Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.169
Тоа е најбоље, дека се најавуваат пред да скокнат. Да се знае кој како скокнал.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.690
Помеѓу самите Албанци се знае дека во Македонија живеат најзатуцаните Албанци задоени со радикален ислам. Дури и во Косово се далеко по лабави веќе, голем број на млади атеисти, по слободни, следат западен тренд. Албанија веќе има 50% немуслиманско население на последен попис.
Кај нас ваљда дека сеуште живеат во етничко мешано општество, па се форсира перење мозок, радикализам и омраза за да може лесно да се контролира масата. Албанија и Косово веќе се етнички 90%+ Албанците и нема потреба таму да се перат мозоци толку, секој си е по свој слободен пат.

Јас од сигурни извори што сум бил во контакт со Албанци кои не се од Македонија, тврдам дека ги гледаат нашите Албанци ко забегани и често се оградуваат од нив.
Скоро гледав некое видео во Скопски Крушопек, браќата собрани преку 50 души исклучиво само мужи и рипаат во Треска, со прозивање на своите имиња.
Коментарите од другите Албанци беа:

- Што е со Арабскиве имиња, дали сте вие уопште Албанци?
- Каде ви се жените?

А коментари од Македонските Албанци се:
-Тука сме многу повеќе мажи донесете ги жените.
-Што го напаѓате исламот, вие сте Срби, четници. Итн, итн.
Отворете на фб: Fshtati Krushopek Shkup, ако му се глеа на некој мајмуни.
Го кажувам ова чисто како еден мал пример.

Да како целина сите заедно како Албанци и нивниот големо албански wet dream се во судир со нас. Но тоа е исто како што имаме и со Грција и Бугарија без разлика на вера, едноставно балканот е таков, усран во гомна од национализам и омраза кон својот прв комшија.

Што не објавуваш дека со самоиницијатива го реновирале школото, целиот проект 55 илјади евра, од кои 22 илјади донација и 33 илјади самите селани ги донирале ?

 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.893
Поени од реакции
10.416
Нема правда низ хрватските патишта за автохтоните, српските тајни служби работат и таму

  • По несреќата која ја предизвика 40 годишен државјанин на Косово во која животот го загуби нивна 45 годишна колешка, а шест лица беа повредени од кои петмина со тешки повреди, здружение на такси и Убер возачи од Дубровник му пишаа отворено писмо на министерот за транспорт Олег Бутковиќ.
  • „До кога планирате да го игногирате проблемот кој албанските гастарбајтери го прават по нашите патишта? Колку долго ќе дозволувате наши колеги и сограѓани да гинат заради несовесно возење на оние кои не чуле за поимот одмор во возење?“, се наведува во писмото.
  • Тие ги повикуваат надлежните сами да извадат статистика и да објават: „Колку сообраќајни несреќи има предизвикано неспиењето на албанските гастарбајтери и колку невини животи имаат одземено. Колку уште деца мора прерано да останат без родители? Тоа утре може да биде секој од нас“.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.281
Поени од реакции
16.991
Што не објавуваш дека со самоиницијатива го реновирале школото, целиот проект 55 илјади евра, од кои 22 илјади донација и 33 илјади самите селани ги донирале ?

Da, deka toa go ponistuva sve toa sto go napisa deckoto.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.326
Поени од реакции
4.447
Може не се во кадар ама сигурно има и минариња блиску.




А ова е главната улица во Тирана.

На што се должи оваа...хмммм...блискост меѓу шќиповите и чифутините? Зашто Албанија би била склона кон Израел?
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
86
Поени од реакции
492
Што не објавуваш дека со самоиницијатива го реновирале школото, целиот проект 55 илјади евра, од кои 22 илјади донација и 33 илјади самите селани ги донирале ?

Секоја чест, тоа е за пофалба. Ама темата не е донации туку соживот кој и помеѓу самите вас не е на некое високо ниво. Мене дури не ми ни смета вие арапите од Скопје шо се таласате во река, него само пренесувам како Албанците викаат дека малку сте out of date.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.281
Поени од реакции
16.991
Нема правда низ хрватските патишта за автохтоните, српските тајни служби работат и таму

  • По несреќата која ја предизвика 40 годишен државјанин на Косово во која животот го загуби нивна 45 годишна колешка, а шест лица беа повредени од кои петмина со тешки повреди, здружение на такси и Убер возачи од Дубровник му пишаа отворено писмо на министерот за транспорт Олег Бутковиќ.
  • „До кога планирате да го игногирате проблемот кој албанските гастарбајтери го прават по нашите патишта? Колку долго ќе дозволувате наши колеги и сограѓани да гинат заради несовесно возење на оние кои не чуле за поимот одмор во возење?“, се наведува во писмото.
  • Тие ги повикуваат надлежните сами да извадат статистика и да објават: „Колку сообраќајни несреќи има предизвикано неспиењето на албанските гастарбајтери и колку невини животи имаат одземено. Колку уште деца мора прерано да останат без родители? Тоа утре може да биде секој од нас“.
Eden opstvena pojava kako ovaa, koja preoga vo vistinski problem bidejki ginat nedolzni luge radi nivno neizziveano ponasanje, oni ja percepiraat kako prestiz i mok, zasto ete imale pari da go napolnat rezervoarot za 10 evra i da se trkaat so skapite koli. Ili ti mu vikas abe se ponasate ko od pestera da ste izlegle, ste se sobrale 50 dusi i ripate ko maloumni, on ti vika kolku pari sobrale za tamu nekoe skolo, za niv, mislis dosle kaj mene doma i mi go renovirale stanot. Isto ko na ciganskite svadbi koga odat od masa na masa da kazat koj kolku pari donel sigurno i niv im e prestiz koj najmnogu dal i koga doaga vo cajdjilnica sigurno e najgolema faca od site i mesto na najubavata masa ima. I za sve toa im e kriv sekoj eden drug, ama oni nikako ne.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.690
Секоја чест, тоа е за пофалба. Ама темата не е донации туку соживот кој и помеѓу самите вас не е на некое високо ниво. Мене дури не ми ни смета вие арапите од Скопје шо се таласате во река, него само пренесувам како Албанците викаат дека малку сте out of date.
Видов кој што пишал, имаше некој со лажни профили и некој со христијански имиња, замерката беше дека нема жени, а други дека имињата била неалбански. Премалку такви коментари во споредба со останатите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.169
Видов кој што пишал, имаше некој со лажни профили и некој со христијански имиња, ...
у кратко кажано - српски тајни служби

Не. Да не се лажеме.
Има зашто таквите како мене ги сфаќаат Албанците христијани од Албанија како браќа. Не е никаква тајна тоа колку ве сакаат и дали исто ко нас мислат за вас.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.294
Поени од реакции
5.019
Секоја чест, тоа е за пофалба. Ама темата не е донации туку соживот кој и помеѓу самите вас не е на некое високо ниво. Мене дури не ми ни смета вие арапите од Скопје шо се таласате во река, него само пренесувам како Албанците викаат дека малку сте out of date.
Не е за пофалба тоа го прават плански за да прогласат сопственост врз објекти, иако ние ги раниме со нашето плаќање на даноци, ако толку сакаат да донираат нека си изградат училишта на пример во село јаболчиште и не ги влечат децата 30 километри во каурска Чашка.
Треба еднаш да разбереме дека они прават се по план и сеуште работат по комуникеата на учк да го избркаат словенскиот окупатор, исто како што направија на многу места во минатото, како најголем продор за време турско каде што они беа господари.

Еве јас ќе донирам за Македонско училиште со име на некој бранител на некое стратешко место, они буквално ова го прават.
Донации се обележување територија, сега еден донираше за тетовската болница, која порака ја праќа тоа кон Македонците во Тетово?
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2013
Мислења
86
Поени од реакции
492
Видов кој што пишал, имаше некој со лажни профили и некој со христијански имиња, замерката беше дека нема жени, а други дека имињата била неалбански. Премалку такви коментари во споредба со останатите.

А овде што се дешава?
Отпадок отомански, арапи, дали е ова Авганистан?
Значи чисто пример еден дадов џабе се браниш. Ќе ти извадам цела библија кај што ве решетаат своите.
Али сфаќам и ние имаме муслимани пријатели бошњаци, турци, можда некои работи ни сметаат, не се согласуваме ама заради мир у куќа преќутуваме. Затоа можда у фаца не те отерел некој у три лепе директно од вашите атеисти/христијани, али позади грб баце ве рендаат и тоа како.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.184
Поени од реакции
2.095
............................................................
Она што ни го прават тука на нас, истото им го прават и на каурите Албанци, во Албанија. Чисто да си знаете од каде е, меѓу другото, антагонизмот на христијанското население во Албанија кон нивните сонародници од тука.

Не успеа да го читаш до крај текстот?!?
Ај да ти помагам:
Албанскиот медиум, Ора њуз објави дека станува збор за две лица со македонско државјанство, идентификувани како Давид Шапуриќ и Сандра Нешковска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.169
Не успеа да го читаш до крај текстот?!?
Ај да ти помагам:
Албанскиот медиум, Ора њуз објави дека станува збор за две лица со македонско државјанство, идентификувани како Давид Шапуриќ и Сандра Нешковска.
Епа чим е така, ај честито. Дочекавте и вие вака да зборите за нас. Гледаш, кој чека ќе дочека. Ете, неалбанци од Македонија направиле кривично дело у странство.

Но, ова само покажува дека у Саранда не идат Албанци од Македонија.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.690
Не успеа да го читаш до крај текстот?!?
Ај да ти помагам:
Албанскиот медиум, Ора њуз објави дека станува збор за две лица со македонско државјанство, идентификувани како Давид Шапуриќ и Сандра Нешковска.
Кога ја видов снимката ми велеше нешто дека овие не се албанци, и ете.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.184
Поени од реакции
2.095
Епа чим е така, ај честито. Дочекавте и вие вака да зборите за нас. Гледаш, кој чека ќе дочека. Ете, неалбанци од Македонија направиле кривично дело у странство.

Но, ова само покажува дека у Саранда не идат Албанци од Македонија.
Не бе , јас немав намера ни да зборам, ти си тој што постира, збори , пцуе...само ти укажав дека по грешка го имаш пуштено линкот.
Топло ти препорачувам да го избришеш постот и линкот, да не се остава трага дека еве и каури прават криминални дела (ситни кражби), а јас заради мир во куќата исто така ќе ги бришам reply постовите, и пак ќе бидете безгрешни, вие каурите!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom