Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
sakam da registriram novo kupena kola od salon da bide so registarski tabli jas kako sto sakam.. primer SK 8888 ON ili dokolku ima so ime OLIVER. Nekoj so iskustva da pise i kolku pari toa bi me cinelo? I dali ima nekade online da proveram?
Автоматски споено мислење:

sakam da registriram novo kupena kola od salon da bide so registarski tabli jas kako sto sakam.. primer SK 8888 ON ili dokolku ima so ime OLIVER. Nekoj so iskustva da pise i kolku pari toa bi me cinelo? I dali ima nekade online da proveram?
цените се:
7500 ден за бројки пр.8888
и 7500 ден за буквите на крај пр.ОН
а со име пр. СК ОЛИВЕР е подолга процедура и ке те кошта приближно 1200 евра.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
298
Поени од реакции
491
Prasanje do pupatenite.
Dali e normalno za 1.6HDI 120hp da potrosi 210ml maslo za 8000km ?
Meracot racen //ne mu veruvam na elektronskiot// e podelen na 14 kvadrati, sto bi znacelo 70ml po kvadrat, zemeno od 1 litar min do max.
Prvoto i polovina kvadratce posporo go potrosi, dodeka drugoto 1ipol kvadratce pobrzo t.e. za 2000km //sportski ja vozev, prakticno ja gazev po planini niz Hrvatska chesto na ,,visoki rpm,,//.

Spored Euroimpex e apsolutno normalno, poradi stilot na vozenje i shto se blizi vreme za promena na maslo.

Da nadopolnam staveno maslo Total 0w30
Blagodaram
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
Prasanje do pupatenite.
Dali e normalno za 1.6HDI 120hp da potrosi 210ml maslo za 8000km ?
Meracot racen //ne mu veruvam na elektronskiot// e podelen na 14 kvadrati, sto bi znacelo 70ml po kvadrat, zemeno od 1 litar min do max.
Prvoto i polovina kvadratce posporo go potrosi, dodeka drugoto 1ipol kvadratce pobrzo t.e. za 2000km //sportski ja vozev, prakticno ja gazev po planini niz Hrvatska chesto na ,,visoki rpm,,//.

Spored Euroimpex e apsolutno normalno, poradi stilot na vozenje i shto se blizi vreme za promena na maslo.

Da nadopolnam staveno maslo Total 0w30
Blagodaram
Иако немаш потреба од такво масло 200 мл не е ништо, следниот сервис слободно стави 5 w30
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
298
Поени од реакции
491
Иако немаш потреба од такво масло 200 мл не е ништо, следниот сервис слободно стави 5 w30
Fala za informacija vo odnos na 5w30, se nadevam nema da ,,smeta na DPF,,.
Za okolu 30 min zaminuvame so soprugata na ,,vtora sezona,, od godisniot odmor ovoj pat na Jonsko more. Maslo ima, napolneta bese na maximum, vkupno potroseni se 3 kvadrati od 14 t.e. ,,mirna glava,,.
Sekoe dobro
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
506
Поени од реакции
1.592
Колата почна да грее при на нагорнини и на автопат на цела туража. Ако олабавам и намалам туража веднаш се враќа на 90.
Истотака на нагорнини осеќам дека не ја прима целосно туражата и дека се гуши некако и на плетвар ми бара трета.
Се работи за 1.6 хди пежо 308 од 2009.
Егр е исклучен.
Може ли да е дпф, односно може ли да грее од запушен дпф?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.334
Прашање
Ко ќе кочам се слуша чкрипење како свирење. Најчесто при благ притисок, при градска вожња, ко ке кочиш на семафор или слично.
На поголеми брзини не се слуша, а вака кочи солидно.
Можно е да е до влага во воздух? Времево дека е жешко? Да не има некоја прашина?
Карактеристично ми е што нештово почна од ко сменив зимски во летни гуми. а тоа беше јуни месец. можда и пласебо ефект ми е,
и тоа го прашав тој вулканизерот пошто се челични бандажи, не се гледа дур не извадиш колце, му викам "Плочките ОК беа?" "Да да да, ако не се им кажувам јас на муштериите..."
Незнам што да правам да не сјебам дисковите... или па тие се ојдени....
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
Fala za informacija vo odnos na 5w30, se nadevam nema da ,,smeta na DPF,,.
Za okolu 30 min zaminuvame so soprugata na ,,vtora sezona,, od godisniot odmor ovoj pat na Jonsko more. Maslo ima, napolneta bese na maximum, vkupno potroseni se 3 kvadrati od 14 t.e. ,,mirna glava,,.
Sekoe dobro
Ако маслото е според спецификации кои ги дава производителот немаш никакви прб.
Автоматски споено мислење:

Колата почна да грее при на нагорнини и на автопат на цела туража. Ако олабавам и намалам туража веднаш се враќа на 90.
Истотака на нагорнини осеќам дека не ја прима целосно туражата и дека се гуши некако и на плетвар ми бара трета.
Се работи за 1.6 хди пежо 308 од 2009.
Егр е исклучен.
Може ли да е дпф, односно може ли да грее од запушен дпф?
Како мислиш цела туража ?
Почни со перење и чистење на ладњакот од надвор, а за гушење консултирај се со електичар да ги ѕирне параметрите на компјутер, и пред колу време ти е искличен дпф ?
Автоматски споено мислење:

Прашање
Ко ќе кочам се слуша чкрипење како свирење. Најчесто при благ притисок, при градска вожња, ко ке кочиш на семафор или слично.
На поголеми брзини не се слуша, а вака кочи солидно.
Можно е да е до влага во воздух? Времево дека е жешко? Да не има некоја прашина?
Карактеристично ми е што нештово почна од ко сменив зимски во летни гуми. а тоа беше јуни месец. можда и пласебо ефект ми е,
и тоа го прашав тој вулканизерот пошто се челични бандажи, не се гледа дур не извадиш колце, му викам "Плочките ОК беа?" "Да да да, ако не се им кажувам јас на муштериите..."
Незнам што да правам да не сјебам дисковите... или па тие се ојдени....
Или гуртните се при крај или се лош квалитет , поише второто.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.452
Прашање
Ко ќе кочам се слуша чкрипење како свирење. Најчесто при благ притисок, при градска вожња, ко ке кочиш на семафор или слично.
На поголеми брзини не се слуша, а вака кочи солидно.
Можно е да е до влага во воздух? Времево дека е жешко? Да не има некоја прашина?
Карактеристично ми е што нештово почна од ко сменив зимски во летни гуми. а тоа беше јуни месец. можда и пласебо ефект ми е,
и тоа го прашав тој вулканизерот пошто се челични бандажи, не се гледа дур не извадиш колце, му викам "Плочките ОК беа?" "Да да да, ако не се им кажувам јас на муштериите..."
Незнам што да правам да не сјебам дисковите... или па тие се ојдени....
Losi plocki...I kaj mene pocnaja da svirat od ko kladov novi "originalni" za 1400 denari predni. Ke si smenis plocki nekoj asolni kako na primer bosch,kavo,valeo,delphi ili nesto poskapi brembo,trw....i nema da ckripat. Istoto i jas treba da sredam ama sekoas evtinoto kosta poskapo...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.213
Поени од реакции
5.413
Некој искуство со Пежо 508 2011 година. Денес приметив дека на левата штопка кога кочиш едната лед лента не свети. Не сум сигурен дали се овие затворени кутии или е нешто што се менува? Некој со слично искуство?

Двете најлево се за кочење, левата свети, десната не од другат страна двете светат тип топ
1723243806793.png
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.145
Поени од реакции
15.120
Ми налета некое видео на Инстаграм каде збеснат слон напаѓа колона на возила на пат...колите стојат, а прв кола Мерцедес 190Е(некои велат последниот прав Мерцедес). Во еден момент слонот се качува со предните нозе на хаубата од Мецедесот, и овој потонува со предницата, но откако слонот се одалечи од колата, овој најнормално почна да се движи правејжи маневри со воланот.

На денешниве коли тоа да им се случи.....амортизерите ќе се скршат како сламки
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
5.317
Ми налета некое видео на Инстаграм каде збеснат слон напаѓа колона на возила на пат...колите стојат, а прв кола Мерцедес 190Е(некои велат последниот прав Мерцедес). Во еден момент слонот се качува со предните нозе на хаубата од Мецедесот, и овој потонува со предницата, но откако слонот се одалечи од колата, овој најнормално почна да се движи правејжи маневри со воланот.

На денешниве коли тоа да им се случи.....амортизерите ќе се скршат како сламки
По секоја цена деловите ги прават од полесни материјали само за да добијат помала потрошувачка на гориво бидејќи кај 90 проценти од купувачите таа е пресудна кога се купува возило.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.145
Поени од реакции
15.120
По секоја цена деловите ги прават од полесни материјали само за да добијат помала потрошувачка на гориво бидејќи кај 90 проценти од купувачите таа е пресудна кога се купува возило.
Да...јасно е. Форд Мондео што е на ниво на ,,министерска,, кола ја задвижува 0.9 литарски мотор со 3 цилиндри :tapp:

Моето Цитроенче Ах има 1.1...и 4 цилиндри
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
5.317
Да...јасно е. Форд Мондео што е на ниво на ,,министерска,, кола ја задвижува 0.9 литарски мотор со 3 цилиндри :tapp:

Моето Цитроенче Ах има 1.1...и 4 цилиндри
И од тие 3 цилиндри извадиле сигурно 100 коњски сили за да можат да ја движат таа каросерија а што ќе има краток рок на траење поради малата кубикажа и развивање енормно висока температура бидејќи блокот е мал за таа снага не е битно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.145
Поени од реакции
15.120
И од тие 3 цилиндри извадиле сигурно 100 коњски сили за да можат да ја движат таа каросерија а што ќе има краток рок на траење поради малата кубикажа и развивање енормно висока температура бидејќи блокот е мал за таа снага не е битно.
1.5 bil motorot, 190 KS.....rok na traenje-ič
 

Kajgana Shop

На врв Bottom