Разликата во години

lane62

izguben vo svemirot
Член од
25 август 2009
Мислења
145
Поени од реакции
1
ne mi preci...koj kako saka i mu odgovara.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ќе дочека внуци може и да дочека правнуци збориме за разлика од 15 години нормално. Дека концептот на бракот се руши не се сложувам ама воопшто. Годините не можат да се вратат назад и тоа е непобитен факт, ама не значи тоа дека утре задутре ако најдам некој сличен на мене и ја имаме таа разлика во години ќе го оставам само затоа што општеството ставило некои си непишани граници на години помеѓу двајца брачни партнери. Ако мене ми е убаво и ако сум сигурна дека токму со таа личност сакам да го поминам остатокот од мојот живот ќе бидам со истата без разлика на рекла кажала од трети личности. Подобро е 20 години супер брак и одличен партнер одколку 50 години мизерен брак и уште помизерен партнер. Нели сите одиме на квалитет не на квантитет? Или грешам ?!
На 20 години можеш да имаш катастрофа брак и со постар 15 години од тебе. Не е партнерот како виното, што постар толку подобар.
Тоа е индивидуално, зависно од човекот, има луге што и на 20 години знаат да бидат подобри со жената одколку луге на 50.

Квантитет = повеке од еден. :)
Квалитет, не е само еден производ од иста област квалитетен, и тазе вино и вино од 1850 се квалитетни. Тебе можда ќе ти биде добро со човекот, не дека не. Само пак ке се навратам на истото, некогаш ќе сакате деца, тие деца ке пораснат, и пак се вртиме во круг. Не треба секогаш за тебе само да мислиш, тоа е лошо. Животот ти оди додека не родиш дете, после тоа гледаш за него да биде како што треба. Ти веке не си толку битна во тој момент, ниту пак твојот маж. Вашата улога после тоа е да ги одгледате децата како што треба и да им овозможите НОРМАЛЕН живот. А како тоа дете ке има нормален живот, кога да речеме на негов роденден, ќе дојдат гости, и гостите ке донесат деца на негова возраст, а татко му ке биде бааааги постар од татковците на врсниците. На пример секое машко дете, како мало, се јача со татко му. Татко ми е каратиста, ааа ама татко ми е газда на полиција, е татко ми е најак, не татко ти е дедо. И уште у старт идат бедови.

Еве пошто си убедена дека годините не се проблем, најди ми позитивни ствари за твојата фамилија што ке ја имаш со тој човек, еве за пример да имаш на просечни 25 години прво дете, следното да ти биде 4 години разлика. Како секое просечно семејство. 2 деца, 4 година разлика децата, од 23-25 го раѓаат првото дете (годините на мајката). Земам 25 како просек со оглед на тоа што на денешницава прво факултет завршуваат па после се земаат и имаат деца. 18 години средно, + 5 години плус минус факултет, тоа се 23, на 24 свадба, на 25 дете. :)

Доктор може да ти каже и да си го исечеш пошто премногу секс ќе ти биде штетен по здравје ама не значи дека одма ќе трчаш да купиш жилет или сепак ќе трчаш пошто чичко доктор тебе така ти кажал :icon_lol:.

Ако не објавиш линк за таква студија а очигледно немаш значи дека збориш од памет и сакаш да убедиш некого во нешто за што немаш никакви докази.

Линкот од Scientific American не е од блог ама ти за тоа немаш поим пошто најверојатно не си го ни прочитал а уште помалку разбрал.

У краен случај на 17 години имаш ти уште многу леб да јадеш за да дискутираш дали се годините битни или не и дали ќе имало вакви или онакви последици.
Ок, очигледно си убеден дека мора се ти да знаеш, само немој да подценуваш возраст, незначи дека ако имам 18 години, дека незнам да се држам на тема, никогаш не зборам на памет, секогаш има факти, само што треба очигледно да те запознаам со тетка Ана и чичко Блажо, и да пробаш да направиш муабет со Ристо и Димо. Ќе го прашаш Ристо како си, он ке ти рече виљушката има 4 боцки. Пројдоа секакви тестови децата, деца, не се де деца по 20 и кусур години имаат, и на крај констатираа доктори од секаде, дека ретардацијата е настаната поради разликата во години на двајцата родители, тоест се дешаваат грешки во гените ради незнамси каков код се променувал со текот на годините, и требало да биде сличен меѓу родителите. Со тоа автоматски ти кажува дека треба да бидат на приближно иста возраст.

Пак ке се вратам на теоријата. За нормални здрави прави деца, првични фактори се: да не бидат родителите во сродност, да бидат приближно на иста возраст (0-4 години разлика е препорачливо, 5 проаѓа некако над 5 веке се појавува ризик од 20тина проценти), да се способни родителите (да немаат проблеми со полови органи и оплодување дрн дрн).
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Кај мене е обратно женсками е постара од мене и тоа 3 години :kesa:
Едит: 4 сме биле LoL

Терај баце.:)
Исто е и кај мене. 4 години сме заедно.
Многу многу паламудење не е потребно за ова...А шансите за ретардација....па еве знам и конкретен пример каде родителите се во "идеалната" разлика, па имаат ретардирано дете, а второто е нормално.
Исто знам и конкретен пример за мој познаник, 24 годишен, а е стерилен.
Природата е комплицирана и никогаш нема да ја разбереме. Знае многу да осуди и ускрати, ама и да даде.:toe:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.271
Поени од реакции
6.934
Не сакам да одам со помали со мене....девојками е(беше) 1 година помала и стварно е глупаво...кога би бирал би сакал со врснички :pipi:
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Има ли нешто послатко од зелена тиква што можеш да ја возиш како сакаш? :smir:
 

Lev testis

Антички македонец
Член од
17 август 2009
Мислења
114
Поени од реакции
9
Има ли нешто послатко од зелена тиква што можеш да ја возиш како сакаш? :smir:
Има. Зрела тиква со сопствено јас. ОН ТОПИК: Разликата У години и тоа како е важна. Многу е битен периодот за таа разлика. Ако е после 20 за двајцата може нема да се примети до 4 години, ама се над тоа е многу. Па и 4 се бааѓи, ама може да се провлече некако. Јас мислам дека до 2 години е најдобро, ама во љубовта нема правила. Секој може да се вљуби во секого на било која возраст, било кое место и било кое време.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
лично за мене постар до 10 години од мене ок но помал ни една година!
но за да успее една врска ако има љубов и разбирање ако двајцата си се сродни души ниедна разлика во години неможе да смени нешто!
zasto?
 
U

UniqueGirl

Гостин
Сакам типацот да има најмалку 20,..све шо е под ова..ми е тапааааа!
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Сакам типацот да има најмалку 20,..све шо е под ова..ми е тапааааа!
После овој пост размислив за мојата ситуација што ја напишав една страна поназад :helou: фала ти многу за овој пост :smir: Имам едно девојче твоја врсничка што многу ми се свига , бев еднаш со неа и таа сака да и бидам дечко ама мене ми е незгодно поради годините , и сега ме просветли :baeh:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Сакам типацот да има најмалку 20,..све шо е под ова..ми е тапааааа!
a be kolku samo vie devojkite se precenuvate sebesi i svojata psihofizicka zrelost,...i posle se maskite vi se nesto krivi,ve izigruvale,pa i so pravo ke ve izigruvaat,...
eve na primer ti,imas 16 godini(taka?) i mislis deka si premnogu psihofizicki pozrela od site sto se ne samo tvoi vrsnici tuku i od tie stro se pomalku od 4 godini postari...aj te molam obrazlozi zasto...:)))
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.734
Поени од реакции
71.275
Не сакам да одам со помали со мене....девојками е(беше) 1 година помала и стварно е глупаво...кога би бирал би сакал со врснички :pipi:
Brat mormalno e na 15 godini da imas devojka so e najmnogu 2 god pomala od tebe nema da fatis nekjoja 11 godisna:)
Ali vo podocnezni godini razlikata ne e bitna, veruvaj mi sto ti zboram:vozbud:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
a be kolku samo vie devojkite se precenuvate sebesi i svojata psihofizicka zrelost,...i posle se maskite vi se nesto krivi,ve izigruvale,pa i so pravo ke ve izigruvaat,...
eve na primer ti,imas 16 godini(taka?) i mislis deka si premnogu psihofizicki pozrela od site sto se ne samo tvoi vrsnici tuku i od tie stro se pomalku od 4 godini postari...aj te molam obrazlozi zasto...:)))

Не генерализирај. Можеби кај просекот е така, меѓутоа не ги ставај и исклучоците тука. На македончето без разлика на полот секогаш друг му е крив. Ако нешто не му оди вината ја бара во останатите наместо прво да ја побара во себе и што е најбитно да расчисти со себе. Понатаму сите сме биле изиграни големо чудо пролазна работа за некое време на истото ќе се изнасмееш. Можеби дотичната девојка навистина е капацитет за останатите девојки и машки на нејзина возраст и ако не успее својот партнер да го пронајде меѓу нив нека се обиде кај постарите. АМА исто така под тоа подразбирам да биде полнолетна зошто закон си е закон, во денешно време не е препорачливо да се оди си малолетен. Кога двајца се полнолетни тоа е веќе сосема друг муабет:smir:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.734
Поени од реакции
71.275
a be kolku samo vie devojkite se precenuvate sebesi i svojata psihofizicka zrelost,...i posle se maskite vi se nesto krivi,ve izigruvale,pa i so pravo ke ve izigruvaat,...
eve na primer ti,imas 16 godini(taka?) i mislis deka si premnogu psihofizicki pozrela od site sto se ne samo tvoi vrsnici tuku i od tie stro se pomalku od 4 godini postari...aj te molam obrazlozi zasto...:)))
Gresis, maskite na 16 godini se bajagi nezreli (od licno iskustvo zboram:):)) za razlika od devojkite koi porano sozrevaat. Sega moze ne se 4 godini pred nas so pametot, ali za 2 sigurno tvrdam:):)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
На 20 години можеш да имаш катастрофа брак и со постар 15 години од тебе. Не е партнерот како виното, што постар толку подобар.
Тоа е индивидуално, зависно од човекот, има луге што и на 20 години знаат да бидат подобри со жената одколку луге на 50.

Квантитет = повеке од еден. :)
Квалитет, не е само еден производ од иста област квалитетен, и тазе вино и вино од 1850 се квалитетни. Тебе можда ќе ти биде добро со човекот, не дека не. Само пак ке се навратам на истото, некогаш ќе сакате деца, тие деца ке пораснат, и пак се вртиме во круг. Не треба секогаш за тебе само да мислиш, тоа е лошо. Животот ти оди додека не родиш дете, после тоа гледаш за него да биде како што треба. Ти веке не си толку битна во тој момент, ниту пак твојот маж. Вашата улога после тоа е да ги одгледате децата како што треба и да им овозможите НОРМАЛЕН живот. А како тоа дете ке има нормален живот, кога да речеме на негов роденден, ќе дојдат гости, и гостите ке донесат деца на негова возраст, а татко му ке биде бааааги постар од татковците на врсниците. На пример секое машко дете, како мало, се јача со татко му. Татко ми е каратиста, ааа ама татко ми е газда на полиција, е татко ми е најак, не татко ти е дедо. И уште у старт идат бедови.

Еве пошто си убедена дека годините не се проблем, најди ми позитивни ствари за твојата фамилија што ке ја имаш со тој човек, еве за пример да имаш на просечни 25 години прво дете, следното да ти биде 4 години разлика. Како секое просечно семејство. 2 деца, 4 година разлика децата, од 23-25 го раѓаат првото дете (годините на мајката). Земам 25 како просек со оглед на тоа што на денешницава прво факултет завршуваат па после се земаат и имаат деца. 18 години средно, + 5 години плус минус факултет, тоа се 23, на 24 свадба, на 25 дете. :)
Јас ти кажав се е релативно, а ако јас ги споредувам партнерите со виното ондак треба да си ставам титула идиотка . А за тоа планирање на 25 факултет па деца дрн дрн да беше тоа така кај сите, светот ќе ни беше многу поубаво место за живеење. Знаеш ми има кажано една личност многу паметна работа - кажи му ги плановите на оној горе ако сакаш да ти се пукне од смеење. Децата се деца, мажот е маж, јас сум јас секој има своја општествена улога тука нема мешање, кој е подреден и кој треба да биде запоставен. Знаеш кај младите е силата, кај старите е мудроста... Искуството си го прави своето. Додека ние ја имаме само теоријата која сме ја наследите од нашите и за која мислиме дека е точна ( што не мора да значи, секој е приказна за себе и секој си ги перципира работите на различен начин), постарите ја имаат праксата и знаат како одредени нешта се поставуваат и се менуваат со текот на годините.
 
U

UniqueGirl

Гостин
a be kolku samo vie devojkite se precenuvate sebesi i svojata psihofizicka zrelost,...i posle se maskite vi se nesto krivi,ve izigruvale,pa i so pravo ke ve izigruvaat,...
eve na primer ti,imas 16 godini(taka?) i mislis deka si premnogu psihofizicki pozrela od site sto se ne samo tvoi vrsnici tuku i od tie stro se pomalku od 4 godini postari...aj te molam obrazlozi zasto...:)))
Можеби затоа што не сум наишла на разбирање, зрелост од страна на партнерот?..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom