Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.504
Поени од реакции
4.623
Ве читам вака сите на темата, и се газам од смеење.

Еве јас повикувам јавно било кој практикант во било која магиска традиција, во контролирани услови, не да повика демон, туку да поместо едно зрнце песок за два сантими без да го допре. Ништо повеќе не ми треба.

Демони ќе повикувале, тенгала едни.

:pos:

Па уште спасител им требал. Од глупоста ваша никој не може да ве спаси.
Аууууу...

Велиш, Вселената и све у неа постојат од твоето раѓање?

Па уште и доказ бараш...

Ете, и Евреите бараа доказ од Христа па Он ништо не им „учини„, оти (Он) знаеше дека и при очевидни докази, оној кој не верува, и понатаму нема да верува.
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
388
Толку е... сакаат луѓе езотеријата да биде егзотерија.

НЕ МОЖЕ! :)
Точно така. А знаеш зошто е така? Затоа што на секој обид на егзотеријата да излезе од дупките во кои се крие на светлото на денот, се топи како снег на сонце. Секој обид да се самообјасни завршува со тоа дека нема што да се објаснува.

Затоа на сите прашаќе се мумла, затоа сите "автори" користат јазик на неписмени и се однесуваат надмено, за да можат да ги убедуваат луѓето во скриените длабочини.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Точно така. А знаеш зошто е така? Затоа што на секој обид на егзотеријата да излезе од дупките во кои се крие на светлото на денот, се топи како снег на сонце. Секој обид да се самообјасни завршува со тоа дека нема што да се објаснува.

Затоа на сите прашаќе се мумла, затоа сите "автори" користат јазик на неписмени и се однесуваат надмено, за да можат да ги убедуваат луѓето во скриените длабочини.
Како прво мешаш егзотерија и езотерија. Едното е за тебе, другото за мене...

Езотеријата користи симболи бидејќи ништо не смее да излезе надвор од светилиштето. Се што излегува, се профанизира и станува глупост заради луѓето. Неупотребливо бидејќи пробуваат необучени да ги користат алатките, и луѓе како луѓе: не се тие виновни, не чинат алатките.
Не е дека не чинат алатките и системите, луѓето сакаат без работа само да им се даде и тие да можат да сработата и успеат во се и сешто...

Ти ја разбирам фрустрацијата но езотеријата реков, нејзините тајни, од најразлични системи - остануваат тајни. Не може да бидат дадени... затоа „мумламе“ и ништо не ти кажуваме конкретно, ти се нервираш и така...
А реално, јавно се дадени сите тајни со симболи, Кроули тоа го направи одамна, но не може без знаење на хиероглифите и системите на Мајсторот да се постигне било што... само ќе се уморат стапалата на аџијата, каде и да тргнал... тоа е тоа.

Сите автори, барем авторитети во овие ствари, имаат дадено заклетва, и никогаш никој не објавил ништо суштинско надвор за да се профанизира.
Ти изгледа не знаеш што значи тоа... или не знаеш да си стоиш на зборот!
Ако треба да се докажувам јас сега со тебе и да ти објаснувам, а постои шанса да кажам нешта кои не треба да бидат кажани, јас ќе оставам ти да бидеш во право и да ти се задоволи егото дека ете, така е како што мислиш за езотеријата...
Ќе те оставам да заборавиш што значи езотерија.... и мирна Босна. :)

Ме разбираш?

Плус, си го скокнал целиот овој пост тука.

„For each term must be defined by means of at least two other terms, of which the same thing is true; so that the process of definition is always “obscurum per obscurius.” For there are no truly simple terms.“
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
388
Како прво мешаш егзотерија и езотерија. Едното е за тебе, другото за мене...

Езотеријата користи симболи бидејќи ништо не смее да излезе надвор од светилиштето. Се што излегува, се профанизира и станува глупост заради луѓето. Неупотребливо бидејќи пробуваат необучени да ги користат алатките, и луѓе како луѓе: не се тие виновни, не чинат алатките.
Не е дека не чинат алатките и системите, луѓето сакаат без работа само да им се даде и тие да можат да сработата и успеат во се и сешто...

Ти ја разбирам фрустрацијата но езотеријата реков, нејзините тајни, од најразлични системи - остануваат тајни. Не може да бидат дадени... затоа „мумламе“ и ништо не ти кажуваме конкретно, ти се нервираш и така...
А реално, јавно се дадени сите тајни со симболи, Кроули тоа го направи одамна, но не може без знаење на хиероглифите и системите на Мајсторот да се постигне било што... само ќе се уморат стапалата на аџијата, каде и да тргнал... тоа е тоа.

Сите автори, барем авторитети во овие ствари, имаат дадено заклетва, и никогаш никој не објавил ништо суштинско надвор за да се профанизира.
Ти изгледа не знаеш што значи тоа... или не знаеш да си стоиш на зборот!
Ако треба да се докажувам јас сега со тебе и да ти објаснувам, а постои шанса да кажам нешта кои не треба да бидат кажани, јас ќе оставам ти да бидеш во право и да ти се задоволи егото дека ете, така е како што мислиш за езотеријата...
Ќе те оставам да заборавиш што значи езотерија.... и мирна Босна. :)

Ме разбираш?

Плус, си го скокнал целиот овој пост тука.

„For each term must be defined by means of at least two other terms, of which the same thing is true; so that the process of definition is always “obscurum per obscurius.” For there are no truly simple terms.“
Ако тајните треба да останат тајни, а профаните да останат надвор, ќе ми простиш на изразот, кој кур го бараш да пишуваш на јавни форуми? Мене ова ми личи на сакам да се ебам, ама не сакам да ми влезе.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Ако тајните треба да останат тајни, а профаните да останат надвор, ќе ми простиш на изразот, кој кур го бараш да пишуваш на јавни форуми? Мене ова ми личи на сакам да се ебам, ама не сакам да ми влезе.
Тебе на сешто може да ти личи, зарем тоа е реалноста на нештата? :) Не е...

Ти не ја гледаш целата слика... бесцелно се заморуваш да ми кажеш како езотеријата е „пуф“ ништо од нејзе... за тебе, да - тоа е и нема да биде ништо друго...

Гледаш само појдувајќи од тебе и твојот универзум, до кај ти е... и се прашуваш зошто од тебе некој би криел нешто... кога ти само по себе што си роден на Земјтата си вреден да добиеш се на тацна.
Не оди тоа така... не знам колку пати да ти кажам...
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
388
Тебе на сешто може да ти личи, зарем тоа е реалноста на нештата? :) Не е...

Ти не ја гледаш целата слика... бесцелно се заморуваш да ми кажеш како езотеријата е „пуф“ ништо од нејзе... за тебе, да - тоа е и нема да биде ништо друго...

Гледаш само појдувајќи од тебе и твојот универзум, до кај ти е... и се прашуваш зошто од тебе некој би криел нешто... кога ти само по себе што си роден на Земјтата си вреден да добиеш се на тацна.
Не оди тоа така... не знам колку пати да ти кажам...
Еден куп празни зборови, и пак не одговори зошто пишуваш на јавен форум и глумиш извор на сите мудрости?

Да не те дупи малку егото? Да не ти недостига внимание?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Еден куп празни зборови, и пак не одговори зошто пишуваш на јавен форум и глумиш извор на сите мудрости?

Да не те дупи малку егото? Да не ти недостига внимание?
Како може да сум извор на мудрости кога нештата се тајни... си ме читал тука што пишувам, што споделувам, зборам наназад, не од вчера... или си ме читал претходно и сега те боли некаде и доаѓаш тука да ми кажеш каков сум?
Ти имаш изградено свое гледиште и сега ме притискаш и јас да гледам колку што тебе ти стиска газот да видиш... не оди тоа така...
Мора ти да се качуваш повисоко, не да ги тераш другите да се симнуваат и да заборават што виделе бидејќи ти не можеш...

Јас знам зошто пишувам тука на форумот, и тоа го споделив и тука претходно, ама ти не читаш... штета. Брзаш...
Не си научен да трчаш на долги патеки... а за езотерија, треба да знаеш.

П.С. Внимание има премногу, тоа е заморно... тука имам оставено и мејлови и контакти, ти мислиш само на темите се зборува за нештата, абе човек... :)
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
388
Како може да сум извор на мудрости кога нештата се тајни... си ме читал тука што пишувам, што споделувам, зборам наназад, не од вчера... или си ме читал претходно и сега те боли некаде и доаѓаш тука да ми кажеш каков сум?
Ти имаш изградено свое гледиште и сега ме притискаш и јас да гледам колку што тебе ти стиска газот да видиш... не оди тоа така...
Мора ти да се качуваш повисоко, не да ги тераш другите да се симнуваат и да заборават што виделе бидејќи ти не можеш...

Јас знам зошто пишувам тука на форумот, и тоа го споделив и тука претходно, ама ти не читаш... штета. Брзаш...
Не си научен да трчаш на долги патеки... а за езотерија, треба да знаеш.

П.С. Внимание има премногу, тоа е заморно... тука имам оставено и мејлови и контакти, ти мислиш само на темите се зборува за нештата, абе човек... :)
Пак исто. Со бандера ќе остварев поуспешна комуникација. Добро, возможно е да си патолошки неспособен да одговориш на наједноставно прашање?

Ако тајните треба да останат тајни, ЗОШТО ти кој ги познаваш тајните пишуваш на јавен форум?

Не можам попросто од ова, дете од 12 години би го разбрало прашањето и барем би се обидело да одговори.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Пак исто. Со бандера ќе остварев поуспешна комуникација. Добро, возможно е да си патолошки неспособен да одговорош на наједноставно прашање?

Ако тајните треба да останат тајни, ЗОШТО ти кој ги познаваш тајните пишуваш на јавен форум?

Не можам попросто од ова, дете од 12 години би го разбрало прашањето и барем би се обидело да одговори.
Ама ти не читаш:
Јас знам зошто пишувам тука на форумот, и тоа го споделив и тука претходно, ама ти не читаш... штета. Брзаш...
Не си научен да трчаш на долги патеки... а за езотерија, треба да знаеш.
:coffee:
Оди барај таму и ќе најдеш зошто сум јас на форумов и зошто пишувам... или немаш време?

Ајде сега дојди и ми кажи „од мрачно помрачно“ објаснето :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.814
Поени од реакции
10.051
Пак исто. Со бандера ќе остварев поуспешна комуникација. Добро, возможно е да си патолошки неспособен да одговорош на наједноставно прашање?

Ако тајните треба да останат тајни, ЗОШТО ти кој ги познаваш тајните пишуваш на јавен форум?

Не можам попросто од ова, дете од 12 години би го разбрало прашањето и барем би се обидело да одговори.
А каде прочита ти некоја разоткриена тајна од него?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
А каде прочита ти некоја разоткриена тајна од него?
Не се заморувај, ова е јалов муабет... никаде не води, едно та исто еве втор ден се повторуваме, нема ништо тука на темава за него, но ете го човеков, си се заморува ...
Ќе му помине... :)
Автоматски споено мислење:

@Trcajlazi
Ќе летаат казнени ако не знаете да си го држите умот зауздан, а со тоа и јазикот!
Ако можам јас да се контролирам и да не гонам се у ... можете и вие...
Бидете пред се и над се луѓе, колеги сте тука на форумов... не сте дојдени да се убивате и простачки навредувате.. за тоа има кафана или ресторан!
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
388
Оди барај таму и ќе најдеш зошто сум јас на форумов и зошто пишувам... или немаш време?
Темата е огромна, ако веќе имаш одговорено колку е тешко да го најдеш тој пост и да го постираш уште еднаш? Сигурен сум дека некој суетен како тебе се сеќава на сите свои постови.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Темата е огромна, ако веќе имаш одговорено колку е тешко да го најдеш тој пост и да го постираш уште еднаш? Сигурен сум дека некој суетен како тебе се сеќава на сите свои постови.
Не за тебе! И не е само темава: јас сум насекаде :sneaky:

И лесно е да го најдеш, реков не читаш и тука си заради мене, не заради темите ... :)
И кога веќе ме нарече бандера, сутен, имаш уште за да ме навредуваш или да си правиш илузии за мене или доволно е...?
Бидејќи одиме офтопик... кога некој не сака да ти каже било што а ти напињаш... што се добива? :coffee:
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
388
Не за тебе! И не е само темава: јас сум насекаде :sneaky:

И лесно е да го најдеш, реков не читаш и тука си заради мене, не заради темите ... :)
И кога веќе ме нарече бандера, сутен, имаш уште за да ме навредуваш или да си правиш илузии за мене или доволно е...?
Бидејќи одиме офтопик... кога некој не сака да ти каже било што а ти напињаш... што се добива? :coffee:
Неверојатно. Просто неверојатно.

Нормално дека не планирам да ја читам темата полна со дрва на животот, демони, енергии, 7 цркви и слични тракатанци. И сигурно не сум заради тебе тука, проблемот е што не научив во животот да игнорирам шарлатани.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Ете Кроули и неговите пракси и зошто :)

„Целта е да се заповедаат духовите.
Добро, тогаш да претпоставиме дека почнуваме на еден глуп, себичен и алчен начин т.е. се обидуваме да ги натераме духовите да ни донесат злато.
Го призиваме Хисмаел, Духот на Јупитер. Ништо не се случува.
Дознаваме дека со Хисмаел командува неговата соодветна интелегенција Јофиел.
Затоа го повикуваме Јофиел, кој се покорува единствено на наредбите од Сахиел.
Иста е приказната со Сахиел. Одиме до архангелот Цадкиел. Пак нема фајде, зашто Цадкиел, не му се покорува никому, освен на Ел.

Добро, го повикуваме Ел, Господ.
Тогаш мораме да станеме Ел, и откако сме го направиле тоа, откако сме влегле во таа огромна божествена суштина,
неможеме повеќе да се грижиме дали имаме пари или не.
Сето тоа сме го оставиле зад себе. Така гледаме дека за изведување на некое чудо мора да имаме божествена причина.“
- Препород на Магиката, Алистер Кроули (Достапна на македонски јазик, издание на О.Т.О.)

Наједноставен начин објаснето како одат нештата и што значи чиста волја... не е даден еден друг, битен сегмент, едно парче од сложувалката, но за тоа треба да се пишуваат книгишта (се имаат напишано книгишта реално) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom