Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 април 2024
Мислења
486
Поени од реакции
1.094
Ако веќе земале Бугарски пасош, јас не сум да се укине. Јас сум да се оформи Македонска партија во Бугарија и сите што имаат Бугарски пасош да мораат да одат и да гласаат таму за нив. Во спротивност да им се одземе Македонското државјанство и да се протераат од државава.
Ова е добра идеја (y)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.905
Поени од реакции
29.721
Абе ти заебавај се, ама шипојве така ни ја земаа државава.
So taa razlika sho Albancite koga zimaat makedonsko drzavjanstvo ne moraat da se izjasnat deka nivnite babi i dedovci bile makedonci i deka Skender beg i Adem Jashari e makedonec.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.514
Поени од реакции
5.271
So taa razlika sho Albancite koga zimaat makedonsko drzavjanstvo ne moraat da se izjasnat deka nivnite babi i dedovci bile makedonci i deka Skender beg i Adem Jashari e makedonec.
Ќе одиш во македонски нотар и ќе изјавиш дека се што е изјавено во таа постапка е лажно.
Националната идеја за пиринска Македонија треба да е пред бугарска тоалетна хартија, албанците и турци и ши птари се изјаснуваа во кралска и социалистичка Југославија, кој го спори нивното потекло според нивното изјаснување? апсолутно никој, тие околу студеничани сите до еден беа турци и се нарекуваа такви.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.578
Поени од реакции
48.265
Не се согласувам, поделено е бугарското општество околу давањето на бугарски пасоши на македонци, од пропаганда и перење пари и самите бугари веќе се свестуваат дека ќе им се удри од глава, они не можат да бугаризираат македонци, таа група околу каракачанов што се богатеа од маката на македонците испаднаа најголеми анти бугари.
Нашава министерка Божиновска што кажува дека се откажува од бугарското државјанство тоа само може да го каже анти македонец.
Што не се откажат албанците од македонското и си заминат во албанија? не се глупи.
Не треба Македонецот по евентуален влез во еу да пали бугарски државјанства за да докажува нешто, туку да си ја ослободува татковината поделена 1913.

Под итно да се изолираш од патриотската содржина пласирана од разни фб-страници водени од луѓе со по два заба, што прави да си вакво дудуче.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.563
Поени од реакции
22.647
Абе ти заебавај се, ама шипојве така ни ја земаа државава.
Ne me drzi za zbor ali mislam deka nasite novoosoznaeni bugari nemaat pravo da glasaat za parlamentarni i pretsedatelski tuku samo na lokalni. Nekoj mislel i na toa ali prasajte random bugar tuka da vi potvrdi.
Ostaj sto idejata vi e tipicno pravenje bajram so umot, ali aj.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.232
Поени од реакции
26.927
So taa razlika sho Albancite koga zimaat makedonsko drzavjanstvo ne moraat da se izjasnat deka nivnite babi i dedovci bile makedonci i deka Skender beg i Adem Jashari e makedonec.
Мислиш дека ќе правеше разлика ако требаше да пишат ? Истото ќе беше, скрос. првиот што се насели во у зграда кај нас, беше поголем Македонец од Македонците.
Автоматски споено мислење:

Ne me drzi za zbor ali mislam deka nasite novoosoznaeni bugari nemaat pravo da glasaat za parlamentarni i pretsedatelski tuku samo na lokalni. Nekoj mislel i na toa ali prasajte random bugar tuka da vi potvrdi.
Ostaj sto idejata vi e tipicno pravenje bajram so umot, ali aj.
Види, не викам дека не е. Ама технички е изводливо.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
39.056
Поени од реакции
112.503
Не знам зошто, веројатно затоа што сум мазохист, решив да го гледам подкастот на Лазаров со Мицкоски. 2 минути ми беа доволни да сфатам дека на власт дојде уште едно исто гомно како и претходните, барем од аспект на тие етнички и национални прашања. 29938 прашања во врска со Албанците доби, со знамето, со непеењето на химната, и буквално на секое избегна да одговори спинувајќи дека и тие се луѓе, мораме да живееме со нив бла бла. А највеќе од се ме изнервира за бранителите, да ти ебам безмадестото гомно, па речи дека НЕ Е ВО РЕД УЧК ДА СЕ РАЧУНААТ КАКО БРАНИТЕЛИ, а не да спинуваш дека и тие се луѓе и се бореле и гинеле за некои идеали. За какви идеали бе гомно, наши татковци гинеа од тие нивни идеали, а 23 години после тоа го јадеме на секое можно ниво у државава и стануваме граѓани од втор ред. Само Стефан е млак и маркетиншки настроен па не му контраше и не го замараше, иначе тука јак новинар имаше пенал да го направи сарма Мицкоски. Мизерија.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.905
Поени од реакции
29.721
Мислиш дека ќе правеше разлика ако требаше да пишат ? Истото ќе беше, скрос. првиот што се насели во у зграда кај нас, беше поголем Македонец од Македонците.
Mislam deka e gubenje na vreme i dosadno da se zamisluvam za hipoteticki scenarija sto bi bilo ako bi bilo i slicno.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.243
Поени од реакции
6.932
Мицко пред избори најави коалиција со влен и прогон на дуи......мицко е чист како солза по прашањето со албанците,тоа што им е овозможено веќе 23 години се тера,а сдс предавничка им го надогради прво со општините ,а потоа во минатите нивни 7 години со давање на клучни министерски и премиерски места(во нивно време вицепремиерот груби беше повеќе од премиерот ковачевски за внатрешните прашања)......сега очекувате преку ноќ некој да ви ги реши прашањата за кои сте спиеле 23 години.......виртуелноста со реалноста немале и ќе немаат врска

истиснување на албанците и нивните радикали ќе има само доколку им се пропаднат бизнисите и им се откупат имотите кои ги стекнувале цело оваа време,дека ќе дојди некој политичар и ќе ги фати на шамари може да ви бидат само влажни соништа
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.514
Поени од реакции
5.271
Не знам зошто, веројатно затоа што сум мазохист, решив да го гледам подкастот на Лазаров со Мицкоски. 2 минути ми беа доволни да сфатам дека на власт дојде уште едно исто гомно како и претходните, барем од аспект на тие етнички и национални прашања. 29938 прашања во врска со Албанците доби, со знамето, со непеењето на химната, и буквално на секое избегна да одговори спинувајќи дека и тие се луѓе, мораме да живееме со нив бла бла. А највеќе од се ме изнервира за бранителите, да ти ебам безмадестото гомно, па речи дека НЕ Е ВО РЕД УЧК ДА СЕ РАЧУНААТ КАКО БРАНИТЕЛИ, а не да спинуваш дека и тие се луѓе и се бореле и гинеле за некои идеали. За какви идеали бе гомно, наши татковци гинеа од тие нивни идеали, а 23 години после тоа го јадеме на секое можно ниво у државава и стануваме граѓани од втор ред. Само Стефан е млак и маркетиншки настроен па не му контраше и не го замараше, иначе тука јак новинар имаше пенал да го направи сарма Мицкоски. Мизерија.
Се согласувам со тебе 100% но дали сега е моментот да се занимаваме со племето, според мене цела енергија треба да се насочи против Бугарија.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.056
Поени од реакции
112.503
Се согласувам со тебе 100% но дали сега е моментот да се занимаваме со племето, според мене цела енергија треба да се насочи против Бугарија.
Епа ај ако не да ги ставиме ко бранители УЧК пошо сеа ни е приоритет проблемот со Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom