Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 219 50,9%
  • Не

    Гласови: 211 49,1%

  • Вкупно гласачи
    430
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.794
Поени од реакции
36.510
Ти си баба, не си жена.
Ти не дискутираш,немаш тфое мислење,ти лепиш слике и копираш од интернет,а и везе немаш у сфаку област.Никој не те сака и досадна си како пролиф.
А и ја прф те кажа Лолобриџида,онакој ми дојде,врску си нема сс Џонтру.
Сфе памту ја.
...да во право си, требаше да проверам дали имам мои направени фотографии од спуштање на Месечина и лично од астронаутот Армстронг во 1969 година, тоа не знам втора, трета моја реинкарнација, како што ја имаш твојата Х реинкарнација што памтиш како настанале планетите, како исчезнале диносаурусите и како Исус не постоел, а најмалку воскреснувал, зошто ти си бил присутен, ама ако тебе ти се може да пишуваш што сакаш тука на форум, зашто не дозволуваш и друг да пишува, тоа не значи дека е пролив, споредбено на твојот збор ти си пред пролив појава т.н. прдеж!
...на форум за разлика од тебе не сум присутна да некој ме сака, ако е таа твоја улога, инаку ок е кумановскиот дијалект, ама кога го комбинираш со дебилно пишување на букви, ама ич не си интересен,а најмалку си смешен или мислиш дека си фраер, не си бе бато, и да не знам зошто имаш таква мржња кон бабите, што за тебе не се жени, кој знае што траума носиш од детство, да не си бил злоупотребен од некоја баба! :toe:

П.С.
...јас се извинувам, ама нема веќе да се спуштам на негово ниво, дечко од кумановски маркет не знае што збори, ооооо Господе опрости му, во има на сите баби, јас не можам, иако не сум баба се соживувам во нивната тага на вакви внуци!

sFsVBL5MgWHeLDBQ7A8C3h.jpg

сликана Месечина од Земјата,

EarthOverMoonHorizon.jpg

фотографија на Армстронг направена од тлото на Месечина, а сликана е Земјата.

...како може да бидат со иста големина и Месецот и Земјата???
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
Не иде више на ти сс тебе,не вреди,не сфаќаш.
Да сфаќаше како изглеаш у туѓо око,сигирно ке си ги избришеше сфите постови или ич ке те немаше на форум,али нема везе.

Да се вратимо на тему.
На прву слику,фокус е ударен на месечину,затој изглеа поголемо од реалну видљиву слику сс голо око.Еве види поубаво,дали сс туј големину гу глеаш Месечину.Барем ти си "експерт"за слике.

Фтора слика.
Спореди ти кд си на земјино тло и кд Месечина е исто поставена на хоризонт како на слику,дали е иста големина?
Не.
Наша планета има ли стаклену градину?Атмосферу?Дали знаеш дека и тој има удел у тој како изглеаф стфари видливи од место сс и без атмосферу.Месечина има ли атмосферу?Нема.Епа?

Искрено не се праи експерт за нешто што не си.И ја не сам некакаф си експерт за Месечину и астофизику,ама ипак,искрено,поише знам и не копирам слике,факти и муабети од гугл и википедију.

И не су иста големина на слике,дури и Месечина изглеа поголема на тфои слике.
Ама,фокус на фотку и атмосфера си га праиф сфое.

Немора да смо живиеале или реинкарнирале за да знаемо за диносауруси и дејствување ма планете и ѕвезде.Сс тек на време људи набљудувале,испитувале,закључиле нешто логично.Немора да веруеш,ама па немора ни да тресеш дека Месечина е проѕирна или холограм.Холограм?Кој га стфорија тј холограм,људи? И у праисторију имало људи кои га стфориле тј холограм?
Нелогично нели?

Е кд су у питање американци,да, спремни су на сфакакфо лажирање и прање мозак.
Ама за Аполо мисију,една од најбуџетски покриени и долгогодишни проекти у историју на људи,дека сфе тој е снимено у Неваду и Стенли Кјубрик га снимаја,без да преќути СССР за некакаф си мир у куќу?

Е тој е далеко понелогично од тој у што ТИ веруеш на некоју бајковиту књигу у коју вика дека на Мојсеја му зборила грмушка,на Еву змија, Исус одија по воду,воскреснаја...

И не,ја никад не сам напишаја дека Исус не е постојаја,само не бија тој што ви е прикажано на вас и не е воскреснаја за некакфо си спасение.
Спасени од што?

И па назад на тему.
Знам дека има некакфи си пропусти у тој како е цела Аполо мисија прикажана,затој и људи ке наваѓаф дупке и ке копаф подлабоко за да си праиф теорие на заговори.Ама Месечина постои, и тој како,еве прееска беше у најневидљиву фазу,само една полукружна линија.

И на крај,иди пишуј си за Славјанку и за вакцине,зшто за Месечину знам поише него ти за нашу планету.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.023
Поени од реакции
7.401
кд су у питање американци,да, спремни су на сфакакфо лажирање и прање мозак.
Ама за Аполо мисију,една од најбуџетски покриени и долгогодишни проекти у историју на људи,дека сфе тој е снимено у Неваду и Стенли Кјубрик га снимаја,без да преќути СССР за некакаф си мир у куќу?
Ти поголем верник си од религиозните верници. Во нивните верувања нема многу конкретни фалинки, додека во твоите тврдења има милион научни фалинки. Во науката додека има фалинка, не може да го земеш за точно, а ти сепак ги игнорираш тие работи.

Веруваш дека сликата од месечината со такви бои е реална и себеси се сметаш за сериозен...

И да, све е тоа претходно снимено за да можат подобро да им доловат на луѓето. Они со сегашна технологија види колку ретардиран пренос прават од "слетувањето" на Индија, Јапонија, а не па пред 60г.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
Ти поголем верник си од религиозните верници. Во нивните верувања нема многу конкретни фалинки, додека во твоите тврдења има милион научни фалинки. Во науката додека има фалинка, не може да го земеш за точно, а ти сепак ги игнорираш тие работи.

Веруваш дека сликата од месечината со такви бои е реална и себеси се сметаш за сериозен...

И да, све е тоа претходно снимено за да можат подобро да им доловат на луѓето. Они со сегашна технологија види колку ретардиран пренос прават од "слетувањето" на Индија, Јапонија, а не па пред 60г.
Бафра,американци су шоу шампиони за да гу нашминкаф ситуацију,за да изгледа сфе тој вау.Још па у Студену војну и спејс трку,сигурно дека ги употребиле сфи средстфа па чак и Гебелс варијанту.
Али знаемо кој стоеше зад цел тј проект на лансирање ракете,знам дека знаеш за операцију Пејперклип,па тој бесфа около 2000 наци најјаки научници на чело сс Вернер Фон Браун на кои ни влакно не ги фалеше.Па сам Вернер за време на ww2 сакаше да си праи ракете за Месечину,а не да му бидеф претфорени у V2 за да падаф у Енглеску.
Е кажи ми ск ти Бафра,еве ти си СССР, ја сам Америка,ја га лажирам целу Аполо мисију,тк сто посто преко КГБ дознаваш и ке си ќитиш? Зшто би ќутаја?

Тргни ги на страну сфи сумњиви работе,како пада сенка на лунар модул,зшто се вее знаме а ветар нема,зшто не се глеаф ѕвезде на хоризонт,како су напраиле толко добри слике и покјрај гломазну опрему и дебели рукавице.Знам,има доста сумњиви работе.

Ама кој е придонес да преќути цел сфет на такфо лажирање?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.199
Поени од реакции
4.826
Ај еднаш што слетаа, па после уште 5 пати што барале не знам... :D
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.852
Поени од реакции
5.547
...да во право си, требаше да проверам дали имам мои направени фотографии од спуштање на Месечина и лично од астронаутот Армстронг во 1969 година, тоа не знам втора, трета моја реинкарнација, како што ја имаш твојата Х реинкарнација што памтиш како настанале планетите, како исчезнале диносаурусите и како Исус не постоел, а најмалку воскреснувал, зошто ти си бил присутен, ама ако тебе ти се може да пишуваш што сакаш тука на форум, зашто не дозволуваш и друг да пишува, тоа не значи дека е пролив, споредбено на твојот збор ти си пред пролив појава т.н. прдеж!
...на форум за разлика од тебе не сум присутна да некој ме сака, ако е таа твоја улога, инаку ок е кумановскиот дијалект, ама кога го комбинираш со дебилно пишување на букви, ама ич не си интересен,а најмалку си смешен или мислиш дека си фраер, не си бе бато, и да не знам зошто имаш таква мржња кон бабите, што за тебе не се жени, кој знае што траума носиш од детство, да не си бил злоупотребен од некоја баба! :toe:

П.С.
...јас се извинувам, ама нема веќе да се спуштам на негово ниво, дечко од кумановски маркет не знае што збори, ооооо Господе опрости му, во има на сите баби, јас не можам, иако не сум баба се соживувам во нивната тага на вакви внуци!

Прегледај го приврзокот 423021

сликана Месечина од Земјата,

Прегледај го приврзокот 423022

фотографија на Армстронг направена од тлото на Месечина, а сликана е Земјата.

...како може да бидат со иста големина и Месецот и Земјата???
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.023
Поени од реакции
7.401
кажи ми ск ти Бафра,еве ти си СССР, ја сам Америка,ја га лажирам целу Аполо мисију,тк сто посто преко КГБ дознаваш и ке си ќитиш? Зшто би ќутаја?
Зашто СССР би соработувале со САД за ракетни мотори и сите други соработки? Зашто САД би праќал 100+ милијарди долари во СССР? Членот Сејвор ве праша зашто СССР и сите останати, сложни се недостапноста на Антарктик на обичниот човек.

Знам,има доста сумњиви работе.
Епа не може кога има толку сомнителни работи, разни изјави од сами научници, толку сигурно да тврдиш вистина е. Затоа постојат правила во науката, за на ојлевци дојлевци да им се види лагата.
Самите од НАСА изјавуваат радијацијата била проблем за опремата, ама не била проблем за човек? Филмовите во тоа време, а верувам и сега се многу осетливи на радијација, на минусни температури, а ти ме убедуваш да верувам дека слика со онаков квалитет е оригинал од месечината. Дај не ме јеби бре.

Ова твоево е исто ко на Бјонси што не убедуваше и за жал сеуште верува дека маските помагале, дека не се битни Коч постулатите кога се работи за вируси и слични глупости.
Значи во науката или 100% ти е све поткрепено, докажано, можеш да го повториш и ќе добиеш исти резултати или ќе бидеш сомнителен и ќе работиш се додека не ги исполниш правилата.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
Зашто СССР би соработувале со САД за ракетни мотори и сите други соработки? Зашто САД би праќал 100+ милијарди долари во СССР? Членот Сејвор ве праша зашто СССР и сите останати, сложни се недостапноста на Антарктик на обичниот човек.



Епа не може кога има толку сомнителни работи, разни изјави од сами научници, толку сигурно да тврдиш вистина е. Затоа постојат правила во науката, за на ојлевци дојлевци да им се види лагата.
Самите од НАСА изјавуваат радијацијата била проблем за опремата, ама не била проблем за човек? Филмовите во тоа време, а верувам и сега се многу осетливи на радијација, на минусни температури, а ти ме убедуваш да верувам дека слика со онаков квалитет е оригинал од месечината. Дај не ме јеби бре.

Ова твоево е исто ко на Бјонси што не убедуваше и за жал сеуште верува дека маските помагале, дека не се битни Коч постулатите кога се работи за вируси и слични глупости.
Значи во науката или 100% ти е све поткрепено, докажано, можеш да го повториш и ќе добиеш исти резултати или ќе бидеш сомнителен и ќе работиш се додека не ги исполниш правилата.
Бафра.
Не Ве убедују.Искрено дали биле на Месечину или не, мене и не ми е битно.
Али повише ме влече дека су могале да се качиф а наише ми чудно зшто цел сфет преќутаја.За тија праќани миљарде незнам бш,не сам запознаен.Чудно е у време на Студену војну,шпиунажу и мерење курови,да си помагаф и преќутуеф.

Не сам ја сто посто сигуран.Не се ударам у груди.Едноставно мислу дека е можно да се иде.

Антартик е забранет ради безбедност,а не ради некакф си ѕ'д или рамну земњу.

Знам дека има пропусти у тој како ни е претставено слетување на модули тамо.
Можда су отишле на друг начин,потаинстфен и неконвенционалан и нејкеф ми обични да дознаемо.Можда су украле некоју екстратерестриал технологију после Розвел '43.
Можда.Нема никад да дознаемо.

Ама ја дојде на овуј тему наише за да ги демантирам неколко експерти туја што мислиф дека Месечина не е физичко тело.
Епа што е? Холограм?
Од американци?

И пред 7 иљаде године бија холограм?
И тк су постојале американци?

Ти што мислиш,што е Месечина?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.794
Поени од реакции
36.510
И у праисторију имало људи кои га стфориле тј холограм?
Нелогично нели?
Дали си запознат со концертот на АББА во најнова холограм техника?
...а бе збунета сум по толку години наука, а што не штима некои работи не штимаат рака на срце, ќе испадне Месечината холограм, а овие слетале :facepalm:

...не реков дека „е холограм“, споредбено го кажав „како холограм“, на крај ќе испадне како холограм, а Сејвор уаво напиша „рефлексија од Земјата“ можеби во тој правец! :toe:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
...не реков дека „е холограм“, споредбено го кажав „како холограм“, на крај ќе испадне како холограм, а Сејвор уаво напиша „рефлексија од Земјата“ можеби во тој правец! :toe:
Хахахахахахахаххахаха

Рефлексија од земњу!?!?!

Абе што нема да слушнеш.Какфа рефлексија?
Ајде елаборирајте конкретно, сс физички закони.Дај бе не заебавајте.
Знаемо од што састаф су и колко брзо се вртиф Енцелад,Ио,Ганимед,Европа,Титан,Демион и скоро сфи други месечине у наш соларан ситем,а нема да знаемо што е наш природан сателит.

Е ај кажи како на крај ке испадне како холограм? Кој е креатор?

Знаеш ли што е рефлексија.Што гу рефлектира Месечину да стои на небо кд некад гу има и преко дн и стоиф на небо и она и Слнце.

Нагаѓате без врску.Без грам разумни и научни докази.Како бе не ви е незгодно да тресете овакфи зелени на ваши године?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.822
Поени од реакции
24.151
...не реков дека „е холограм“, споредбено го кажав „како холограм“, на крај ќе испадне како холограм, а Сејвор уаво напиша „рефлексија од Земјата“ можеби во тој правец! :toe:
Најочигледно е дека ти и Зурла сте рефлексија на интелегенција.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.023
Поени од реакции
7.401
Антартик е забранет ради безбедност,а не ради некакф си ѕ'д или рамну земњу.
Ај важи, за безбедност. За чија безбедност.... Во денешно време ќе се соберат милионери и лесно ќе си организираат безбедно патување. Ако е за безбедност, зашто им дозволуваат да се нурнат во длабочините, иако е небезбедно... Нели еден милијардер настрада со син му мислам.

Ама ја дојде на овуј тему наише за да ги демантирам неколко експерти туја што мислиф дека Месечина не е физичко тело.
Епа што е? Холограм?
Од американци?

И пред 7 иљаде године бија холограм?
И тк су постојале американци?

Ти што мислиш,што е Месечина?
Ти за што си дошол и тоа што пишуваш е различно. Јас ти одговорам на твоите пишани работи, а таму никаде не те цитирав за холограм и што ти ја знам.

Месечината е цврсто небесно тело. Ти сметаш дека настанала од судар со друго небесно тело. Од тоа што сум читал, јас велам дека не е од судар, туку природен феномен, како што е можно планетите да се од самото сонце, така и месечината да е дел од планетата околу која ротира.

Ако стварно толку те интересираат ѕвезди, планети, универзум, прочитај или ислушај од ликов:

Да не биле неговите знаења, којзнае дали ќе сме имале толку брз технолошки напредок

За тија праќани миљарде незнам бш,не сам запознаен.Чудно е у време на Студену војну,шпиунажу и мерење курови,да си помагаф и преќутуеф.
Има докази за тие милијарди, а најголем доказ дека САД и СССР не се смртни непријатели, ти е процесот на глобализација и нов светски поредок. Побогу, природните ресурси со кои располага Русија, дел се во сопственост на западни фирми.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.794
Поени од реакции
36.510
Најочигледно е дека ти и Зурла сте рефлексија на интелегенција.
...не се занимавај со мене и зурла, држи се за Месечината, ако сакаш напиши околу темата или оди освежи се со едно пиво во ајриш клаб! (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom