Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.319
Поени од реакции
4.440
Уште 12 илјади албанци треба да вработиме на државно и нема проблем, нови 200 милиони евра годишно, ќе има и за даноци.

Твоите 100 години имаа цицано од државата и пак не можат да соберат даноци.

Државата ќе банкротира без албанските пари, само Чегране овој месец што ќе троши гориво, Кратово за една година нема да потроши.
Да, донекаде си во право. Јавниот сектор на пример, уште утре може да се распадне ако Албанецот не „тури„ некоја пара во нечиј џеб...

Секако, не мислам на заработената плата.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.404
Поени од реакции
5.683
Да, донекаде си во право. Јавниот сектор на пример, уште утре може да се распадне ако Албанецот не „тури„ некоја пара во нечиј џеб...

Секако, не мислам на заработената плата.
По корумпирано администраторче од македонче не постои, апла барање пари од најнеписмениот до главниот.

Прв пат сум се соочил со тоа како тинејџер на скопска клиника, доктори земање мито од албанците на големо, стотици евра уште тогаш, албанци немаше ни за лек вработени, немавме друг спас, почита требаше да се купи со пари, македонците наоѓаа роднинско пријателски врски, албанците мораа со пари.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.959
Поени од реакции
36.739
Охоо колку доктори албанци заминаа Германија.
...колку бе бате, кажи број или сакаш да ти помогнам да ти го приложам таблото од секоја генерација да видиш колку сликички дипломирани доктори има?
По корумпирано администраторче од македонче не постои, апла барање пари од најнеписмениот до главниот.

Прв пат сум се соочил со тоа како тинејџер на скопска клиника, доктори земање мито од албанците на големо, стотици евра уште тогаш, албанци немаше ни за лек вработени, немавме друг спас, почита требаше да се купи со пари, македонците наоѓаа роднинско пријателски врски, албанците мораа со пари.
...да не е малку обратно?
да вие веднаш нудите пари ,,да завршите работа'" , на човек да му е незгодно апла како нудите, за шест месеци приправнички стаж се сака да се добие потписи веднаш од сите, му викаш треба да поминат шест месеци за полагање за лиценца, тој ти вика колку пари треба веднаш да полагам :toe:
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.237
Поени од реакции
8.614
Уште 12 илјади албанци треба да вработиме на државно и нема проблем, нови 200 милиони евра годишно, ќе има и за даноци.

Твоите 100 години имаа цицано од државата и пак не можат да соберат даноци.

Државата ќе банкротира без албанските пари, само Чегране овој месец што ќе троши гориво, Кратово за една година нема да потроши.
Јас се чудам што не ја банкротиравте досега штом се осеќате оштетени, што чекате ?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.319
Поени од реакции
4.440
По корумпирано администраторче од македонче не постои, апла барање пари од најнеписмениот до главниот.

Прв пат сум се соочил со тоа како тинејџер на скопска клиника, доктори земање мито од албанците на големо, стотици евра уште тогаш, албанци немаше ни за лек вработени, немавме друг спас, почита требаше да се купи со пари, македонците наоѓаа роднинско пријателски врски, албанците мораа со пари.
Сакаш да кажеш дека, откако во јавното здравство се вработени Албанци, корупцијата престана да постои?...

Еве јас сум очевидец дека не е престаната, оти корупцијата во јавното здравство почнува уште на првиот шалтер, оној на кој пациентите се пријавуваат при влез во објектот, за да фатат ред пред нечија врата...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.586
Поени од реакции
9.999
По корумпирано администраторче од македонче не постои, апла барање пари од најнеписмениот до главниот.

Прв пат сум се соочил со тоа како тинејџер на скопска клиника, доктори земање мито од албанците на големо, стотици евра уште тогаш, албанци немаше ни за лек вработени, немавме друг спас, почита требаше да се купи со пари, македонците наоѓаа роднинско пријателски врски, албанците мораа со пари.
За ова си потполно во право....но на голема жалост, факт е дека албанците ги "научиа" луѓето на мито и корупција, од вас потекнува тоа...плаќавте да не одите во војска, за на лекар, полневте багажници на доктори со гајби полни јагоди, па и јариња....
Епа тоа е.....македонлето никогаш не било полошо, позлобно и попоткупливо како овие последниве 20 години.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
По корумпирано администраторче од македонче не постои, апла барање пари од најнеписмениот до главниот.

Прв пат сум се соочил со тоа како тинејџер на скопска клиника, доктори земање мито од албанците на големо, стотици евра уште тогаш, албанци немаше ни за лек вработени, немавме друг спас, почита требаше да се купи со пари, македонците наоѓаа роднинско пријателски врски, албанците мораа со пари.
Albancite davaa mito I da ne I'm baraat doktorite, sakas specialen tretman...eve SE sekavam, pred 30 godini,vo sobata imashe tinejdjer od Kavadarci, bocnat so noz megu rebra, vo diskoteka, go operiraa, ama za vreme vikend mu SE vloshi I doktorot go vikaa od doma, pa toj mu kaza deka mu e upropasten vikendot I treba da mu SE nadomesti... A istiot doktor, edno dete od provincija, shto imashe vrodena dupka vo gradniot kosh, mu obezbedi I krv I SE shto treba za operacijata, nishto ne I'm barashe, majka mu spieshe po hodnicite. A imashe Eden dechko albanec, panicheshe a duzini rodnini mu doagaa vo poseta, go maltretiraa I hirurot nepotrebno, a mislam I deka go opustija, ne trebashe nikakva operacija... A SE sekavam I Kako vo sred noke, dojde nachalnikot I preselija Eden tezok slucaj, vo druga soba kaj shto gi ostavaa tie za umiranje, a vo sred noke donesoa Eden od Batinci shto go udrila mazga vo rebra...a po nekolku dena I toj go pushtija, samo go punktiraa, vsushnost nepismenite ne go odnele vednash po udarot da go tretiraat...
Na neurohirurgija toj najdobriot, pochina pred mislam 5-6 godini, imashe tarifa, mislam 3000dm, Ako sakash toj da ti operiraa rbet...Vlasta go tolerirashe, da ne izbega vo stranstvo, a zatoa tie od vlasta pominuvaa Free....
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
681
Поени од реакции
1.931
Оооо шипиии !!!
Гледам добар си со математиката и статистички податоци. Да објаснеше колку губи државата со неплаќање на данок на имот, друг данок, неиздавање на фискални сметки, работа на црно.... од страна на обесправените .
А корупцијата токму вие ја започнавте, а Македончето е најпоткупливо така да заедно сме виновни.
Еден пример на почетна корупција татко ми што го кажува секогаш.
Разговараш со шиптaр и без никаков повод вади цигара да запали и нормално те нуди и тебе, ти му викаш фала не пушам. "АБЕ УЗМИ СТАВИ НА УВОТО НЕКА СТОИ":D
Е таа цигара знај ќе ја преплатиш некогаш, не е за џабе дадена.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.807
Поени од реакции
111.371
Мора да се забележи зголемената форумска активност на древните Илири откако е ДУИ во опозиција.
И наративот дека Албанците се обесправени и недоволно застапени во икс сфери во општеството е зголемен за 23882828282 пати. Не постои буквално ниту една вест да не е пропратена од страна на ДУИ со коментар дека Албанците не се доволно застапени или дека се обесправени.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.237
Поени од реакции
8.614
Ај што ќе го носеле тој Америка (му го заборавив името) ама барем нека ја донсеја попатно и Моника Луински, поубедливо ќе делуваше.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
2 август 2022
Мислења
205
Поени од реакции
121
Државата ќе банкротира без албанските пари, само Чегране овој месец што ќе троши гориво, Кратово за една година нема да потроши.
Да не инвестираат нешто на долгорочно. Само за цигли и за баклава пари трошат.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.910
Поени од реакции
23.891
Државата ќе банкротира без албанските пари, само Чегране овој месец што ќе троши гориво, Кратово за една година нема да потроши.
Гориво трошат, тоа да. Ќе ти кажам и како конкретно го трошат и која им е летната шема и ова е директно од вработени во бензински пумпи во полошкиот регион. Доаѓаат со скапите и брзи рентакари од Швицарска, Немачка и Италија и ставаат бензин за 1000ка за да им биде лесна колата и се тркаат на автопатот Тетово-Гостивар. После пола саат-саат доаѓаат пак на бензинска и ставаат за 1000ка и така по цели вечери. Значи трошат нафта за да го загрозуваат животот на другите, за својот секако не ми е ни гајле, кој ги ебе нека умрат. Така да харам пари се тие, налет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom