Покачување пензии, пензиски фонд итн

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.138
Од стариве генерации, зборувам по 70-80 што се сега. Тие што работеле по администрација како прчови се црвени у образите, ништо не им фали. Другиве што работеле по фабрики, градежно итн не дочекаа ни 70.

А да не правиме муабет што викаат зголемување на границата, овие што се градежно на пример, на 60+ години ќе се пентари по скелиња на +40 степени.

А плус и за нас што плаќаме, мислам дека пресметката ќе биде под 0.8 процент годишно, па кога ќе се соберат за сите години, таа сума ќе ја формира пензијата.

Земи напрај си пресметка, ќе видиш дека ни минимална сегашна пензија нема да изнесува, тоа што би го добивале на 67 години (знам дека ќе го кренат прагот).
Znam be, ali odi objasni mu. I znaes sto e najtragicno. Ova sto go napisav ti e onaka vo kratki crti vo Avstralija. Ete neka me popravi nekoj od tamu sto e povekje zapoznaen, jas za taka znam.
@пунтер
Автоматски споено мислење:

Од стариве генерации, зборувам по 70-80 што се сега. Тие што работеле по администрација како прчови се црвени у образите, ништо не им фали. Другиве што работеле по фабрики, градежно итн не дочекаа ни 70.
A so mislis @bijons da ne raboti kako sivacka vo tekstilnna fabrika :cautious:
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.081
Поени од реакции
1.190
нај лошо е за лица кои од некоја причина не успеваат да направат 15 год. работен стаж (може имаат 13-14 год.) и не можат да го остварат правото на пензија, а реално уплатиле солидна сума на пари,
зар не е чесно на тие лица барем вложеното да им се врати зошто вака испаѓа дека плаќале многу години а нема да добијат ништо за возврат,
инаку за ова покачувањата од страна гледано е ок, луѓето ќе имаат малку повеќе средства на располагање и можеби ќе живеат малку порелаксирано но со оглед на тоа дека парите секојдневно ја губат вредноста се сомневам во тоа,
е сега како тоа на долг рок ќе се одрази на фондот и на идните пензионери тоа не би знаел да кажам, ама едно е сигурно со вложените пари на осигурениците треба салам кадар да раководи и располага (а не како сега партиски неспособни газолижачи) да ги вложува и умножува за кога ќе дојде ред човек да замине во пензија фондот да може да исплаќа соодветно на вложеното
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.296
Поени од реакции
3.212
Znam be, ali odi objasni mu. I znaes sto e najtragicno. Ova sto go napisav ti e onaka vo kratki crti vo Avstralija. Ete neka me popravi nekoj od tamu sto e povekje zapoznaen, jas za taka znam.
@пунтер
Во Австралија колку штом знам сите имаат околу 1000 пензија за самци или 800 долари ако се пар

Ама во текот на работењето дел од придонесите (поголемиот дел уствари) им се уплаќаат во фондови па на крај до пензија некој може ќе има 2.000.000 милиона заштедено а некој 200.000 што имал помала плата или работел помалку години. Што е и коректно, не може некој си го прчел цел живот направил само 5-10 години стаж другиов има 40+ години и на крај ти вика сите имаме исти трошоци
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.237
Поени од реакции
8.614
Znam be, ali odi objasni mu. I znaes sto e najtragicno. Ova sto go napisav ti e onaka vo kratki crti vo Avstralija. Ete neka me popravi nekoj od tamu sto e povekje zapoznaen, jas za taka znam.
@пунтер
Точно, со тоа што би напоменал дека тоа не ни пензија, всушност нема пензија во Аус, тоа ти е социјална пензија, тие другите имаат пензиски фонд, ако немаш добри пари во фонд или воопшто немаш, тога земаш социјала (социјална пензија) само што ја викаат пензија, и таа е иста за сите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.138
Во Австралија колку штом знам сите имаат околу 1000 пензија за самци или 800 долари ако се пар

Ама во текот на работењето дел од придонесите (поголемиот дел уствари) им се уплаќаат во фондови па на крај до пензија некој може ќе има 2.000.000 милиона заштедено а некој 200.000 што имал помала плата или работел помалку години. Што е и коректно, не може некој си го прчел цел живот направил само 10 години стаж другиов има 40+ години и на крај ти вика сите имаме исти трошоци
Poentata mi e deka nikoj ne e doveden vo situacija leb da nema da jadi. Isto i za ova Punter mozi da me popravi deka ako imas imot ili pari na smetka, taa socijalna penzija ne ti ni sledva, iako si plakjal za toa. Ke ti recat, imas dve kukji, prodaj ja ednata i ke imas dovolno, povekje od dovolno za pristoen zivot.
Автоматски споено мислење:

Кај медицинските лица е државна работата, но не е џаболебарска, камо повеќе да ги има.
Soznam, od dosega videnoto 99% zalutale vo taa struka. Ili za kur ne gi biva ili ne im se raboti. Vo drugi temi toa e nadolgo i nasiroko polemizirano, a za vreme na kovidot bas onaa nesposobnost i nerabotenje dojde do izraz.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.167
Поени од реакции
10.950
Добар дел кај нас што зимаат јаки пензии зимаат и дивиденди
 
Член од
12 август 2024
Мислења
97
Поени од реакции
110
Пензијата ќе стигне исто пари како минималната плата.
Уриме

:oleee:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
771
Поени од реакции
306
Добар дел кај нас што зимаат јаки пензии зимаат и дивиденди
А зошто да не земаат, забрането е? Кој како си инвестирал низ животот, некој плаќал придонеси само 15години на минималец и сега кука, друг си има полн стаж плус си купувал акции.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
920
Поени од реакции
982
Или пак порано плаќале придонеси 6000-7000 тогашни пари, и сега идат овие ти викаат еј ама само толку си плаќал малку како очекуваш повисока пензија ? А тогашните 6000-7000 вределе x 3-4 пати од сегашниве пари, цигари тогаш биле 20 денари сега се 140
Има формула за пензија, и се зима просечната плата исплатена во државата за претходната година.
Ако била 7-8000 просечна плата, коефициентот е 1 спрема еден. Ако е пониска , оди 0.8 спрема 1, пример, ако е повисока 1.1 спрема 1.
Наставник со плата од 32000 денари , а просечната плата лани беше 36000, тогаш на него му се рачунаат 0.9 спрема 1.
Потоа се рачунаат годините стаж. Пример работиш 15 години, тоа се 60% пензија , и секоја година плус се додава на овие 60%.
Резултатот од 0.9 , пример ,32000, 90% е 29000 денари, и од овие 29000 60% ти е пензијата, или околу 17500 денари.
Некои институции имаат бенефициран стаж, во колективниот договор најдобрите десет години се пресметуваат, итн.
Со укинувањето на формулата за пресметките на секои шест месеци, 5-600 денари,или 1000 годишно, пензионерите нема да бидат законски обезбедени. Се укинува законот. Мислам дека останува законот за 30% минималната пензија од просечната.
Со линеарното зголемување,во прв момент буџетот на фондот се оптеретува, ама на долг рок, 2-3 години излегува исто како и формулата за пресметка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.138
А зошто да не земаат, забрането е? Кој како си инвестирал низ животот, некој плаќал придонеси само 15години на минималец и сега кука, друг си има полн стаж плус си купувал акции.
Dobro be se citas so pisis? Aj da gi ostajme da umrat, da ne ti skrati nekoj od penzijata na 80 godini oti nema da mozis da si kupis od skapite peleni za vozrasni tuku od obicnite :facepalm:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.707
Поени од реакции
4.459
Пензијата и пензискиот систем е понзи шема и треба да се укине. Секој поединец треба сам да си штеди/уплаќа за старост.

Колку што си внесол толку и ќе користиш. Може некој мал процент да наплаќа како данок за солидарност ама ова би било само за луѓе што навистина се унакажани од природата т.е луѓе со физички и ментални болести.

П.С Не сум против тоа државата да стои како ентитет кој гарантира исплата на пензии и за тоа да наплаќа одреден процент ама ова реално би било изводливо и од приватниот сектор каде банките би имале два ентитети т.е банка за штедење со ниско ризични инвестиции и банка за инвестирање каде би имало поголем ризик.

П.С2 Ми се чини во Шведска уште во 90-тите го сменија моделот на пензија кој се базира на контрибуција т.е колку внесуваш толку земаш, а освен ова исплатата е врзана со формула во самиот устав каде ако економијата расте пензиите растат, а во спротивно не.

Ова е со цел да се спречи купување гласови со ветувања за поголеми пензии кои се најчесто финансиски неоправдани.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.943
Dobro be se citas so pisis? Aj da gi ostajme da umrat, da ne ti skrati nekoj od penzijata na 80 godini oti nema da mozis da si kupis od skapite peleni za vozrasni tuku od obicnite :facepalm:
На децата ќе им ја дава едната пензија по пола. А они нема да го ебаваат два посто доека дојде први и така секој месец
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.138
Пензијата и пензискиот систем е понзи шема и треба да се укине. Секој поединец треба сам да си штеди/уплаќа за старост.
A oti togas da ne ukinime i fond za zdravstvo? Koj kolku plakja, tolku ke se leci. E sega jbg mozi ko se razbolil nemal dovolno zaraboteno ili taze pocnal da raboti. Ksmet jbg, poke srekja sledniot zivot :toe:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.707
Поени од реакции
4.459
A oti togas da ne ukinime i fond za zdravstvo? Koj kolku plakja, tolku ke se leci. E sega jbg mozi ko se razbolil nemal dovolno zaraboteno ili taze pocnal da raboti. Ksmet jbg, poke srekja sledniot zivot :toe:
Па и тоа не е лоша идеја. Е сега тебе намерата ти беше друга ама еве ќе потрошам некоја минута и ќе кажам зошто е всушност добра идеја.


Работник со плата од 25900мкд плаќа 2900мкд за државно здраствено осигурување.


За оваа сума пари просечен македонец добива катастрофални услови, ненормално чекање, плаќа еден куп работи од џеб и ваљда уште еден куп работи што не ми доаѓаат на памет.

Јас сум еден од среќните што има дополнително приватно здраствено осигурување каде за скоро дупло помала сума 1800 мкд добива десет пати повеќе т.е можност за лечење во било која приватна установа, покритие за заболекар, очен лекар, одредена сума за очила итн.

Најбитно е што доколку ми треба да речеме рентген или резонанца идам истиот ден, а не да чекам месец дена за термин.

Ако се разболеш затоа го имаш осигурувањето. Ако сега си почнал да работиш пак можеш да си го дозволиш или пак имаш родители што би го платиле за тебе.

Поентата е дека со државното плаќаме неколку кратно повеќе, а не добиваме ништо.

П.С Пак ќе повторам не сум да има некој процент данок на солидарност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom