Охрид

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.809
Поени од реакции
24.123
Мене ми смета галама, ќе видиме ако не не мрзи ќе одиме накај Лагадин или Олгица.
Која е цената на лежалките Потпеш чисто онака информативно ме интересира, 220 денари мала лименка пиво :ROFLMAO:
Епа не ќе да се салам
Ја кога бев за духовден пред 2 недели тој викенд, 300 ден беа. Сега може и нив ги покачиле.
Автоматски споено мислење:

За Лагадин знам за Потпеш ме интересираше за лежалките.
Најубавото место за уживање штета шо го пустат со кафичи и лежалки.
Мислам во ред е да се има шанк да си порача некој пијалок ама да го окупираш местото игла да нема кај да фрлиш е стварно греота.

Пред една недела се вратив од Шпанија, од огромна километарска плажа дали имаше 50 лежалки вкупно и тоа пола беа празни
Таа плажа кај Потпеш ионака е тесна и мала уште за со лежалки да ја наполнат
Тогаш одите Лабино од другата страна на канео. Таа е најблиска напуштена плажа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.809
Поени од реакции
24.123
Секогаш идам во Мече, кога има место:D, убава храна имаат ама па секогаш е гужва, и за тоа Буре подоле што е имам слушнато дека било добро.
Каде се наоѓаат овие Мече и Буре ?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.492
Поени од реакции
7.014
Здраво,за скоро време ке ставам пвц прозори па ми треба мислење /искуства за која фирма/приватно да ја изберам со солидна цена за 4/16/4 стакло.
Прозорците се со стандард димензија.
Се двоумам меѓу саламандер или за рехау - знам дека се малце поскапи но дали вреди да се плати или не...
Се повеќе особено за саламандер во случајов ги прават низ различни локации низ градов така да појма немам кои се "правилните"
Секоја сугестија доста ќе ми помогне. Ви благодарам
I shto takvoo imaat tvoite prozori so Ohrid zaednichko?
Brishi ja porakava i imash druga tema
 
Член од
12 април 2024
Мислења
37
Поени од реакции
83
ја туркам последната недела у МК па за оние кои не се упатени за плажите, ќе почнам од најблиската до мене:
Сараиште - добра за петминутно капење да се изладиш ништо повеќе
Подпеш - не е проблем платформата, не е проблем лежалката, цените се доста високи а и плажата мала. Поглед супер
Голден е супер за оние кои имаат проблем со слушање, музиката нема да им смета.
Инех Горица - една од моите омилени плажи , проблем е кога ќе се напиеш па незнаеш каде тераш по тоа степенциите нагоре.
Горица 3 и Славија = не е нешто , имаат евтини лежалки (2 лежалки + чадор = 300ден) + коктелите Славија во барот евтини 250ден.
Св Стефан не благодарам, лежалки на сама плажа нема место за поминување кога идеш во вода
Аквалина (бивша Застава) ок локација, плажа ок-иш
Метропол сеуште се држи на ниво, но не по мој вкус
Лагадин сите ја фалат, бев и никад више
Градиште е толку добра како и Голден, но тенкс
Лјубаништа паркинг 200 ден , една од најдобрите плажи на Охридското крајбрежје, средено, чисто, има еден бар до самата плажа не е со прегласна музика, екстра за тие што се со деца има трева за некоја игра. 99.9% ја препорачувам.
Св.Наум - искрено премногу сум разочаран, доколку идете на оваа плажа и сакате да паркирате избегнувајте го паргингот од десна страна. Едно големо НУЛА за тие што го одржуваат ова место, до самата трска извира самата канализација. Местото е топ средено, најубавата плажа, поглед, самите извори се мелем за очи и душа, но ете некој заборавил на тоа нивната канализација. И да, водата не е чиста, има доста шит но јбг мораше уште еднаш да се посети.
Тоа е што можам да кажам од моите 8 недели поминати у Охрид. За храната ако коментирате имате ресторани/кафани кои на изглед не се толку фенси но имаат супер квалитет а имате многу фенси лукинг места а храната нула. Мора да мењате секој ден на друго место, тоа би го препорачал, така подобро ќе знаете следен пут каде да идете на ручек/вечера.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.750
Поени од реакции
36.433
...ајде, да конкурираме за најдобар расказ додека лежиме на плажа да напишеме нешто, оти фантазијата покрај Охридското Езеро е бескрајна!

Zivko_Cingo_2024.jpg

По повод традиционалната културна манифестација „Вечер на Живко Чинго“, Општина Охрид го распишува годинешниот:



КОНКУРС ЗА НАЈДОБАР РАСКАЗ


Услови за учество на Конкурсот:


    1. Право на учество на Конкурсот со свој расказ има секој полнолетен граѓанин на Република Maкeдонија;
    2. Трудовите треба да се достават во печатена форма во три примероци, под шифра, без лични податоци за авторот, на адреса: ОПШТИНА ОХРИД, ул. „Димитар Влахов“ бр.57, со назнака: ЗА КОНКУРСОТ ЗА РАСКАЗ;
    3. Авторското право се докажува со четвртиот примерок;
    4. Краен рок за доставување на трудовите е 31.07.2024 г.;
    5. Жири – комисијата ќе ги објави резултатите од Конкурсот во дневниот печат најдоцна до 08.08.2024 г.


Наградата за најдобар расказ е една и изнесува 30.000 денари, а истата ќе биде врачена на културната манифестација „Вечер на Живко Чинго“, која во негова чест традиционално, секоја година се одржува во неговото родно село Велгошти.

Доставените трудови не се враќаат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.722
Поени од реакции
17.529
ја туркам последната недела у МК па за оние кои не се упатени за плажите, ќе почнам од најблиската до мене:
Сараиште - добра за петминутно капење да се изладиш ништо повеќе
Подпеш - не е проблем платформата, не е проблем лежалката, цените се доста високи а и плажата мала. Поглед супер
Голден е супер за оние кои имаат проблем со слушање, музиката нема да им смета.
Инех Горица - една од моите омилени плажи , проблем е кога ќе се напиеш па незнаеш каде тераш по тоа степенциите нагоре.
Горица 3 и Славија = не е нешто , имаат евтини лежалки (2 лежалки + чадор = 300ден) + коктелите Славија во барот евтини 250ден.
Св Стефан не благодарам, лежалки на сама плажа нема место за поминување кога идеш во вода
Аквалина (бивша Застава) ок локација, плажа ок-иш
Метропол сеуште се држи на ниво, но не по мој вкус
Лагадин сите ја фалат, бев и никад више
Градиште е толку добра како и Голден, но тенкс
Лјубаништа паркинг 200 ден , една од најдобрите плажи на Охридското крајбрежје, средено, чисто, има еден бар до самата плажа не е со прегласна музика, екстра за тие што се со деца има трева за некоја игра. 99.9% ја препорачувам.
Св.Наум - искрено премногу сум разочаран, доколку идете на оваа плажа и сакате да паркирате избегнувајте го паргингот од десна страна. Едно големо НУЛА за тие што го одржуваат ова место, до самата трска извира самата канализација. Местото е топ средено, најубавата плажа, поглед, самите извори се мелем за очи и душа, но ете некој заборавил на тоа нивната канализација. И да, водата не е чиста, има доста шит но јбг мораше уште еднаш да се посети.
Тоа е што можам да кажам од моите 8 недели поминати у Охрид. За храната ако коментирате имате ресторани/кафани кои на изглед не се толку фенси но имаат супер квалитет а имате многу фенси лукинг места а храната нула. Мора да мењате секој ден на друго место, тоа би го препорачал, така подобро ќе знаете следен пут каде да идете на ручек/вечера.
Зошто Сараиште само за 5 минути капење ? Викендов го поминав Охрид и не мрднав од тоа место.
Премирно, со сенки, имаш кафетерија одма на самото место.
Цело беше полно со локалци, се изнадруживме со постарите.
Не повозија и на кајче бесплатно, еве да ги пофалам Охриѓани :)
 
Член од
24 август 2017
Мислења
386
Поени од реакции
905
Зошто Сараиште само за 5 минути капење ? Викендов го поминав Охрид и не мрднав од тоа место.
Премирно, со сенки, имаш кафетерија одма на самото место.
Цело беше полно со локалци, се изнадруживме со постарите.
Не повозија и на кајче бесплатно, еве да ги пофалам Охриѓани :)
Taka gi falite samo nesto gaga ko ke e :D ostaj coekot vkusovi se vo prasajne ako ne mu se svigat ne mu se svigat, mene na primer saraiste mi e top ama izbegavam radi guzva
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.722
Поени од реакции
17.529
Taka gi falite samo nesto gaga ko ke e :D ostaj coekot vkusovi se vo prasajne ako ne mu se svigat ne mu se svigat, mene na primer saraiste mi e top ama izbegavam radi guzva
Ќути и ние нешто гага од Охриѓани да видиме, ама одморот од три дена ме фати исто како на јахта да се имам возено Сент Тропе :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.492
Поени од реакции
7.014
Ќути и ние нешто гага од Охриѓани да видиме, ама одморот од три дена ме фати исто како на јахта да се имам возено Сент Тропе :D
Aj pa i tebe krajot ne ti se najduva.
Pa Ohrid e toa!
Najubavoto i najstaroto ezero . Zatoa ne kukaj St. Trope ne mozhi na maloto prste da mu se fati. :D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom