Најдобар лаптоп

  • Креатор на темата Svetovid
  • Време на започнување

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
За 1 месец, до 2 најмногу ќе купувам лаптоп, па ако може некој да ми препорача некој ама не од САД или сл. туку од Македонија, Скопје или Струмица. Тошиба, Самсунг, ХП...

Само битно ми е ова: да има над 2 гб рам, до 4 пожелно, 17'' екран, и добар процесор (дуал кор, квад кор ми е прескап, АМД 5200+ или подобар, или еквивалентен Интел), графичка ми треба само за филмови и за CS. :)

Kој има предлози нека повели. Што повеќе, толку подобро.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Човече па ова се премногу пари за ваков Лап Топ, за овие пари еве што би земал јас.:toe::toe::vozbud:

http://revolution.com.mk/info.php?productID=1464
Абе добро. Ова е попручуена фирма. VAIO, па и затоа се малце поскапи иако твојот лап топ што би сакал да го земеш нема којзнае која разлика. :)

Тоа е тоа. Ја сум доста задоволен. :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
За 1 месец, до 2 најмногу ќе купувам лаптоп, па ако може некој да ми препорача некој ама не од САД или сл. туку од Македонија, Скопје или Струмица. Тошиба, Самсунг, ХП...

Само битно ми е ова: да има над 2 гб рам, до 4 пожелно, 17'' екран, и добар процесор (дуал кор, квад кор ми е прескап, АМД 5200+ или подобар, или еквивалентен Интел), графичка ми треба само за филмови и за CS. :)

Kој има предлози нека повели. Што повеќе, толку подобро.
Ова ке ти ги задоволи потребите????:raz:
А за рамот, и да имаш 4 гб рам нема да ти е потребно бидејќи како што знам јас Windows XP и Windows Vista читаат само до 3 гб рам, така да 1 гб така ке ти стои...Точно е ова или грешка сум?:toe::raz::pos2:
BTW ова ти е супер лап топ мене ми прави мерак...:):)

http://revolution.com.mk/info.php?productID=1464
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
А за рамот, и да имаш 4 гб рам нема да ти е потребно бидејќи како што знам јас Windows XP и Windows Vista читаат само до 3 гб рам, така да 1 гб така ке ти стои...Точно е ова или грешка сум?:toe::raz::pos2:
64 битен Виста чита и повеќе
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
0
Eve vi Sony Vaio za 35.500 den

SONY VGN-NR310E/S

• Intel® Pentium® Dual-Core T2370 with 533MHz FSB, 1MB L2 cache, 1.73GHz
• 2GB PC2-4200 DDR2 memory for multitasking power, expandable to 2GB
• Multiformat DVD±RW/CD-RW drive with double-layer support records up to 8.5GB of data or 4 hours of video using compatible DVD+R DL and DVD-R DL media; also supports DVD-RAM
• 15.4" WXGA LCD widescreen display with XBRITE-ECO technology, 1280 x 800
• 160GB Serial ATA hard drive (5400 rpm)
• Intel® Graphics Media Accelerator X3100 with 251MB video memory as allocated by Windows Vista; VGA out with Smart Display sensor
• A/V mode for one-touch access to your frequently used media
• i.LINK (IEEE 1394) port and 4 USB 2.0 ports for fast digital video, audio and data transfer; Memory Stick PRO with MagicGate functionality and Secure Digital card slots
• Built-in Atheros wireless network connection (802.11b/g); 10Base-T/100Base-TX Fast Ethernet LAN with RJ-45 connector; V.90/V.92 high-speed modem
• Weighs 6.3 lbs. and measures just 1.5" thin for portable power; lithium-ion battery and AC adapter
• Granite case finish with fabric-like textured design
• Microsoft Windows Vista Home Premium Edition operating system with Service Pack 1 (SP1) preinstalled; software package included with Sony Click to Disc, Microsoft Works SE 9.0 and more
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Eve vi Sony Vaio za 35.500 den

SONY VGN-NR310E/S

• Intel® Pentium® Dual-Core T2370 with 533MHz FSB, 1MB L2 cache, 1.73GHz
• 2GB PC2-4200 DDR2 memory for multitasking power, expandable to 2GB
• Multiformat DVD±RW/CD-RW drive with double-layer support records up to 8.5GB of data or 4 hours of video using compatible DVD+R DL and DVD-R DL media; also supports DVD-RAM
• 15.4" WXGA LCD widescreen display with XBRITE-ECO technology, 1280 x 800
• 160GB Serial ATA hard drive (5400 rpm)
• Intel® Graphics Media Accelerator X3100 with 251MB video memory as allocated by Windows Vista; VGA out with Smart Display sensor
• A/V mode for one-touch access to your frequently used media
• i.LINK (IEEE 1394) port and 4 USB 2.0 ports for fast digital video, audio and data transfer; Memory Stick PRO with MagicGate functionality and Secure Digital card slots
• Built-in Atheros wireless network connection (802.11b/g); 10Base-T/100Base-TX Fast Ethernet LAN with RJ-45 connector; V.90/V.92 high-speed modem
• Weighs 6.3 lbs. and measures just 1.5" thin for portable power; lithium-ion battery and AC adapter
• Granite case finish with fabric-like textured design
• Microsoft Windows Vista Home Premium Edition operating system with Service Pack 1 (SP1) preinstalled; software package included with Sony Click to Disc, Microsoft Works SE 9.0 and more
Не ми се допаѓа баш...:toe::toe::raz:
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
добра конфигурација за тие пари
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ова со лаптопите е помодарство. Не оти на некој стварно му треба лаптоп, 90% од македонците кои купуваат лаптоп го држат на биро(за оваа работа десктоп се купува)........
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
0
Ова со лаптопите е помодарство. Не оти на некој стварно му треба лаптоп, 90% од македонците кои купуваат лаптоп го држат на биро(за оваа работа десктоп се купува)........
Gledano taka na pola od site sto kupuvaat kompjuter im treba PS.
A koja e definicijata za koristnik na laptop?
Spored mene prostorot, nemobilnosta i 9-te kabli na desktopot go stavaat nego zad laptopot.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
A koja e definicijata za koristnik na laptop?
Човек кој е постојано во движење, патува, и му е потребен компјутер на брза рука да заврши некоја работа која не бара многу време и ресурси, затоа што коа ке се врати дома, ке си седне на својот декстоп и на раат ке си работи.

Тебе позгодно ти е семинарска од 50 страни да пишуваш на лаптопче или на десктоп? Филм гледање? Музика слушање? Фотошоп? Што било?

Spored mene prostorot, nemobilnosta i 9-te kabli na desktopot go stavaat nego zad laptopot.
Да, токму така, лаптопот нема 9 кабли што искачаат од него и не е гломазен, но ако нонстоп го држиш на биро, ондак што ти прават разлика каблите и големината?
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Ова ке ти ги задоволи потребите????:raz:
А за рамот, и да имаш 4 гб рам нема да ти е потребно бидејќи како што знам јас Windows XP и Windows Vista читаат само до 3 гб рам, така да 1 гб така ке ти стои...Точно е ова или грешка сум?:toe::raz::pos2:
BTW ова ти е супер лап топ мене ми прави мерак...:):)

http://revolution.com.mk/info.php?productID=1464
Добар е, но дај нешто подобро. :) Давам до 50 000 ден. за лап топ и некој со над 2Ghz (3+ мб кеш), рам 2 или 3, штом 4 е непотребно и тоа...
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Можно е во Македонија да се најде HP EliteBook 8730w и по која цена?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ne e mozno!
Uste go nema ni vo USA, ke se pojavi na krajot na avgust vo USA za cena od 1700$ za pocetnata (osnovnata) konfiguracija.
Хммм.. во право си. Јас видов пар сајтови дека имаат рецензија за него, и претпоставив дека е излезен на пазар... :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom