Зошто газдите се стиснати?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.183
Зошто да затворат? Ако губат битка, тоа не значи дека ја изгубиле војната. Затоа се прилагодуваат. Спореди како изгледаа маркетите пред 20 години и како изгледаат сега. За 20 години од сега, ќе им бидат потребни само 10% од вработените во однос на денес.

За скоро време (дури и во сиромашни земји, не повеќе од три децении, овде кај мене очекувам во наредните 10 години, бидејќи многу притискаат да нема кеш) ќе дојде целосна дигитализација. Потребно е само време да се сменат генерациите со малку подигитално писмени луѓе и да се усовршат системите.

Ќе можеш да влезеш само ако имаш средства во дигитален паричник, а на излезот ќе ти се пресмета што си купил и ќе се наплати автоматски.

Сечење и слични процеси ќе ги врши робот во самата фабрика. Обезбедувањето ќе биде дигитален систем со computer vision и AI, директно поврзан со полицијата за штета и слики/видео. Ако те банираат во еден маркет, вратата нема ни да ти се отвори во следниот.

Инаку, никој не те спречува да станеш новиот КАМ. Ете, почни со "Тобако" или како и да ги викаат трафиките и терај напред. За тоа не ти треба многу кеш, и заемите лесно ќе ти ги дадат.

Само излезете од југословенскиот менталитет на чекање државата да ви ги реши проблемите и кукање наоколу. Ако гледаш можност – искористи ја.
За овој утописки ситем да функционира треба да има повисока свест кај населението, исто како комунизмот. Но, ние не се движиме кон утопија, туку кон дистопија.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.695
Поени од реакции
29.309
Па тој компјутер и во моментот ја троши таа струја за касата, фискалните и софтверите, не знам како е тоа проблем вреден за пост. Јас три години не сум видел касиер/ка (види ме политички коректен :love:) и ниту комуницирал со човек за да платам намирници. Еден обезбедување на 20 селф чекаутс функционира беспрекорно. Поисплатливо е да го претрпат трошокот oд крадење наместо FTE. Деновиве гледам ставиле камери на секоја каса за гужви и центарски места каде повеќе се краде. Проблемот е (само во муабетот, не дека е проблем) што Македонија уште функционира со кеш инаку ова ќе беше одамна присвоено и во функција бидејќи е поефтино за газдите. Во развиени земји ова се дебатира поради губење personal touch и customer support што би ги разликувало продавниците од сите други огромни корпорации па уште држат касиер/ки но знаеме дека кај нас тоа не е случајот. Ама да ја оставиш корпата со триесет ствари без дури да скенираш, и си надвор и платено во само три секунди е импресивно и идеално треба да е стандард, поготово за интровертни како мене.
Функционира значи со 50 камери.
Сите знаеме дека компјутерот не троши само струја. Клауд супорт, ДБ супорт итн.
Секако ваквиот план е одржлив само за веќе етаблираните џинови, бидејќи некој што започнува бизнис нема да има шанси да ги купи сите тие потребни ствари.
Одвратна ми е помислата што нашата достапност до храна ќе треба да е управувана од 2-3 ланци.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.730
Поени од реакции
4.937
За овој утописки ситем да функционира треба да има повисока свест кај населението, исто како комунизмот. Но, ние не се движиме кон утопија, туку кон дистопија.
Најблизу до ваков сличен утописки систем веќе функционира во одредени делови во Јапонија. Од хотели до молови и продавници каде скоро нема жив човек,освен конзумерите па до кафичи со повеќе роботи што те послужаваат.
Тоа во Јапонија не е она замислено AI како експериментите во Сан Франциско, но е резултат на вендинг машини/автоматска самопослуга културата која уште одамна го има достигнато врвот во земјата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.183
Најблизу до ваков сличен утописки систем веќе функционира во одредени делови во Јапонија. Од хотели до молови и продавници каде скоро нема жив човек,освен конзумерите па до кафичи со повеќе роботи што те послужаваат.
Тоа во Јапонија не е она замислено AI како експериментите во Сан Франциско, но е резултат на вендинг машини/автоматска самопослуга културата која уште одамна го има достигнато врвот во земјата.
Јапан не знам на кај се движи, но свеста на луѓето на Западот, кај што сме и ние - иде у курац, не расне.
Секој втор човек по западните градови е кунта-кинте или алкаеда и има свест помала од Албанците кај нас. Можда би рекол, помала, дури и од Ромите кај нас.

Е сеа на тие што серат на улица и дркаат у јавност, или пак јавно мафтаат со мачови дека ќе кољат каури, ти ќе им стаиш ситем за наплата у маркет, кој работи на поштење. ок
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.875
Поени од реакции
18.577
Функционира значи со 50 камери.
Сите знаеме дека компјутерот не троши само струја. Клауд супорт, ДБ супорт итн.
Секако ваквиот план е одржлив само за веќе етаблираните џинови, бидејќи некој што започнува бизнис нема да има шанси да ги купи сите тие потребни ствари.
Одвратна ми е помислата што нашата достапност до храна ќе треба да е управувана од 2-3 ланци.
Па и сега им треба клауд суппорт и дб супорт. Концептот е едноставен, имаш wallet, можеш да влезеш, се што ќе земеш ќе ти биде наплатено на излагање од wallet от. Се со помош на тие паметни камери и сензори за тежина.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.569
Поени од реакции
33.864
Функционира значи со 50 камери.
Сите знаеме дека компјутерот не троши само струја. Клауд супорт, ДБ супорт итн.
Секако ваквиот план е одржлив само за веќе етаблираните џинови, бидејќи некој што започнува бизнис нема да има шанси да ги купи сите тие потребни ствари.
Камерите се нови бидејќи дадов пример за туристички и центарски маркети/бутици што ако има касиер/ки ќе има ботлнек дури. Не знам како го замислуваш сурвејленс трошокот но ако трошок е проблем - еден љиљаков 1тб вестерн дигитал наменет за камери кошта 30 евра во Македонија и може да држи материјал неколку месеци пред да го избрише првиот ден и снима друг. Џиновите си имаат своја инфраструктура и е пресметан секој кла

Можам да ти пратам финасиски репорти од тие ланци да видиш колкава е разликата во p&l поради селф чекаутите. Иначе камерите се нови бидејќи како што напишав во туристичките места многу повеќе се краде.

IMG_5051.png

Одвратна ми е помислата што нашата достапност до храна ќе треба да е управувана од 2-3 ланци.
Со ова се согласувам, насоката натаму е фатена одамна и реалност за други исто битни аспекти на животот.

Па и сега им треба клауд суппорт и дб супорт. Концептот е едноставен, имаш wallet, можеш да влезеш, се што ќе земеш ќе ти биде наплатено на излагање од wallet от. Се со помош на тие паметни камери и сензори за тежина.
Ова после саати шопинг алишта со жената е толку добредојдено што ми иде кисче на камерата да и позирам како фидбек за услугата.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.338
Поени од реакции
16.465
Е сеа на тие што серат на улица и дркаат у јавност, или пак јавно мафтаат со мачови дека ќе кољат каури, ти ќе им стаиш ситем за наплата у маркет, кој работи на поштење. ок
Да, будала работа.
У градов кј шо живеам има огромна продавница за железарија и у одделот за штрафови, шајки и такви ствари има вага каде си мериш колку парчиња ти треба, ти излага баркод и идеш на каса каде сам си куцаш и плаќаш , нормално.
Арно ама, на сите што за домашна употреба им треба 2-3-5 или 10 штрафа, никој не мери. Пика у џеб и чао.
Таа на каса што контролира дали се е куцнато може да свирца само.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.183
Колку треба да си откинат од реалноста у Калифорнија, таква каква што ја направија да биде денес, да ставиш таков систем - на поштење што работи? Колку?

Тој што решил ова да го спроведе излегол надвор?

Во Калифорнија и на слични места у САД има скроз друг систем воведено во духот на новата реалност. Ставаат една врата, па друга, па трета, сите со ситеми за заштита земени од средновековни замоци. Унутра продавачот е одвоен со непробојно стакло.
Е тоа е веќе ингениозен ситем кој одговара на предизвиците на новото време.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.682
Поени од реакции
23.360
Не само во Сан Франциско..


Walmart почна рикверц со self serve касите .

ne e deka ne raboti sistemot si funkcionira besprekorno vo mnogu mesta na svetot... problemot so amerika e pred se amerika.... da gi stegnal asalno demokratskite drzavi tamu i povtorno pravniot sistem da vi funkcionira ova nema da e problem... vaka i bez prodavnici poleka ke ostanete, da e ziv i zdrav bezos i negovite dronovi...
Автоматски споено мислење:

Чим може маркет во Германија да дава германска плата, а цените им се исти, може овој наша, освен ако не му е маркетот во свирипичино.
definitivno moze ama prasanjeto e zosto? ako ima drug podobar i profitabilen model zosto da ne go proba toa? negov biznis e negova odluka si e, isto kako sto e tvoja odluka so tvoj pari dali ke pazaris tamu ili nema.
Автоматски споено мислење:

Колку треба да си откинат од реалноста у Калифорнија, таква каква што ја направија да биде денес, да ставиш таков систем - на поштење што работи? Колку?

Тој што решил ова да го спроведе излегол надвор?

Во Калифорнија и на слични места у САД има скроз друг систем воведено во духот на новата реалност. Ставаат една врата, па друга, па трета, сите со ситеми за заштита земени од средновековни замоци. Унутра продавачот е одвоен со непробојно стакло.
Е тоа е веќе ингениозен ситем кој одговара на предизвиците на новото време.
mnogu od ovie sistemi funkcioniraat tamu pred da pocne da se raspaga kali.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
1.305
ne e deka ne raboti sistemot si funkcionira besprekorno vo mnogu mesta na svetot... problemot so amerika e pred se amerika.... da gi stegnal asalno demokratskite drzavi tamu i povtorno pravniot sistem da vi funkcionira ova nema da e problem... vaka i bez prodavnici poleka ke ostanete, da e ziv i zdrav bezos i negovite dronovi...
Комедија се, работата е што бараат Hi-Tech solution for a Low-Tech problem. Пробаа и со роботски доставувачи затоа што криминалот е ненормален. Marble се викаше компанијата. Еве пример:

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.682
Поени од реакции
23.360
Комедија се, работата е што бараат Hi-Tech solution for a Low-Tech problem. Пробаа и со роботски доставувачи затоа што криминалот е ненормален. Marble се викаше компанијата. Еве пример:

ako te vodi pat nakaj kina idi i vidi za sebe kako se toa funkcionira tamu. kombinacija na hi tech i low tech so toa sto low tech ti e dostavata, 100 pati poefino i polesno e na tocak ili motorce za edna zgrada se u vlez da se ostavi a hi tech za marketing i prodazba... setas na glavna ulica i te bombardiraat so ponudi zosto te ima geo locirano od jadenje do shopping, virtual shopping dur si doma/hotel so dostava so moznost da zboris so prodavac i sto ti ne... sve toa na edna aplikacija...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.061
Поени од реакции
36.129
Само една корекција во однос на безбедноста, полицијата во сите држави е под државна капа, така што неможе супермаркет да биде сигурносно обезбеден од полицијата. Тоа може единствено приватно обезбедување да го прави:)
Обезбедување нека е, поентата ми беше дека можат да го автоматизираат и системот за пријави и идентификација.

Само на струја работи.
Батерии :)
Ова е најистражуваната област во последните 10 години, денешните генератори ќе бидат мала Маца за тоа што следува, ќе можат да го возат цел систем со денови само од резервен избор на струја.

Плус се работи за дистрибуирани системи, камерите и сензорите не трошат ништо, процесирањето и компјутерите се и сега во систем сали со редундантни извори на енергија и интернет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.721
Поени од реакции
40.814
робата АИ ќе ја реди на рафтовите и АИ ќе го растовара камионот. Не си прајте филмови. Дури и овие што имаат аутоматски каси којзнае колку у минус се на крај месецот, што од погрешно искуцано, што од украдено. Него така убаво изгледа пошто не ги гледате тие ствари.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.061
Поени од реакции
36.129
Камерите се нови бидејќи дадов пример за туристички и центарски маркети/бутици што ако има касиер/ки ќе има ботлнек дури. Не знам како го замислуваш сурвејленс трошокот но ако трошок е проблем - еден љиљаков 1тб вестерн дигитал наменет за камери кошта 30 евра во Македонија и може да држи материјал неколку месеци пред да го избрише првиот ден и снима друг. Џиновите си имаат своја инфраструктура и е пресметан секој кла

Можам да ти пратам финасиски репорти од тие ланци да видиш колкава е разликата во p&l поради селф чекаутите. Иначе камерите се нови бидејќи како што напишав во туристичките места многу повеќе се краде.

Прегледај го приврзокот 427409



Со ова се согласувам, насоката натаму е фатена одамна и реалност за други исто битни аспекти на животот.



Ова после саати шопинг алишта со жената е толку добредојдено што ми иде кисче на камерата да и позирам како фидбек за услугата.
Овде почнаа да инсталираат камери со АИ, се крадеше доста на селф чекаут (уште повеќе со менување бандероли, пример од пилешко на т боун, гледаш на каса куца килограм говедско што кошта 55 долари, а плаќа 10 за кг пилешко), но новите камери ќе може да фатат и вакви случаеви.
Или пример овошје/зеленчук на парче, ставил авокадо 5 парчиња, куца 2, по ново ќе го сликаат и одма ќе стигне известување до локалните тимови дека украл.

Доволно е да направат пример од 100тина души, да ги изгорат со казни, и ќе почнат да плаќаат поштено.

Сепак ова се корпорации кои прават годишен обрт од 12 милијарди со 2 милијарди профит, нема ни да осетат инсталација на вакви системи и адвокати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom