Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 219 50,9%
  • Не

    Гласови: 211 49,1%

  • Вкупно гласачи
    430
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.794
Поени од реакции
36.502
Знаеш ли што е рефлексија.Што гу рефлектира Месечину да стои на небо кд некад гу има и преко дн и стоиф на небо и она и Слнце.
еве одговори ми на некои прашања околу Месечината, ама твое мислење, а не некој што кажал и напишал:

...зашто денски некогаш се гледа Месечината, а некогаш не се гледа, а во двата случаеви имаме ведро сино небо.

...зошто денски кога се гледа Месечината е со сина боја како да е проѕирна и никогаш не е полумесечина секогаш е во сферичен облик.

...зошто денски ја гледам Месечината, а не гледам ниедна ѕвезда на небото, а навечер се гледа и Месечината и ѕвездите, а во двата случаеви имаме ведро чисто небо.

...зошто релјефот (сенка) на Месечината кога ќе погледнам секогаш е ист било денски било навечер.

...зошто на фотографиите сферата на Месечината и на Земјата е иста кога се фотографира од Земја и обратно од Месечината Армстронг фотка.

...како може да се фотографира цела Земја како округла сфера од Месечина, кога е толку блиску Месечината и кога Земјата е толку голема, а тоа не е возможно ниту од ниеден сателит кој кружи околу Земјата, да ја прикаже цела, не е можно!
П.С.
( ако почнеш со вреѓање и ниско ниво на дебатирање те молам немој да одговориш, ете ги МОИ прашања, дај ТВОИ одговори)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.308
Нагаѓате без врску.Без грам разумни и научни докази.Како бе не ви е незгодно да тресете овакфи зелени на ваши године?
парва,

кд ќе се видиш у огледало следеќи пут, де питај го лика у огледалото који сфе научни докази ги знаеФ...и како га не е срам да „тресе зелене„ на његову возраст...

ХФала...
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
еве одговори ми на некои прашања околу Месечината, ама твое мислење, а не некој што кажал и напишал:

...зашто денски некогаш се гледа Месечината, а некогаш не се гледа, а во двата случаеви имаме ведро сино небо.

...зошто денски кога се гледа Месечината е со сина боја како да е проѕирна и никогаш не е полумесечина секогаш е во сферичен облик.

...зошто денски ја гледам Месечината, а не гледам ниедна ѕвезда на небото, а навечер се гледа и Месечината и ѕвездите, а во двата случаеви имаме ведро чисто небо.

...зошто релјефот (сенка) на Месечината кога ќе погледнам секогаш е ист било денски било навечер.

...зошто на фотографиите сферата на Месечината и на Земјата е иста кога се фотографира од Земја и обратно од Месечината Армстронг фотка.

...како може да се фотографира цела Земја како округла сфера од Месечина, кога е толку блиску Месечината и кога Земјата е толку голема, а тоа не е возможно ниту од ниеден сателит кој кружи околу Земјата, да ја прикаже цела, не е можно!
П.С.
( ако почнеш со вреѓање и ниско ниво на дебатирање те молам немој да одговориш, ете ги МОИ прашања, дај ТВОИ одговори)
Леле леле ти чим овој прашуеш,џабе ке ти пишују сфе,ништо нема да сфатиш,џабе ке е.
Устфари извину Лолибриџида,ск глеам фудбал сс гости,сс мои зборови и мое знање сфе овој убаво ке ти га објасну.

парва,

кд ќе се видиш у огледало следеќи пут, де питај го лика у огледалото који сфе научни докази ги знаеФ...и како га не е срам да „тресе зелене„ на његову возраст...

ХФала...
За разлику од тебе,ја верују дека е нешто могуќе врз базу на науку.
А ти погледни се у огледало и прашај се у какфи глупости ти веруеш кд е у питање религија.
Ти си најмалце репер на форум за да ти се објаснуе нешто "необјасниво".

@Bafra
Брат,тебе наише те поштују од сфи ликови на форум кои ми се контраф.
Исто и за тебе важи,глеам фудбал сс гости.
Јутре или после сфе ке ти образложу.
Автоматски споено мислење:

@bijons
Леле,па ти га препрочита пост.Не ми се веруе дека толко немаш појма за Месечину,а бодеш се како некоа си римска Луна(Дијана)или грчка Селене.(Божице на Месечину)
Дали ти тој озбиљно ме праша зшто некад се види а некад не ма ведро небо наша Месечина.Значи крај на муабет,врску немаш.
Она се врти около нас за 28 ипол д'на,ми се вртимо за 24 саата у сфоју оску,365 д'на около слн'це.И ај синхронизирај га сфе тој.
Дали сфе тој ке си има врску дали е облачно или ведро.Месечина праи сфој циклус на небо за 18 ипол године.Тој значи дека само на тј период она е на туј позицију ана небо.
Сфаќаш?
Ако не сфаќаш само да те потсету дека тој га сфатиле много древни људи па и на наше Кокино пред 3900 године.
И знам дека сакаш да си ИН и у тек сс сфи форумски дискусие,ама веруј ми,добронамерно ти викам,не си за овуј тему.

Искрено после тфој послеѓан пост,овај тема не е за тебе.Прекомплексна е тема за Месечину за тебе.
Ништо лично,али иди лепи си слике сс торте сс цицке и подвезице.

@Bafra сори ајгејн,ке си легну.
Ке дискутирамо па за Месечину и за тој дали уопште е могуќе и дали можда људи су биле на њума.

Лаку ноќ.


А ти @PROROKOT моеш само да си скролнеш и никад више да не ме цитираш.
Зшто везе си немаш од ништо реално и слично у врску сс Месечину.
Вечна ти памја,амин.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.308
А ти @PROROKOT моеш само да си скролнеш и никад више да не ме цитираш.
Зшто везе си немаш од ништо реално и слично у врску сс Месечину.
Вечна ти памја,амин.

парва,

еве и еден благослов од мене; твоево лутање по науките, твоето арчење на твојата вера и надеж дека науките нешто битно ќе ти кажат, нека заврши со твое среќавање со живиот Бог, Христос Спасителот.

Така, нема да бидеш првиот кој барал и нашол...а Го нашол Бога, барајќи „нешто друго„.

И да, секако дека повеќе нема да те цитирам, оти времето ми е премногу драгоцено за да си го арчам на залутани случаи...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.970
Поени од реакции
15.990

со дополнување, нуркачите не користат чист О2 туку воздух, но не менува , колку знам на Месечината нема азот па да праи мешавина...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.308

со дополнување, нуркачите не користат чист О2 туку воздух, но не менува , колку знам на Месечината нема азот па да праи мешавина...
Ама забораваш на една работа; за секоја воочена дубара и/или техничка недореченост посочена од страна на „теореичарите на завери„, во „НАСА„ имааат совршен одговор, односно велат дека имаат „специјално техничко решение„ за секој технички проблем...се разбира, решението не го знаеме и не го гледаме, ама...постои!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.970
Поени од реакции
15.990
Ама забораваш на една работа; за секоја воочена дубара и/или техничка недореченост посочена од страна на „теореичарите на завери„, во „НАСА„ имааат совршен одговор, односно велат дека имаат „специјално техничко решение„ за секој технички проблем...се разбира, решението не го знаеме и не го гледаме, ама...постои!
имаа специјални решениа, ама за снимање на филмот, симулирање намалена гравитација, дали боците гоа за о2 со Хелиум, а може и во заштитните комбинезони....
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.308
имаа специјални решениа, ама за снимање на филмот, симулирање намалена гравитација, дали боците гоа за о2 со Хелиум, а може и во заштитните комбинезони....
На „ЈТ„ постојат видео-записи од еден лик, се чини дека е Англичанец (според акцентот) и редовно до него лежи неговото куче.

Ликов, во еден од тие записи, го „растури„ сомнежот од „теоретичарите„ кој се однесува на смешно малата димензија од Земјава, снимена од површината од Месеченината. „Дебанкеров„ изнесува „теорија„ според која така малата Земја е снимена ради односот од леќите кои биле вградени во фото-апаратот со кој е снимена смешно малата Земја, односно растојанието од тие леќи било такво, што произведувало заеднички „поместен„ фокус од тие леќи па ради тој фокус, Земјава изгледала толку далечна и малечка...мислим.

Наравоучение: ако сакаш да побиеш туѓ став, изнеси му контра-став кој е практично непроверлив...
 
Последно уредено:

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.044
Поени од реакции
11.936
@парва, извини ама ја мислам дека ти у случајов остануваш глуп што се обидуваш да им објаснуваш очигледни работи. Земала 25 прашања напишала, од кои 24 на гугл прв резултат ќе и' даде одговор.
Темава и слични на оваа кога ќе се накотат овакви индијанци заслужува само трол, очигледно е дека со разумна дискусија нема шанси да сфатат.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
@парва, извини ама ја мислам дека ти у случајов остануваш глуп што се обидуваш да им објаснуваш очигледни работи. Земала 25 прашања напишала, од кои 24 на гугл прв резултат ќе и' даде одговор.
Темава и слични на оваа кога ќе се накотат овакви индијанци заслужува само трол, очигледно е дека со разумна дискусија нема шанси да сфатат.
А треба да се ќути и да гледаме првачиња како покажуваат цртежи од основно?

Баш вака треба, за сите што читаат гледаат што глупости се трескаат. Госпожа самоука се плетка со логика, а не разбира ништо. Парва растур ги направи.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.044
Поени од реакции
11.936
А треба да се ќути и да гледаме првачиња како покажуваат цртежи од основно?

Баш вака треба, за сите што читаат гледаат што глупости се трескаат. Госпожа самоука се плетка со логика, а не разбира ништо. Парва растур ги направи.
Ја се согласувам со ставовите на парва, ама вреди ли да се губи време на вакви амеби? Ти што и да реплицираш, они имаат спремно прашања и подпрашања, кои ќе ти ги напишаат без да прочитаат што си реплицирал.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.023
Поени од реакции
7.400
Ти што и да реплицираш, они имаат спремно прашања и подпрашања, кои ќе ти ги напишаат без да прочитаат што си реплицирал.
Па така функционора науката, прашања, потпрашања на кои мораш да имаш целосни одговори, кои се 100% издржливи.
По тебе која е логиката, проект кој вредел сегашни ц.ц 250 милијарди долари да го снема, како и оригиналните ленти со видео записи!

ама вреди ли да се губи време на вакви амеби?
Чудна работа, да не можеш на амеба да и дадеш краток точен, издржан одговор. Кога се нема таков одговор, ќе звучат ко тебе, слеп верник во системот. Нема што прашања и потпрашања, како кажат од луѓето од системот мора да е така, иако 1000ци пати досега истите се фатени во лаги.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
@парва, извини ама ја мислам дека ти у случајов остануваш глуп што се обидуваш да им објаснуваш очигледни работи. Земала 25 прашања напишала, од кои 24 на гугл прв резултат ќе и' даде одговор.
Темава и слични на оваа кога ќе се накотат овакви индијанци заслужува само трол, очигледно е дека со разумна дискусија нема шанси да сфатат.
Бот,сфаќам што сакаш да каеш.Ама некое инфо плус не е на одмет нели.Можда некој рандом што чита ке научи нешто,a овија едноклеточни у мозак као што викаш ти,џабе,и да ги одведеш на Месечину,ке измислиф нешто,дека си ги издрогираја,хипнотизираја или било што.
Ке помислиф и дека они су холограм,само да не признаеф дека ти или ја сам управо.

@Bafra
Ја мислу дека џабе се палиш,он не алудираше на тебе.Ти за тија амебе си мега поли клеточен совршен инсект,шалу се.
Ја те сфаќам Бафра зшто си скептичан за Месечину,такф ти е тебе нараф.Увек сакаш да протнеш некоју диверзију од "праву" истину.Али за жал ни ти ни ја,не гу знаемо праву истину.

МекЛовин Меси што бања дете у корито мислеше на сфето амебно тројстфо.
Лоло,Зуки и Проро.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.308
МекЛовин Меси што бања дете у корито мислеше на сфето амебно тројстфо.
Лоло,Зуки и Проро.
Кд читам тФои постове, прво нешо кое ми паѓа на ум е следеќе-аутор на тија постове е у форма на био-маса...сс саотФетен IQ кое био-маса мож да го има...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom