Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.825
Поени од реакции
82.910
@Björn izgleda ushte ne si pocnal so terapija :D
не е темава за мене, ни за сестра ти и жена ти

темава е друга, треба да пишеш ако имаш некој проблем со тоа што ја го пишувам на темата
не да се занимаваш со мој приватен живот

Вие имате преголема среќа што македонски партии се ВМРО и СДСМ. Особено СДСМ.
Таква среќа нема никој друг на свет, пошто и двете толку испушија албански курови на сметка на сопствениот народ, што нема паралела нигде таква у историја. Све ради пуста евроинтеграција.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.378
Поени од реакции
16.581
Ваљда не си озбилен... Самите ознаки на граничните премини со EU citizens и општо не само на гранични премини значат нешто. Абе во музеи имаш различни цени за ЕУ граѓани... Да не се заебаваме дека би било исти кур од тој аспект кога не е. И не ми беше зборот само за патувања секако.
Мртов озбилен.
Не знам каде сте биле дискриминирани у споредба со некој со ЕУ пасош, али ја досега не сум доживеал било каква непријатност. А повеќе године живеам надвор од Македонија со македонски пасош.
Годинаава на Хоргош и ја и тој Еу граѓанин чекавме 20 саата на граница. Музеи не ме занимаа ни у Македонија, ни па сеа овде кј што сум, па не можам да тврдам дали има разлика у цени. Знам дека има попусти за студенти, вклучително и македонски.
Таке да, стварно ме занима што му фали на имањето македонски пасош.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.359
Поени од реакции
5.090
ke bidam albanec so dve pasoshi.

Edna na S.Makedonija, i drugata na Albanija.

I na kraj pak ke bidam Albanec, no sega plus so Albanski pasosh, kako graganin na Evropa. Vie ke ostanete vo Balkan, osven tie shto imat bugarski Pasosh.

@Björn izgleda ushte ne si pocnal so terapija
Зашто бе така го правиш, Зашто го дискриминираш Косове Репубљик?
ааааа тоа не добро, ти не си Арнаутин ти си некој изрод кој за пари си го купол албански пасош, сигурно под перница имаш и бѕгарски.
Автоматски споено мислење:

ne sum Nacionalist.. Jas go sakam i go branam moeto, bez da ve mrzam vas. 80% vo ovoj forum go imat sindromot na Bjorn, zhivotot im e Makedonci vs Albanci, no toa e poradi nemozhnosta da go gledate svetot, bidejki naviknati ste da rabotite vo drzava za 350 euro (i da patuvate so bus Kocani-Skopje), i zatoa ve boleshe i ovoj balanser. Za koj mene licno podobro sega mie shto go odlozhevte, barem nashite pak ke se zamarat so privatni biznisi, a vie ke prodolzhuvate da copirati fakturi i dokumenti niz vllada.

Samo malku da koristevte pasosh i da surfirate vo nekoi drzavi niz Evropi ke se rehabilitirate i ke gledate ne cell svet go ima vashiot problem.
не бе не си Nacionalist ти си Шовинист да не употребу некој посоодветен израз.
Излегол на референдум на кој гласал да не постои Македонија и Македонци и сега доаѓа и говори “ја не сум националист бре“ со што ве хранат да ми е да знам.
Автоматски споено мислење:

шо се смееш бе 25% аутоктон е,

 
Последно уредено:
Член од
17 декември 2012
Мислења
267
Поени од реакции
180
...Албанија ,,доби" почеток на припрема на преговори за договор за влез во ЕУ (Турција се припрема и договара чекајќи дваесет години, а Србија десет години) како награда ,,мачкање очи" за успешна манипулации со пописот што преку ноќ малцинството на Македонците во Албанија исчезна, а се појавија толку колку фалат исчезнати ама сега Бугари, малцинство на Бугари што ги немаше пред некоја година добиле корени историски преку граница од друга држава ,,летнале" да се населат во Албанија.
Албаниjа го има признато б'лгарско малцинство прв пат во 20-те години на минатиот век. :backa:
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
60
Поени од реакции
142
Nas ne ni treba avokat kako vashata ministerka za da dokazhi dali se custvuva bugarka ili ne. Nie go znaeme toa deka se custvuvame Albanci,

ke bidam albanec so dve pasoshi.

Edna na S.Makedonija, i drugata na Albanija.

I na kraj pak ke bidam Albanec, no sega plus so Albanski pasosh, kako graganin na Evropa. Vie ke ostanete vo Balkan, osven tie shto imat bugarski Pasosh.

@Björn izgleda ushte ne si pocnal so terapija :D
Албанец од Македонија? Или албанец од Албанија?
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.210
Поени од реакции
1.755
Смешно е малце. Не си националист ама делиш на ваши vs наши и самиот. Јас на мои 20 години живеев Америка, на мои 30 живеам Германија и сум успешно интегриран без да одбивам јазик и култура.

Неможноста велиш да гледаме свет е исто смешно пошти ние и моите родители кога го гледаа светот, го шетаа како господа и БЕА ГОСПОДА со почит и се кај вас т.е не извини кај Албанците во Албанија владееше Емвер Хоџа и не смееја да мрднат, светот се гледаше преку шверцани списанија.

Светот го гледате сега поради ‘геноцид и немање права’ на косово и поради каква таква силина на МК пасош, пасош кои не го почитувате а ве рани и ве однесол странство, не почитувате
Смешно е малце. Не си националист ама делиш на ваши vs наши и самиот. Јас на мои 20 години живеев Америка, на мои 30 живеам Германија и сум успешно интегриран без да одбивам јазик и култура.

Неможноста велиш да гледаме свет е исто смешно пошти ние и моите родители кога го гледаа светот, го шетаа како господа и БЕА ГОСПОДА со почит и се кај вас т.е не извини кај Албанците во Албанија владееше Емвер Хоџа и не смееја да мрднат, светот се гледаше преку шверцани списанија.

Светот го гледате сега поради ‘геноцид и немање права’ на косово и поради каква таква силина на МК пасош, пасош кои не го почитувате а ве рани и ве однесол странство, не почитувате химна ни јазик, одбивате интеграција како и секаде каде сте и колку и да те боли по државјанство си Македонец.

Го спомнуваш Балансерот и плата од 350е и како сме работеле за истата па тој балансер напика и шуто и сакато за 350е плата значи истото кусогледие го имаат и тие. Фала шо го кажа и ова индиректно иако не си свесен за истото. Балансерот твојте златен побараја да се укини ама ајде.

И малку смешно е да збораш за фактури лажни и фала работи кога цел свет знај дека Албанците (не од Албанија, најчесто Косово) дека се главни шверцери и дилери на дрога, фалц марки, трговија со органи и луѓе. Така СА дај молимте не треси зелени вакви во кои и самиот не верваш.

И пред да ми спомнеш бизниси како Голден Игл и пак не потечиш со истото поштеди ме молим те Македонецу.

Жалам шо знајш само за Автобус Ск-Кочани и гледање светови преку интернет и колку си кусоглед па убеден си во некои работи и заблуди ама ако :)

Уживај си, имај уба вечер
Prvo, ti ne znaesh deka koi se tie Albanci shto se zanimavaat so droga.Znam deka gi ima mnogu, ama za ti bide updejtirana informacijata, Albancite od Albanija se shampionite na ovoj sport vo sporedba so drugite regioni kaj shto zhiveat albanci.

Vtoro, tvojata civilizacija se gleda vo nacinot kako pishuesh, koj e mnogu po normallna od drugive.

"Жалам шо знајш само за Автобус Ск-Кочани и гледање светови преку интернет и колку си кусоглед па убеден си во некои работи и заблуди ама ако :) "

site ovie shto pcujat bez pricina se vo taa grupa Ck-Kocani, jas isto imam zhiveano vo USA, Chikago i Wisonsin (kako student), i isto Germanija, vo projekt (edna godina), a sega pak zhiveam vo Makedonija, i gledam mnogu luge shto stvarno ima pogolema omraza kon albancite, odkako ljubov kon svojata drzava. Se gleda vo politika, sekoj od vasha strana saka shto povaka saka da krade. Ne deka nashite ne kradat, am barem ne se vikat na toa deka go sakat ova drzava.

Zhivotot kaj obicnite albanci vo Makedonija, i osobeno kaj nas vo Tetovo, momentallno go nema ovoj problem. Treba da doagash vo nashiot grad, site makedonski kafici se full so Albanci, i ima makedonci shto isto doagat vo nashi kafici. Edno treba da razberesh, ti vo USA ili vo Germanija ne si isto kako shto sum jas vo Makedonija, i zatoa primerot ne ti tocen.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.475
Поени од реакции
17.168
Prvo, ti ne znaesh deka koi se tie Albanci shto se zanimavaat so droga.Znam deka gi ima mnogu, ama za ti bide updejtirana informacijata, Albancite od Albanija se shampionite na ovoj sport vo sporedba so drugite regioni kaj shto zhiveat albanci.

Vtoro, tvojata civilizacija se gleda vo nacinot kako pishuesh, koj e mnogu po normallna od drugive.

"Жалам шо знајш само за Автобус Ск-Кочани и гледање светови преку интернет и колку си кусоглед па убеден си во некои работи и заблуди ама ако :) "

site ovie shto pcujat bez pricina se vo taa grupa Ck-Kocani, jas isto imam zhiveano vo USA, Chikago i Wisonsin (kako student), i isto Germanija, vo projekt (edna godina), a sega pak zhiveam vo Makedonija, i gledam mnogu luge shto stvarno ima pogolema omraza kon albancite, odkako ljubov kon svojata drzava. Se gleda vo politika, sekoj od vasha strana saka shto povaka saka da krade. Ne deka nashite ne kradat, am barem ne se vikat na toa deka go sakat ova drzava.

Zhivotot kaj obicnite albanci vo Makedonija, i osobeno kaj nas vo Tetovo, momentallno go nema ovoj problem. Treba da doagash vo nashiot grad, site makedonski kafici se full so Albanci, i ima makedonci shto isto doagat vo nashi kafici. Edno treba da razberesh, ti vo USA ili vo Germanija ne si isto kako shto sum jas vo Makedonija, i zatoa primerot ne ti tocen.
Избега сосем од темата ама нема врска, нема да можиме да се разбереме.

П.С Кај ‘вашите’ е полошо не е само крадење туку закани со војна, дестабилизација, вадење чизми од таван (по ново), не пеење химна, одбивање да се зборува на јазикот на државата, кршење споменици од паднати борци и херои, кршење по цркви и крстови (ова треба да е казнето за секоја религија и кој и да го прави) итн... Тоа не е сакање на држава. Како на дете на кое му одзеле играчка па почнува да плачи.

Уживај и како шо реков имај уба вечер.
Автоматски споено мислење:

Албаниjа го има признато б'лгарско малцинство прв пат во 20-те години на минатиот век. :backa:
И? И вие многу работи имавте признаено и за многу работи извинето пред 30-40 години ама амнезија владее сега :toe:
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.210
Поени од реакции
1.755
П.С Кај ‘вашите’ е полошо не е само крадење туку закани со војна, дестабилизација, вадење чизми од таван (по ново), не пеење химна, одбивање да се зборува на јазикот на државата, кршење споменици од паднати борци и херои, кршење по цркви и крстови (ова треба да е казнето за секоја религија и кој и да го прави) итн... Тоа не е сакање на држава. Како на дете на кое му одзеле играчка па почнува да плачи.
Si ne pomeshall so Srbite :)

pozdrav.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.496
Поени од реакции
22.131
Ја сум за ЕУ ама после овие најави промена за устав за почеток на преговори - треба да се дистанцираме од членството во ЕУ. Пристап до пазарите е побитно, до некаде согласување правила и закони колку е корисно, како ете Швајцарија. Никому ништо. Развојот на државата пред се, нека идат Кинези, Руси, Кореанци за трговска соработка можеби и во координација со Дрбија која има нерешен проблем може мини блок да се направи. Наредно ќе бараат отврарање кампови како во Албанија за азиланти. Све има граници.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.770
Поени од реакции
8.277
Прашањето е:

Зошто го шитна Црпе името за едно НАТО, кога во реалност наместо да ни ја утврди безбедноста и целовитоста на државата, нас територијата ни е поразнебитена и од времето на склучувањето на рамковникт договор.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.707
Прашањето е:

Зошто го шитна Црпе името за едно НАТО, кога во реалност наместо да ни ја утврди безбедноста и целовитоста на државата, нас територијата ни е поразнебитена и од времето на склучувањето на рамковникт договор.
Одговорот треба да биде посеопфатен, па еве пар причини „зашто„.
- Црпе беше одбран за „корисна будала„ која ќе потпише нешто кое никој здрав во умот не би,
- Црпе одработи најмалку два „кредити„ за нашиот „стратешки партнер“, како и за сите наши непријатели,
- со влезот во ОТАН, Македонија пополни дупка од НАТО-овата мапа на територии на Балканов, кои не се негов дел,
- земјава македонска ќе биде транзитна линија за пренос на НАТО војски и опрема кон исток,
- Македонија постепено (ќе) ја снемува по сите можни основи и национални и државни атрибути (историја, име, население, земја, имот...).
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.825
Поени од реакции
82.910
Prvo, ti ne znaesh deka koi se tie Albanci shto se zanimavaat so droga.Znam deka gi ima mnogu, ama za ti bide updejtirana informacijata, Albancite od Albanija se shampionite na ovoj sport vo sporedba so drugite regioni kaj shto zhiveat albanci.

Vtoro, tvojata civilizacija se gleda vo nacinot kako pishuesh, koj e mnogu po normallna od drugive.

"Жалам шо знајш само за Автобус Ск-Кочани и гледање светови преку интернет и колку си кусоглед па убеден си во некои работи и заблуди ама ако :) "

site ovie shto pcujat bez pricina se vo taa grupa Ck-Kocani, jas isto imam zhiveano vo USA, Chikago i Wisonsin (kako student), i isto Germanija, vo projekt (edna godina), a sega pak zhiveam vo Makedonija, i gledam mnogu luge shto stvarno ima pogolema omraza kon albancite, odkako ljubov kon svojata drzava. Se gleda vo politika, sekoj od vasha strana saka shto povaka saka da krade. Ne deka nashite ne kradat, am barem ne se vikat na toa deka go sakat ova drzava.

Zhivotot kaj obicnite albanci vo Makedonija, i osobeno kaj nas vo Tetovo, momentallno go nema ovoj problem. Treba da doagash vo nashiot grad, site makedonski kafici se full so Albanci, i ima makedonci shto isto doagat vo nashi kafici. Edno treba da razberesh, ti vo USA ili vo Germanija ne si isto kako shto sum jas vo Makedonija, i zatoa primerot ne ti tocen.
сам се лажеш
нас не не лажеш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom