ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.583
Поени од реакции
110.153
Напукнат и скинат мускул не е исто, знаев дека ќе се насадиш за ситуацијата со Надал. А и нема врска дали е стомак или ложа, 3цм скинат мускул е 3 цм скинат мускул, кај и да се наоѓа. Докторов ти кажува она што ти зборам јас, дека грешно е интерпретирана ситуацијата и џабе го направија Новак надчовек кога не е изводливо со таква повреда да играш професионален спорт. Никој не спори дека беше повреден ама брате 3цм скинат мускул у реду е, ај еве ја со отворен прелом на нога истрчав полумаратон, супер човек сум.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.614
Поени од реакции
43.456
Напукнат и скинат мускул не е исто, знаев дека ќе се насадиш за ситуацијата со Надал. А и нема врска дали е стомак или ложа, 3цм скинат мускул е 3 цм скинат мускул, кај и да се наоѓа. Докторов ти кажува она што ти зборам јас, дека грешно е интерпретирана ситуацијата и џабе го направија Новак надчовек кога не е изводливо со таква повреда да играш професионален спорт. Никој не спори дека беше повреден ама брате 3цм скинат мускул у реду е, ај еве ја со отворен прелом на нога истрчав полумаратон, супер човек сум.
Skinat muskul imal i Nadal, ne napuknat. Ama i toa isto e, ama i ne e isto, zavisi koj muskul kur se trese u ladna voda, toa e veke muabet koj ne e niti vo moj niti vo tvoj domen na znaenje. Taka da dzabe se penjavis veke 3 celi godini.

Kako sto ti rekov, direktor na tunrir e mnogu, mnooogu poveke relevanten od mene i tebe tuka, taka da dodeka ne najdes nesto sto ke go okarakterizira toj podvik na Novak ko nevozmozen, a pritoa istoto da se bazira na stav od nekoj koj ima medicinska podloga za da govori za taa tematika, ednostavno i da sakam, ne mozam bas tebe seriozno da te sfakam, zasto i sam si svesen deka ednostavno vrska nemas konkretno za ova, ko sto nemam ni jas.

Gatuzo namerno ti go spomnav zasto prv pat koga istoto ti go kazav mi se smeese i ne ti se veruvase, zatoa ti go somnuvam, deka ti bese smesno i nevozmozno koga prv pat dozna za toa, za da posle se uveris deka sepak bilo mozno. Smesno ti e tebe, ili mene, zasto imame nula poznavanje za vakvite problemi, i ni deluvaat nevozmozni.

Ama ajde ete Novak lazel ili od nisto nesto pravel so takvata izjava, ete i direktorot na samiot turnir istoto go veli, posle diskusija so doktori koi se odgovorni za igracite na AO, sega ispaga deka i toj laze i nema vrska, taka da nema kraj so tebe za ova, nisto ne ti e dovolno zasto si ucrtal taka i ke teras taka do kraj. I toa e ok ete forum e, ama pa 3 godini be da se navrakas na istoto, i toa u diskusija so istite luge, i ti naporen i glup, i nie isto, sto se zamarame so bukvalno istite muabeti. :facepalm:

p.s. Doktorot sto ti go citiras, totalno go utnuva delot od teloto na koj Novak ustvari bil povreden i svoeto mislenje go bazira za povredi na noze, vo konkretniov slucaj, eden od najbitnite delovi od teloto za bilo koj teniser, u paket so racete. I doktorot celo vreme koristi termini ko I am wondering, I imgaine, I think, zasto ne ja ni znae faktickata sostojba, sto se gleda i po toa deka zbori za noga, ubeden deka za toj del od teloto stanuva zbor, ne za stomak, sto pod difolt znaci i celosno promasuvanje na temata, normalno deka na noga, ili raka, vakva povreda pod difolt znaci i kraj.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.583
Поени од реакции
110.153
Ај нема везе заеби нема да се разбереме, само кажи ми едно, за тебе позаебано е 3цм скинат мускул на ложа или на стомак? Зашо ја ќе ти кажам подеднакво е ист проблемот, ако е на нога тогаш не може да се движиш како што треба, ако е на стомак тогаш исто така не можеш да се движиш како што треба затоа што не можеш да го ротираш телото така да скинат мускул под дифолт значи неможност за играње на високо ниво. За Надал ме мрзи да гуглам сеа, прилично сум убеден дека имаше напукнување на мускулот и не сакаше да ризикува понатаму па затоа му предаде на Ник.

Батали ај, ме замараш и нервираш. Епски меч на Рафа и Навоне во Баштад, се хефтаат 3 и пол саати како будали.
 
  • Хаха
Reactions: Syn
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.878
Шо беше мечов?
Агонија за двајцата, со оглед на имињата шо останаа треба Рафа ептен да не може за да не освои. Знаев дека овој ќе биде заебан , 4 саати никако не очекував.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.583
Поени од реакции
110.153
Ако, му требаат вакви мечеви кај што ќе пати и ќе игра 100 саати, за да си докаже на себе дали може или не може. Да видиме утре каков ќе биде одговорот на телото, ако е се ок треба да се тоа лесни 2-0 против Ајдуковиќ.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.248
И? И ја скинав лигаменти па си доиграв на термин, не е иста повреда ебате.

Иначе ете ја сум медицински неписмен и барам да ми објасните вие медицински писмените како е можно тоа. Само, ама Гатузо доиграл текма со скинати лигаменти и не е баш објаснување, капираш?

А за директорот на АО, Тили, ќе мораш да се договориш прво, пошо кога го депортираа Новак ти беше најголемо гомно, олош, ваков, таков, а сеа ти е релевантен. :D

Башка ја мислам за стомачниот мускул беше ова со 3те цм, не за ложата али сеедно, скинат мускул е скинат мускул.

Edit: За ложата било сепак
Edit 2:
Larkins believes Tiley may have been confused by what he was shown on the MRI.

“It’s rare air we’re talking about here. I’d like to see the scan. I heard Craig’s comments and he said the doctors were being honest, well let’s see the scan,” Larkins continued on SEN’s Sportsday.

“I’m wondering if Craig is confusing signal of 3cm distance in an MRI hamstring. Signal can mean some inflammation or some swelling, it doesn’t mean a tear.

“It’s very hard to imagine, if you take a piece of steak and cut a 3cm hole in it, steak is muscle, then it’s very hard to do the level of performance.

“I never doubted that Novak was carrying a hamstring injury, it was well managed, I know his team, they’re not allowed to talk in detail publicly, but there’s going to be speculation unless this is resolved.

“I think Craig is confusing what might have been an MRI change showing some damage in the area, rather than a 3cm split or gap, but it may depend on which area it was in.

“It looked like it was in the biceps, which is the main hamstring, but it is setting a precedent that is hard to be resolved unless there is something miraculous about Novak.”

Она што ти го трубам цело време, гарант е грешно интерпретирана ситуацијата, ми излегоа и од Твитер линкови кај што многу луѓе викаат невозможно да играш со 3 цм скинат мускул. Али ај што разбираат тие кога Гатузо доиграл текма со скинати лигаменти.
bace,prvo,nekoj moze da e olosh,gomno od covek,ama toa si nema vrska so relevantnost posebno za prenesuvanje informacii.
vtoro,ajde,okej,ne mu bil skinat,napuknat bil muskulot.
aj,treto,gledash li kolku e cudno i misteriozno okolu povredite na Rafa,kako magichno go zaobikoluvaat za clay season.I kako naednash dobiva smisla teorijata deka si go cisti organizmot od hemikalii.
Автоматски споено мислење:

И? И ја скинав лигаменти па си доиграв на термин, не е иста повреда ебате.

Иначе ете ја сум медицински неписмен и барам да ми објасните вие медицински писмените како е можно тоа. Само, ама Гатузо доиграл текма со скинати лигаменти и не е баш објаснување, капираш?

А за директорот на АО, Тили, ќе мораш да се договориш прво, пошо кога го депортираа Новак ти беше најголемо гомно, олош, ваков, таков, а сеа ти е релевантен. :D

Башка ја мислам за стомачниот мускул беше ова со 3те цм, не за ложата али сеедно, скинат мускул е скинат мускул.

Edit: За ложата било сепак
Edit 2:
Larkins believes Tiley may have been confused by what he was shown on the MRI.

“It’s rare air we’re talking about here. I’d like to see the scan. I heard Craig’s comments and he said the doctors were being honest, well let’s see the scan,” Larkins continued on SEN’s Sportsday.

“I’m wondering if Craig is confusing signal of 3cm distance in an MRI hamstring. Signal can mean some inflammation or some swelling, it doesn’t mean a tear.

“It’s very hard to imagine, if you take a piece of steak and cut a 3cm hole in it, steak is muscle, then it’s very hard to do the level of performance.

“I never doubted that Novak was carrying a hamstring injury, it was well managed, I know his team, they’re not allowed to talk in detail publicly, but there’s going to be speculation unless this is resolved.

“I think Craig is confusing what might have been an MRI change showing some damage in the area, rather than a 3cm split or gap, but it may depend on which area it was in.

“It looked like it was in the biceps, which is the main hamstring, but it is setting a precedent that is hard to be resolved unless there is something miraculous about Novak.”

Она што ти го трубам цело време, гарант е грешно интерпретирана ситуацијата, ми излегоа и од Твитер линкови кај што многу луѓе викаат невозможно да играш со 3 цм скинат мускул. Али ај што разбираат тие кога Гатузо доиграл текма со скинати лигаменти.
bace,prvo,nekoj moze da e olosh,gomno od covek,ama toa si nema vrska so relevantnost posebno za prenesuvanje informacii.
vtoro,ajde,okej,ne mu bil skinat,napuknat bil muskulot.
aj,treto,gledash li kolku e cudno i misteriozno okolu povredite na Rafa,kako magichno go zaobikoluvaat za clay season.I kako naednash dobiva smisla teorijata deka si go cisti organizmot od hemikalii.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.583
Поени од реакции
110.153
Рече уште лани дека ќе ги истетовира сите слемови што ќе ги освои за прв пат.
 
  • Вау
Reactions: Syn

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.169
Поени од реакции
84.882
ајмооооооо :vozbud: :vozbud: :vozbud:

Кој ќе освои прва титула годинава прв, Новак или Рафа? :cautious: :icon_lol: (се заебавам, нолевци, не ми скокајте да го сфаќате пресериозно)
Автоматски споено мислење:

Ма да уопште нема да биде лесно во финалето, некако ептен потешко одеше мечов со Дује од што очекував, очигледно е дека ова е едвај десетинка од оној peak Рафа, ама кога веќе стигна тука, со противник што му е успех финалето.... мора да се искористи ова, што најверојатно и може да биде последен трофеј во кариерата, барем подобро изгледа историски гледано дека и во последната (или претпоследната) година од кариерата освоил трофеј, се гледаше и последните 2-3 години на Федерер колку ќе му значеше макар и една таква "небитна" 250ка, барем сам на себе да си докаже дека уште може

Ќе биде хајп утре финалево, едвај чекам :vozbud:
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.878
ајмооооооо :vozbud: :vozbud: :vozbud:

Кој ќе освои прва титула годинава прв, Новак или Рафа? :cautious: :icon_lol: (се заебавам, нолевци, не ми скокајте да го сфаќате пресериозно)
Автоматски споено мислење:

Ма да уопште нема да биде лесно во финалето, некако ептен потешко одеше мечов со Дује од што очекував, очигледно е дека ова е едвај десетинка од оној peak Рафа, ама кога веќе стигна тука, со противник што му е успех финалето.... мора да се искористи ова, што најверојатно и може да биде последен трофеј во кариерата, барем подобро изгледа историски гледано дека и во последната (или претпоследната) година од кариерата освоил трофеј, се гледаше и последните 2-3 години на Федерер колку ќе му значеше макар и една таква "небитна" 250ка, барем сам на себе да си докаже дека уште може

Ќе биде хајп утре финалево, едвај чекам :vozbud:
Кое заебавање???
Па утре се решава ГОАТ дебатата.
Надал со освојување титула на 38 години и една повеќе во 2024 , ќе го зацементира местото. :cool: :cool: :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom