Разликата во години

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Јас ти кажав се е релативно, а ако јас ги споредувам партнерите со виното ондак треба да си ставам титула идиотка . А за тоа планирање на 25 факултет па деца дрн дрн да беше тоа така кај сите, светот ќе ни беше многу поубаво место за живеење. Знаеш ми има кажано една личност многу паметна работа - кажи му ги плановите на оној горе ако сакаш да ти се пукне од смеење. Децата се деца, мажот е маж, јас сум јас секој има своја општествена улога тука нема мешање, кој е подреден и кој треба да биде запоставен. Знаеш кај младите е силата, кај старите е мудроста... Искуството си го прави своето. Додека ние ја имаме само теоријата која сме ја наследите од нашите и за која мислиме дека е точна ( што не мора да значи, секој е приказна за себе и секој си ги перципира работите на различен начин), постарите ја имаат праксата и знаат како одредени нешта се поставуваат и се менуваат со текот на годините.
Значи и покрај тоа што знаеш што е правилно и како треба, ти го одбираш обратниот пат, за тебе да ти биде интересно. Тогаш слободно стави си ја титулата. Пошто тоа интересно нема долго да трае. И после ке видиш самата дека си направила грешка.
Значи според тебе подобро е да ти биде интересно со еден човек краток период и после да не завршиш факултет, да си ја уништиш иднината, и после некоја година да си ја маваш главата од ѕид како да ги издржуваш децата, пошто мажот твој или ке умре или ке биде со рандом пензија недоволна за цела фамилија.
Животот не е филм, нема феритејл хепи енд, баш напротив е сурова кучка. Немоеш да чекаш од господ се (како звучи ова кажано од атеист).

Теоријата, кај младите е силата кај старите мудроста. Сакаш ти го местам дедо ми? Има скоро 90 години, прилично паметен човек.
Дај ти се молам.

Сакам типацот да има најмалку 20,..све шо е под ова..ми е тапааааа!
Мора да те прашам.
Зошто мора да има над дваесет? Помалите не се доволно паметни? Не се доволно созреани?
Да те прашам, ти се класираш како созреана?
Или поддржуваш педофилија.
Пошто имаш 16 години како што гледам. :)

Можеби затоа што не сум наишла на разбирање, зрелост од страна на партнерот?..
А можда бараш на погрешно место, или пак премногу очекуваш, од еден партнер на 16 години.
А партнерот од 20+ години, има зрелост, ама има и свои потреби. Што за тебе се малку предвреме.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Значи и покрај тоа што знаеш што е правилно и како треба, ти го одбираш обратниот пат, за тебе да ти биде интересно. Тогаш слободно стави си ја титулата. Пошто тоа интересно нема долго да трае. И после ке видиш самата дека си направила грешка.
Значи според тебе подобро е да ти биде интересно со еден човек краток период и после да не завршиш факултет, да си ја уништиш иднината, и после некоја година да си ја маваш главата од ѕид како да ги издржуваш децата, пошто мажот твој или ке умре или ке биде со рандом пензија недоволна за цела фамилија.
Животот не е филм, нема феритејл хепи енд, баш напротив е сурова кучка. Немоеш да чекаш од господ се (како звучи ова кажано од атеист).

Теоријата, кај младите е силата кај старите мудроста. Сакаш ти го местам дедо ми? Има скоро 90 години, прилично паметен човек.
Дај ти се молам.
Ние правиме муабет за разлика од 15 години. Тоа што за тебе е правилно за другите не значи дека е ! Секој има право на свое мислење и твоето можеш да го искажеш и во ниеден случај не можеш мене лично да ми го наметнеш! Моите идни планови ти најмалце можеш да ми ги кроиш и да ми дрднаш до сабајле што би било кога би било. Ако завршиш факултет и ако направиш две деца со твој врсник не значи дека Господ за муда си го фатил. Ако ја сум способна нема да зависам од пензијата или од платата на дотичниот со мене ( без разлика дали е мој врсник или е постар од мене). Може и млад/а да е со тебе па да мизериш. И ти најде да ми солиш памет за каков бил животот? Дај молим те олабави ме.
АКО јас сакам да бидам и се чуствувам исполнета со личност која е скоро 15 години постара од мене ќе бидам па ако сака и светот нека се преврти, јас живеам за себе, а не за таквите како тебе. Немаш НИКАКВА ГАРАНЦИЈА дека ако се земеш со личност која е приближна на иста возраст како тебе ќе изгураш 20-30 години брак. Може за две години да се разделиш и што сега? Подобро 5 години феноменални со една личност одколку 50 години мизерни затоа што некои како тебе поставуваат некои си непишани граници на возраст меѓу двајца брачни партнери.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
не е важно колку се разлика во години дали е она помала тој постар или обратно важно е да се сакаат,но да се сакаат вистински,кога ќе каже те сакам било кој од нив тоа треба да доаѓа од внатре директно од срцето да затрепери кога го кажува тоа било да е девојката или машкото
се друго е лук и вода
 
U

UniqueGirl

Гостин
Значи и покрај тоа што знаеш што е правилно и како треба, ти го одбираш обратниот пат, за тебе да ти биде интересно. Тогаш слободно стави си ја титулата. Пошто тоа интересно нема долго да трае. И после ке видиш самата дека си направила грешка.
Значи според тебе подобро е да ти биде интересно со еден човек краток период и после да не завршиш факултет, да си ја уништиш иднината, и после некоја година да си ја маваш главата од ѕид како да ги издржуваш децата, пошто мажот твој или ке умре или ке биде со рандом пензија недоволна за цела фамилија.
Животот не е филм, нема феритејл хепи енд, баш напротив е сурова кучка. Немоеш да чекаш од господ се (како звучи ова кажано од атеист).

Теоријата, кај младите е силата кај старите мудроста. Сакаш ти го местам дедо ми? Има скоро 90 години, прилично паметен човек.
Дај ти се молам.



Мора да те прашам.
Зошто мора да има над дваесет? Помалите не се доволно паметни? Не се доволно созреани?
Да те прашам, ти се класираш како созреана?
Или поддржуваш педофилија.
Пошто имаш 16 години како што гледам. :)



А можда бараш на погрешно место, или пак премногу очекуваш, од еден партнер на 16 години.
А партнерот од 20+ години, има зрелост, ама има и свои потреби. Што за тебе се малку предвреме.
Значи коментирав од искуство..досеа неам запознаено, не дека нема..ко прво..ко второ..не планирам да споделувам интима на форум,.. од каде си толку сигурен дека дечки на моја возраст ја немаат таа потреба? И секако дека за мене е предвреме, затоа и го кажав тоа..Некој што има разбирање, што не значи дека ако е на моја возраст ќе има помалку барања од тип што има 20..
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ок, очигледно си убеден дека мора се ти да знаеш, само немој да подценуваш возраст, незначи дека ако имам 18 години, дека незнам да се држам на тема, никогаш не зборам на памет, секогаш има факти, само што треба очигледно да те запознаам со тетка Ана и чичко Блажо, и да пробаш да направиш муабет со Ристо и Димо. Ќе го прашаш Ристо како си, он ке ти рече виљушката има 4 боцки. Пројдоа секакви тестови децата, деца, не се де деца по 20 и кусур години имаат, и на крај констатираа доктори од секаде, дека ретардацијата е настаната поради разликата во години на двајцата родители, тоест се дешаваат грешки во гените ради незнамси каков код се променувал со текот на годините, и требало да биде сличен меѓу родителите. Со тоа автоматски ти кажува дека треба да бидат на приближно иста возраст.

Пак ке се вратам на теоријата. За нормални здрави прави деца, првични фактори се: да не бидат родителите во сродност, да бидат приближно на иста возраст (0-4 години разлика е препорачливо, 5 проаѓа некако над 5 веке се појавува ризик од 20тина проценти), да се способни родителите (да немаат проблеми со полови органи и оплодување дрн дрн).
Може да имаш и 100 години а во мозокот да си на петгодишно дете!

Ти немаш елементарни познавања од водење и бранење ствови во дискусија. Тврдиш нешто за кое немаш и не нудиш никакви докази!

Дефектни деца се раѓаат од милион причини ама никаде нема статистички докажано дека постар маж има поголема шанса за дефектен плод. Ти објавив спротивна студија каде за разлика од твоето зборење од памет се опфатени 700 луѓе. Ти нормално не ја ни разбра а камо ли да ја коментираш :icon_lol:.

Во сите ама баш во сите митологии по можност се земале млади жени затоа што тоа е најбитниот критериум за здраво потомство иако нормално не значи дека постарите треба да се занемарат.

Има нешто што се вика статистика! Статистиката не признава два случаја затоа што се пре малку да извадиш конечен заклучок!!!

Ако твоите први двајца другари се хомо дали ти ќе извадиш заклучок дека сите Македонци се педери?

Инаку ти слободно еден ден одбивај партнерки затоа што се помлади од тебе, твој избор кој не мора и други да го следат :).
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Може да имаш и 100 години а во мозокот да си на петгодишно дете!
:).
тогаш си болен....како и секогаш има исклучоци....има и деца што имаат мозок како 30 годишен :ha:
зборуваме за нормалните луѓе.....
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ние правиме муабет за разлика од 15 години. Тоа што за тебе е правилно за другите не значи дека е ! Секој има право на свое мислење и твоето можеш да го искажеш и во ниеден случај не можеш мене лично да ми го наметнеш! Моите идни планови ти најмалце можеш да ми ги кроиш и да ми дрднаш до сабајле што би било кога би било. Ако завршиш факултет и ако направиш две деца со твој врсник не значи дека Господ за муда си го фатил. Ако ја сум способна нема да зависам од пензијата или од платата на дотичниот со мене. Може и млад/а да е со тебе па да мизериш. И ти најде да ми солиш памет за каков бил животот? Типичен пример си за балкансикот менталитет ( без навреда ), АКО јас сакам да бидам и се чуствувам исполнета со личност која е скоро 15 години постара од мене ќе бидам па ако сака и светот нека се преврти, јас живеам за себе, а не за таквите како тебе. Немаш НИКАКВА ГАРАНЦИЈА дека ако се земеш со личност која е приближна на иста возраст како тебе ќе изгураш 20-30 години брак. Може за две години да се разделиш и што сега? Подобро 5 години феноменални со една личност одколку 50 години мизерни затоа што некои како тебе поставуваат некои си непишани граници на возраст меѓу двајца брачни партнери.
Прво полека, без нервози. Квари од лепота, а се надевам си убафка. :)

Второ, не наметнувам мислење, можда ти тоа го сфаќаш така, јас го искажувам моето, и се држам кон истото.

Друго, тоа што мислам јас дека е правилно, веројатно и е правилно, за мене. Нормално дека секој човек има право на свој избор.

Понатаму, ако завршам факултет и имам деца, јас сум го фатил господ за муда, пошто ке си ја исполнам животната цел, да имам семејство, потомство.

Даље, не познавам такво нешто како балкански менталитет, ниту пак знам карактеристики за истиот, а ниту пак ме интересираат. Мојот менталитет е мој, ради тоа што карактерот, моите погледи, сето тоа што сум јас, е моја креација, мое дело. Не ме познаваш доволно за да можеш да збориш за мојот менталитет.

Немам никаква гаранција дека бракот би ми бил успешен? Затоа постои врска, сериозна, почнувате да живеете заедно, гледате како иде сето тоа, ако не ја бива, нема ни брак. Ама пази, немаш ни ти гаранција. За тебе 15 години постар може да биде доволно зрел и да ти го прави меракот. Ама никој не рече дека врсник неможе да биде зрел. Познавам многу луге, многу врсници што се во брак, среќно, многу врсници што се разведени. Ама многу повеке разведени со голема разлика во години. Можда така се погодило, можда и не, никогаш нема да знаеш што те чека.

Како што знам јас, секој нормален човек тежнее кон тоа да има успешен живот, а под тоа се разбира добро работно место, добар финансиски статус, за потоа да може да оформи добра фамилија, деца, потомство, нешто што ке го одржи неговото име и достоинственост во живот. Тоа е како традиција, која треба да се продолжи. Така оди и природата.

Непишани граници и правила секогаш постојат, некои ги почитуваат некои не, тоа е персонален избор. Еве да речеме лично јас, одредени ги почитувам тие што сметам дека треба, одредени не. Да речеме повекето машки сакаат помали девојки од нив, исто и јас, ама не би ми пречело да одам со девојка, што е година две постара од мене. Додуша две години се веке многу, ама би го сварил ако вреди.

One last thing, дискусијава не треба, не ни требаше да премине во расправија. Јас го искажав моето мислење, ти твоето, дебатиравме на основа на истото, искрено предходно не сум се задржувал волку многу, ми беше интересно и сеуште ми е.

Се што сакав да ти кажам, е дека, незначи дека само 15 години и повеќе постарите знаат да бидат зрели, и да можат да те задоволат (по муабетов сконтав дека постари ти се фетиш), убави моменти, живот можеш да имаш и со врсник, и самата го знаеш тоа, само несакаш да го искажеш. Пошто верувај ми, има луге што дури и помали од тебе можат да бидат многу позрали од што очекуваш, многу позрели од некој што е многу постар од тебе.

Значи коментирав од искуство..досеа неам запознаено, не дека нема..ко прво..ко второ..не планирам да споделувам интима на форум,.. од каде си толку сигурен дека дечки на моја возраст ја немаат таа потреба? И секако дека за мене е предвреме, затоа и го кажав тоа..Некој што има разбирање, што не значи дека ако е на моја возраст ќе има помалку барања од тип што има 20..
Искуство.
Никој не побара од тебе интима. :)
Сигурен сум дека дечки на твоја возраст напротив ја имаат таа потреба, ама има еден друг факт, дечки на твоја возраст немаат гз да го изразат тоа, тие што имаат се гледа од километар дека тоа им е целта на врската.

Може да имаш и 100 години а во мозокот да си на петгодишно дете!

Ти немаш елементарни познавања од водење и бранење ствови во дискусија. Тврдиш нешто за кое немаш и не нудиш никакви докази!

Дефектни деца се раѓаат од милион причини ама никаде нема статистички докажано дека постар маж има поголема шанса за дефектен плод. Ти објавив спротивна студија каде за разлика од твоето зборење од памет се опфатени 700 луѓе. Ти нормално не ја ни разбра а камо ли да ја коментираш :icon_lol:.

Во сите ама баш во сите митологии по можност се земале млади жени затоа што тоа е најбитниот критериум за здраво потомство иако нормално не значи дека постарите треба да се занемарат.

Има нешто што се вика статистика! Статистиката не признава два случаја затоа што се пре малку да извадиш конечен заклучок!!!

Ако твоите први двајца другари се хомо дали ти ќе извадиш заклучок дека сите Македонци се педери?

Инаку ти слободно еден ден одбивај партнерки затоа што се помлади од тебе, твој избор кој не мора и други да го следат :).
Види вака. Прва работа, не ме разбра. Не класицирав постар маж. Реков разлика меѓу партнери, значи истото важи и ако жената е постара 15-20 години од мажот.
Второ, не генерализирам, се водам на мислења од СТРУЧНИ луге, луге што цел живот го посветиле на учење, не на гугл. Луѓе што поради нив мои роднини после 20 години обидување да добијат дете конечно успеаа. Здраво и право дете. Инаку тие луѓе се ДОКТОРИ.

Статистиката, се изучува на факултети, и според таа статистика, оние луѓето биле научени дека тие фактори што ги набројав погоре, се битни за дефекти кај новороденчињата. Има уште фактори, ама не се толку битни во дискусијава.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Прво полека, без нервози. Квари од лепота, а се надевам си убафка. :)

Второ, не наметнувам мислење, можда ти тоа го сфаќаш така, јас го искажувам моето, и се држам кон истото.

Друго, тоа што мислам јас дека е правилно, веројатно и е правилно, за мене. Нормално дека секој човек има право на свој избор.

Понатаму, ако завршам факултет и имам деца, јас сум го фатил господ за муда, пошто ке си ја исполнам животната цел, да имам семејство, потомство.

Даље, не познавам такво нешто како балкански менталитет, ниту пак знам карактеристики за истиот, а ниту пак ме интересираат. Мојот менталитет е мој, ради тоа што карактерот, моите погледи, сето тоа што сум јас, е моја креација, мое дело. Не ме познаваш доволно за да можеш да збориш за мојот менталитет.

Немам никаква гаранција дека бракот би ми бил успешен? Затоа постои врска, сериозна, почнувате да живеете заедно, гледате како иде сето тоа, ако не ја бива, нема ни брак. Ама пази, немаш ни ти гаранција. За тебе 15 години постар може да биде доволно зрел и да ти го прави меракот. Ама никој не рече дека врсник неможе да биде зрел. Познавам многу луге, многу врсници што се во брак, среќно, многу врсници што се разведени. Ама многу повеке разведени со голема разлика во години. Можда така се погодило, можда и не, никогаш нема да знаеш што те чека.

Како што знам јас, секој нормален човек тежнее кон тоа да има успешен живот, а под тоа се разбира добро работно место, добар финансиски статус, за потоа да може да оформи добра фамилија, деца, потомство, нешто што ке го одржи неговото име и достоинственост во живот. Тоа е како традиција, која треба да се продолжи. Така оди и природата.

Непишани граници и правила секогаш постојат, некои ги почитуваат некои не, тоа е персонален избор. Еве да речеме лично јас, одредени ги почитувам тие што сметам дека треба, одредени не. Да речеме повекето машки сакаат помали девојки од нив, исто и јас, ама не би ми пречело да одам со девојка, што е година две постара од мене. Додуша две години се веке многу, ама би го сварил ако вреди.

One last thing, дискусијава не треба, не ни требаше да премине во расправија. Јас го искажав моето мислење, ти твоето, дебатиравме на основа на истото, искрено предходно не сум се задржувал волку многу, ми беше интересно и сеуште ми е.

Се што сакав да ти кажам, е дека, незначи дека само 15 години и повеќе постарите знаат да бидат зрели, и да можат да те задоволат (по муабетов сконтав дека постари ти се фетиш), убави моменти, живот можеш да имаш и со врсник, и самата го знаеш тоа, само несакаш да го искажеш. Пошто верувај ми, има луге што дури и помали од тебе можат да бидат многу позрали од што очекуваш, многу позрели од некој што е многу постар од тебе.

Тоа што сум го научила, точно е дека сум го научила од постари меѓутоа не значи истото дека само преку врска го учиш. Дека луѓето мислат ако некој направил кариера и се оженил оформил фамилија е среќен не значи дека е и. Никогаш работите не изгледаат онакви какви што се. Е сега убави моменти со врсник сега за сега не можам да ги имам, зашто на 90 % од моите другари на овие години целокупната крв од мозокот им е симната во половото подрачје. Затоа не држи вода тоа дека ако идеш со постар одма ќе ти бара итн. Постар без разлика од мене 3 4 5 па и повеќе години што на вистински начин го има искусено животот дава предност на други вредности пред сексот. А моите врсници даваат предност на сексот и ги оправдувам млади се, сега ако не иживеат и не се научат ондак кога? Ама не сакам нормално на мене да се учат :smir: Јас земав пример за разлика до 15 години, тоа не значи дека сум била со толкав ама не значи и дека можеби во иднина нема да бидам.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Тоа што сум го научила, точно е дека сум го научила од постари меѓутоа не значи истото дека само преку врска го учиш. Дека луѓето мислат ако некој направил кариера и се оженил оформил фамилија е среќен не значи дека е и. Никогаш работите не изгледаат онакви какви што се. Е сега убави моменти со врсник сега за сега не можам да ги имам, зашто на 90 % од моите другари на овие години целокупната крв од мозокот им е симната во половото подрачје. Затоа не држи вода тоа дека ако идеш со постар одма ќе ти бара итн. Постар без разлика од мене 3 4 5 па и повеќе години што на вистински начин го има искусено животот дава предност на други вредности пред сексот. А моите врсници даваат предност на сексот и ги оправдувам млади се, сега ако не иживеат и не се научат ондак кога? Ама не сакам нормално на мене да се учат :smir: Јас земав пример за разлика до 15 години, тоа не значи дека сум била со толкав ама не значи и дека можеби во иднина нема да бидам.
Епа супер, тоа ме прави ван сериски. :) Јас на пример учам од луѓе што знам дека не ме лажат, притоа користејки го мојот гифт, многу добро читам луѓе, со тоа гледам како иде што иде. Секој човек учи од негде, јас учам од најблиските, и од моите грешки.
А за тоа дали си била или не, неможев да знам, ама се постави како да имаш искуство. :)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Епа супер, тоа ме прави ван сериски. :) Јас на пример учам од луѓе што знам дека не ме лажат, притоа користејки го мојот гифт, многу добро читам луѓе, со тоа гледам како иде што иде. Секој човек учи од негде, јас учам од најблиските, и од моите грешки.
А за тоа дали си била или не, неможев да знам, ама се постави како да имаш искуство. :)

Па нормално дека имам искуство, меѓутоа истото искуство не значи дека се стекнува само преку интимен партнер, секс итн..... Доволно е некој да ти каже, да ти направи муабет. Како што и самиот си кажа учиш од луѓе што веројатно се постари од тебе. А дали спаѓаш ти во 10-те % или не не знам и не можам да кажам од проста причина зашто не те знам :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
тогаш си болен....како и секогаш има исклучоци....има и деца што имаат мозок како 30 годишен :ha:
зборуваме за нормалните луѓе.....
Јасно дека може да си болен ама годините не кажуваат ништо за развиеноста на мозокот така да јасно дека девојка на 18 која по интелигенција е супериорна од своите врснички многу поверојатно да бара сличен на неа без разлика дали тој има 20, 30 или 40 години.

Освен тоа како оди човештвото и како се зголемува бројот на оние со пилешки мозоци тоа што денес е болест еден ден може да стане нормално :).
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Па нормално дека имам искуство, меѓутоа истото искуство не значи дека се стекнува само преку интимен партнер, секс итн..... Доволно е некој да ти каже, да ти направи муабет. Како што и самиот си кажа учиш од луѓе што веројатно се постари од тебе. А дали спаѓаш ти во 10-те % или не не знам и не можам да кажам од проста причина зашто не те знам :)
Се со време, ако се сака се може. :)

Јасно дека може да си болен ама годините не кажуваат ништо за развиеноста на мозокот така да јасно дека девојка на 18 која по интелигенција е супериорна од своите врснички многу поверојатно да бара сличен на неа без разлика дали тој има 20, 30 или 40 години.

Освен тоа како оди човештвото и како се зголемува бројот на оние со пилешки мозоци тоа што денес е болест еден ден може да стане нормално :).
Генерализираме? Ако двајца твои другари се хомо цела држава е хомо?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Gresis, maskite na 16 godini se bajagi nezreli (od licno iskustvo zboram:):)) za razlika od devojkite koi porano sozrevaat. Sega moze ne se 4 godini pred nas so pametot, ali za 2 sigurno tvrdam:):)
izvini ama ti toa mozes da go tvrdis samo koga se raboti za tebe,a ne i za mene i za drugite,...inaku kolku samo ne e taka kako sto vikas ,tuku bas naprotiv.:smir:
ama stom veke nesto tvrdis deka e taka,aj obrazlozi zasto tvrdis deka e toa taka,pa da prodiskutirame,i navedi nekoj primer po sto toa si videl ti deka e taka...:)
jas na pr. koga bev 16 god.(pa nagore) sekogas preferirav da odam so postari(i najcesto odev so postari)devojki od mene,bas zatoa sto tie sto bea moja vozrast(a za pomalite pa da ne ni zboruvam)mi bea mnogu nezreli i premnogu u oblaci,i sekogas imav poveke razbiranje so povozrasnite(probaj pa ke vidis i samiot)...

Не генерализирај. Можеби кај просекот е така, меѓутоа не ги ставај и исклучоците тука. На македончето без разлика на полот секогаш друг му е крив. Ако нешто не му оди вината ја бара во останатите наместо прво да ја побара во себе и што е најбитно да расчисти со себе. Понатаму сите сме биле изиграни големо чудо пролазна работа за некое време на истото ќе се изнасмееш. Можеби дотичната девојка навистина е капацитет за останатите девојки и машки на нејзина возраст и ако не успее својот партнер да го пронајде меѓу нив нека се обиде кај постарите. АМА исто така под тоа подразбирам да биде полнолетна зошто закон си е закон, во денешно време не е препорачливо да се оди си малолетен. Кога двајца се полнолетни тоа е веќе сосема друг муабет:smir:
ne be ,nemav namera da generaliziram,toa go kazav samo za onie devojki koi sekogas preferiraat postari,znaes kako sekogas oni se ponapred od svoite vrsnici(i toa najcesto bez nikakva realna osnova za takvo tvrdenje),... oni si znaat,ama pa jas si imam pravo da gi kritikuvam takvite (za mene)smesni stavovi...:):smir:

Можеби затоа што не сум наишла на разбирање, зрелост од страна на партнерот?..
a mozebi e toa taka zatoa sto i tvojot partner ne naisol na razbiranje ,zrelost od tvoja strana?ili pak toa ne e mozno zatoa sto ti si neli zensko?ili pak nesto drugo ke da e...?izvini ama ne e bas zrelo da go potcenuvas partnerot,bez pritoa da vklucis i barem mala doza na samokriticnost od tvoja strana...:):smir:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
ne be ,nemav namera da generaliziram,toa go kazav samo za onie devojki koi sekogas preferiraat postari,znaes kako sekogas oni se ponapred od svoite vrsnici(i toa najcesto bez nikakva realna osnova za takvo tvrdenje),... oni si znaat,ama pa jas si imam pravo da gi kritikuvam takvite (za mene)smesni stavovi...:):smir:
Од кај знаеш дека се ставовите смешни, си проверил :)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom