Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
25 март 2012
Мислења
8.531
Поени од реакции
5.075
Нема соживот во Македонија. Најопасно е кај нас, имаме луѓе кои отворено ти зборуваат дека немаат ништо со оваа држава и истите имаат територијални претензии со нивните „големи“ држави...

Во ниту една држава на Балканот нема... но кај нас, е опасно.
Против оваа држава отсекогаш биле македонците, колку штета направивте албанците никогаш немале можност.
Беше некаде стабилна до осамостојувањето, после настана кражба што не може да се повтори никогаш.
Нема ниту една институција која функсионира без мито.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.508
Поени од реакции
5.265
Против оваа држава отсекогаш биле македонците, колку штета направивте албанците никогаш немале можност.
Беше некаде стабилна до осамостојувањето, после настана кражба што не може да се повтори никогаш.
Нема ниту една институција која функсионира без мито.
Ако Македонците се за своја држава се против државата? јака логика имате вие албанците.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.531
Поени од реакции
5.075
Сега само што те зборев. Си ојдоа ли твоиве орки по западот или уште се тука? Сврти некоја пара? Кога ќе одбиеш трошоци (данок фала Богу немаш) ќе има ли за Голфче?
Ау само да знаеш какви договори сум постигнал...
Инаку не, секогаш имам гужва, не само летоска.
Бавно ама почнува да има интерес и од каурите, да се надеваме на прв клиент каур од 20 годишно работење.
Автоматски споено мислење:

Ако Македонците се за своја држава се против државата? јака логика имате вие албанците.
Вие прво не знаете што е држава, мислите дека е безкрајна дупка полна со богатство од каде може да земете кога ќе ви текне, и нормално не саката да го делите тој луксуз некој друг.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.508
Поени од реакции
5.265
Ау само да знаеш какви договори сум постигнал...
Инаку не, секогаш имам гужва, не само летоска.
Бавно ама почнува да има интерес и од каурите, да се надеваме на прв клиент каур од 20 годишно работење.
Автоматски споено мислење:


Вие прво не знаете што е држава, мислите дека е безкрајна дупка полна со богатство од каде може да земете кога ќе ви текне, и нормално не саката да го делите тој луксуз некој друг.
Зошто да делам нешто за кое сум се изборил?
Тоа каде и колку се краде е за нас да поправиме, вие сте небитни.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Против оваа држава отсекогаш биле македонците, колку штета направивте албанците никогаш немале можност.
Беше некаде стабилна до осамостојувањето, после настана кражба што не може да се повтори никогаш.
Нема ниту една институција која функсионира без мито.
Јас не реков албанци, но ти си ги најде роднините во муабетов. Па ајде да се надоврзам...

Абе Македонецот може да биде против што сака во неговата држава... моја е, јас ќе ја уништам! :)
Но тебе ќе те сотрам ако сакаш ти ја уништиш... како не разбирате?

Македонецот може да прави со својата држава што сака... негова е! Ќе ги турнеме сите брани ако мислиме дека треба... премногу ви е дадено, а тоа мора да сопре, силум или милум, здосадивте - вие, албанците, поточно чудните косовари кои не знаат кај тераат и мислат дека молчењето значи слабост.
Не може другиот кој што не ја чуствува за татковина, кој што труби дека химната не го опфаќала... пиши се македонец бре момче, и ќе те фати химната и законите :)

Додека не дојде власт така што функционери и луѓе на високи позиции кои се од друг етникум, а не македонски и кои се залагаат за големи албании или бугарии или грции - бришење... ниту оваа ниту било која претходна нема сила да го направи тоа. Џабе играат на картата национална свест, Македонија на Македонците... сето тоа е за најнискиот слој од општеството, за нив тоа пали и тие гласаат ко ненормални едно та исто, крвта нивна проклета неписмена!

Те нема во регистар на држава, оди си таму од каде што те плаќаат да креваш врева за друга држава. Таму сигурно има функции за тебе - а тука во Македонија - persona non grata...

Не може албанец во МНР или во тајни служби - тоа се глупости. Тој работи против Македонецот. Точка.
Нема чувство кај албанецот или косоварот (демек различни се, ќе се лажеме заради УСА) за патриотизам кон Македонија кај нив, не се за тие функции... Се гледа дека ниту еден албанец не ја сака Македонија... не чувствува ништо, иако е тука роден, тука растел...
Чудна семка од луѓе...

Реално, ќе кажам отворено, се мразиме меѓу себе, ве читам понекогаш вака кога ми е досадно и освен омраза тешка, друго не гледам... мислам да нема закони, слободно ќе се убиваме по улиците... чудни луѓе сме ние на Балканот.

И да, нема да постои соживот освен за елитата, тие имаат бизниси, другите имаат национализам и „претензии“ кон територија на други држави вештачки всадени од други, над нив и ќе ве користат во војни. И те како ќе ве користа заради омразата...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.280
Поени од реакции
37.047
...а бе доста со тие ,,Албанци" па ,,Албанци" што туку така ги нарекувате, тие се родени тука, живеат тука и рокаат тука, тие се Македонци од албанско потекло или албански етникум, но никако не се Албанци, зашто Албанци живеат во Албанија и се родени таму,
...ама нашиот албански етникум, кога идат во Германија не вика јас сум Албанец туку јас сум Македонец, ама а ќе се вратат во Македонија наеднаш постанува Албанец :toe:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.508
Поени од реакции
5.265
...а бе доста со тие ,,Албанци" па ,,Албанци" што туку така ги нарекувате, тие се родени тука, живеат тука и рокаат тука, тие се Македонци од албанско потекло или албански етникум, но никако не се Албанци, зашто Албанци живеат во Албанија и се родени таму,
...ама нашиот албански етникум, кога идат во Германија не вика јас сум Албанец туку јас сум Македонец, ама а ќе се вратат во Македонија наеднаш постанува Албанец :toe:
Албанците не се Македонци, затоа што потеклото им е од Албанија, правилно е да се ословуваат Албанци затоа што не се автохтони.
Албанците никогаш не биле на страна на Македонскиот народ и нација ниту во градење на државноста.
Да се нарекуваш Македонец со албанско потекло треба да имаш историска заслуга.
 
Последно уредено:
Член од
29 мај 2024
Мислења
5
Поени од реакции
2
Албанците не се Македонци, затоа што потеклото им е од Албанија, правилно е да се ословуваат Албанци затоа што не се автохтони.
Албанците никогаш не биле на страна на Македонскиот народ и нација ниту во градење на државноста.
Да се нарекуваш Македонец со албанско потекло треба да имаш историска заслуга.
Greskata e vo toa sto makedoncite sekogas vikat deka albancite ne se del od maledonija , site naci se del od makedonija i treba da pocne nova era za site naci da ja sakat makedonija a ne da ima razdelba.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.166
А има ли разлика помеѓу турчин и албанец?
Има. Првите се стопани, вторите се слуги. Уствари сето тоа што дрндрнјариња го кажува за Македонците демек наклонети кон Србија за нив важи на милионити степен кога се работи за Турција. Едноставно кога ќе се спомне Турција во животинскиот им мозок им се активираат истите центри како на џукела кога ќе го види газдата. На ден на избори во Турција шиптaрските дуќани се излепени со Ердоган и АКП, во нивни кафичи меѓу шиптaрската пуштаат и турска музика, слават кога ќе победи Галатасарај, Фенербахче, Менербахче, многу од нив знаат турски како втор јазик итн... Имам неколку пати пишано, јас се кладам во било што дека ако направиме анкета Ердоган повеќе го сакаат и од ахмети, гаши, маши било кој. Да кажеш лошо за Ердоган како да си им опцул мајка. Едноставно утре да дојде да се кандидира он во Македонија на парламентарни без разлика што не е албанец ќе направи растур, сите други шиптaрски партии дали ќе имаат и 5 пратеници вкупно заедно. Шиптaрите во Турција гледаат како еден вид на матица. Хипотетички утре Ердоган да каже тргнувам со војска во Косово и западна Македонија да ги освојувам не само што нема да има отпор туку ќе го дочекаат како свој ослободител и султан. Неколку пати имам кажано Америка им е привремен газда поради моменталните околности, некој кој мора да го слушаат на сила. Турција им е правиот газда каде што приврзаноста е реална, а не глума. Тоа најубаво се гледа со моменталната ситуација во Израел каде на папир мора да пишат дека се за Израел, ама во пракса влези во било која шиптaрска чајџилница и изрази произраелски став и види како ќе си поминеш.
Истиот овој синдром го имаат и Босанците (или поточно Бошњаците), Санџаклиите и сите останати потурци. Погадни од Турците се само потурците. Турчинот ако е крвав до лакти, потуракот мора да биде до рамења за да се докаже дека е поголем Турчин и од самите Турци. Ова е стара изрека не сум ја измислил јас. И затоа од голема важност е ердоган што побрзо да рикне и исламистичките елементи во Турција да слабеат. Сите овие исламистички и педомухамедански работи во Македонија од џамии, школи и сунетирани курчеви карики во најголем дел се финансирани од Турција преку разни невладини организации. Сета оваа наезда на турски туристи (за да видат од каде им се дедовците и што некогаш било нивно за во иднина да биде пак) не е случајно. Сите оние балкански универзитети школи во Чаир и слично некој ги изградил и финансирал не затоа што му се сонило на сон. Наивниот каур не сфаќа дека моменталната ердоганова Турција е број 1 надворешен непријател на Македонија. Затоа што Ердоган никогаш не не викал Северна и затоа што кога бил на одмор во Фетије му ја пееле Македонско Девојче.


да се надеваме на прв клиент каур од 20 годишно работење.
Да не те разочарам пред време, ама не јадеме овча лој.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.897
Поени од реакции
29.708
Greskata e vo toa sto makedoncite sekogas vikat deka albancite ne se del od maledonija , site naci se del od makedonija i treba da pocne nova era za site naci da ja sakat makedonija a ne da ima razdelba.
ko prvo Makedoncite ne ja sakaat Makedonija, ne pa Albancite.

EDIT:
glup forum, mi koregira so kapitulizacija pazi
 
A

Ali Pasha

Гостин
...а бе доста со тие ,,Албанци" па ,,Албанци" што туку така ги нарекувате, тие се родени тука, живеат тука и рокаат тука, тие се Македонци од албанско потекло или албански етникум, но никако не се Албанци, зашто Албанци живеат во Албанија и се родени таму,
...ама нашиот албански етникум, кога идат во Германија не вика јас сум Албанец туку јас сум Македонец, ама а ќе се вратат во Македонија наеднаш постанува Албанец :toe:
Severomakedonci so albansko poteklo i severomakedonci so makedonsko poteklo. Koregiraj se, zemjata se vika Severna Makedonija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom