Исчезнати лица

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.392
Поени од реакции
21.956
Зошто реното е нивно и одма ќе ги поврзат со грабнувањето/убиството, цитроенот не е нивни
И на крај одат со двете возила (реното и цитроенот), едно позади друго од Дебар Маало до Бразда/Чучер Сандево, фатени на 200 камери.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.440
Според видеоно на Код дупката ја ископале пред да го киднапираат девојчето и све било од почеток планирано така да заврши. Не бил провален планот или слично.
Da, ova mi bese najcudniot del, odnosno ne najcuden, zasto za psihopati stanuva zbor, ama ne go znaev ovoj detal do ova video na Kod.
Oni kopale tamu improviziran grob uste pred da ja kidnapiraat, koj go pravi ova ako saka da iznudi pari od nekogo? Ima i svedok koj gi videl kako kopaat den prethodno. Diskutabilen e motivot od ovaa perspektiva sega, deka sakale da zarabotat, imas grob koj odnapred e iskopan sto znaci celta definitivno im bila da ja ubijat, i isto taka faktot deka e ubiena vednas po kidnapiranjeto otkako pristignale na mestoto.

Ova ne e tipicno za nekoj sto saka da zaraboti pari so uceni i slicno deka clen na odredena familija e kidnapiran, voopsto ne e tipicno, oni ne se ni obidele da ja izvestat majkata deka e kidnapirana na kraj kraeva, nit pak pobarale pari. Mnogu raboti nalagaat deka motivot ne e onoj koj sega za sega se forsira.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.736
Тоа е нормално логично трезвено размислување. Ама во тој момент мајката во очај како ќе размислувала е знак прашање, додај тука дека и таткото е можен соучесник и може да влијаел врз мајката во смисла “не пријавувај, ќе ја убијат итн“. По медиумите пишуваа дека имале здраствени проблеми операција и кај помалото девојче, па кога ќе ги поврзеш овие работи во очај мајката верувам нема да и се битни 3-4 станови и ќе плати откуп макар и на неслушнато - доволно ќе било една слика од пред убиството да пратат дека кај нив детето.
За да продадеш 3-4 стана потребно е време. Со секој ден се повеќе и повеќе ќе сакаш да си го слушнеш детето. Пријавил не пријавил, детето ќе го нема во школо и за неколку дена други луѓе ќе сфатат дека нешто не е во ред. Не е овде проблем дека некој ќе ги жали парите, туку тоа што ако киднапери ти бараат откуп а не ти даваат да слушнеш глас од девојчето недела или две, јасно е колку е саатот. Да сакале откуп ќе ја држеле некаде затворена, па и да ги фатеа како што ги фатија, немаше да лежат доживотна затоа што девојчето ќе беше живо. Никаква смисла нема дека ќе барале откуп. Ова повеќе ми личи дека главниот ги излажал дека ќе бара откуп и ќе ги исплати, но убиството го извршил од други причини и потоа се дал во бегство.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.974
За да продадеш 3-4 стана потребно е време. Со секој ден се повеќе и повеќе ќе сакаш да си го слушнеш детето. Пријавил не пријавил, детето ќе го нема во школо и за неколку дена други луѓе ќе сфатат дека нешто не е во ред. Не е овде проблем дека некој ќе ги жали парите, туку тоа што ако киднапери ти бараат откуп а не ти даваат да слушнеш глас од девојчето недела или две, јасно е колку е саатот. Да сакале откуп ќе ја држеле некаде затворена, па и да ги фатеа како што ги фатија, немаше да лежат доживотна затоа што девојчето ќе беше живо. Никаква смисла нема дека ќе барале откуп. Ова повеќе ми личи дека главниот ги излажал дека ќе бара откуп и ќе ги исплати, но убиството го извршил од други причини и потоа се дал во бегство.
Mene ova seto mi lichi kako devojcheto e ubieno zatoa shto e sluchaen svedok na nekoe drugo zlodelo.
Mozhebi gi ima videno kaj shto go transportiraat veleshanecot ( Palcho ima vizba vo zgradata) za kogo shto predhodno imale iskopano dupka i im gi pobrkala planovite i ja sredile nabrzina ( mrtvite ne zboruvast) i nejze ja nosat i zakopuvaat vo dupkata planirana za veleshanecot a nego posle go nosat na drugata lokacija.

A seta prikazna pochnuva zaradi mapite za zlato od veleshanecot.
A i kolata negova ja vozat za da nekoj ja vidi i pomisli eve go veleshanecov se razvozuva zhiv.

Samo ovaa prikazna po moe ima salam logika
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.338
Поени од реакции
887
Пред да се плати откуп, уценетата мајка сигурно ќе барала да се слушне со ќерката како доказ дека девојчето е живо. Ако за недела или повеќе колку што би и биле потребни на мајката да го плати откупот, истата не би можела да стапи во контакт, шансите да поверува дека ќе и го вратат девојчето драстично би се намалиле.

Дупката била ископана предходно што значи дека не испаничиле поради пријавувањето во полиција како што првично мислевме, туку планирале да го убијат девојчето.

Останува заклучокот дека покрај тоа што се монструми, или се тешки морони кои очекувале дека ќе изнудат откуп по предходно извршено убиство, или немале никаква намера за откуп.

Патем, колку што знаеме до сега, тие никогаш и не побарале откупнина и после убиството а главниот ја збришал во странство.

Не држи вода според мене приказната за откупот. Единствено што држи вода е дека главниот ги убедил ајваните дека го прават тоа за откуп, а всушност имал намера да го убие девојчето од други, засега непознати причини.
па организирале предвреме 2 сценарија или откуп или убиство ,му се јавуват на мајката му викат ќеркати е киднапирана дај пари или ќе ја убиеме ,значи имале во предвид дека можи да не дај пари . или дека кје пријави полиција ,то е најнормално во филмојте со киднапрање.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.185
Поени од реакции
2.952
За да продадеш 3-4 стана потребно е време. Со секој ден се повеќе и повеќе ќе сакаш да си го слушнеш детето. Пријавил не пријавил, детето ќе го нема во школо и за неколку дена други луѓе ќе сфатат дека нешто не е во ред. Не е овде проблем дека некој ќе ги жали парите, туку тоа што ако киднапери ти бараат откуп а не ти даваат да слушнеш глас од девојчето недела или две, јасно е колку е саатот. Да сакале откуп ќе ја држеле некаде затворена, па и да ги фатеа како што ги фатија, немаше да лежат доживотна затоа што девојчето ќе беше живо. Никаква смисла нема дека ќе барале откуп. Ова повеќе ми личи дека главниот ги излажал дека ќе бара откуп и ќе ги исплати, но убиството го извршил од други причини и потоа се дал во бегство.
Кои други луѓе ќе дознаат ако девојчето го нема неколку дена на училиште ? Ако самите родители ќутат нема да се дознае ни неколку недели да го нема, самите убијци на полицијата и имаат признаено дека го убиле девојчето откако се посомневале дека им влегле во траг. Мајката пријавила одма уште во 8 часот и нешто дека Вања не стигнала на училиште


Mene ova seto mi lichi kako devojcheto e ubieno zatoa shto e sluchaen svedok na nekoe drugo zlodelo.
Mozhebi gi ima videno kaj shto go transportiraat veleshanecot ( Palcho ima vizba vo zgradata) za kogo shto predhodno imale iskopano dupka i im gi pobrkala planovite i ja sredile nabrzina ( mrtvite ne zboruvast) i nejze ja nosat i zakopuvaat vo dupkata planirana za veleshanecot a nego posle go nosat na drugata lokacija.

A seta prikazna pochnuva zaradi mapite za zlato od veleshanecot.
A i kolata negova ja vozat za da nekoj ja vidi i pomisli eve go veleshanecov se razvozuva zhiv.

Samo ovaa prikazna po moe ima salam logika
Без навреда ама твоево нема ни 0 логика туку оди во минус истата. Панче е убиен на лице место во Велес 1 недела пред Вања
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.974
Без навреда ама твоево нема ни 0 логика туку оди во минус истата. Панче е убиен на лице место во Велес 1 недела пред Вања
I ?
1. A koj ti reche deka e pogreban ushte istiot den?
2. A koj ti reche deka e ubien na lice mesto i ne e nekade odnesen i machen ili sl za da kazhi kaj mu se kartite skrieni?
3. A koj ti reche deka Panche ubien ne bil chuvan vo vizbata i pri vadenje na teloto za da go odnesat i zakopaat ne gi videlo devojcheto?
4. A i ako prochitashe podobro ce go videshe zborot "Mozhebi", znachi toa beshe samo edna predpostavka!


Sega ima logika?
Ili daj ti sostavi prikazna shto odgovara na dibeci kako ovie i zvuchi realno!
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.309
Поени од реакции
57.673
I ?
1. A koj ti reche deka e pogreban ushte istiot den?
2. A koj ti reche deka e ubien na lice mesto i ne e nekade odnesen i machen ili sl za da kazhi kaj mu se kartite skrieni?
3. A koj ti reche deka Panche ubien ne bil chuvan vo vizbata i pri vadenje na teloto za da go odnesat i zakopaat ne gi videlo devojcheto?
4. A i ako prochitashe podobro ce go videshe zborot "Mozhebi", znachi toa beshe samo edna predpostavka!


Sega ima logika?
Ili daj ti sostavi prikazna shto odgovara na dibeci kako ovie i zvuchi realno!
Друже ти пишува убаво бе ај 100 месеци трае ова уште не можеш да влезеш у колосек и изиграваш будала овде со ретардирани сценарија.


Циторенот ќе биде клучен за да се поврзат двете убиства. Жежовски ќе биде грабнат со цел да го присилат да даде сопственото возило за да се искористи за грабнувањето на Вања. Обвинетите со реното дошле во близина на неговиот дом. Кешишов повторно останал да чека на паркингот кај пругата и да внимава да не наиде некој. Палевски, Манев и Видевски отишле до куќата на Жежовски.

Обвинетиот Боре Видевски заѕвонил на вратата, по што оштетениот отворил, обвинетиот Боре Видевски го турнал на земја, му ја фатил устата за да не вика, обвинетиот Велибор Манев му ги врзал рацете на оштетениот со јаже додека лежел на грб, двајцата обвинети го ставиле во церада од возилото која била во близина на вратата, го однеле до возилото Циторен“, се наведува во
обвинителниот акт.

За тоа време Палевски, влегол во куќата го зел мобилниот телефон на Жежовски и клучевите од Цитроенот. Телефонот по пат завршил во дол, а во местото „Рудник“ во околината на Велес на Жежовски ќе му биде предочено дека ќе биде убиен, при што Палевски околу 10 часот со пиштол калибар 9 мм, ќе му го одзеде животот.

„Потоа обвинетиот Љупчо Палевски фаќајќи го во делот кај нозете, го турнал телото на оштетениот во ископаната дупка, која ја затвориле и покриле, по што обвинетите заминале со двете возила“, пишува во обвинителниот акт
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.693
Поени од реакции
17.460
I ?
1. A koj ti reche deka e pogreban ushte istiot den?
2. A koj ti reche deka e ubien na lice mesto i ne e nekade odnesen i machen ili sl za da kazhi kaj mu se kartite skrieni?
3. A koj ti reche deka Panche ubien ne bil chuvan vo vizbata i pri vadenje na teloto za da go odnesat i zakopaat ne gi videlo devojcheto?
4. A i ako prochitashe podobro ce go videshe zborot "Mozhebi", znachi toa beshe samo edna predpostavka!


Sega ima logika?
Ili daj ti sostavi prikazna shto odgovara na dibeci kako ovie i zvuchi realno!
Постои обдукција бре, сигурно овие информации не ги вадиме ние од ракав.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.654
Поени од реакции
36.318
...а што не го извршиле убиството во сутеренот на зградата, ако главна цел им била таа, морало да биде толку компликовано со друго убиство и толку возење низ град со киднаперите, ни тоа ми нема логика, а после еден час кога девојчето не пристигнало во училиштето, се дигнала веднаш паника, а полицијата била информирана после еден час, значи нешто се знаело однапред, некој им се заканил ли, мајката треба да се изјасни!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.693
Поени од реакции
17.460
Затоа што е населено место и во тој момент можи да налета некој станар, не сакале да оставаат траги и слично.
Значи мотивот не е јасен а можеби и никогаш да не го дознаеме, злосторниците се тие.
Можно е да има и друга позадина и нарачател на сето ова, ама дека некој ги мести ликовите мало морген
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.974
Друже ти пишува убаво бе ај 100 месеци трае ова уште не можеш да влезеш у колосек и изиграваш будала овде со ретардирани сценарија.


Циторенот ќе биде клучен за да се поврзат двете убиства. Жежовски ќе биде грабнат со цел да го присилат да даде сопственото возило за да се искористи за грабнувањето на Вања. Обвинетите со реното дошле во близина на неговиот дом. Кешишов повторно останал да чека на паркингот кај пругата и да внимава да не наиде некој. Палевски, Манев и Видевски отишле до куќата на Жежовски.

Обвинетиот Боре Видевски заѕвонил на вратата, по што оштетениот отворил, обвинетиот Боре Видевски го турнал на земја, му ја фатил устата за да не вика, обвинетиот Велибор Манев му ги врзал рацете на оштетениот со јаже додека лежел на грб, двајцата обвинети го ставиле во церада од возилото која била во близина на вратата, го однеле до возилото Циторен“, се наведува во
обвинителниот акт.

За тоа време Палевски, влегол во куќата го зел мобилниот телефон на Жежовски и клучевите од Цитроенот. Телефонот по пат завршил во дол, а во местото „Рудник“ во околината на Велес на Жежовски ќе му биде предочено дека ќе биде убиен, при што Палевски околу 10 часот со пиштол калибар 9 мм, ќе му го одзеде животот.

„Потоа обвинетиот Љупчо Палевски фаќајќи го во делот кај нозете, го турнал телото на оштетениот во ископаната дупка, која ја затвориле и покриле, по што обвинетите заминале со двете возила“, пишува во обвинителниот акт
Izvini ne znaev deka si go chital obvinenieto!
Ili ovie guskive od Kod ahto odrabotuvaat za nekogo se za tebe relevantni?
I da te podsetam na prikaznata za Zhan Mitrev!

I na krajot od kraishtata, napishav deka e samo prikazna bez nikakvi potvrdeni fakti i dokazi!
Zatoa chitaj me podobro! ;)
Автоматски споено мислење:

Постои обдукција бре, сигурно овие информации не ги вадиме ние од ракав.
Shto i ti beshe prisutna na obdukcijata?
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
334
Поени од реакции
490
Палевски во Турција кажал дека мајката на убиеното девојче му била љубовница,ова треба да го проверат дали е вистина.Имало ли комуникација помеѓу нив телефонски повици,месинџер,скајп,мајлови и сл.Додатно дали има трета страна која може да го потврди дека ги видел или знаел дека се во врска или можеби Палевски го измислил сето тоа за да ја пренасочи истрагата.
Таткото ако бил сопственик на становите многу веројатно е да немал врска ни со грабнувањето уште помалце со убиствата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom