Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
Што е религија?
Можеш ли да го објасниш поимот, и да дадеш макар приближна дефиниција што е тоа религија.

Од друга страна можеш и пак да бришеш пораки, па да си уживате овде во ехо коморава без „сметање“ од некакви таму дискутанти што дошле овде и се дрзнале да дискутираат.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Ете добри прашања, може да дискутирате :)
И дали религија подразбира догма и верувањето дали е доволно!
Тоа важи за старите религии посебно...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
Не, тебе конкретно @Хептаграм XI те прашав. Биди љубезен и кажи што е религија, макар наведи кои се карактеристиките на една, било која, поголема религија.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Не, тебе конкретно @Хептаграм XI те прашав. Биди љубезен и кажи што е религија, макар наведи кои се карактеристиките на една, било која, поголема религија.
А мене ме прашуваш... не заслужуваш од мене одговор после муабетиве тука во врска со светите книги и колку не си запознаен со религиите.
Тука може само да ти коментирам колку не знаеш ништо за христијанството за кое се држиш некако фанатички а ете испадна не знаеш ништо во врска со истото... догматски му влета, а рече догмата управува со луѓето. Дозволуваш да управуваат со тебе по твоја волја! Тажно...

Затоа реков добар муабет за дискутирање... и колку се знае за религиите кои некој ги промовира како најдобри... и зошто најдобри во однос на некоја друга или други, бидејќи има доволно верувања и ритуали за секој...

Зошто литургија не е за мене, но за некој е врвот? Наследство? Духот така му бара...? Ако е духот, кои сме ние да велиме: не така, не така?

Има прашања многу...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
не заслужуваш од мене одговор после муабетиве тука во врска со светите книги и колку не си запознаен со религиите.
Епа ете запознај ме ти, само наведи неколку карактеристики на поголема религија. Било која, Христијанство, Ислам, Будизам, итн.

Или полесно ти е да бришеш мислења, да има раат во ехо комората?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Епа ете запознај ме ти, само наведи неколку карактеристики на поголема религија. Било која, Христијанство, Ислам, Будизам, итн.

Или полесно ти е да бришеш мислења, да има раат во ехо комората?
Полесно ми е да бришам офтопик мислења отколку да се расправам со луѓе кои имаат намера да одат офтопик.

Кога ќе ја прочиташ библијата бидејќи се држиш до христијанството и тоа ти е некаков репер за сфе, тогаш ќе дојдеш и ќе дискутираме за христијанството дали треба да е репер за било што и дали може да важи за сите тоа верување во богови и зошто не... а ако те интересира уште сега за овие прашања, на многу теми е зборувано и може да најдеш многу лесно што ставови имаат одредени членови за било што поврзано со „големите“ религии....

Поточно тие се само многубројни, фиктивно, а не големи!

И иако се држиш до христијанството виртуелно, сепак од друга страна велиш дека догмата е лоша работа... контрадикторност или си играш мајтап, си ги криеш нозете како змијата од Тората, светата книга на евреите?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
И иако се држиш до христијанството виртуелно, сепак од друга страна велиш дека догмата е лоша работа... контрадикторност или си играш мајтап, си ги криеш нозете како змијата од Тората, светата книга на евреите?
Хепта, еве едно лесно прашање до тебе па пошто е лесно, со леснотија ќе го одговориш...пред да почнеш со бесконечен монолог.

Кој им ја даде Тората на Евреите? Тора е само Петокнижието Мојсеево, не и целиот Стар Завет.

Зашто твоите омилени Евреи се кријат зад Тора а во пракса применуваат други учења кои се неспоиви со Тора?...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.807
Поени од реакции
31.747
Зашто твоите омилени Евреи се кријат зад Тора а во пракса применуваат други учења кои се неспоиви со Тора?...
Зошто кај Хепта во потписот пишува „Гревот кој е непростив е свесно и намерно отфрлање на вистината“ ама Хепта најбуквално баш тоа го прави?
Автоматски споено мислење:


Полесно ми е да бришам офтопик мислења отколку да се расправам со луѓе кои имаат намера да одат офтопик.
Наместо да бришеш онтопик дискусии, тебе работата како модератор ти е да промовираш дискусии... Не да создаваш ехо комори во кои неколкумина си се тапшате по рамења, додека дискутанти со различни мислења се навредуваат и им се бришат мислењата.

Одбегнуваш да одговориш на моето прашање што е религија, затоа што добро разбираш дека сите - СИТЕ - карактеристики на било која религија - сите тие карактеристики ги има и лгбтп култот (кој го браниш).
На пример:
- учење и догма кое не смее да се дискутира и да се критикува (еве на пример дури и овде)
- верници кои без размислување слепо ја следат догмата
- свештеници (во случајов љубат да се нарекуваат активисти)
- храмови им станаа сите јавни манифестации, вклучително и Олимпијадата
- државна подршка, буквално ги чуваат како бели мечки на запад никој не смее ни да зборува/да ги критикува
- итн, итн

Сето ова и уште многу работи што ги имаат постарите религии, го имаат и лгбтп култистите. Па кажи ми ти мене како тоа они не се дефакто и дејуре култ/религија?

Или како што буквално кажа „полесно ти е да бришеш“ незгодни мислења отколку да одговараш на нив. Само да знаеш дека за сите е очигледно дека ги бришеш од хир и комплекси, не затоа што мислењава се офтопик.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Хепта, еве едно лесно прашање до тебе па пошто е лесно, со леснотија ќе го одговориш...пред да почнеш со бесконечен монолог.

Кој им ја даде Тората на Евреите? Тора е само Петокнижието Мојсеево, не и целиот Стар Завет.

Зашто твоите омилени Евреи се кријат зад Тора а во пракса применуваат други учења кои се неспоиви со Тора?...
Треба Евреите да ги прашаш. Јас само ве потсетувам дека христијанството лежи врз еврејскиот закон, еврејска мисла, еврејско учење и нема бегање од тоа. Идејата за вашиот месија што ја имате е еврејски концепт. Така јет? :coffee:

Сите вие, трите "големи" религии се криете зад своите свети книги... И ни ги толкувате нам....

Ја знам омразата твоја кон Евреите и те разбирам, но мора да си признаеш дека без Евреите, немаш ништо од твоето верување и догма. Истото важи и за исламот, исти сте во ова...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Треба Евреите да ги прашаш. Јас само ве потсетувам дека христијанството лежи врз еврејскиот закон, еврејска мисла, еврејско учење и нема бегање од тоа. Идејата за вашиот месија што ја имате е еврејски концепт. Така јет? :coffee:

Сите вие, трите "големи" религии се криете зад своите свети книги... И ни ги толкувате нам....

Ја знам омразата твоја кон Евреите и те разбирам, но мора да си признаеш дека без Евреите, немаш ништо од твоето верување и догма. Истото важи и за исламот, исти сте во ова...
Хепта,

покажуваш пацерско непознавање на религиите, така да читањето на твоиве монолози за мене е чисти арчење на мојот живот во „ништо„.

Не, не е јет таќе и немам намера да те учам...твоето незнаење е посилно од моето знаење...

И јас, исто така, ја разбирам твојата заблуда за „супериорноста„ од религијата на „новиот еон„, која практично не кажува ништо ново, туку саде рециклира нешта кои се веќе видени низ човековата историја.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Не знам од каде ти идејата да доаѓаш да ме читаш кога знаеш дека само ќе се нервираш... а не е целта да се нервираме нели...

Ништо ново не кажуваме... вие се препелкате за старото што го зборуваме не пак да ви зборуваме отворено за новото (ќе збудалите и ќе направите глупости ако знаете за новото премногу), немајќи што да ми кажеш, јадеш сешто за Евреите и за другите кога си во тесно, а без нив, вашите Евреи - твојата религија и ти самиот си никој и ништо, немаш во што да веруваш и да се надеваш да не беа евреите и нивната идеја за спасител... така јет?

Христос ти се темели на еврејска традиција, еврејски школи и еврејска езотериска мисла. Дури и тврдите дека „исполнил еврејски пророштва“, но евреите нели неспособни не го познале, но некои други таму секти го препознале месијата, не направил тој ништо, го распнале и сега чекаат сите повторно да дојде и да биде се како што треба меѓу луѓето... така јет? Добро ја собрав целата сказна од новиот завет ваш или треба да додадам нешто?

Ти понатаму може да зборуваш што сакаш... светата книга ти ги содржи евреите и не можеш да избегаш од тоа... нема бришење, затоа и ги мразиш евреите го користиш погрдниот збор кон нив, што не е убаво нели :coffee:


Затоа јас сум непознавач на религиите, бидејќи ти бодат во очи пишувањава, а ти со своето знаење ќе ги оправиш верувањата и догмата твоја. Со лесно :)
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
...а зошто едноставно не може да уживаме во уметничкиот перформанс без да бараме закачка за расправии.Толкувањата се дозволени во уметноста се додека не прераснат во една индолентна глупост што ни го труе интелектот како најопасен отров
...колку е широк и непресушен изворот на уметноста, исто толкава е желбата на поединци да мочаат и серат во истиот
...ужасии и беди човечки
Уживаш коа гледаш копук со изваден кур како се мафта околу мало девојче?

На олимписките игри најмалку пак треба христијанство да се промовира.
Се согласуваш? Не?
Не се промовираше на олимпијадата христијанство, туку антихристијанство, педофилија, сатанизам.

Така да, изгледај го отворањето више еднаш за да не лупаш вака без везе.


Твојот страв од промоција на христијанството на олимпијада, е беспредметен и делува како ништо да не си прочитал и имаш нула информации за настанот.

Никој, ама баш никој у јавност не се буни затоа што не било на отворање промовирано христијанство. Се бунат заради сатанистички, педофилски и пред се анти-христијански ноти.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Уживаш коа гледаш копук со изваден кур како се мафта околу мало девојче?

Не се промовираше на олимпијадата христијанство, туку антихристијанство, педофилија, сатанизам.

Така да, изгледај го отворањето више еднаш за да не лупаш ввака без везе.
Се е антихристијанство, знам. Нели беше забранета олимпијдата многу векови? Зошто мислите дека светот е христијански и дека сето друго е против тоа христијанство? Мнозинство нели, „најголема“ религија нели...

Бидјеќи вие така верувате дека е уреден светот? Никогаш не бил така уреден, само ви се дозволи да го силувате светот... не е сатанизам ништо, христијанството сатанизира се што не е по негов ќејф, за тоа зборувам постојано и постојано ми докажувате дека е така.
И нема ниту да биде олимпијадата нешто христијанско и не треба да биде... паганско само, до срж, да се знае кои богови стојат зад олимпијадата која ја обожавате и и се восхитувате... тоа што ти гледаш насекаде антихристијанство, тоа ќе мора да сам да си го решиш проблемот и да гледаш од друг агол... освен ако не ти е ќејф се да ти изгледа антихристијански.

Или да ја забраниме... да се заборави историјата на човештвото! За да немој нешто да е антихристијанско, бог да чува :coffee:

П.С. И 2000-та имаше мислам абориџин гол со дете до него за рака го држи, ама ти тогаш си бркал девојки не си имал време за религија и сатанизам и да го сакаш толку христијанството... реков еднаш ви го напикаа и сега секој на секој сте си кодоши и судии, се е анти-вас и сите се против сите и се е зло и неморал!
Приберете се...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Се е антихристијанство, знам. Нели беше забранета олимпијдата многу векови? Зошто мислите дека светот е христијански и дека сето друго е против тоа христијанство? Мнозинство нели, „најголема“ религија нели...

Бидјеќи вие така верувате дека е уреден светот? Никогаш не бил така уреден, само ви се дозволи да го силувате светот... не е сатанизам ништо, христијанството сатанизира се што не е по негов ќејф, за тоа зборувам постојано и постојано ми докажувате дека е така.
И нема ниту да биде олимпијадата нешто христијанско и не треба да биде... паганско само, до срж, да се знае кои богови стојат зад олимпијадата која ја обожавате и и се восхитувате... тоа што ти гледаш насекаде антихристијанство, тоа ќе мора да сам да си го решиш проблемот и да гледаш од друг агол... освен ако не ти е ќејф се да ти изгледа антихристијански.

Или да ја забраниме... да се заборави историјата на човештвото! За да немој нешто да е антихристијанско, бог да чува :coffee:

П.С. И 2000-та имаше мислам абориџин гол со дете до него за рака го држи, ама ти тогаш си бркал девојки не си имал време за религија и сатанизам и да го сакаш толку христијанството... реков еднаш ви го напикаа и сега секој на секој сте си кодоши и судии, се е анти-вас и сите се против сите и се е зло и неморал!
Приберете се...
Не било тоа анти-христијанство?

Има два проблема тука.

1. Како ти би знаел кога не си го гледал отворањето?
Онака, покушаваш да погодиш?


2. Чак и да си го гледал. Ти си можда задњи на форумов кој е релевантен да процени дали е нешто анти-христијанско и дали ние христијаните имаме или не право да се буниме, кога е нешто такво. Ова како Хитлер да оценува дали е нешто анти-семитизам или не.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.877
Поени од реакции
11.874
Нема никаков проблем... сами си создавате проблеми за да бидете во центарот на вмниманието...
Да ја забранат олимпијадата ако не?
Да нема ритуали при отварањето? Да нема историска симболика од каде доаѓа... :)

Во Грција кога беше да не леташе над сцената Купид или грешка сум? Не се прикажеше орфиското јајце како излегува од ништото, од големото море и како се создава животот според грчките митови и стари учења? И тоа е против учењата на христијанството...

И тоа е антихристијански... нели :) Крстови да носиме сите за да биде се онака христијански, монаси на сцена, грегоријанско пеење па после византиско и може да започнеме...

Антихристијански ќе биде кога Крстот ќе ти го репнат наопаку и ќе каже некој на сцена во стилот Христос нема моќ тука - до тогаш, се е ваше толкување на нештата и негодување за истите непотребно... ваше право нормално, што велиш ти, може да се буните до небото и назад... но тоа е само за внимание...

Јас како последен релевантен на форумов што имам став за олимпијадата проклета што е секогаш против христијаните (а најголема посетеност и внимание има од христијани од сите цркви)!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom