Летна олимпијада - Париз 2024

Член од
19 март 2013
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.046
Ах бе Руди куќо стара
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.704
Поени од реакции
31.627
Па и ја не би влегол во Вардар.
Ама ти не го промовираш Вардар како безбедно место за пливање и за одржување на олимпијада... Ниту си добил можност за домаќин на олимпијада со презентации каде дел од sales pitch бил „пливање во Сена“.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.781
Поени од реакции
1.238
Мене не ми е јасно како можат некои традоционално спортови лако бокс, карате па мислам се збори и за ватерполо дека од следнире игри ќе ги нема, кои придонеле и тоа како за популарноста олимпијадата да се укинуваат, а на нивно место да се додаваат некои спортови што ае популарни самп во 2-3 држави. Рагби, безбол, софтбол, сквош, флаг фудбал за кој 99% од планетава неслушнала, брејкденс тоа боопшто не е спорт и еден куп такви. Ако сакаат да се прогресивни нека додадат и кантер и фифа на ПС, ама нека ја остават традицијата со старите спортови.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.165
Поени од реакции
11.294
Ко американски фудбал исто, само на помал терен, и не смее да има контакт со противникот (значи не смее да се собори). Секој играч носи 2 ленти (знамиња) на дресот, и противничкиот играч наместо да го собори, треба да му го земе знамето на тој што ја носи топката.
Ајде наредно уште мижитатара да ја вметнат во олимпискиве.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.897
Поени од реакции
36.645
IMG_20240730_140927_copy_1280x719.jpg

...победа на Дона од Хрватска, иако претходно имаше едно пет минутно конфротирање на Коко со главниот судија, за што не се прифати нејзината жалба, со што после завршување на натпреварот си ги зеде торбите и револтирано си замина без да ја поздрави публиката.

IMG_20240730_141316_copy_1280x719.jpg IMG_20240730_141312_copy_1280x719.jpg

...порано немаше таква слобода да некој се расправа со главниот судија, порано немаше тенисерки кои се борат за врвот на Олимпијада да на раката со која треба да го држи рекетот да носи и прстен и алка и часовник, а одозгора на тоа вештачки силни колоритни нокти, како да нема правила веќе во спортот како треба да изгледа еден врвен спортист, се чудам како тоа и двете натпреварувачки го држеа рекетото со такви долги вештачки нокти? :toe:
 
Последно уредено:

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
845
Поени од реакции
1.311
Не знам што воопшто прави на темава женава искрено.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.676
Поени од реакции
43.673
Не знам зошто воопшто се трудам да те читам со латиницава, очите си ги расипав. Секој пат викам - уште сега, и пак се заебувам.

Ај вака: кои црни средношколски и универзитетски првенства, 13 години има девојчево што освои злато. 7 одделение е.

Второ - виде ли ти од што се состои street дисциплината во skateboarding? 1 од две успешни возења треба да имаат, и 2 од 6 можни обиди за трик. Трик може да се направи со прескокнување на скали, или на рампа, буквално на улица може да се тренира. Затоа и така се вика дисциплината. Ни скејтпарк ти треба, ни ништо. И плус, во Скопје има 4 скејт парка кои јас ги знам и ни еден од нив не ми изгледа руинирано.
I sto so ova?
Ovaa e profesionalec, od zemja koja ima iljadnici profesionalci koi sto se bavat so istovo, sigurno ne dosla tuka kako turist, ispolnila norma, ucestvuvala na random prvenstva vklucitelno i nacionalnite, i uspeala.

I ti zboris za Makedonija, nesto sto ne e del od nasata sportska kultura, i kade ima 20-30 dusi sto momentalno radi reda si vozat skejt i si uzivaat u toa hobi, uslovi nula, ne znam sto bladas za skejt parkovite na nisto ne licat i ne se gradeni po dobri standardi, interes 0, umre toa za razlika od porano pred 15 godini, 20, koga imase dosta sto se interesiraa za ova, za roleri, za bmx.

Za uslovite ...

Zamisli si detence od 5to oddelenie, imas daska i volja, vikas toa e toa za 2 godini idam na OI, i doagas u skejt parkov od podole, u strog centar na glaven grad na zemjava ...

1722266338841.png

Zatoa izgleda Vardar megjudrugoto znae da ima i po nekoj skejt, dosol nekoj so daskata tuka, i so voljata, i go frlil u Vardar. Vesta e inace od mesecov.

Nie ne mozeme da opravame sportovi sto se del od nasata sportska kultura, tapkame na dnoto, ne pa na vakvi za koi seuste nemame nitu eden profesionalec, skejt klub, federacija i sto uste ne, sto e uslov. Vidi za japonkava kako dosla do norma, koi sponzori i bek ap gi ima, vidi na jutub na kakvi turniri ucestvuvala, po kakvi stadioni istite se organizirale i kolku publika ide na istite, vidi kolkav e brojot na profesionalci od zemjata od koja poteknuva, kolku skejt klubovi imaat i tn i tn. Ti rekov, nie za mnogu raboti seuste ne sme vlezeni vo ovoj vek, mnogu sme daleku.

Ne e samo do opremata i voljata, da bese, ke imavme i teniseri i skijaci na pogolemi natprevaruvanja, ama toa ne e slucaj. Talenti imame, ama cekame sami da uspeat a za toa treba mnogu pari i sponzori, koi tie gi nemaat, nemame nikakov plan za niv i istite se ostaveni na cedilo od sam start, i koga ke uspeat, togas se slikame so niv i pravime PR, ama sve poretko i poretko doaga nekoj za slikanje od takvite.

Sega demek imame ministerstvo za Sport, bas da vidime dali nesto od nesto ke se smeni, i ke se pocne so nekakov dolgorocen plan pred se za mladite generacii, zasto od tuka treba da se zapocne, pa da se ide nagore. Borko ne mi deluva za kadar koj ova moze da go iznudi ama aj, neka iznenadi prijatno eden ubav soncev den.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.300
Поени од реакции
35.430
Мене не ми е јасно како можат некои традоционално спортови лако бокс, карате па мислам се збори и за ватерполо дека од следнире игри ќе ги нема, кои придонеле и тоа како за популарноста олимпијадата да се укинуваат, а на нивно место да се додаваат некои спортови што ае популарни самп во 2-3 држави. Рагби, безбол, софтбол, сквош, флаг фудбал за кој 99% од планетава неслушнала, брејкденс тоа боопшто не е спорт и еден куп такви. Ако сакаат да се прогресивни нека додадат и кантер и фифа на ПС, ама нека ја остават традицијата со старите спортови.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Не се работи за прогресивност тука, туку за способноста на спортските федерации на поединечни спортови во преговори со ИОК да се вклучат во игрите. Нормално, секаде каде некој спорт е популарен, се додава истиот пробно, и доколку потоа има интерес, останува. Следните ОИ ќе се одржуваат во Америка. Сите овие спортови кои ќе се додадат тогаш се спортови популарни таму, и прашање е дали ќе останат.

Инаку, каратето воопшто не е традиционално олимписки спорт и не придонел ништо за игрите. За прв и единствен пат карате се воведе на претходните игри, во Токио 2021. Тогаш беа воведени и сурфање, скејтбординг и спортско качување како пробни. Тие три останаа како пробни и на оваа олимпијада, ама на наредната веќе ќе бидат редовни, во редовната тн. core програма. Каратето испадна.

А не знам дали знаете дека еден од најстарите олимписки спортови, кој бил на програмата од 1900 до 1920 е Tug of War, што е буквално - влечење јаже. Да, смешно е, зашто реално тоа е глупост исто како и flag footbal-от што ќе го промовираат, но муабетот ми е дека не се прави ова за некаква прогресивност, едноставно на олимпијадите од секогаш имало чудни спортови.

I sto so ova?
Ovaa e profesionalec, od zemja koja ima iljadnici profesionalci koi sto se bavat so istovo, sigurno ne dosla tuka kako turist, ispolnila norma, ucestvuvala na random prvenstva vklucitelno i nacionalnite, i uspeala.

I ti zboris za Makedonija, nesto sto ne e del od nasata sportska kultura, i kade ima 20-30 dusi sto momentalno radi reda si vozat skejt i si uzivaat u toa hobi, uslovi nula, ne znam sto bladas za skejt parkovite na nisto ne licat i ne se gradeni po dobri standardi, interes 0, umre toa za razlika od porano pred 15 godini, 20, koga imase dosta sto se interesiraa za ova, za roleri, za bmx.

Za uslovite ...

Zamisli si detence od 5to oddelenie, imas daska i volja, vikas toa e toa za 2 godini idam na OI, i doagas u skejt parkov od podole, u strog centar na glaven grad na zemjava ...

Прегледај го приврзокот 425378

Zatoa izgleda Vardar megjudrugoto znae da ima i po nekoj skejt, dosol nekoj so daskata tuka, i so voljata, i go frlil u Vardar. Vesta e inace od mesecov.

Nie ne mozeme da opravame sportovi sto se del od nasata sportska kultura, tapkame na dnoto, ne pa na vakvi za koi seuste nemame nitu eden profesionalec, skejt klub, federacija i sto uste ne, sto e uslov. Vidi za japonkava kako dosla do norma, koi sponzori i bek ap gi ima, vidi na jutub na kakvi turniri ucestvuvala, po kakvi stadioni istite se organizirale i kolku publika ide na istite, vidi kolkav e brojot na profesionalci od zemjata od koja poteknuva, kolku skejt klubovi imaat i tn i tn. Ti rekov, nie za mnogu raboti seuste ne sme vlezeni vo ovoj vek, mnogu sme daleku.

Ne e samo do opremata i voljata, da bese, ke imavme i teniseri i skijaci na pogolemi natprevaruvanja, ama toa ne e slucaj. Talenti imame, ama cekame sami da uspeat a za toa treba mnogu pari i sponzori, koi tie gi nemaat, nemame nikakov plan za niv i istite se ostaveni na cedilo od sam start, i koga ke uspeat, togas se slikame so niv i pravime PR, ama sve poretko i poretko doaga nekoj za slikanje od takvite.

Sega demek imame ministerstvo za Sport, bas da vidime dali nesto od nesto ke se smeni, i ke se pocne so nekakov dolgorocen plan pred se za mladite generacii, zasto od tuka treba da se zapocne, pa da se ide nagore. Borko ne mi deluva za kadar koj ova moze da go iznudi ama aj, neka iznenadi prijatno eden ubav soncev den.
Не знам што кажа, не те читам, реков. :coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom