Дрога ( Наркотични дроги )

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.091
Поени од реакции
32.137
Јас немам изгубено осет и одма ме фаќа после дим два бидејќи пушам без тобако.
Моето искуство со спиењето е никогаш не сум имал проблеми и повремено сонував пред да почнам да пушам и уште спијам минимум 8 часеви без преговарање. Кога пушам никогаш не сонувам но кога паузирам тогаш повремено имам сонови но не луцидни туку како претходно во животот (читај гејмал до 2 сабајле и сум престимулиран), и само ми смета оти сум нежен околу сонот, не сакам ништо да ми го наруши освен жена ми. Јас вежбам да се будам без аларм, природно, а додека спијам да биде длабоко и без прекини од било што.
На сонувањето ретко кога се сеќаваме освен веднаш после будењето, или ако не нешто како аларм не не пробудило. Обично веднаш после рем фазата и сонувањето следи кратко будење а потоа презаспиваме уште малку, и толку е од памтењето на сонот. На луцидните сонови луѓето обично повеќе се сеќаваат заради х причини, ги спомнав пошто се честикога се пуши мара пред спиење што па е честа навика за многумина.

Генерално никој не може објективно (научно/емпириски) да си го процени сопствениот сон. ОК, освен ако спиењето му е скроз сјебано па работите се очигледни. Има доктори специјализирани за тоа, и мерна опрема, се ставаат (лепат) сонди на делови од черепот а воедно се мери и работата на срцето. Всушност повеќето аспекти може да се проверат и во Македонија, иако веројатно нема таква специјализација.
На пример имаш на пример куп луѓе кои мислат дека можат и неколку кафиња да испијат и веднаш потоа добро да спијат. Уствари само успеваат да заспиваат, а каков квалитет на сонот имаат тоа е друга работа. Марата исто има лош ефект на квалитетот на спиењето и ова е научен факт. Лесно проверлив факт со пар минути истражување на нет.

Сонот/спиењето се многу потценета работа за општото здравје а истовремено живееме во култура која промовира и велича неспиење.
Автоматски споено мислење:

Инаку добра работа е спиење без сметање, ама будење без аларм е можно само ако се легнува на време и во редовни времиња на легнување/станување... Па некогаш пак е можно да се успиеш и алармот е добар бекап. :)
Телефони/таблети/лаптопи не би требало да им е местото во спална соба, или барем секако не треба да има вклучени нотификации и слични сметала.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2021
Мислења
781
Поени од реакции
1.645
Значи сега имаш барем 125-150 години... Ако од прва година си почнал со хероин „еднаш до два пати годишно“. Нешто не штима во приказнава а?




Ова не знам зошто си го напишал. Ваљда истите муабети што ги правиш во друштво за да се направиш фраер. Се надевам дека нема некои копиљаци да налетаат на глупостиве и да те разберат озбилно... Сериозно треба темава поажурно да се модерира. Едно се муабети и размена на искуства, друго е лупање глупости и наведување на нови зависници.

Не се занесувај, не постои такво нешто како „генетски предиспозиции“ да не станеш зависник од хорс. Дури и по некое чудо твоето анекдотално искуство да е вистина.



Не.
Не си осетил потреба ама едно 250-300 пати си се пукал. Нормално дека никој не ти верува.
Автоматски споено мислење:


Нешто што го знае секој што читал историја, посебно за Апачите и Комачите... Буквално геноцид правеле на земјоделските племиња, посебно Комачите (кои ги решиле и Апачите). Ама што очекуваш од ликови кои знаењето за домородните Амери го градат на филмови со „лулето на мирот“? Замисли они така си седнувале, пушеле тутун (и тревки), и мирољубиво се договарале за проблемите.
Ванлок, тие 250-300 пати се распоредени во многу години период.Не сум единствен плус.И други луѓе кои ги знам истото го прават.Уживаат од време навреме и не сносат никакви последици.

И ти ли дојде да наметнеш диктатура на темава?
Абе на темине за Украина постирате видеа со луѓе кои умираат, луѓе без нозе, масакри...Некои копиљ гледајќи ги видеата нели може да влезе во филм и да стане убиец? Спрема твојата логика.

Темава е за дрога и ќе се пишува целосната вистина.Чао пријатно.Кој е маж нека чита, кој е лигуш нека се жали и плаче.
Кој е Христијанин нека се моли во црква.:icon_lol:
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.684
Поени од реакции
82.566
И ти ли дојде да наметнеш диктатура на темава?
Абе на темине за Украина постирате видеа со луѓе кои умираат, луѓе без нозе, масакри...Некои копиљ гледајќи ги видеата нели може да влезе во филм и да стане убиец? Спрема твојата логика.
сосема нерелевантна споредба
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
2.693
Не баш... Повеќе шеќер = повеќе инсулин во серум/крв. Повеќе инсулин = помалку можност да се активираат биомеханизми за користење енергија од масни наслаги (да не навлагам во детали). Во пракса исхрана со повеќе масти подолго те „држи заситен“ (помалку ти се јаде) затоа што резервите од масните наслаги се подостапни за користење кога ќе се искористи шеќерот (глукозата) во крвта. Но во исхрана повеќе базирана на шеќери резервите од масните наслаги не се толку достапни, и кога ќе се искористи шеќерот во крвта за кратко време си гладен.

Во пракса не е дека не треба ниту па дека може да не се јадат јагленохидрати (шеќер), туку едноставно да се избегнуваат рафинирани јаглени хидрати како шеќер (сахароза/фруктоза), бело брашно, бел ориз, итн, исто и премногу овошје/зеленчук со висок гликемички индекс од кои брзо рипа шеќерот во крвта, а со тоа и инсулинот неопходен за да се регулира тој шеќер.
Пример за „добри“ јагленохидрати се мешунките како гравот. Низок гликемички индекс, куп корисни нутриенти и растителни влакна. Овошје се разбира да, ама без забегување со премногу грозје, портокали, итн.

Не дека веројатно веќе не го знаеш ова, ама чисто да нема забуни.




Пребиотици.
Секако сложен сум, меѓутоа ако комбинираш јх со масти, не се покачува толку многу инсулинот како кога ќе јадиш само јх.

Крајно е дека секој има граница на одржување на телесна тежина, да речиме 2500 калории кај мажи или околу 1700 жени. Ако било кој јади над прагот од било каков вид на калории килажата оди горе и обратно. Нема трето. Освен некој проблеми со хормони или слично.
 
Последно уредено:

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.606
Поени од реакции
33.955
Инаку добра работа е спиење без сметање, ама будење без аларм е можно само ако се легнува на време и во редовни времиња на легнување/станување... Па некогаш пак е можно да се успиеш и алармот е добар бекап. :)
Телефони/таблети/лаптопи не би требало да им е местото во спална соба, или барем секако не треба да има вклучени нотификации и слични сметала.
Немаме технологија во спална, имам спакуван екстра тв но не ми даваат да го монтирам. Телефонот ми е наместен освен блиски контакти за итност, да не пушта ништо друго после 10:30 до алармот сабајле со 45мин reminder за wind down. Вон летните периоди успевам да станам сам бидејќи секој ден во 8 ме буди телото за вц без исклучок и сум на мира низ денот.

Сонот/спиењето се многу потценета работа за општото здравје а истовремено живееме во култура која промовира и велича неспиење.
Не верувам ова да важи за кај нас во Македонија, можеби со работната култура во Америка. Ако збориш за корпо промовирањето а не нешто друго?

На луцидните сонови луѓето обично повеќе се сеќаваат заради х причини, ги спомнав пошто се честикога се пуши мара пред спиење што па е честа навика за многумина. Марата исто има лош ефект на квалитетот на спиењето и ова е научен факт. Лесно проверлив факт со пар минути истражување на нет.
Ќе мора да ти верувам дека е така бидејќи не сум читал самиот. Можам само да ти споделам мое искуство без да промовирам мара, се што се инхалира е штетно, но во врска со сонот спијам како бебе. Еве моја дата за последните 6 месеци:

IMG_5271.jpeg

И еве од неделава каде ми е пореметен распоредот ради патување да се види дека смета раскршување сон и кога е помалку од 8h:

IMG_5273.jpeg


Ти велам, не ја промовирам тревата, но пушам скоро секој ден и понекогаш буквално пред спиење оти не сонувам тогаш и длабоко спијам плус сум супер мелоу (освен на форум).

Кога збориме за здравје, единствена негативност што пак самиот сум ја приметил е јадење срања бидејќи со тревата волјата да каснам здрав снек е помала. Не сум овервејт, 82кг сум но имам многу за работа на тој дел. Планирам сериозно во 2025 место дома дигање тегчиња и градските прошетки и ако приметам дека ја губам војната во инаетење со тревата и дека ме надвладува ќе престанам cold turkey. Проклет шеќер @callejón de la muerte

Првиот чекор е оставање гумени бонбони.
Ми рече последниот пат жената кога ме бакна дека имало вкус на кондоми……

Master manipulator.

@wot ke vidime kolku ke spies bebe koga ke imas..
Една од себичните причини зошто немаме до сега.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Исто, немав матичен после детскиот доктор. Кога се отселив исто немам изберано матичен доктор, ниту направена обична проверка, иако плаќам фиксно приватно здравствено осигурување. Тоа не е за фалење, само е неодговорно.





Просечно интелигентните луѓе одбиваат да се смеат на обичен хумор за да случајно не се октријат. Мислат дека хуморот мора да биде комплициран за да се смета смешен.

Меси, зарем твојот еџ не беше интелигенцијата, како сега не земаш предвид контекстот кога читаш туку само пазиш какво смајли следувало после збор? Фала ти што одвои време да ми објасниш дека шеќерот е woш. Твојата тривија интелигенција навистина дојде до израз, со пристап до википедија може само да решаваш крстозбори, играш брза географија и пази кога си го отвараш третото око, устата има голем спреј дострел па кога јадеш гомна може лесно да го обоиш розево. Не сум со план да ги смеам луѓето и забавувам широка маса - изгледа мислиш сите сакат да се Меси освен ти.



Ми се допаѓа што по потреба менуваш од кај дошло спасението - од наркотици, до религија, до жена ти а понекогаш само твојата sheer интелигенција те спасила. Арно вика Рон:




Од кај се информираш вака, музички видеа на Раде Врчак?

Прегледај го приврзокот 428981



Ама тој хај си го осетил после незгода. Исто како што си го спознал Бог после животна опасност. Ти викам цело време, викенд џанки во манастир. Турист и во љубовта.

Иначе прав си, од сосема погрешни причини. Само по себе е многу убаво кажано.


Јас немам изгубено осет и одма ме фаќа после дим два бидејќи пушам без тобако.
Моето искуство со спиењето е никогаш не сум имал проблеми и повремено сонував пред да почнам да пушам и уште спијам минимум 8 часеви без преговарање. Кога пушам никогаш не сонувам но кога паузирам тогаш повремено имам сонови но не луцидни туку како претходно во животот (читај гејмал до 2 сабајле и сум престимулиран), и само ми смета оти сум нежен околу сонот, не сакам ништо да ми го наруши освен жена ми. Јас вежбам да се будам без аларм, природно, а додека спијам да биде длабоко и без прекини од било што.
Таков е животот, некогаш помага Бог, некогаш наркотици, некогаш жена, некогаш нешто десетто.
Остај тоа, Dundee United-Aberdeen 2-0
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.091
Поени од реакции
32.137
Абе на темине за Украина постирате видеа со луѓе кои умираат, луѓе без нозе, масакри...Некои копиљ гледајќи ги видеата нели може да влезе во филм и да стане убиец? Спрема твојата логика.
Во војна умираат луѓе, видеата се корисни за учење на хоророт што го носат војните. Копиљаците можат да научат што е лошо, не да станат убијци. Гледаат реалност, наместо од такви како тебе да слушаат приказни дека 300 пати се пукале со хорс и уште ништо не им е.

Ванлок, тие 250-300 пати се распоредени во многу години период.Не сум единствен плус.И други луѓе кои ги знам истото го прават.Уживаат од време навреме и не сносат никакви последици.
Темава е за дрога и ќе се пишува целосната вистина.Чао пријатно.Кој е маж нека чита, кој е лигуш нека се жали и плаче.
Прво ти кажа дека 1-2 пати годишно се пукаш со доуп. Колку години треба да имаш за да се имаш 300 пати пукано? Сега или не се 1-2 пати, или не се 300 пати. Или ти имаш едно 150 години. Значи некој тука нешто (се) лаже: Или за фрекфенцијата, или за бројката на дрогирање, или за тоа „ништо не ми е после 300 дрогирања“... Или за сите три.

Навистина во која „вистина“ некој може 300 пати да се пука со хорс и да не биде наркоман? Во реалност ти или не си се пукал ни 5 пати, или си наркоман после стотици дрогирања. Едно од двете може да е точно, можеби, но двете заедно не можат да никако да се точни.

И ти ли дојде да наметнеш диктатура на темава?
„Диктатура“ на фактите и реалноста... Страшно е тоа, нели! :)
Но сериозно, модераторите треба повеќе да припазат. Во други теми и да се лупаат глупости може и да не така страшно, но овде да зборуваш за хорс како за рекреациона дрога е сериозна мозочна малфункција па дури и некако да е точно, што не е можно. Не би требало да постојат вакви „совети“ никаде, но посебно не овде каде ќе налетаат радознали да експериментираат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Орвел би се гордеел. За широките народни маси сето она кое е легално, истовремено е ок. Ако не беше легално тогаш немаше да биде ок.
Етанолот како најлоша дрога во историјата е масовно застапена, исто како и никотинот.
Јебеш ти живот без наркотици као во Сауди Арабија и слични ужаси.

Пафкањето е крајно безазлена ствар исто и Хашишот.
Бело неам пробано а еднаш коа имав прилика си направив сметка во умот и испадна 1гр.кокс=10+гр.вутра така да тоа е, не се исплати.
Наредно за проба на листата е Буп.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.091
Поени од реакции
32.137
Не верувам ова да важи за кај нас во Македонија, можеби со работната култура во Америка. Ако збориш за корпо промовирањето а не нешто друго?
Општо мислам. Се излегува до касно, или се седи на компјутер, се гејма, итн, а утре на школо/факс/работа/итн. Ова е вака општо во целиот свет освен во средини кои намерно се пазат од вакви работи (Амиши и слични). Во семејства каде стриктно не се пази на ова, уште од копиљаци се промовира неспиење како лајфстајл.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Има ли некој овде искуство со Кодеин и ако да, какво?
Јас прееска зимав една доза па сега лапам по некоја буква на форумов :icon_lol:
Интересно но Кодеинот е сосема легален и како таков е прилично ефтин. Една доза му доаѓа некои 25 денари што е багатела.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.478
Поени од реакции
8.062
@wot
Една од многуте работи поради кои еве, 2 месеци немам пушено воопшто, е баш поради тоа што јадам ненаситно, онака буре без дно.
Исто така, многу пати мислев дека спиењето ми е на периоди пореметено (тешкотии при заспивање) ради канабис. Но еве, веќе пола година дали 3-4 пати имам пушено и тоа во друштво по еднаш (никако бинџање со денови), почнав 5 пати да вежбам у неделата (ништо екстремно, casual), и пак исто.
И вака и така спијам по 6-6.5 саати макс (родителство, јбг), со тоа што имам дремки (не секој ден) по 30-45 минути, зависи од денот.
Едноставно мислам дека ако некој има проблем со спиење/апетит/мрза/мотивираност/физичка активност пред да конзумира канабис, дека горе-доле таков ќе си биде и кога конзумира, можеби некои ситни промени на подобро/полошо зависи. Канабисот само стимулира/дестимулира одредени состојби кај конзументот, до одреден степен.
Ако ти по природа не си креативен, џабе ти се и 2кг канабис, нема да те направи драстично покреативен. Ако си интровертен/екстровертен по природа, канабисот може да те направи дополнително (slightly) по интровертен/екстровертен, и така натаму :D
Исто и со другите, да речам придобивки или негативности.
И баш им завидувам на луѓе кои после 2-3 дима заспиваат како бебиња. Како е тоа можно воопшто? :D

Секако, си има разлика и до самиот канабис, дали е индика/сатива и колку ќе се испуши, односно исконзумира. Мислам дека и кога се конзумира самата билка, у смисла во кој дел од денот, има врска.
Планирам, ако правам comeback тоа да бидат edibles пошто е сосема друг хајот и целото искуство.

Факт е дека мене лично, билката ептен "лошо" ми делува преку лето, кога се најголемите горештини, освен на плажа кај што имаш цела инфраструктура за разладување и кулирање. И летно време, ја одбегнувам и не ми прави ќеф воопшто. Пролет/есен се идеални периоди што у мое искуство, ваделе најубави бенефити од билката. Кога температурите се над 23-24 степени целзиусови, ефектите кај мене се лоши (пошто и по природа не толерирам/мразам жештини) и целото искуство ми е тапа некако.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.720
Поени од реакции
22.480
@wot ke vidime kolku ke spies bebe koga ke imas..
Од вакви коментари и муабети наталитетот е во постојан пад.
Најлошо е што тоа доаѓа од таткото кој за разлика од мајката спие без никакви проблеми.
Две деца имам. Новороденче - 2 месеци и 4.5 годишен. Тука во Малта породилно е само 4 месеци. Немаме ниту помош од баба ниту од дедо. Ретко кој доаѓа да ни ги чува децата а работиме и јас и жена ми по 40 часа неделно. Најмалку што треба да се жалиш е што нема да поспиеш 7-8 туку 5-6 саати. Не се треси немаш ти цицки па од тебе да зависи бебето.
А и сега има формули и машини за складирање на мајчиното млеко, па може да му се дава во ноќта за да поспие малку мајката. Нас таква ни е рутината, ја дремам навечер а спијам сабајле, она обратно. Се средува се, не е тешко како што кукате само ете, на луѓето им е поинтересно да кукаат отколку што е навистина тешко. Единствена работа која ќе ја изгубиш со деца е ноќниот живот. Али ако си урлал на млади години, и онака после 30 не е интересно како претходно па и не губиш многу. Се наоѓа пак време да се излезе еднаш месечно ама не е ист филингот затоа што не можеш да се убиеш ниту па да се вратиш многу касно зашто ќе ги разбудиш децата. Онака прилично цела ноќ гледаш колку е часот и како да си лимитиран.

Да останам на тема, не сум престанал да дувам. Навечер рутина бам, спреми млекце, свиткај еден. Пушти нешто филм, серија, ако е премногу бебето у кома може и да се гејма. Чат пат книгица и банковно салдо се јача. Јебем ти курве, јебем ти алкохол, јебем ти журке и таблете, ова е живот.
А и во Малта ја легализираа, дозволено е по 4 стебла секој да си сади во домашни услови па многу добра трева циркулира а и цената и падна драстично во последниве 2 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom