Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Член од
17 декември 2019
Мислења
2.171
Поени од реакции
3.740
Дури 66 Максимилијановци има во Македонија. А убаво спомна некој погоре - Лука може не, ама Луке е традиционално македонско машко име, јас лично познавав неколку дедовци во мојот крај што се викаа така. Арно ама, денес во Македонија има само 9 луѓе што се викаат Луке. За споредба, Леонардо има 381, а Рафаел 35. Останува уште да им текне Микеланџело и Донатело да почнат да ги крштеваат. По дедо им Сплинтер.
Leonardo pretezno cigani go koristat..
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.183
Поени од реакции
12.477
Крштевајте си ги децата со светски имиња, утре ќе тргнат по бел свет, ќе се мачат да им ги запаметат и изговорат.
Ама сепак треба да се најде некое НЗС со презимето.
Не може детето да го крстиш Вилијам со презиме Стојчевски.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.893
Поени од реакции
41.111
све повеќе одроден народов станува. Со американизирани имиња и презимиња. Одвратно. Поготово кога ќе видам wsky, sky. Или пак некои женишта што го скратиле презимето и ставиле на -ов.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.243
Поени од реакции
5.485
Држете си се до нашето, глупост е ќе тргне по бел свет ќе треба да му го изговорат името. А ако бидне пропалица и коцкар бездомник, џабе мозгањето тогаш искача.

Ако не и презиме да смени, зашто пример мене во Холандија не можеа презимето да ми го изговорат бидејќи имам 2 Г во него. А они немаат Г него Х го читаат. Да не требаше ван Нистелрој да се прекрстам.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.210
Поени од реакции
37.669
Држете си се до нашето, глупост е ќе тргне по бел свет ќе треба да му го изговорат името. А ако бидне пропалица и коцкар бездомник, џабе мозгањето тогаш искача.

Ако не и презиме да смени, зашто пример мене во Холандија не можеа презимето да ми го изговорат бидејќи имам 2 Г во него. А они немаат Г него Х го читаат. Да не требаше ван Нистелрој да се прекрстам.
Јас имам З во презиме, во Германија со Ц го изговараа па ништо страшно. Којзнае како им звучиме ние па кога ги изговараме нивните. :LOL:
 
Член од
12 август 2024
Мислења
61
Поени од реакции
156
Да се даде име да можат странци полесно да го памтат и изговараат или пак само од причина да звучи модерно и демек уникат е лечење на комплекси.

Субмисивноста, комплексот на ниска вредност, помодарство да бидат еве нешто модерно и уникат родителите не треба да се главните одлучувачки фактори на имињата на децата на каурите.

Каурологијата ќе биде посебна гранка на некој филозофски факултет.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.723
Со оглед на тоа дека на запад уживаме чкљ репутација и не изедначуваат со Албанците и Ромите, репер за добро име е да не е македонско и се што не им се допаѓа на народов македонски е добро значи за странски вкус, а се што им се допаѓа не чини, џаст сајинн....
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.862
Поени од реакции
25.060
Држете си се до нашето, глупост е ќе тргне по бел свет ќе треба да му го изговорат името. А ако бидне пропалица и коцкар бездомник, џабе мозгањето тогаш искача.

Ако не и презиме да смени, зашто пример мене во Холандија не можеа презимето да ми го изговорат бидејќи имам 2 Г во него. А они немаат Г него Х го читаат. Да не требаше ван Нистелрој да се прекрстам.
Јас тргам од себеси, многу сакам да имав некое поуниверзално име и да не морав да го учам секој втор да ми го изговара името. :)
Многумина ме викаат дури и по псевдонимот на фејсбук, затоа што им е полесно да го запамтат.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.951
Поени од реакции
10.959
Јас имам З во презиме, во Германија со Ц го изговараа па ништо страшно. Којзнае како им звучиме ние па кога ги изговараме нивните. :LOL:
Мене најјако ми е ВиЗ Еир шо го викаат ВиЦ Еир. :pos: :pos: :pos:
Додуша не се далеку од вистината, прав виц се станати од авиокомпанија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.130
Поени од реакции
36.301
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom