Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.507
Поени од реакции
31.417
Мислам дека тоа што го наиша нема многу логика. Требаше да се удри со сета сила, украинаската војска тогаш немаше ни 20% од опремата што ја има сега. Онака како што Хитлер правеше на почетокот на војната. Зошто би имало државен удар во Русија?
Украина уште од 2014-та беше спремана за војна со Русија. Повеќеслојни фортификации, утврдувања, ровови низ целата граница со РФ.
Таква војна со толку дефанзивно укопан противник не се добива наеднаш, освен со тактички нуклеарни удари што е смена на парадигма каква веројатно никој не посакува (иако некои идат на кypчење и brinkmanship).


Не знам според кои податоци ги потценуваш Украина. Они беа најспремна воена сила во Европа после РФ, веројатно и сеуште се иако Украина сега нема ни 10% од техниката и оружјето што самите го имаа од СССР и од другото кое им беше доставено и потоа уништено во војната. Постојаниот дотур на опрема и оружје до Украина е процес кој ги ослаби (и ослабува) САД и нивните вазали... Но ако РФ удреше со цела сила на тој бедем, ќе се самоуништеше.

Во најмала рака РФ ќе ослабеше економски и потоа ќе почнеше незадоволството кај народот.

Државен удар е стандардна практика на западните. Така во Украина ставија своја марионетска власт. Истото го направија во повеќето арапски држави (арапската пролет), во Ерменија, Грузија, овде кај нас, итн, во многи држави. Во поново време се обидоа и во Белорусија, во Казакстан, и неколку други случаи, ама со интервенции на РФ обидите не успеаја.
Но доколку РФ ослабеше економски, тогаш на САД ќе им се отвореше шанса. Тоа всушност е нивниот ендгејм со војната во Украина.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
102
Поени од реакции
150
Украина уште од 2014-та беше спремана за војна со Русија. Повеќеслојни фортификации, утврдувања, ровови низ целата граница со РФ.
Таква војна со толку дефанзивно укопан противник не се добива наеднаш, освен со тактички нуклеарни удари што е смена на парадигма каква веројатно никој не посакува (иако некои идат на кypчење и brinkmanship).


Не знам според кои податоци ги потценуваш Украина. Они беа најспремна воена сила во Европа после РФ, веројатно и сеуште се иако Украина сега нема ни 10% од техниката и оружјето што самите го имаа од СССР и од другото кое им беше доставено и потоа уништено во војната. Постојаниот дотур на опрема и оружје до Украина е процес кој ги ослаби (и ослабува) САД и нивните вазали... Но ако РФ удреше со цела сила на тој бедем, ќе се самоуништеше.

Во најмала рака РФ ќе ослабеше економски и потоа ќе почнеше незадоволството кај народот.

Државен удар е стандардна практика на западните. Така во Украина ставија своја марионетска власт. Истото го направија во повеќето арапски држави (арапската пролет), во Ерменија, Грузија, овде кај нас, итн, во многи држави. Во поново време се обидоа и во Белорусија, во Казакстан, и неколку други случаи, ама со интервенции на РФ обидите не успеаја.
Но доколку РФ ослабеше економски, тогаш на САД ќе им се отвореше шанса. Тоа всушност е нивниот ендгејм со војната во Украина.
Фортификации имаше само во Донбас, на југ Русите се прошетаа со исклучок на Мариупољ. Исто и од страната на Белорусија, до Киев се спуштија Русите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.821
Околу митот за воздушната супериорност...ако некој не го мрзи да погледа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.858
Поени од реакции
14.258
Јас сметам дека Путин на почетокот на војната направи огромна стратешка грешка и е директно виновен за големиот број жртви на двете страни. Наместо со војска од 150 000-200 000 со колку што влезе во Украјина, требаше да влезе со 700 000-900 000. Наместо да преговара си Украјинците требаше да ги изгазат на неколку места и војната ќе беше готова за 3-4 месеци.
Најверојатно одеа на повторување на грузиското сценарио од 2008 кога со мала ама мобилна војска и брзи продори им влегоа на повеќе правци и заврши конфликтот за една недела.

Дали беше искрена грешка на разузнавањето да ја повторат истата акција во многу поголемата и помоќна Украина или намерна зависи од тоа каков светоглед имаш и кого ќе прашаш.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
102
Поени од реакции
150
Најверојатно одеа на повторување на грузиското сценарио од 2008 кога со мала ама мобилна војска и брзи продори им влегоа на повеќе правци и заврши конфликтот за една недела.

Дали беше искрена грешка на разузнавањето да ја повторат истата акција во многу поголемата и помоќна Украина или намерна зависи од тоа каков светоглед имаш и кого ќе прашаш.
Јас не верувам дека било кој нормален во Русија можел да помисли дека Украина и Грузија се слични ситуации. Во Грузија буквално можеа да влезат со два тенка и да ги нашамараат. Не знам, лесно е од денешна перспектива човек да се прави паметен, ни мислам дека Русија направи капитална грешка на почетокот на војната.
Јас воопшто не се сомневам дека Русија ќе го истера своето на крајот, но по многу потежок пат.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.119
Поени од реакции
6.775
Најверојатно одеа на повторување на грузиското сценарио од 2008 кога со мала ама мобилна војска и брзи продори им влегоа на повеќе правци и заврши конфликтот за една недела.

Дали беше искрена грешка на разузнавањето да ја повторат истата акција во многу поголемата и помоќна Украина или намерна зависи од тоа каков светоглед имаш и кого ќе прашаш.
втора армија во европа после руската беше укринската ,какво е тоа изненадување и кикс на разузнавањето.......да беше некој разумен лидер наместо наркофирерот зеленски немаше да дозволи да изгинат или се инвалидизираат над милион млади работоспособни граѓани,ќе бараше некакво решение земјата да остани неутрална и да ги ужива придобивките во економијата од бесплатниот руски гас и плин,земјата како што видовме има 3 функционални нуклеарни централи плус 10тици термоцентрали,излегува на море и има неедогледни житници итн итн војната не оди во прилог на украина
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.507
Поени од реакции
31.417
@Julius Evola
Ги потценуваш западните, а и нивните робови од Украина.

Прво мојот коментар не беше еднодимензионален и не се однесуваше само на дефанзивните структури за само тој аспект да го коментираш во репликата. Но можеби не ме разбра па ќе ја повторам тезата: Целта на западните беше да се вовлече РФ во војна каде ќе имаат толкави загуби, човечки и материјални и економски - за тоа да предизвика незадоволство и нереди дома во Русија. Тоа е ендгејмот на западните, да се направат услови каде они ќе можат да ја активираат петтата колона и да приредат обоена револуција, и ултимативно државен удар.

Тие загуби, човечки и економски РФ ги нема во таква мера за да се јави големо незадоволство кај граѓаните. Тоа е резултат на одмерената и контролирана војна на истоштување која ја води РФ. Ако ја пратеше војната треба да се сеќаваш на самиот почеток Путин кажа дека ова ќе биде долга војна. Буквално на самиот почеток тоа го кажа.
Автоматски споено мислење:

Фортификации имаше само во Донбас, на југ Русите се прошетаа со исклучок на Мариупољ. Исто и од страната на Белорусија, до Киев се спуштија Русите.
Влегувањето длабоко во непријателска територија е влегување во замка. За градови како Киев да се освојат, треба време а не само војска и техника. А Киев мораше да падне за да падне власта и да заврши војната. Сето тоа да се направи во блицкриг (шверпукт де) е скоро невозможно против подготвен и силен противник и за тоа треба предност во сила, повеќе од 10 можеби и 20 спрема 1. И спремност да се дадат многу многу жртви. Русите тоа секако не го сакаа ни го планираа.

Причината за продорот од север беше тактичка, да се одвлече непријателска војска од југот. На југ имаше дефанзивни структури, но лажњакот/феинтот накај Киев беше причината зошто таму продорот беше брз и успешен. Се разбира дека немаше фортификаци како во Донбас. Никаде во светот нема таква концентрација на јаки и обемни дефанзивни структури како таму во ДНР.
Дњепар е природна фортификација која РФ и покрај сите напори само накратко кај Херсон ја поминаа. Кога го поминаа Дњепар кај Херсон нив целта им беше само Одеса и крајбрежјето. Понатаму немаа никакви планови да одат централно пошто после Дњепар теренот во Украина е рамничарски, далеку е од руското ПВО, логистиката е многу тешка, и голема концентрација на војска таму се глинени голуби... Очигледно е дека надлежните во РФ ова многу подобро го знаат од тебе и мене. Од 2014-та се спремале за оваа војна. Следствено не нападнаа со цела сила, туку почетно само со 70-80 илјади војници. И успехот не е спорен (ОК, освен можеби за нафо екипата овде).
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.781
Поени од реакции
21.869
Јас сметам дека Путин на почетокот на војната направи огромна стратешка грешка и е директно виновен за големиот број жртви на двете страни. Наместо со војска од 150 000-200 000 со колку што влезе во Украјина, требаше да влезе со 700 000-900 000. Наместо да преговара си Украјинците требаше да ги изгазат на неколку места и војната ќе беше готова за 3-4 месеци.
Доколку му се верува на Сирски, Русија во 2022 нападнала со 100.000 војници.
Syrskyi is Ukraine’s new commander-in-chief. His unenviable task is to defeat a bigger Russian army. Two and half years into Vladimir Putin’s full-scale onslaught, he acknowledges the Russians are much better resourced. They have more of everything: tanks, infantry fighting vehicles, soldiers. Their original 100,000-strong invasion force has grown to 520,000, he said, with a goal by the end of 2024 of 690,000 men. The figures for Ukraine have not been made public.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
102
Поени од реакции
150
Член од
19 март 2011
Мислења
12.858
Поени од реакции
14.258
Јас не верувам дека било кој нормален во Русија можел да помисли дека Украина и Грузија се слични ситуации. Во Грузија буквално можеа да влезат со два тенка и да ги нашамараат. Не знам, лесно е од денешна перспектива човек да се прави паметен, ни мислам дека Русија направи капитална грешка на почетокот на војната.
Јас воопшто не се сомневам дека Русија ќе го истера своето на крајот, но по многу потежок пат.
Па не слични како земји во однос на територија, географска положба, воена сила, број на жители, идеологија, блискот со Русија, итн ама слични во егзекуцијата на првичниот план каде Русите напаѓаат на повеќе правци и се паркираат пред главниот град да изнудат капитулација/примирје. Испаѓа дека Русија отиде со помисла "ваљда не се ретадирани да се тепаат со нас". Се изгореа малце и сега се посилни од што беа пред војната.

Украина е драстично послаба од пред 2 години и тешко дека ќе се опорави да биде закана за Русија како пред 2022.

Русите во 2022 беа многу добро спремни да се соочат со санкциите и имаа спремано терен уште од 2014 со креирањето на алтернативни платежни картички и банкарски/телекомуникациски системи, и имаа топ координација со Кина и Индија пред се.

Ама воено и недостигаа доста работи на армијата, многу од војниците на донации чекаа за дрон и подобра опрема да земат. Среќа артилерија и тенкови не им фалеа и од прв ден имаат супериорност во таа сфера ама во глобала не беа баш најспремни за модерна војна што мене ми укажува дека биле скоро и сигурни дека ќе ја повторат Грузија 2008, а потоа фокусот главно на економијата ќе им беше.

Иначе што ако 100-200к им бил максимумот на ударната сила тогаш? Тие 700-900 илјади што ги збориш не се шала.
втора армија во европа после руската беше укринската ,какво е тоа изненадување и кикс на разузнавањето.......да беше некој разумен лидер наместо наркофирерот зеленски немаше да дозволи да изгинат или се инвалидизираат над милион млади работоспособни граѓани,ќе бараше некакво решение земјата да остани неутрална и да ги ужива придобивките во економијата од бесплатниот руски гас и плин,земјата како што видовме има 3 функционални нуклеарни централи плус 10тици термоцентрали,излегува на море и има неедогледни житници итн итн војната не оди во прилог на украина
Јасно ми е тоа и имам пишувано за каква сила беше Украина пред војната, ама не може да не биде кикс на разузнавањето ако влегле со помисла дека Зеленски не е камиказа и дека разумот ќе превладее кај Украинците иако претходно 8 години војуваат во Донбас и стотици илјади ако не и милиони млади се задоени со нео-нацистичка идеологија.

Нивна работа е да проценат колку војска треба да пратат за Украина да дигне раце како Грузија. Они не успеа да ги присилат Украинците да капитулираат, а изгореа илјадници животи и кузнај колку техника да ја присилат Украина на преговори кои паднаа во вода и потоа требаше Русија да се регрупира, да брани илјадници километри фронт со милиција шо би се рекло, да свика мобилизација и уште триста други глупости кои кулминираа со бунтот на Пригожин.

Русија беше во доста опасна ситуација во периодот август 2022 - јули 2023 поради првичниот кикс на разузнавањето бидејќи не успеа да избоксуваат краток конфликт.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
881
Поени од реакции
951
Од кај ви се приказниве дека Џонсон го убедил Зеленски да не го прифаќа мировниот договор кој наводно бил на маса. Мислам дека Путин прави голем overselling на приказната колку биле блиску до договор, и се фаќате на вакви рекла-казала муабети што форсираат од Русија.
Дали си задоволен со досегашното успорување на руската армија?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.819
Поени од реакции
26.391
Дњепар е природна фортификација која РФ и покрај сите напори само накратко кај Херсон ја поминаа. Кога го поминаа Дњепар кај Херсон нив целта им беше само Одеса и крајбрежјето. Понатаму немаа никакви планови да одат централно пошто после Дњепар теренот во Украина е рамничарски, далеку е од руското ПВО, логистиката е многу тешка, и голема концентрација на војска таму се глинени голуби... Очигледно е дека надлежните во РФ ова многу подобро го знаат од тебе и мене.
Според бројот на војската што ја имаа, и според фактот дека многу лесно и скоро без војна се повлекоа од западниот брег на Дњепар, скоро слично како што се повлекоа од Буча. Тивко преку ноќ, без никаква претходна најава, ниту пак некоја покажана слабост под непријателски офанзиви. Додека пак на исток, повлекувањето од Купијанск/Изјум, Украина добро предвидоа дека Русија ќе се повлече и нападнаа војска која се повлекуваше. Значи не оставаш град, како природно упориште во модерно војување само после еднодневна битка, освен ако не си се решил да се повлекуваш, па следствено на тоа -> немало никакви дефанзивни позиции во градот.

Генерално тоа што про-Украинскиот табор не може да свати дека градови како Буча/Изјум/Керсон/Красни Лиман, ако решија да се бранат Русите, за да се освојат ќе треба да личат одприлика како Бахмут / Маринка/ Авдивка. Видовме масивен напад на југот кај Роботине како изгледа, а богами и како помина. Класична Руска еластична одбрана. Такво нешто немаше на ниедно место, одкаде Русија се повлече. Или „проблемите“ со логистиката на север, на југ тече како подмачкано, не е ни спомнато како е направена логистиката на Русите во Керсон и Запорожје. Тие што си мислат дека ваква разлика во (дез)организација на логистика треба да знаат дека во една иста војска не може да постои. Корупција... во време на војна корупција се казнува мошне непоштедно, за да некој е корумпиран во Русија, најверојатно е и свесен како си поминуваат предавниците како него. А уште повеќе ако е дел од војската. Да беше ова напад врз Русија, а не обратно, тогаш би поверувал на приказнава. Но сигурно дека сите офицери од Русија се и тоа како свесни дека доколку се корумпирани тоа може да ги кошта живот, а Русија води офанзивна војна, која нема абер да постане дефанзивна, пошто е најголема нуклерна сила и Русија кога тогаш, ќе ги најде сите тие предавници и на некаков начин ќе ги изложи пред лицето на правдата. Нема шанса да во Руската армија има толкав број на корупција, како што сака западниот прес да покаже. Но што е интересно, е што западните стратези почнале да си веруваат самите на на сопсвените приказни за корпуцијата и неспособноста на Русија, и на крајот се пикнаа во жива кал и не гледаат како да излезат. Западна Европа е во небрано... Кој е ендгејмот? Криза/Распад на НАТО, поготово кога Трамп ќе дојде на власт.

Војната која ја води Русија е планирана најмалку 15 години, ако не и 20 години наназад. Првиот дел од војната беше копнено спојуање на Крим со Русија, пошто само со мостот, Крим е ранлив, тоа се виде дека мостот може да стане лесна мета + водата која Украина ја сопре. Од тогаш па натаму, нема никакви маневри. Само безмилосно бомбардирање, и завземање дел по дел територија. Тие повлекувањата и Украинската „конраофанзива“ и „освојувањата“, беа толкувани како некаква си Украинска фаза на војната, а уствари тоа е дел од првата фаза, повлекување на трупите користени за маскировка. Втората фаза на војната може да се каже дека е Украинската неуспешна офанзива кај Роботино. И сега немам баш време да пратам да видам што прават со тие новите територии од Каркив што зазедоа, тоа што толку го дисперзираат артилерискиот опсег тоа значи дека не само што не покажуваат замор во артилерија, туку напротив ја шират областа на нејзиното непрестајно интензивно делување. А од стратешка гледна точка, што значат овие упади и дали е почеток или најава на нова Руска фаза од војната, ќе видиме наскоро. Мене ми се премногу мали упадите и ми мириса дека на Русија и е целта, Украина да врзе војска таму. Ако сум во право, тогаш главниот удар на оваа фаза треба да го очекуваме доста подалеку од тие мали упади на северо-западна Украина. Искрено не ми личи на припрема на терен за нешто што ќе се случи во тој правец. Замисли си ти таква припрема, која веќе трае повеќе од месец, му најавуваш на непријателот офанзива во некоја иднина, и вака полека ја градиш со вакви мали освојувања, уште помалку после скоро 3 години војна, кога го знаеш противникот многу добро. Тоа ти е исто како да им ги дадеш плановите за офанзивата. Тоа може да го испланира само човек релативно незапознат со воена стратегија. Гледам и проруската страна, генеално ја подценува Руската стручност и Руската мотивација. Не ми личи тоа на Русија стратегија, ниту пак чекор испланиран од некој Руски воен стратег.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.507
Поени од реакции
31.417
Војната која ја води Русија е планирана најмалку 15 години, ако не и 20 години наназад. Првиот дел од војната беше копнено спојуање на Крим со Русија, пошто само со мостот, Крим е ранлив, тоа се виде дека мостот може да стане лесна мета + водата која Украина ја сопре. Од тогаш па натаму, нема никакви маневри. Само безмилосно бомбардирање, и завземање дел по дел територија. Тие повлекувањата и Украинската „конраофанзива“ и „освојувањата“, беа толкувани како некаква си Украинска фаза на војната, а уствари тоа е дел од првата фаза, повлекување на трупите користени за маскировка. Втората фаза на војната може да се каже дека е Украинската неуспешна офанзива кај Роботино. И сега немам баш време да пратам да видам што прават со тие новите територии од Каркив што зазедоа, тоа што толку го дисперзираат артилерискиот опсег тоа значи дека не само што не покажуваат замор во артилерија, туку напротив ја шират областа на нејзиното непрестајно интензивно делување. А од стратешка гледна точка, што значат овие упади и дали е почеток или најава на нова Руска фаза од војната, ќе видиме наскоро. Мене ми се премногу мали упадите и ми мириса дека на Русија и е целта, Украина да врзе војска таму. Ако сум во право, тогаш главниот удар на оваа фаза треба да го очекуваме доста подалеку од тие мали упади на северо-западна Украина. Искрено не ми личи на припрема на терен за нешто што ќе се случи во тој правец. Замисли си ти таква припрема, која веќе трае повеќе од месец, му најавуваш на непријателот офанзива во некоја иднина, и вака полека ја градиш со вакви мали освојувања, уште помалку после скоро 3 години војна, кога го знаеш противникот многу добро. Тоа ти е исто како да им ги дадеш плановите за офанзивата. Тоа може да го испланира само човек релативно незапознат со воена стратегија. Гледам и проруската страна, генеално ја подценува Руската стручност и Руската мотивација. Не ми личи тоа на Русија стратегија, ниту пак чекор испланиран од некој Руски воен стратег.
Украинската офанзива кај Работино беше болно да се следи, буквално „на зерг“ ги праќаа во бранови иако уште пред да почне беше јасно дека дефанзивните линии се обемни, и сите нивоа на војување се бранети од повеќеслојна софистицирана одбрана.

Последниот развој кај Харкив, таму повеќе од очигледно е дека сакаат да врзат противничка војска. Нападнаа озбилно ама без длабоки упади, без истрчување и без излагање на ризик иако ако сакаа на места можеа до Дњепар да стигнат. Со оглед на тоа дека претходно буквално се најавуваа дека ќе нападнат. Со недели упаѓаа дивезантски групи, па потоа мали единици, па потоа озбилни напади ама во мали чекори... Не дека и на Украинците и на нивните западни хендлери не им е јасно што се случува, ама немаат избор. Ова не се феинти/лажњаци, туку реални ако веќе спори и методични напади. Ако Украинците (и западните) не се бранат полека ама сигурно ќе ги изгубат стратешките локации во регионот.

Следно мислам дека ќе има развој и на северен фронт, ама не сметам дека длабоко ќе се навлезе или дека ќе има некој обид за брзо завршување на војната. Мислам дека и тоа ќа биде продолжување на војната на истоштување која им е стратегијата уште од почеток... И потоа кога ќе се истроши воениот потенцијал (и ќе се приврши геноцидот на машкиот дел од украинската популација), тогаш ќе мора да има одлука кај западните, или ќе капитулираат или ќе не донесат уште поблиску до трета светска војна со нивно активно воено учество во војната. За ова имаше повеќе најави.


Или „проблемите“ со логистиката на север, на југ тече како подмачкано, не е ни спомнато како е направена логистиката на Русите во Керсон и Запорожје. Тие што си мислат дека ваква разлика во (дез)организација на логистика треба да знаат дека во една иста војска не може да постои.
Логистиката за сега е прилично добра и постоајно се подобрува, ова дури и нафовци го признаваат (тие што не се премногу навлечени на копиум).

Овде пренесов еден текст за логистиката, гледана од глобален (макро) и цивилен аспект:



Извадок:

Destroying Russian logistics by cutting off export-import flows is not a new form of US warfare. Sanctions, followed by armed interception or sinking of cargo ships; bombing ports, rail lines and roads; and mining seaways were American weapons against Japan, Korea and Vietnam; as they had been weapons against Germany in the two world wars of the 20th century, and British weapons against France during the Napoleonic wars of the 19th century.

Russia’s capacities to resist, fight back, and defeat the current western war are greater than any adversary which the Americans, British, Germans or French have ever attempted to subdue. The conventional; macro-economic statistics tell the story of the war so far, as do the data on each of the transportation sectors.

Russian Customs reports show that in 2023 exports fell by 28.3% compared to 2022, from $592.5 billion to $425.1 billion. The reason for the drop was the collapse in the volume of the export trade to the European countries. In 2022 this had been $265.6 billion; in 2023 it dwindled to $84.9 billion, a fall of 68%).

Russia’s exports increased to Asian countries as Moscow began its reorientation to alternative markets but not by large enough margins to offset the declines in the western direction. The Asian export trade rose by almost 6% from $290.4 billion to $306.6 billion. Such a modest increase is also explained by the fall of the oil price between 2022 and 2023. China’s customs data show that in volume Russian oil supplies to China in 2023 increased by 24% (to 107 million tonnes), while Beijing paid only 3.5% more than the year before ($60.7 billion).

In physical movement of trade, the balance between west and east is now transformed — the share of Asian countries in the total volume of Russian exports by the end of 2023 amounted to 72%, compared to just 20% for Europe. The remaining 8% of Russia’s exports went to Africa ($21.2 billion, an increase of 43%). The flow of Russian exports to the Americas has fallen by 40% to $12.2 billion.

In battlefield terms, the losses of Russia’s export value are not victories for the western allies. Their attempts to cut Russian trade flows are failing, as can be seen from the rise in the volume and value of imports. According to the Federal Customs Service, in 2023 the import value increased by 11.7% to $285.1 billion. This was due to the ncrease in the volume of imports of goods from Asia by 29.2%, to $ 187.5 billion, of which $111 billion (59%) was accounted for by imports from China. Shipments from Europe decreased by 12.3% to $78.5 billion; from the US by 11% to $15 billion. Imports from Africa increased by 8.6% to $3.4 billion.

Counting the combination of export and import flows, Russia had become the third largest surplus trader in the world in 2022. The size of this surplus has now fallen.


Source: https://www.statista.com/

A report by the semi-official security analysis medium Vzglyad explains the dynamics. “The main reason is the price of oil as Russia’s main export commodity. In 2023, oil prices were very high…in the range of $75-$80 per barrel for the exporting countries. At the same time, due to the restrictions of the West and the policy of import substitution, Russia began to import less than in previous years.

Sanctions limit both export revenues and import opportunities in differing degrees, but imports in 2022-2023 turned out to be more sensitive to the restrictions. Russia’s record foreign trade surplus was $315 billion in 2022, which was facilitated by high commodity prices and a reduction in imports, and in 2023 the surplus decreased to $121 billion.”

“However, there is a fly in the ointment in this,” Vzglyad comments. “In Russia, up to 2022, the economic model assumed growth mainly due to income from the export of raw materials, which were either immediately spent on imports or postponed for a rainy day in a piggybank – first in the Stabilization Fund, and then in the National Wealth Fund. This model hindered Russia’s development of its own manufacturing industry. Just as the United States developed the oil-for–food model for poor oil-exporting countries in Africa and Asia at the end of the 20th century, Russia, unfortunately, has lived on the basis of its own model for a long time — oil and gas to the West in exchange for engineering products and consumer goods.”

Unstated in Vzglyad is the fundamental power shift which the “change of model”, forced by the war, is causing for the oligarchs who for twenty-five years have controlled resource exports, disinvested in the domestic economy, bought political and other havens in the US, UK and other hostile states, and in Russia fought both their domestic commercial competitors and the state. This power shift is revolutionary – just as the capture of the Russian state by the oligarchs from 1995 was revolutionary.

Geography before politics — the impact of the geographic shift of trade on each of the transportation segments can be summarized briefly. In examining the detail of each segment, however, what can be seen is the fight between the oligarch interests, their Russian rivals, and the state, including the President. This is not the civil war or coup which the US and NATO have been trying to stimulate since the Yeltsin takeover of 1991; it continues today with Donald Trump.

How the oligarchs tried to capture Sovcomflot, the state shipping conglomerate; were backed in their plan by the Kremlin; but then failed is the story of this book. The maritime sector – ships, ports, and cargo terminals – remains the largest feature of Russian logistics by far. Rail, road, and air transportation follow.


Source: https://www.vedomosti.ru/

The west-to-east revolution is impacting each of these transportation modes differently.
...

THE NORTH-SOUTH ROUTE, RUSSIA TO INDIA VIA IRAN


Source: https://sber.pro/



Source: https://www.fruitnet.com/
...

MAP OF MOSCOW CARGO TERMINALS


...

THE EASTERN POLYGON


Source: https://thecoalhub.com/

...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.819
Поени од реакции
26.391
Мислам дека најголем предизвик им е Одеса, најголемите проблеми ги имаат со флотата. Се слагам дека нема да ја привршуваат војната, ама мислам дека има шанса да нападнат на Одеса
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.204
Поени од реакции
4.829
Украина е драстично послаба од пред 2 години и тешко дека ќе се опорави да биде закана за Русија како пред 2022.
Баш обратно, Украина е драстично помоќна од пред војната и и тоа како ќе биде закана за Русија ако Русија не ги исполни зацртаните цели.
Се разбира, ако поддршката од Запад не прекини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom