Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
И јас, исто така, ја разбирам твојата заблуда за „супериорноста„ од религијата на „новиот еон„, која практично не кажува ништо ново, туку саде рециклира нешта кои се веќе видени низ човековата историја.
Не ги земаат за озбилно, дури ни како паљачовци (како овие паљачовците на Олимпијадата сега), а замисли колку одамна се присутни пред воук/лгбт култот.

Типичен припрост неук плебс за да смени религија треба да му понудиш примамливи понуди. Конвулзираните забегувања на Кроули за некаква езотерија позади што „политички коректно“ ги криел неговите приземни пориви во писанијата, сето тоа е далеку од примамливо за рајата. За разлика од нив лгбтп нудат разбирлив безумен и лесен разврат, всушност истото ама без заглупувачката езотерија. :unsure:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.382
Поени од реакции
4.743
Уживаш коа гледаш копук со изваден кур како се мафта околу мало девојче?

Не се промовираше на олимпијадата христијанство, туку антихристијанство, педофилија, сатанизам.

Така да, изгледај го отворањето више еднаш за да не лупаш вака без везе.


Твојот страв од промоција на христијанството на олимпијада, е беспредметен и делува како ништо да не си прочитал и имаш нула информации за настанот.

Никој, ама баш никој у јавност не се буни затоа што не било на отворање промовирано христијанство. Се бунат заради сатанистички, педофилски и пред се анти-христијански ноти.
...спорт и се поврзано со спортот е непознаница за мене, така да немам потреба од такви перформанси.Тоа и ми е поентата на коментарот, ако не ти се гледаш мењаш канал и завршена работа.Не гледам зошто би си ги пимплал живците на нешто што не уживам. Секогаш постои опцијата игнорирање :)
...само што некои луѓе не одбираат начин како да дојдат до популарност и аплауз
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Не ги земаат за озбилно, дури ни како паљачовци (како овие паљачовците на Олимпијадата сега), а замисли колку одамна се присутни пред воук/лгбт култот.

Типичен припрост неук плебс за да смени религија треба да му понудиш примамливи понуди. Конвулзираните забегувања на Кроули за некаква езотерија позади што „политички коректно“ ги криел неговите приземни пориви во писанијата, сето тоа е далеку од примамливо за рајата. За разлика од нив лгбтп нудат разбирлив безумен и лесен разврат, всушност истото ама без заглупувачката езотерија. :unsure:
Религиозноста во западните земји е одамна утепана и заменета со световен (нагласено материјалистички и егоистички) систем од вредности, а потребата од религиозност, како таква, која на луѓето им е природно вродена потреба, се „компензира„ со разно-разни новокомпонирани идеологии и религии, кои преку модерните медиуми, им се наметнуваат на народите како „алтернативни решенија„ за веќе утепната религиозност.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.382
Поени од реакции
4.743
Религиозноста во западните земји е одамна утепана и заменета со световен (нагласено материјалистички и егоистички) систем од вредности, а потребата од религиозност, како таква, која на луѓето им е природно вродена потреба, се „компензира„ со разно-разни новокомпонирани идеологии и религии, кои преку модерните медиуми, им се наметнуваат на народите како „алтернативни решенија„ за веќе утепната религиозност.
...луѓето на запад работат по две работи за да успеат да си го обезбедат семејството.Им останува време само да одморат до следниот ден...
...дај те молам @PROROKOT , кафе-мафе шема и рекла казала како на Балканот нема никаде.
...вистинската причина за непрактицирањето на религијата лежи на друго место, ти тоа го знаеш и сам но не сакаш јавно да признаеш :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Радикалниот терористички ислам скоро и веќе да ја оствари идејата за големата албанија а македонците уште очи си вадат за пуста идеологија.
Не постои радикален и нерадикален ислам. Има само ислам и ништо друго.
Исламот бара шеријатски закон. Тоа значи уредување на една држава по исламски закони кои доаѓаат од... Куранот, од самиот ислам. Исламот е против секое уредување на било која држава и треба да се забрани бидејќи сака да го уништи уставниот поредок на една држава.
Демократијата денес е проблем бидејќи е толерантна кон нетолерантноста.
Затоа треба малку Телема: толеранција само ако ја нудиш, инаку ништо не ти следува од слободата, бидејќи нели - не нудиш слобода и разбирање со другите!

Целта ги оправдува средствата. Сеуште се игра на картата страв, како што и ќе прочиташ тука на форумов кога се жалат како се исмева христијанството ама исламот не смее никој да го дирне, бидејќи тие убиваат (не кажуваат така, но инсинуираат на тоа, дека убиваат и се има страв од нив).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Зошто кај Хепта во потписот пишува „Гревот кој е непростив е свесно и намерно отфрлање на вистината“ ама Хепта најбуквално баш тоа го прави?
Хепта нема абер што е тоа „грев„, уште помалку што е „вистина„.

Од таа погрешна појдовна основа, секој заклучок е, последично, погрешен.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Хепта нема абер што е тоа „грев„, уште помалку што е „вистина„.

Од таа погрешна појдовна основа, секој заклучок е, последично, погрешен.
Ништо не знам, бидејќи не сум православен христијанин и по дифолт мора да не знам ништо и да сум толку грешен во однос на догмата христијанска што боговите не доѓаат само заради мене на Земјата, толку ми е големо незнаењето и греот... :coffee:

Има цела тема за гревот, 2011-та сме кршеле копја околу тоа... дури и муслимани имало по дискусиите... :sneaky:
Подолу има линк до неа... :)
Пак се проповеда грев на големо за да се собере поединецот во стадо, во страв и омраза кон надвор.

Зборот на Гревот е Ограничување.
О мажу! Не одбивај ја твојата жена, ако ѝ е волја!
О љубовнику, ако ти е волја, напушти!
Не постои врска што ќе ги соедини разделените освен љубовта: сè друго е проклетство.
Проколнат! Проколнат нека биде со еони! Пекол.“
- Книга на Законот, I:41
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
Хепта нема абер што е тоа „грев„, уште помалку што е „вистина„.
Од таа погрешна појдовна основа, секој заклучок е, последично, погрешен.
Јас одев на помалку апстрактни и побазични моменти. За добро и лошо. За она што е светиња во сите нормални општества: Децата.
Во новото време на запад (во новиот еон како што кажуваат некои), децата се цел на коруптирање и перење мозок со сексуални застранувања и самоуништување. Следствено сите тие срања што се дешаваат на запад, а многу помалку ги има во општествата кои сеуште колку-толку се држат до традиционални вредности.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Јас одев на помалку апстрактни и побазични моменти. За добро и лошо. За она што е светиња во сите нормални општества: Децата.
Во новото време на запад (во новиот еон како што кажуваат некои), децата се цел на коруптирање и перење мозок со сексуални застранувања и самоуништување. Следствено сите тие срања што се дешаваат на запад, а многу помалку ги има во општествата кои сеуште колку-толку се држат до традиционални вредности.
Не се потпирајте цело време на западот... заслепени од западот и нивните демократии кои ги нудат секому и за сешто, свртете погледот кон исток. Не само до Русија и братското православие, туку и малку подалеку, учете од источните учења. Ништо не знаете, ништо не практикувате, само читате сешто по нет и се полните со гнев од извори кои не треба многу да им давате до значение... затоа и имате погрешни заклучоци и погрешни надежи за утре...

Додека западната философија нуди системи кон надвор, источните нудат религии и учења кон внатре... овие две се битни ствар!
Со баланс на запад и исток, Македонија вечна! :coffee:

Не може без балансирање и без постојано калибрирање да имаме здраво наследство и луѓе кои ќе бидат подобри од нас... нашите деца мора да бидат подобри од нас, а не слаби и кукавици и да мислат дека природата е на нивна страна и не сака да ги изеде живи!
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
Едно е да го учиш детето на реалноста и како да се чува и да се пази секогаш... Друго е детето да расте во нездрава средина каде воук и лгбт култизмот е норма која се форсира и се предава во образовните институции. Така е на запад, и тоа се нормите кои запад ги промовира (и наметнува) и овде.

Не е тоа балансирање, туку дебалансирање. И мислам дека го разбираш тоа (кога го браниш дебалансирањето).
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Јас одев на помалку апстрактни и побазични моменти. За добро и лошо. За она што е светиња во сите нормални општества: Децата.
Во новото време на запад (во новиот еон како што кажуваат некои), децата се цел на коруптирање и перење мозок со сексуални застранувања и самоуништување. Следствено сите тие срања што се дешаваат на запад, а многу помалку ги има во општествата кои сеуште колку-толку се држат до традиционални вредности.
Во Црквата Христова, не постојат апстрактни нешта, колку и да „изледаат„ такви/апстрактни на прв поглед.

Поимите „грев„, „вистина„, „добро„, „зло„ и ним слични, се само описи на „нештата„ кои реално постојат, затоа што во живеењето според волјата Божја, не постои разлика меѓу учењето (теоријата) и живеењето (праксата), туку тие нешта се преплетуваат, преоѓаат едни во други, произлегуваат едни од други.

Секое и сечие секојдневно па дури и банално дејание, лесно се оценува дали е „добро„ или „зло„, односно дали е Богоугодно или демоноугодно.

Времево во кое живееме, односно чичковците кои (мислат дека) управиваат со Светов, чинат се‘ за да ги изрелативизираат нештата во нивното морално-етичко оценување и значење.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Едно е да го учиш детето на реалноста и како да се чува и да се пази секогаш... Друго е детето да расте во нездрава средина каде воук и лгбт култизмот е норма која се форсира и се предава во образовните институции. Така е на запад, и тоа се нормите кои запад ги промовира (и наметнува) и овде.

Не е тоа балансирање, туку дебалансирање. И мислам дека го разбираш тоа (кога го браниш дебалансирањето).
Многу знаеш ти и за балансирање и за исток и за запад. Ниту се заморуваш со религии ниту со учења кои постојат ви самите темели на човештвото. Тебе ти е мака детето твое кога ќе го имаш леле во каков свет ќе живее...

Ќе си го учиш детето убаво и паметно и нема да има маки твоето дете... ако е слабо како тебе и бара ѕвоно да е заштитено или сите да бидат како татко му, тешко тоа дете да не ти избега од рацете и реално ние, човештвото да го научиме дека има различни учења и верувања и дека ништо не е подобро едно од друго освен човештвото!

Без човештво немаш богови, немаш верувања немаш ништо!

Не може на сила да наметнат било што. Се наметнува нешто кога гледаш дека луѓето немаат знаење и моќ, кога се поделени... а луѓето се поделени.
Глобализацијата покажа дека секогаш ќе бидеме поделени ако се држиме до старите учења, бидејќи од таму доаѓа поделба и болка.
И наметнатото ќе трае додека се има надворешна сила да ја држи пружината, кога ќе исчезне таа сила, пак ќе се врати назад се, дури и многу наназад.

На пример кога ќе ослабне и исчезне силата на старите религии, ќе се врати пружината малку наназад и ќе се ресетираме... дали со војна или со некаква моментално психичко ослободување на умот, не знам... но секогаш било така низ историјата...

А вие, како сакате... може тука да се жалиш од западот, од геј луѓе, од тоа како бракот е само за вас, не и за другите... бесцелно е. Се додека си христијанин и проповедаш дека само црквата ќе ти го спаси општеството, ништо не добиваш... нема да се согласи со тебе друг кој што е не е православен христијанин и кој што знае дека христијанската догма му го негира неговиот идеал за добар живот помеѓу луѓето!

Треба да се обедини човекот околу овие нешта, но со проповедање како православието само ќе го спаси светот и црквата или со проповедање како Македонец е само оној кој што е православен - не правите ништо така... ќе ве оставиме да гинете сами на овие бојни полиња и да се чудите што ве најде....

Не велам дека ти го правиш ова, но мноштвото кое што се противи на влијанието на западот (нормално и од западот доаѓа ок идеи но и лоши идеи кои не се практикуваат туку така меѓу луѓето и ги форсираат - и таму има брзоплети кои не разбираат дека поделено човештво не го бидува за ништо) токму вака размислува и никако да разбере дека никогаш, ама баш никогаш човештвото нема да прифати христијанство или ислам. Зборам целото човештво.

Убавината е различните учења бидејќи имаш различни луѓе со различно разбирање на нештата...
Тоа никако да го прифатите и разберете...

Затоа ти реков дека само истокот ги има учењата кои се пракса. Остави ти што ти зборуваат православни како имале пракса... нивната пракса е од празник до празник, запиени и „Македонија вечна“, инаку душите празни и полни со гнев на база на религија и нација....
И западот крив...? Ќе ви подметнуваат сешто и ништо нема да направите во однос на тоа, ќе ви помине животот туку така...

Додека тука се заморуваш со тоа како западот влијае лошо на македонското општество, ти што би направил за да нема влијание? Сите по манастири и цркви, сите да бидат православни и тоа ќе ти го спаси твоето дете од човештвото? Светот стана мал двор за новите деца...
Од надвор може моето дете да го заморуваат со јајца вапцање и кршење и честитање празници, но тоа е во ред кога се работи за мноштвото, тогаш моето дете не се вклопува и е чудно... но ако јас како родител го учам дека има и други деца кои имаат свои традиции и верувања и начин на живот, моето дете нема да биде изоставено или да се чувстува отфрлено.
Вие си ги гледате само вашите, љубете го ближниот, другите кој ги ... нели?

Прстот реков, кон вас, не кон другите ако сакате да се оправи човештвото и да не ни подметнуваат секакви глупости во името на слободата и љубовта.... заради слабоста која ја имате од поделбата, ве злоупотребуваат и страдаат и оние кои имаат храброст да застанат на такви ствари, кои насила сакаат да се наметнат врз човештвото кое не е спремно сеуште за вакви ствари.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
Времево во кое живееме, односно чичковците кои (мислат дека) управиваат со Светов, чинат се‘ за да ги изрелативизираат нештата во нивното морално-етичко оценување и значење.
Така сакаат да ги сменат.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Сега ќе ти кажам штом не знаеш и ти дошло со мене да се муабетиш, што не кажеш да ти се објаснам :)

Јас имам енергија за 5 животи да зборувам за овие нешта, небитно е дали тука ме читаат или разбираат сегашните членови, ова стои и за иднина! Други ќе читаат... и сега се чита надвор од форумот...

Можам да зборувам за што сакам и доста со тој страв од муслимани! Престанете да бидете кукавици! Заради тој страв од муслимани христијанинот наведнува глава и го малтретираат, па како дозволивте да стигнете до ова ниво?
Но да, христијанинот не гледа за овој свет, тој тука е на поминување, така спомнаа...

Можеби и затоа се има толку голема одбивност кон христијанството, апсолутно немажествена религија...
И не е мажественоста да се тепаш и да убиваш, да не ме разбереш погрешно! Тоа се познати муслиманите и затоа секој има одбивност кон нив, посебно се одбивни и ги избегнуваме, оние муслимани кои имаат површно знаење за сопствената религија! Кукли-воини заради шеријатски закон во рацете на имами и верски фанатици!

Сакаш да ми кажеш дека верниците да не е демократија, нема да ме игнорираат па дури и да се христијани, ќе ме убијат бидејќи тие сметаат дека нешто е богохулие? Што е тоа богохулие? Кој фалус фактор е еден човек да суди во однос на боговите, друг човек?

Од каде таа проклета идеја? Наследена низ вековите?

Зарем во Македонија не тепаа христијаните по плоштад луѓе? Тепаа... да нема закони мислиш нема да тепаат поеќе и да убиваат дури? Не ме зафркавај, не знаеш колку луди има во Македонија што нема око да му трепне да те скине бидејќи Христос! Но не им држи газот да лежат затвор или шанса да бидат убиени при обид да убијат...
И да им се дозволи на верници (како кај муслиманите и нивниот проклет шеријатски закон со кој може да го зароабат човештвото до тој степен да не го препознаете) и да знаат дека државата ќе стои зад нив, ќе убиваат... го знаеме тоа...

Да бев во муслиманска земја и има опасност да бидам убиен од верски фанатици, ќе си заминев и пак ќе зборував против исламот! И немаше да знаат кој зборува, но ќе се зборува и ќе се шири семето на разбирање на старите религии... така оди тоа... што тој страв ќе се умирало, муслиманите убиваат!
И тие де умираат од куршум и меч, не се Гоце Делчев па да не ги ниту сабја сече или пак куршум да не ги дупи, аман со тој муабет, сите христијани стравот до плафон и го проповедате и на други... марш таму со тој муабет!
Бидејќи да читаш што пишувам за ислам, ќе знаеш што мислење имам и за нивната религија.

И да ме читаш мене, ќе видиш дека јас не зборувам против ниту пак за богови, зборувам за верници и нивните чудни идеи на проповедање нивна религија која ако не ја сметаш за вистинска, има шанси да те убијат! Но нели, ги спречува деморкатијата која и те како им смета!
Ви смета демократијата? Сите да бидеме или муслимани или христијани? Богохулењето да е причина за убивање?
Тоа сакате? Ајде да се избориме за тоа, да умрат сите кои не веруваат како нас... да видам што ќе добиете...

Што муабети ќе ми кажел тој за Хептаграм XI...

P.S. Муабетите со internet keyboard warrior тоа со младите муабети, да им кажеш колку се кукавици и дека треба во сред џамија да кажат дека шеријатски закон не бидува и дека после Исус сите пророци се лажни! :)
Само тајност. Така се надминуваат еоните.
Како мислиш опстоиле до денешн ден сите оние кои биле бркани од христијаните? Во тајност, илегала...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom