Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 март 2009
Мислења
20.082
Поени од реакции
16.191
Има некој у таа партија што нема бугарски пасош?

Прегледај го приврзокот 431639
Дали она има, тоа е прашањето, иако и тоа не е битно, имавме дузини министри со странски пасоши... Всушност нема влада која ќе забрани двојни албански или косовски пасоши, а само бугарски да забраниме ќе не дочека ЕУ на нож...
Поважно е кој како се изјаснува и гласа околу Бугаризацијата која ни ја спрема трулиот запад
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.912
Поени од реакции
5.758
Има некој у таа партија што нема бугарски пасош?

Прегледај го приврзокот 431639
Еве зошто земала бугарско државјанство:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.632
Поени од реакции
38.909
Не не ако убаво што и се закачија на оваа за бугарскиот пасош. Преку кур веќе од такви лешинари и паразити што јаваат на бранот на патриотизам, Вмро, Македонија, Гоце не го даваме, а позади грб аз сам блгарче. Епа не може така другари, сеа ќе си го јадеш немиен пичка ти материна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.232
Поени од реакции
26.927
Treba da se ukine dvojno drzavjanstvo ili barem da se donesi zakon so koj nositel na drzavna funkcija ne smee da ima dvojno drzavjanstvo, posebno narodni pratenici, ministri , pretsedatel pa ko voli nek izvoli.
Ако веќе земале Бугарски пасош, јас не сум да се укине. Јас сум да се оформи Македонска партија во Бугарија и сите што имаат Бугарски пасош да мораат да одат и да гласаат таму за нив. Во спротивност да им се одземе Македонското државјанство и да се протераат од државава.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.905
Поени од реакции
29.721
Ако веќе земале Бугарски пасош, јас не сум да се укине. Јас сум да се оформи Македонска партија во Бугарија и сите што имаат Бугарски пасош да мораат да одат и да гласаат таму за нив. Во спротивност да им се одземе Македонското државјанство и да се протераат од државава.
И од форумов!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.514
Поени од реакции
5.271
Ако веќе земале Бугарски пасош, јас не сум да се укине. Јас сум да се оформи Македонска партија во Бугарија и сите што имаат Бугарски пасош да мораат да одат и да гласаат таму за нив. Во спротивност да им се одземе Македонското државјанство и да се протераат од државава.
Јас ова со години го кажувам, прво завладување некои општини во пиринска Македонија дел по дел, може сега е нај патриотски да се извади пасош, па да не запознаат убаво.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.563
Поени од реакции
22.647
Ако веќе земале Бугарски пасош, јас не сум да се укине. Јас сум да се оформи Македонска партија во Бугарија и сите што имаат Бугарски пасош да мораат да одат и да гласаат таму за нив. Во спротивност да им се одземе Македонското државјанство и да се протераат од државава.
OMO Ilinden ili nova ke formirate ?
 
Член од
27 август 2023
Мислења
8
Поени од реакции
10
Де факто можиме да ги искористиме тие 150ијлади пасоши во наша корист во моментов , АНБ има информации за сите кој каде се наоѓа кој има бугарски пасош итд , да се притисне Бугарија да дозволи формирање на ОМО Илинден како политичка партија , а потоа да се изврши и притисок врз тие 150ијлади да побараат или можност за гласање од странство или пак да си гласаат од Бугарија. Плус ако се засили то од Македонија со многу кеш имаме бизнисмени кои се многу должни на државава , ОМО Илинден можи да извај многу големи резултати и исто така да ги реши конечно изборите во Бугарија , ама секако услов за Влада тргање на Ветото за Македонија и секако нивни членови високо во влада. Македонци во Бугарија без овие со Бугарски Пасош од кај нас секако ги има околу 500к (со самосвест) не правиме муабет и за тие што се асимилирани. Секако тука од голема корист би можела да биди и турската партија во Бугарија која е под контрола на Ердоган , а Ердоган е голем пријател на Македонија. Многу просто ама и многу тешко да се изведе тоа кога СДС не може да се ослободи од рацете на Зајко , Левица не сака да седни на маса да преговара со ВМРО не ЗА ВЛАДА туку за еден мал Сојуз околу овие работи. А секако доколку ова се оствари ОМО Илиден би било исто како Албанскиот блок во Македонија и гледајте колкава контрола можеме да имаме врз Бугарија како што некогаш сме имале.
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
116
Поени од реакции
191
Де факто можиме да ги искористиме тие 150ијлади пасоши во наша корист во моментов , АНБ има информации за сите кој каде се наоѓа кој има бугарски пасош итд , да се притисне Бугарија да дозволи формирање на ОМО Илинден како политичка партија , а потоа да се изврши и притисок врз тие 150ијлади да побараат или можност за гласање од странство или пак да си гласаат од Бугарија. Плус ако се засили то од Македонија со многу кеш имаме бизнисмени кои се многу должни на државава , ОМО Илинден можи да извај многу големи резултати и исто така да ги реши конечно изборите во Бугарија , ама секако услов за Влада тргање на Ветото за Македонија и секако нивни членови високо во влада. Македонци во Бугарија без овие со Бугарски Пасош од кај нас секако ги има околу 500к (со самосвест) не правиме муабет и за тие што се асимилирани. Секако тука од голема корист би можела да биди и турската партија во Бугарија која е под контрола на Ердоган , а Ердоган е голем пријател на Македонија. Многу просто ама и многу тешко да се изведе тоа кога СДС не може да се ослободи од рацете на Зајко , Левица не сака да седни на маса да преговара со ВМРО не ЗА ВЛАДА туку за еден мал Сојуз околу овие работи. А секако доколку ова се оствари ОМО Илиден би било исто како Албанскиот блок во Македонија и гледајте колкава контрола можеме да имаме врз Бугарија како што некогаш сме имале.
Откако ќе ја седнеме Софија во скут, мислам дека треба да се размислува и за Солун.

Тајно да се потпише сојуз со Туркије кој би овозможил ако било која од двете држави влезе во војна со Грција, другата веднаш да нападне и да го рашири фронтот и намали капацитето за дејствување на хеленските сили. Туркије со гага острови, ние со Солун, Грците со куро в рака. Win Win Win ситуација.
 
Член од
27 август 2023
Мислења
8
Поени од реакции
10
Откако ќе ја седнеме Софија во скут, мислам дека треба да се размислува и за Солун.

Тајно да се потпише сојуз со Туркије кој би овозможил ако било која од двете држави влезе во војна со Грција, другата веднаш да нападне и да го рашири фронтот и намали капацитето за дејствување на хеленските сили. Туркије со гага острови, ние со Солун, Грците со куро в рака. Win Win Win ситуација.
Се гледа дека си од тие шо се не му чини во Македонија , секаде било подобро а најдалеку си изелгол до Прцорек, а исто и се гледа дека од Историја знајш дека 1991 имало референдум :(
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
116
Поени од реакции
191
Се гледа дека си од тие шо се не му чини во Македонија , секаде било подобро а најдалеку си изелгол до Прцорек, а исто и се гледа дека од Историја знајш дека 1991 имало референдум :(
Ти и со директна авионска линија до Софија би се изгубил попат. Ете да ти доловам колку си изгубен.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.578
Поени од реакции
48.265
Ахам, нема грешка, за тоа им дала Бугарија пасоши, за кур да играат и да ѝ кројат судбина.
Тие слепци добија пасоши да џогираат ќенефи, да увезуваат голфови и да се испразни Македонија од македонци, и тоа ќе е нивниот животен плафон и намена.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.514
Поени од реакции
5.271
Ахам, нема грешка, за тоа им дала Бугарија пасоши, за кур да играат и да ѝ кројат судбина.
Тие слепци добија пасоши да џогираат ќенефи, да увезуваат голфови и да се испразни Македонија од македонци, и тоа ќе е нивниот животен плафон и намена.
Не се согласувам, поделено е бугарското општество околу давањето на бугарски пасоши на македонци, од пропаганда и перење пари и самите бугари веќе се свестуваат дека ќе им се удри од глава, они не можат да бугаризираат македонци, таа група околу каракачанов што се богатеа од маката на македонците испаднаа најголеми анти бугари.
Нашава министерка Божиновска што кажува дека се откажува од бугарското државјанство тоа само може да го каже анти македонец.
Што не се откажат албанците од македонското и си заминат во албанија? не се глупи.
Не треба Македонецот по евентуален влез во еу да пали бугарски државјанства за да докажува нешто, туку да си ја ослободува татковината поделена 1913.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom