MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Telekom nema saglm HD a ne pa 4K
Телеком има сопствена мрежа ако воопшто знаеш што значи тоа, и има некаква FTTH инфраструктура, за разлика од МТЕЛ кој нема 1м кабел во Македонија.

Како заклучи на пример дека Телеком немал HD канал? Каде го виде тоа? Како направи споредба Телеком со МТЕЛ? По имињата на каналите каде пишува ХД каде не? :) Или по што?

И како заклучи дека Телеком немал можност да пушти 4К канал? Така во МТЕЛ ви кажаа?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
1.340
Коцка-кладилница не смее да трпи. Затоа ќе бидат први канали со 4К. Недај боже да биде тоа National Geographic или слично.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: y2k
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.152
Поени од реакции
511
Телеком има сопствена мрежа ако воопшто знаеш што значи тоа, и има некаква FTTH инфраструктура, за разлика од МТЕЛ кој нема 1м кабел во Македонија.

Како заклучи на пример дека Телеком немал HD канал? Каде го виде тоа? Како направи споредба Телеком со МТЕЛ? По имињата на каналите каде пишува ХД каде не? :) Или по што?

И како заклучи дека Телеком немал можност да пушти 4К канал? Така во МТЕЛ ви кажаа?
Ima moznost no nema real HD kanali, pisuva HD a slikata e ocajna, pomiri se so realnosta
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.467
Поени од реакции
7.935
Дека немаат Full HD канали Телеком немаат но олимпијадата официјално ќе биде пренесувана во 4К со камери кој ќе снимаат и пренесуваат во 4К но дали Телеком ќе пушти 4К сигнал на Eurosport тоа стварно не знам.
И да пушти колку од корисниците ќе имаат можност со интернетот да гледаат таков квалитет, освен само за оние со оптика ако има можност за вакво нешто.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.773
Поени од реакции
1.690
Најголемата грешка е тоа што каналите им се 1080i, а не 1080p. Многу од гледачите не знаат која е разликата од i до p, мислат дека е исто, па се изненадени кога ќе видат лоша слика на спортските канали и при брзи движења, а не знаат да направат ниту споредба помеѓу 720p и 1080i да ја видат разликата.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Ima moznost no nema real HD kanali, pisuva HD a slikata e ocajna, pomiri se so realnosta
А што е real hd, ти како стручен од МТЕЛ, може да објасниш на форумов? :) Те молам дај обрњзложи :)

Инаку околу другото, гледај да нњ ви ја спуштат рампата од кај што рентате, па да се помириш кога сме кај реалноста :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.152
Поени од реакции
511
А што е real hd, ти како стручен од МТЕЛ, може да објасниш на форумов? :) Те молам дај обрњзложи :)

Инаку околу другото, гледај да нњ ви ја спуштат рампата од кај што рентате, па да се поѓириш кога сме кај реалноста :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Telekom so ADSL vo najgolemite gradovi od istokot moze voda da im nosi na A1 i drugite operatori.
Najlosa usluga po najgolemi ceni.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Telekom so ADSL vo najgolemite gradovi od istokot moze voda da im nosi na A1 i drugite operatori.
Najlosa usluga po najgolemi ceni.
Друго те прашав, имаш одговор?

Ова е 4K или не е? Вака како стручен што мислиш? Ти оди со знакчињата ајде :)




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.493
Поени од реакции
2.846
Најголемата грешка е тоа што каналите им се 1080i, а не 1080p. Многу од гледачите не знаат која е разликата од i до p, мислат дека е исто, па се изненадени кога ќе видат лоша слика на спортските канали и при брзи движења, а не знаат да направат ниту споредба помеѓу 720p и 1080i да ја видат разликата.
Мислам секаде кај нас одат 1080i@50 па и на многу места низ светов. Битрејтот е најбитен затоа кај А1 немав маки а и они даваат 1080i (бар до пред 3-4 години).
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.467
Поени од реакции
7.935
Јас мислам ако пуштат 4к Eurosport ќе биде нешто промотивно за почеток само за MagentaTV или само за оние со оптика за време на олимпијадата после тоа ќе се формира некој пакет 4K канали како што има MTEL.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.493
Поени од реакции
2.846
Само нека ги воведат СК 4К и Еуроспорт 4К па и Арена ако воведат они прво. Одма ќе платам и у пакет ако ги пуштат. И се надевам ќе бидат САМО за оптика. Пошо ако видам дека и адсл/вдсл ќе може да гледаат, толку од 4К.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
Само нека ги воведат СК 4К и Еуроспорт 4К па и Арена ако воведат они прво. Одма ќе платам и у пакет ако ги пуштат. И се надевам ќе бидат САМО за оптика. Пошо ако видам дека и адсл/вдсл ќе може да гледаат, толку од 4К.
Нема теорија на АДСЛ да оди 4К. Телеком има доста квалитетна опрема, плус hevc е тоа 12-15 mbps ќе го средат сигурно, ако не и помалку. Плус е локална мрежа каде што можат да си играат со резервиран трафик за каналите.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.215
Поени од реакции
15.268
Во Црна Гора во апртманот имав од новата Магента, и освен што имаше ХТВ другото баш не ме воодушеви. Посебно брзината на менување на канали е катастрофа
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.467
Поени од реакции
7.935
Регистрирани РТС 1, 2 и 3.

Истиве канали пред некоја година беа регистрирани но тогаш не ги пуштија во понуда веројатно дека ќе треба да се затемнуваат често. Моментално РТС емитуваат Вимблдон а ќе ја емитуваат и олимпијадата.

Ајде да видиме дали овој пат решени се да ги пуштат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom