„Со кого си - таков си!“ - Дали е така?

Член од
16 јули 2006
Мислења
312
Поени од реакции
4
најискрено баш денеска го правев муабетов со еден другар. он е таков, со кого си-таков си и јас сакав да му укажам дека тоа не е добро и дека треба да си има свои ставови, и свој карактер. јас мислам дека не сум така, бидејќи еве сега сум во тотално различна средина од таа што бев, но сепак не се сменив. сум била во многу друштва, сум прифатила можеби некои работи, но во глобала не сум се сменила.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Мислам дека важи.Пошто човек си ги бира пријателите.Ги бира според размислувањата,заедничките интереси,бара нешто што ќе ги поврзи,што ќе ги спои,па само така можи да опстани некое вистинско пријателство.
Јас лично,не би можела да се дружам со некој кој секоја втора вечер е по дискотеките и се пијанчи, се дрогира или слично.Секој си бара сроден човек на него.
Ако имаш цврст карактер, колку и да ти е расипано друштвото, нема да подлегниш.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Ако имаш цврст карактер, колку и да ти е расипано друштвото, нема да подлегниш.
Па не гледам причина да се дружам со некој со кој не ми одговара.Штом се дружам со некој значи дека воглавно имаме ист начин на живот и исти размислувања.Така да,цврсто стојам зад то:со кој си таков си.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Па не гледам причина да се дружам со некој со кој не ми одговара.Штом се дружам со некој значи дека воглавно имаме ист начин на живот и исти размислувања.Така да,цврсто стојам зад то:со кој си таков си.
Добро де паше, одма се фати за то дека реков расипано друштво.
Сакам да кажам дека, ете, некој постапки за кој ти мислиш дека не се во ред, ако имаш цврст карактер нема да ги напрајш.
Не можи ти да престаниш да се дружиш со некој ако неколку негови/нејзини постапки те нервират.
И на крај краева, луѓе сме, со различни карактери и различни мислења. Не можиш со никој да имаш потполно исти мислења. Можи да ви бидат слични, да се согласувате во некој работи..
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Добро де паше, одма се фати за то дека реков расипано друштво.
Сакам да кажам дека, ете, некој постапки за кој ти мислиш дека не се во ред, ако имаш цврст карактер нема да ги напрајш.
Не можи ти да престаниш да се дружиш со некој ако неколку негови/нејзини постапки те нервират.
И на крај краева, луѓе сме, со различни карактери и различни мислења. Не можиш со никој да имаш потполно исти мислења. Можи да ви бидат слични, да се согласувате во некој работи..
Па зато реков,воглавно исти мисења и каактери.Дека во се со некој можи да се сложиме е невозможно, се подразбира. И ко ќе расчистиме дека не можиме за се да имаме исто мислење или исти постапки, тогаш ако некој има драстично различни постапки и мислења од моите нема да биди во мое друштво,ако некој почнал да се пијанчи секоја вечер или да се дрогира и те како ќе престанам да се дружам со него.
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Drzi voda ova do nekade, zasho so toj sho si poprimash naviki od nego i sl.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Се зависи до карактерот. Ако си стабилен тип нема да подпаѓаш под други влијанија и ќе си бидеш свој на свој начин. Нели сум во право?
 

WindChill

3NitY
Член од
13 февруари 2008
Мислења
138
Поени од реакции
2
Се зависи до карактерот. Ако си стабилен тип нема да подпаѓаш под други влијанија и ќе си бидеш свој на свој начин. Нели сум во право?
Се сложувам :smir:

За многу важи поговорката Со кој си - таков си, меѓутоа не и кај ментално зрели личности. Личност која што е карактерно оформена, која има создадено свои ставови и одредено приоритети во животот, какво и да и е друштвото таа нема да се смени.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Се сложувам :smir:

За многу важи поговорката Со кој си - таков си, меѓутоа не и кај ментално зрели личности. Личност која што е карактерно оформена, која има создадено свои ставови и одредено приоритети во животот, какво и да и е друштвото таа нема да се смени.
Па нели е така. Иначе фала ти за цвеќето :)smir: ). По аватарот проценувам дека ги слушаш ХИМ. У право сум?
 
M

**MEMORY**

Гостин
Со кој си - таков си... Во очите на луѓето околу тебе, тоа секогаш ќе биде така, но во свои очи, секој си знае за себе...
"Ах, штом оваа се дружи со таа, тогаш на оваа пиши минус"
Имам другарка која има неколку негативности и голем број од оние што ја знаат (и што не ја знаат), немаат ама баш ич убаво мислење за неа. Се дружам со неа, испаѓам на кафе, и искрено со неа како што можам да направам муабет, не можам ни со една друга другарка. Тоа што она го прави, нејзе и е убаво. Не се согласувам јас со тоа, но која сум јас за да и заповедам во животот? Можеби сега некој ќе си помисли дека ако јас сум и вистинска другарка, ќе гледам да ја оттргнам од тие лоши пороци... Сум пробала неколку пати одоколу да фанам некој таков муабет со неа, ама гледам дека нема цел и се повлекувам. Нејзин живот, нејзини правила...
 
Член од
21 јули 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Vo globala taka e so koj si takov si zosto dokolku se druzis so nekoj znaci ti odgovara negovoto drustvo i negovata licnost pa do negde i ti se ukolpuvas so nego.Sepak toa e razlicno kaj sekogo a i najveke zavisi do karakterot i sekoj si znae kako e najdobro za nego i so koj treba da druzi.A totalno sum prtov predrasudite-glej go ovoj so onoj druzi pa necini
 
Член од
19 февруари 2008
Мислења
103
Поени од реакции
1
jas mislam deka vo poveketo slucai e taka ama ima i isklucoci na primer znam edna devojka koja se druzi so edni licemerki a taa samata ne e takva i zatoa ako nesto mi treba od nea vednas ke i pobaram a i ako taa od mene nesto pobara usluga pomos ili slicno ke i pomognam. a inace e vistina a i za toa imam primer edna moja drugarka otkako jas si zaminav i pocna uste poveke da se druzi so nejzina skolska e smenata toa go poznavam po nacinot na koj mi pisuva poraki ili pa se dopisuvame na msn. samo ne znam dali ke ja prepoznaam koga pak ke se vidime.
 
Член од
20 август 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
abe jas vi kazvam ne e taka evo vi primer
site vo moeno drustvo puset :)pusk:) samo jas ne i so sakate pojke od ova
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Генерално е така, меѓутоа има и исклучоци. Не може некој ако не сакаш да те натера да пиеш или да пушиш. Се е до сопствената волја и до тоа колку си психолошки силен, да не паднеш под нечие влијание.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
донекаде има вистина, но не мора да е така.
лично знам некои личности кои западнале од кога почнале да се дружат со друго друштво. дрога, алкохол и такви работи
но додека си останеш свој, друштвото и не мора да ти влијае
 

Kajgana Shop

На врв Bottom