Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Да, биле воинствени, и многу повеќе од белецот веројатно.
Како што берзеркерите користеле наркотици да влезат во убиствен транс, сигурно и индијанците имале нешто слично.
Е сега тие перцепции ти што ги доживуваш и се субјективни пред се.
Затоа што има милијарда примери како луѓе под дејства на наркотици прават криминал. Кхм кхм Џорџ Флојд.

За ништо од ова не се потребни наркотици.
Охоо и тоа како се потребни наркотици. Ако не беа потребни луѓето немаше да земаат дроги воопшто. Се надевам дека еден ден ќе пробаш барем ЛСД и ќе ја увидиш разликата во перцепција. :angel: Тешко се објаснува со зборови, ова што пишувам е само бледа слика поради ограничувањата кои ги содржи пишаниот збор. И јас на времето како помлад мислев дека наркотици се лоша ствар ама животот не оди секогаш по план па така бев изложен на некои супстанци па така сум презадоволен досега.
Најголем хај надвор од дрогите е биднување затрескан, заљубен, зацапан. Тоа е спектакуларно убав филинг и хај за кој не се потребни супстанци. Луѓето се потсмеваат на тој филинг поради некоја причина.

Па што и да се субјективни? Тоа не ја намалува нивната важност и интензитет.
Не знам кој е тој Џорџ Лојд ама криминалот и наркотиците се резултат на нелегалноста на дрогата. Нелегалноста ја субвенционира манијакланата цена на наркотиците со што многумина мораат да се впуштат во криминал или проституција за да си дозволат доза. А тоа е тажно имајќи предвид дека кило жуто на пример коштало околу 400 евра да се произведе.
Со легализација не само што ќе се уништи најголем дел од организираниот криминал туку значително ќе се намали и ситниот криминал.

Има и еден орвелијански моменат тука ама за тоа потоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.893
Поени од реакции
41.110
Со легализација не само што ќе се уништи најголем дел од организираниот криминал туку значително ќе се намали и ситниот криминал.
тоа ти е тешка небулоза што вие ја вадите. Исто како што коцкава стана мејнстрим, па гледаме како секој трет е заглавен со брзи кредити, така и со дрога ќе биде ако можеш да си купиш хероинче у трафика.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.785
Поени од реакции
29.506
Охоо и тоа како се потребни наркотици. Ако не беа потребни луѓето немаше да земаат дроги воопшто. Се надевам дека еден ден ќе пробаш барем ЛСД и ќе ја увидиш разликата во перцепција. :angel: Тешко се објаснува со зборови, ова што пишувам е само бледа слика поради ограничувањата кои ги содржи пишаниот збор. И јас на времето како помлад мислев дека наркотици се лоша ствар ама животот не оди секогаш по план па така бев изложен на некои супстанци па така сум презадоволен досега.
Најголем хај надвор од дрогите е биднување затрескан, заљубен, зацапан. Тоа е спектакуларно убав филинг и хај за кој не се потребни супстанци. Луѓето се потсмеваат на тој филинг поради некоја причина.

Па што и да се субјективни? Тоа не ја намалува нивната важност и интензитет.
Не знам кој е тој Џорџ Лојд ама криминалот и наркотиците се резултат на нелегалноста на дрогата. Нелегалноста ја субвенционира манијакланата цена на наркотиците со што многумина мораат да се впуштат во криминал или проституција за да си дозволат доза. А тоа е тажно имајќи предвид дека кило жуто на пример коштало околу 400 евра да се произведе.
Со легализација не само што ќе се уништи најголем дел од организираниот криминал туку значително ќе се намали и ситниот криминал.

Има и еден орвелијански моменат тука ама за тоа потоа.
Ниту се потребни, нити имам желба да пробам.
You are far too gone.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
тоа ти е тешка небулоза. Исто како што коцкава стана мејнстрим, па гледаме како секој трет е заглавен со брзи кредити, така и со дрога ќе биде ако можеш да си купиш хероинче у трафика.
Каква трафика бе? Знаеш ли дека во целата историја на човештвото до пред 100 години сите дроги биле легални? А џанаци имало нспоредливо помалку него сега. Може сега да се купи кодеин кој е легален во трафика? Се знае, аптека, 18+. Аман више...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.893
Поени од реакции
41.110
Каква трафика бе? Знаеш ли дека во целата историја на човештвото до пред 100 години сите дроги биле легални? А џанаци имало нспоредливо помалку него сега. Може сега да се купи кодеин кој е легален во трафика? Се знае, аптека, 18+. Аман више...
само наоѓаш изговори да се дрогираш, ништо више.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.785
Поени од реакции
29.506
Каква трафика бе? Знаеш ли дека во целата историја на човештвото до пред 100 години сите дроги биле легални? А џанаци имало нспоредливо помалку него сега. Може сега да се купи кодеин кој е легален во трафика? Се знае, аптека, 18+. Аман више...
Итар Пејо и зависноста од крек
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.794
Поени од реакции
6.274
Ниту се потребни, нити имам желба да пробам.
You are far too gone.
Не знаеш што пропушташ :angel: Али никад не реци никад.
Gone too far се вели :) Па ништо не ми фали :love:
Автоматски споено мислење:

само наоѓаш изговори да се дрогираш, ништо више.
Каљехон у паклу дроге :vozbud:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.096
Поени од реакции
32.145
1.Може, ама доколку и сите пушачи на цигари, дебели луѓе, алкохоличари и ред други истото би го направиле.
Се согласувам.


Дали ти се верува Ванлок дека последниве 20 години скоро и да не паметам кога сум бил на лекар?
Ти си анегдота. Не си никакво правило... А и се сомневам дека си тежок наркоман. Наркоманија е самоубиство а тие што можат да балансираат контрола и ризикот се малкумина. Ова го кажувам и од лично (анегдотално) искуство, но не е дека не зборуваме за општо познати факти.



3.Јасно ни е на сите дека државата и дипстејтот играат огромна улога.
Решение?
Нема „решение“. Оставени сме сами на себе и на својот памет, а на дофат на тие што ги искористуваат лековерните.

Тоа за што ти сакаш да зборуваш се прави прво со учење и проучување, а не со експериментирање и сносење последици. Сите тие „експерименти“ многумина веќе ги направиле, огромно мнозинство се заебале, а паметните нели се учат на туѓите грешки... А најдобриот пат во случајов е воопшто е да не го одиш тој пат. Долг и исполнет среќен живот е подобро од краткотрајни врвови на хемиски блис, а остатокот мизерија.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
781
Поени од реакции
1.645
Ниту се потребни, нити имам желба да пробам.
You are far too gone.
Немаш даде пафнато барем еден џоинт?
Се немаш криено од инспекторите позади гимназија?
Автоматски споено мислење:

Се согласувам.



Ти си анегдота. Не си никакво правило... А и се сомневам дека си тежок наркоман. Наркоманија е самоубиство а тие што можат да балансираат контрола и ризикот се малкумина. Ова го кажувам и од лично (анегдотално) искуство, но не е дека не зборуваме за општо познати факти.




Нема „решение“. Оставени сме сами на себе и на својот памет, а на дофат на тие што ги искористуваат лековерните.

Тоа за што ти сакаш да зборуваш се прави прво со учење и проучување, а не со експериментирање и сносење последици. Сите тие „експерименти“ многумина веќе ги направиле, огромно мнозинство се заебале, а паметните нели се учат на туѓите грешки... А најдобриот пат во случајов е воопшто е да не го одиш тој пат. Долг и исполнет среќен живот е подобро од краткотрајни врвови на хемиски блис, а остатокот мизерија.
Горе-доле и јас се согласувам со поголемиот дел од постот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.096
Поени од реакции
32.145
Разни луѓе, различно. Ја сфатив одамна дека не е тоа за мене.
Луѓе што често (секојдневно дури) пушат трава, имаат изгубено осетливост на канабиноиди. Рецепторите им се презаситени... Пар месеци апстиненција и потоа ќе се чудат колку малку им треба. Ама паузи не прават заради хабитуална зависност.

Во меѓувреме скроз сјeбан им е сонот. Прашај ги само колкумина имаат луцидни сонови, тоа е пошто тек после 6+ часови дробот чисти доволно за мозокот да може да иде во рем фаза на сонот (неопходна за х работи) и после тие 6+ часови мозокот се обидува наеднаш да надокнади за цела ноќ неквалитетно спиење... А замисли, повеќето си мислат дека мара е добра за сон. На долг рок само тоа е доволно за сјебување здравје, настрана другите моменти а ги има многу, како дисрегулација на биомеханизмите регулирани од работите што се налик на канабиноидите. Итн, итн.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.096
Поени од реакции
32.145
Тоа е тоа, калории внатре и калории надвор, закон на термодинамика.
Не баш... Повеќе шеќер = повеќе инсулин во серум/крв. Повеќе инсулин = помалку можност да се активираат биомеханизми за користење енергија од масни наслаги (да не навлагам во детали). Во пракса исхрана со повеќе масти подолго те „држи заситен“ (помалку ти се јаде) затоа што резервите од масните наслаги се подостапни за користење кога ќе се искористи шеќерот (глукозата) во крвта. Но во исхрана повеќе базирана на шеќери резервите од масните наслаги не се толку достапни, и кога ќе се искористи шеќерот во крвта за кратко време си гладен.

Во пракса не е дека не треба ниту па дека може да не се јадат јагленохидрати (шеќер), туку едноставно да се избегнуваат рафинирани јаглени хидрати како шеќер (сахароза/фруктоза), бело брашно, бел ориз, итн, исто и премногу овошје/зеленчук со висок гликемички индекс од кои брзо рипа шеќерот во крвта, а со тоа и инсулинот неопходен за да се регулира тој шеќер.
Пример за „добри“ јагленохидрати се мешунките како гравот. Низок гликемички индекс, куп корисни нутриенти и растителни влакна. Овошје се разбира да, ама без забегување со премногу грозје, портокали, итн.

Не дека веројатно веќе не го знаеш ова, ама чисто да нема забуни.



Можеш да објасниш зашто се потребни влакната за човечкото тело, да видам зашто моето е глупост, а твоево е оправдано?
Која е користа од влакната во човечкото тело, односно кој биохемиски процес има потреба од нив.
Пребиотици.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.906
Поени од реакции
26.534
Све АКО може да се земе умерено, вреди да се проба. Нема да зборам за нелегални супстанци, ама јас во разни периоди од животот сум конзумирал и претерано алкохол и цигари (3 кутии на ден) и кафе (ова константно многу) . Алкохолот моментално ретко можам да го конзумирам(најчесто не го поднесувам), цигарите ги оставив пред 14 години, а редовно пиење кафето го завршив лани, сега пијам кафе само кога возам навечер и ми се спие и за разлика од претходно ми делува. Сите зависности што сум ги имал биле од легални супстанци.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.096
Поени од реакции
32.145
Хероин имам треснато едно здрави 250-300 пати (онака груба бројка) и ако знаеш да го контролираш нема шанса да се навлечеш.
Само хедонисти,неедуцирани и безидејни луѓе се навлекуваат на хероин.
До ден денес, еднаш до два пати во годината со еден другар рекреативно ќе се освежиме доцна во ноќта најчесто.
Убаво е одвреме навреме да се доживее опијатно задоволство.
Значи сега имаш барем 125-150 години... Ако од прва година си почнал со хероин „еднаш до два пати годишно“. Нешто не штима во приказнава а?



Нема никаква лага во постот.Бројката што ја пишав е распоредена во години и години наназад, не е тоа конзумирање во рок од 4-5 месеци.
Зависник од хероин не се станува од прва, ни пак од 10-ти пат по ред.
Најчесто требаат месец до два активно конзумирање додека се допре до физички кризи.Година до две додека се навлезе убаво во пеколот, а над четири години е веќе оној вистинскиот пекол.
Ова не знам зошто си го напишал. Ваљда истите муабети што ги правиш во друштво за да се направиш фраер. Се надевам дека нема некои копиљаци да налетаат на глупостиве и да те разберат озбилно... Сериозно треба темава поажурно да се модерира. Едно се муабети и размена на искуства, друго е лупање глупости и наведување на нови зависници.

Не се занесувај, не постои такво нешто како „генетски предиспозиции“ да не станеш зависник од хорс. Дури и по некое чудо твоето анекдотално искуство да е вистина.


Дали ти се верува дека досега не сум почувствувал апсолутно никаква потреба за хероин?
Не.
Не си осетил потреба ама едно 250-300 пати си се пукал. Нормално дека никој не ти верува.
Автоматски споено мислење:

Тоа е малку мит дека индијанците биле мирољубива цивилизација, најчесто се користи како пропаганда против белиот човек.
А уствари биле воинствени како секоја друга цивилизација на светот.
Нешто што го знае секој што читал историја, посебно за Апачите и Комачите... Буквално геноцид правеле на земјоделските племиња, посебно Комачите (кои ги решиле и Апачите). Ама што очекуваш од ликови кои знаењето за домородните Амери го градат на филмови со „лулето на мирот“? Замисли они така си седнувале, пушеле тутун (и тревки), и мирољубиво се договарале за проблемите.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.606
Поени од реакции
33.956
Дали ти се верува Ванлок дека последниве 20 години скоро и да не паметам кога сум бил на лекар?
Исто, немав матичен после детскиот доктор. Кога се отселив исто немам изберано матичен доктор, ниту направена обична проверка, иако плаќам фиксно приватно здравствено осигурување. Тоа не е за фалење, само е неодговорно.

Ако некој стави смајли после некое зборче алудира дека тоа што е напишано е смешно, комично, духовито.
Но не секој е духовит и не секој знае да ги насмее луѓето, да не правиме муабет што некои се скроз антиталенти.
Просечно интелигентните луѓе одбиваат да се смеат на обичен хумор за да случајно не се октријат. Мислат дека хуморот мора да биде комплициран за да се смета смешен.

Меси, зарем твојот еџ не беше интелигенцијата, како сега не земаш предвид контекстот кога читаш туку само пазиш какво смајли следувало после збор? Фала ти што одвои време да ми објасниш дека шеќерот е woш. Твојата тривија интелигенција навистина дојде до израз, со пристап до википедија може само да решаваш крстозбори, играш брза географија и пази кога си го отвараш третото око, устата има голем спреј дострел па кога јадеш гомна може лесно да го обоиш розево. Не сум со план да ги смеам луѓето и забавувам широка маса - изгледа мислиш сите сакат да се Меси освен ти.

Наркотиците ме имаат спасено во безизлезен и трагичен период од кој не гледав излез.
Ми се допаѓа што по потреба менуваш од кај дошло спасението - од наркотици, до религија, до жена ти а понекогаш само твојата sheer интелигенција те спасила. Арно вика Рон:
само наоѓаш изговори да се дрогираш, ништо више.

Споредуваш лекови кои во препорачани дози те праат нормален, со дроги кои те праат ненормален. Вие да ја пиете таа терапија ниту еднаш не би помислиле да се фиксате. Али не си ги пиете лековите па земате други "лекови" кои ве релаксираат моментално и кога тоа ќе запре барате уште. Па станувате наркомани зависници.
Од кај се информираш вака, музички видеа на Раде Врчак?

IMG_5229.jpeg

Најголем хај надвор од дрогите е биднување затрескан, заљубен, зацапан. Тоа е спектакуларно убав филинг и хај за кој не се потребни супстанци. Луѓето се потсмеваат на тој филинг поради некоја причина.
Ама тој хај си го осетил после незгода. Исто како што си го спознал Бог после животна опасност. Ти викам цело време, викенд џанки во манастир. Турист и во љубовта.

Иначе прав си, од сосема погрешни причини. Само по себе е многу убаво кажано.
Луѓе што често (секојдневно дури) пушат трава, имаат изгубено осетливост на канабиноиди. Рецепторите им се презаситени... Пар месеци апстиненција и потоа ќе се чудат колку малку им треба. Ама паузи не прават заради хабитуална зависност.

Во меѓувреме скроз сјeбан им е сонот. Прашај ги само колкумина имаат луцидни сонови, тоа е пошто тек после 6+ часови дробот чисти доволно за мозокот да може да иде во рем фаза на сонот (неопходна за х работи) и после тие 6+ часови мозокот се обидува наеднаш да надокнади за цела ноќ неквалитетно спиење... А замисли, повеќето си мислат дека мара е добра за сон. На долг рок само тоа е доволно за сјебување здравје, настрана другите моменти а ги има многу, како дисрегулација на биомеханизмите регулирани од работите што се налик на канабиноидите. Итн, итн.
Јас немам изгубено осет и одма ме фаќа после дим два бидејќи пушам без тобако.
Моето искуство со спиењето е никогаш не сум имал проблеми и повремено сонував пред да почнам да пушам и уште спијам минимум 8 часеви без преговарање. Кога пушам никогаш не сонувам но кога паузирам тогаш повремено имам сонови но не луцидни туку како претходно во животот (читај гејмал до 2 сабајле и сум престимулиран), и само ми смета оти сум нежен околу сонот, не сакам ништо да ми го наруши освен жена ми. Јас вежбам да се будам без аларм, природно, а додека спијам да биде длабоко и без прекини од било што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom