Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.290
Поени од реакции
3.944
Кано у реду е, живееш поблиску до месечината него до Скопје, не објаснувај како и зашто. Ти кога си се отселил од вукојебинава си се спасил, и тебе те фатила таа некоја си глупа носталгија и поврзаност за Скопје каков што ти го памтиш, со многу помалце албанци и многу посреден од сега.

Пак, си имал среќа да се родиш во (најверојатно) богата фамилија, па сега цитрони ни ги правиш како твоите прабаба прадедо, мајка и татко пиеле вино место вода, и шетале со лимузини низ скопје.

Намали доживување, на форум се расправаш за да докажеш некоја глупава поента дека ти си нешто над другите. Скопје е шлајмот веќе, најлош град за живеење 6 од 12 месеци во годината.

Да немаа глупава политика за сѐ да се гради во скопје, од амбуланта до училиште, скопје ќе беше една обична 0.

10 дена живеење како цар во Скопје со австралиски бизниси, не го прави Скопје нити метропола, ниту добар град за живеење.

Подобар е може од Струмица, ама таа разлика од ден на ден се намалува, и тоа не затоа што Струмица се развива, туку затоа што Скопје тоне.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
193
Поени од реакции
425
izvini za kakvi argumenti diskutiras? ti si toj sto sporedi skopje centar i cenite so strumica be alo... strumica :pos:

ti si toj sto kaza deka trebalo da e tolku i tolku bazirano na pazarna cena u strumica... znaci pazarna cena u strumica e Y i radi toa treba vo Skopje da e X... se slusas kakvi gluposti treskas?

zaebi se drugo, jas samo ti objasniv i doloviv zosto da ne gledas i da se presilis vo Skopje. ako ne ti se sviga Skopje kako Skopje ili eve u koja nasoka se dvizi ne gledam zosto se maltretiras na temava ili voopsto ides vo Skopje, teraj si kaj sto ti e dobro, isto ko onoj aleksandar... nemam jas nisto protiv da si kupis ti stan bilo kade, tvoj pari se, ama ako sakas vo Skopje togas toa e cenata, tie se uslovite za ziveenje pa ti vidi. od sto cel kup seljaci se preselija vo gradot so debilni ocekuvanja, mentalitet i maniri samo ni go narusivte mirot i nacinot i dinamkata na ziveenje. ti rekov mene da mi platat ne bi se preselil kaj tebe, tolku e edonstavno, ne se pronaogam vo takva sredina i ne idam... kraj na prikaznata, kolku saka neka vi e kvadrat tamu.
Нормално дека ќе споредувам со други градови во Мк, со што треба да споредувам, градови во Индија? Добро толку ли живеете во заблуда шо мислете дека не можат други градови со вас да се споредуваат? Симнете се малку од облаци, немате ни таква инфраструктура , ни култура, ни архитектура или што и да е друго, за да мислете дека сте нешто над другите градови, да бевте 50 илјади наместо 450, бетер од Струмица ќе бевте.


Убаво кажав на почетокот, дека ништо посебно не нуди Скопје, единствено што кажа дека имате аеродром и клинички (што може било кај да се направи, да не се инвестира се само у Скопје), пази, базен, големите ташаци, и Валандово има базен, треба ли и таму квадратот да е 2000е? :pos:

За факултети и други институции да не зборам, на ПМФ кога се качуваш, поминуваш низ неколку депонии од градежен материјал и полу распаднати троседи, наркомански дувла, у главната пошта кај железничка мувла на сите страни и зидови пред распаѓање, за една пратка од алиекспрес чекаш по 40минути у тефтер да те најдат, ејј тефтер у 21 век, тоа ли е таа јака метропола?

Горе чекалните во железничка заклучени, и запоставени со години, на мочки и говна смрдат, немаш кај воз да чекаш.

Се ова не го кажувам за да го омаловажувам градот, но мора таквите како тебе да се спуштат на земја, инаку ситуацијата е горе-долу иста во сите градови.

Немаше потреба да понижуваш и омаловажуваш се шо е надвор од Скопје, вака тежок глупак испадна.

Мислиш дека сите од страна шо доаѓаат у Скопје сакаат таму да живеат? Доаѓаат заради тоа што за еден преглед кај специјалист мора у Скопје да идеш, за да најдеш подобро платена работа и да завршиш факултет.
Си набутавте се кај вас, а после се чудите и кукате дека ви доаѓале провинцијалци во градот.
За 25% од популацијата треба 75% од државата да страда?
Што сакате вие, ние за бедни пари да работиме а вие кремот да го кркате? Малку сте се заебале.
 
Член од
12 август 2024
Мислења
31
Поени од реакции
58
Кажи ми дека си глуп и затуцан без да ми кажеш дека си глуп и затуцан. :pos:
Батали објаснување за 2001, јакото беше кога пиша у стил ние сме опасни провинција се плашат у Скопје, а не Чикаго. Збориме за Центар и Карпош кои заедно дали имаа учесници ко Демир Хисар во 2001ва.

За економскиот дел што објаснува според мене е тотално во право и каква е ситуацијата со цените дека нема да се намалат . Другото игнорирај, нема потреба да се замараш.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
193
Поени од реакции
425
ete gledas, sho se penjavish bezveze
Од се шо напишав извади еден мал дел, и тоа надвор од контекст, и мислиш дека нешто направи сега :pos:
Во нормална држава нема потреба сите у еден град да доаѓаат да се лечат и студираат, самите си направивте затка од градот со вашата алчност и егоцентричност, сега ќутете и трпете, не може и јаре и паре.
Автоматски споено мислење:

Батали објаснување за 2001, јакото беше кога пиша у стил ние сме опасни провинција се плашат у Скопје, а не Чикаго. Збориме за Центар и Карпош кои заедно дали имаа учесници ко Демир Хисар во 2001ва.
Немој така, гледаш урбаните скопски момци имаат храброст ѓеврек и бурек од чаир да купуваат :pos:
Ќе се пријавиле 2001, него имало голем ред пред пекара :cool:
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.191
Поени од реакции
11.360
Skopje postoel najmalku 2000 godini pred da dojdat osmanliite vo MKD, i u toa vreme bil naselen i od rimjani i od red drugi... malce tesko sfakas ocigledno, pa da ti nacrtam, skopje od sekogas bilo naseleno od razlicni nacionanalnosti i narodot sto upravuva so teritorijata na denesna MKD. bil glaven grad sto bil zapalen od pikolomini, sto doziveal katastrofalna poplava i zemjotres kako nitu eden drug grad na balkanot i pak se izdignal daleku na ostanatite mesta vo negovoto opkruzje... UBAVOTO JABOLKO

i ne sfakam zosto i ti kisnes na temata ako ete takvi custva imas za Skopje? sedi si kaj sto si i svirkaj si... nema potreba da se zamaras sekako nema da ti se dopadne zivototo vo makedonskata metropola.

konkretno za nas skopjani ne e problem ova sto tebe ti e... vsusnost vas vi se problem sipci, turci i red drugi zasto doagata od monoetnicka sredina i od nemakedonci edino so kravi, kozi i kokoski ste ziveele pa sega sve vi e cudno i strasno. zatoa i za centar ili aerodrom obicno se fakate ne ni gledate drugi naselbi pa kvadratot vi e skap. prasaj bilo koj skopjanec kade e najubavata simit pogaca ke ti kaze furna cair. kade jade kebapi ke ti kaze carsija. kade kupuva drebulii ke ti kaze plasticarska, kvantaski ili bit pazar. nas ni e normalno i sekojdnevie toa sto tebe ti smeta. ednostavno e ti ne pripagas vo skopje, sedi si kaj sto ti e super. tvojot pickarski mentalitet samo doprinesuva da se pumpaat cenite vo centar i aerodrom zasto si uplasen i samo tamu se cusvuvas siguren.




abe jas voopsto ne razbiram zosto kisnes na temata osven ako ne e nekakov kompeleks. ti imas mentalitet na kosovar i oni taka vikaat, ke dojde u skopje 2-3 vikenda kako svajcarac se custvuva u city mall dur kupuva partali da se oblece i zalici na covek.

ne davaj ic pari, jas sum i da ne doaagas voopsto vo skopje. eve da ti pomognam prosetaj do solun sledniot pat ima i tamu popusti i eftino giro da jades so slicni ceni kako vo skopje. ne mora vo skopje voopsto da dojdes. i ti posreken ke bides i nie. celo vreme toa ti zboram i nikako da sfatis.
Пак тој клошарски менталитет на виша вредност. Корупкар еден.
Појди излези од тоа гарсоњерата во центар, види живот малку. Не е Скопје светот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.674
Поени од реакции
23.288
Намали доживување, на форум се расправаш за да докажеш некоја глупава поента дека ти си нешто над другите.
Пак тој клошарски менталитет на виша вредност. Корупкар еден.
Појди излези од тоа гарсоњерата во центар, види живот малку. Не е Скопје светот.
milo mi e sto me dozivuvate kako visa vrednost... rent free ziveam u vasite glavi ocigledno :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

Од се шо напишав извади еден мал дел, и тоа надвор од контекст, и мислиш дека нешто направи сега :pos:
Во нормална држава нема потреба сите у еден град да доаѓаат да се лечат и студираат, самите си направивте затка од градот со вашата алчност и егоцентричност, сега ќутете и трпете, не може и јаре и паре.
Автоматски споено мислење:


Немој така, гледаш урбаните скопски момци имаат храброст ѓеврек и бурек од чаир да купуваат :pos:
Ќе се пријавиле 2001, него имало голем ред пред пекара :cool:
dovolen e toj del za da ti ukaze deka SKOPJE e daleku nad ostatokot vo mkd i okolijata.

jas gledam deka skopjani si izgradile grad i si ziveat dobro vo MKD ti si toj sto treba 200km da patuva za da se pregleda vo Skopje...

strumica mozes da ja sporeduvas so drugite naseleni mesta u provincija posto gore dole ste slicni po golemina, stepen na razvienost i red drugi raboti. so skopje nikako, ednostavno nema sporedba. skopje e daleku daleku porazvien, nekolku pati pogolem, so znacitelno podobra povrzanost i infrastuktura. skopje e politicki, kuturen, sportski i finansiski centar na makedonija, ali dobro strumica pravi dobar ajvar... :toe:
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2023
Мислења
193
Поени од реакции
425
skopje e politicki, kuturen, sportski i finansiski centar na makedonija, ali dobro strumica pravi dobar ajvar... :toe:
1724508969866.png

Центар смеча, пардон центар света :pos:


1724509057315.png

1724509093287.png


1724509149453.png

1724509199093.png

1724509366720.png

1724509405773.png

1724509516198.png

1724509535584.png

1724509567055.png

1724509604204.png

1724509652366.png

1724509767278.png

1724510054276.png
1724510140187.png


Фала Богу па ние не сме ваква “метропола“ :pos:
Шала на страна, после сите овие слики ми се разјасни всушност каков центар и гигант е градот Скопје во однос на затуцаниот и рурален остаток од Мк, дури мислам дека е време цените на квадрат да се израмнат со тие во Прага/Будимпешта и други европски метрополи, Скопје може гордо да стои рамо до рамо со овие градови, а во блиска иднина и да ги одмине.
Ќе си седиме ние во Струмица, ваков луксуз не заслужуваме.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.674
Поени од реакции
23.288
Фала Богу па ние не сме ваква “метропола“ :pos:
Шала на страна, после сите овие слики ми се разјасни всушност каков центар и гигант е градот Скопје во однос на затуцаниот и рурален остаток од Мк, дури мислам дека е време цените на квадрат да се израмнат со тие во Прага/Будимпешта и други европски метрополи, Скопје може гордо да стои рамо до рамо со овие градови, а во блиска иднина и да ги одмине.
Ќе си седиме ние во Струмица, ваков луксуз не заслужуваме.
fala bogu konecno rascisti so sebe i sfati deka skopje ne e za tebe. aj sega napusti ja i temata i slobodno sedi si vo strumica pa dvajcata da sme srekni.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
193
Поени од реакции
425
fala bogu konecno rascisti so sebe i sfati deka skopje ne e za tebe. aj sega napusti ja i temata i slobodno sedi si vo strumica pa dvajcata da sme srekni.
Не бе, баш е темата за мене погодена, да им се восхитувам на убавините на нашата метропола :ljubove:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.674
Поени од реакции
23.288
Не бе, баш е темата за мене погодена, да им се восхитувам на убавините на нашата метропола :ljubove:
slobodno, ako moze i aleksandar i drugite kako nego da gi razubedis ke mi bide mnogu milo. :pos:

ostanuva samo nekoj u sponska verzija na tebe da najdeme i zavrsena rabota....
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
799
Поени од реакции
1.136
samo za toa da se sluci ti od sviripicino treba da dojdes vo skopje a sestra ti se ebe u studentski za tegla ajvar :toe:
Немам сестра, а и да имав сигурно немаше да се отпушти колку твојата, сигурно има повеќе куришта примено отколку што имаш ти влакна на главата, доста сум запознаен со тоа како функционираат Скопјанки и како пробуваат да живеат на висока нога (само на слики на Instagram, иначе реално јадат салама со зденка од 70 денари). А за храна во Скопје нема што да ти расправам, 20/20 места каде што имам јадено, мислам дека со мачешка храна конзервирана ве хранат таму со тоа Бургерите. Страшна работа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.674
Поени од реакции
23.288
Немам сестра, а и да имав сигурно немаше да се отпушти колку твојата, сигурно има повеќе куришта примено отколку што имаш ти влакна на главата, доста сум запознаен со тоа како функционираат Скопјанки и како пробуваат да живеат на висока нога (само на слики на Instagram, иначе реално јадат салама со зденка од 70 денари). А за храна во Скопје нема што да ти расправам, 20/20 места каде што имам јадено, мислам дека со мачешка храна конзервирана ве хранат таму со тоа Бургерите. Страшна работа.
toa e uste eden provincijalec sto mora da dojde vo skopje da dozivee noken zivot, restorani i da ebne zena posto u selo picka videl samo na koza...

sestra moze nemas ama imas majka... i ona idela u skopje kako tebe. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom