да , да богата држава сме ние ..имаме мала стапка на невработеност и стечајци , социјални случаеви итн .. аха , ќе ги пренасочиме од нафтата која ја продаваме .. да да богати сме ..
Две милијарди буџет има, во 1998 имаше само седумстотини милиони. Државата има пари народот е сиромашен.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Две милијарди буџет има, во 1998 имаше само седумстотини милиони. Државата има пари народот е сиромашен.
Ако народот е сиромашен државата НЕМА пари...Него тоа е друга тема...
ВО декларацијата за прва на човекот има едно право кое гласи, секој човек има право на свој избор...Ако јас сам за себе одлучам дека сакам при неповратна кома да бидам исклучен од апарати, како смее некој тоа да ми го ускрати?!
Нели и тоа би пркосело на човековите права?!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ако народот е сиромашен државата НЕМА пари...Него тоа е друга тема...
ВО декларацијата за прва на човекот има едно право кое гласи, секој човек има право на свој избор...Ако јас сам за себе одлучам дека сакам при неповратна кома да бидам исклучен од апарати, како смее некој тоа да ми го ускрати?!
Нели и тоа би пркосело на човековите права?!
Да ама ако со тој избор се повредува себеси или другите, тогаш поразумните од него се должни да го спречат тоа, иако е против негова воља затоа што не размислува разумно. Дали ако некој сака да се обеси ти би му помогнал или би го одвратил од тоа?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Да ама ако со тој избор се повредува себеси или другите, тогаш поразумните од него се должни да го спречат тоа, иако е против негова воља затоа што не размислува разумно. Дали ако некој сака да се обеси ти би му помогнал или би го одвратил од тоа?
Тој што сака да се беси не е е во длабока кома...
Па ако е само свесен затоа што го прави...И кој рече дека тој не размислувал трезвено кога го побарал тоа?! Од каде можеш да бидеш ти сигурен дека тоа е бладање?!
Човек сам за себе е посвесен, отколку што се другите за него...И како што веќе кажав...Секој има право на ИЗБОР, без разлика дали другите го сакаат тој избор или не?
Кажи ми ти ако решиш да се жениш за некоја и твоите не ја сакаат ич, а ти умираш по неа, за нивно добро нема да се ожениш со таа што ја сакаш?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Тој што сака да се беси не е е во длабока кома...
Па ако е само свесен затоа што го прави...И кој рече дека тој не размислувал трезвено кога го побарал тоа?! Од каде можеш да бидеш ти сигурен дека тоа е бладање?!
Човек сам за себе е посвесен, отколку што се другите за него...И како што веќе кажав...Секој има право на ИЗБОР, без разлика дали другите го сакаат тој избор или не?
Кажи ми ти ако решиш да се жениш за некоја и твоите не ја сакаат ич, а ти умираш по неа, за нивно добро нема да се ожениш со таа што ја сакаш?
Јас го велам тоа и сите поголеми светски религии. А тоа за женењето моите секогаш можи да се премислат и да ја исправат грешката, а при еутаназија нема исправање.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Јас го велам тоа и сите поголеми светски религии. А тоа за женењето моите секогаш можи да се премислат и да ја исправат грешката, а при еутаназија нема исправање.
Значи ти дозволуваш друг да ти го води животот?!
Каде е тука правото на избор на секој човек?!
А пак од каде религиите пак компетентни да одлучуваат глобално...Религијата постоти додека има верници...А ако тој што бара еутаназија не е верник, што му е гајле него за тоа што викаат они. Јас сум верник па пак не ми е гајле дали мојата религија забранува еутаназија или не
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Значи ти дозволуваш друг да ти го води животот?!
Каде е тука правото на избор на секој човек?!
А пак од каде религиите пак компетентни да одлучуваат глобално...Религијата постоти додека има верници.
Не дозволувам никој да ми го води животот, сам си одлучувам за него.
Пример сакам да имам секс со некоја женска, ама таа мене ме нејќи. Јас си имам право на избор и избирам да имам секс со нејзе. Мислиш дека е во ред да ја силувам? Човековото право на избор е дозволиво само ако со тој избор не се повредува себеси или останатите.
Религиите се тука за да учат што е добро, а што лошо во филозовска смисла.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Не дозволувам никој да ми го води животот, сам си одлучувам за него.
Пример сакам да имам секс со некоја женска, ама таа мене ме нејќи. Јас си имам право на избор и избирам да имам секс со нејзе. Мислиш дека е во ред да ја силувам? Човековото право на избор е дозволиво само ако со тој избор не се повредува себеси или останатите.
Религиите се тука за да учат што е добро, а што лошо во филозовска смисла.
Токму така избираш секс со девојка која не сака секс. И не е во ред да ја силуваш. Но, таа девојка со која сакаш да имаш секс ако ја силуваш ќе учевствува директно во сексот, и ќе трпи последици кои директно ќе влијаат на нејзината личност. А при еутаназија никој не страда, затоа што поголема е болката да гледаш како некој се мачи, отколку кога знаеш дека со еутаназијата си ја исполнил последната желба на човек кој веќе неможе ништо друго да побара...

А и покрај тоа што животот е философија сма по себе, не значи дека треба цврсто да веруваме во тоа учење...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Но таа девојка ќе биде директно вклучена во тој процес на силување...Додека со еутаназијата умира само тој што е во ком,а не и тие околу него...
А и покрај тоа што животот е философија сма по себе, не значи дека треба цврсто да веруваме во тоа учење...
Чекај сега сакаш да кажиш дека таа избрала да биди силувана? Ај ако сакаш препиши го постов затоа што воопшто не е логички, нема смисла и не можам да го разберам.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Апсолутно сум проти, тоа убиство или самоубиство со помош.
А за тоа дека нема пари за одржување па ај да го скинеме, зашто на пример не се убиваат сите што немаат пари.
Ајде да решиме кој заслужува да живее кој не, бидејќи тие што имаат пари очигледно ќе ги негуваат, а тие што немаат-2 метра под земја.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom