ИТ фирми и пракси во Скопје

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Не, телекомите се 100% различен концепт од тие што ти ги пишав, намерно беа изоставени, најлесни се за да стигнеш до луѓе кои имаат моќ за одлука кој ќе работи.

Другите индустрии што ти ги пишав, аутсорсираат луѓе и компании, но не директно. Пример, "нивното Мепсо" дава тендер, го фаќа тамошна компанија Х која може да покрие само мал процент и истата зема надворешни фирми за подизведувачи. Ако цената на саатот од нарачателот кон нив била 120 евра по час, истата кон фирма од Балканот во најголем број случаи ќе биде 30 евра од час. Кога ќе ги туриш сите трошоци, 2 месеци за кои ти мора да го платиш вработениот, на крај ќе треба да си пресреќен ако ти останат 30% како профит, и тие пари државата ќе ти ги оданочи со уште 20% ;)

Ако ти е идејата да се продаваш, исто не е толку тешко, ние имавме понуда оваа година од американска фирма, им зедовме проект, кога видоа дека ги стигнавме сите рокови и со ист квалитет, ни дадоа предлог да не купат и да сме нивен главен подизведувач. Само, лично не сум сеуште заинтересиран за продажба, и ги одбив.
Ок истата ми беше поентата, софтверските компании во Шведска ауторсираат на крајот, само незнам дали некој кај нас се нафаќа за 30 евра саат. Толку ако наплаќаш тешко дека ќе ти останат 30% профит.

Иначе за аутсорс, ние на почетокот пробавме аутсорс баш во најгустото (февруари 2022), и на крај се откажавме пошто реално многу замарање ни е за не баш многу пари. А Башка што тогаш бевме малце луѓе и немавме баш време да се замараме со дополнителни активности. Сега од зимоска ни е во план пак да пробаме аутсорсинг чисто ради дисперзија, па ќе видиме како ќе иде.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.916
Ок истата ми беше поентата, софтверските компании во Шведска ауторсираат на крајот, само незнам дали некој кај нас се нафаќа за 30 евра саат. Толку ако наплаќаш тешко дека ќе ти останат 30% профит.

Иначе за аутсорс, ние на почетокот пробавме аутсорс баш во најгустото (февруари 2022), и на крај се откажавме пошто реално многу замарање ни е за не баш многу пари. А Башка што тогаш бевме малце луѓе и немавме баш време да се замараме со дополнителни активности. Сега од зимоска ни е во план пак да пробаме аутсорсинг чисто ради дисперзија, па ќе видиме како ќе иде.
Просекот ќе дојде толку, за одредени работи ќе имаш и 60 од саат, но ќе имаш и такви со 30 од саат, плус немаш timesheet за секој член од тимот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Просекот ќе дојде толку, за одредени работи ќе имаш и 60 од саат, но ќе имаш и такви со 30 од саат, плус немаш timesheet за секој член од тимот.
FTE само, не мислам да се замарам со микроменаџмент. Човек месечно и чиста работа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.508
Мајка само еднаш ваков син раѓа :pos:, дури и нереално е со каква будала си ијам работа, сака респонс кој што апито на амазон го враќа пагиниран,да го снимам во низа и после на крај да правам луп на цела таа низа, инаку целиот респонс фаќа некаде околу 100.000 линии во .json фајл :popce::popce::popce::popce::popce:
Screenshot from 2024-07-08 13-16-02.png

Screenshot from 2024-07-08 13-16-40.png
 

Attachments

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
1.156
Мајка само еднаш ваков син раѓа :pos:, дури и нереално е со каква будала си ијам работа, сака респонс кој што апито на амазон го враќа пагиниран,да го снимам во низа и после на крај да правам луп на цела таа низа, инаку целиот респонс фаќа некаде околу 100.000 линии во .json фајл :popce::popce::popce::popce::popce:
Прегледај го приврзокот 422902

Прегледај го приврзокот 422900
Па ова зависи од use-case-от. Ако методот работи со сите entries (пример треба агрегација да прави врз нив) тогаш нели мора сите да се пратат? Ако некој таму земе секако да ги чува во array, тогаш пак е истиот случај :D
И 100к линии во json ти се max 20-30k entries, не би требало ниедна меморија да пукне од тоа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.508
Па ова зависи од use-case-от. Ако методот работи со сите entries (пример треба агрегација да прави врз нив) тогаш нели мора сите да се пратат? Ако некој таму земе секако да ги чува во array, тогаш пак е истиот случај :D
И 100к линии во json ти се max 20-30k entries, не би требало ниедна меморија да пукне од тоа.
Не работи, праќам еден реквест, ги земам првите 100 објекти (низа од објекти), амазон враќа плус NextToken, па праќам нов реквест и ги земам новите 100 објекти и имам функција која веќе прави калкулации со тие резултати. Он сега сака да снимам се тоа во низа, да итерирам и да ги земам скуата од таму, а веќе имам функција/функции кои работат со пагинираните респонси. Која е логиката сега откако вака сме почнале да лоудам толкав респонс во низа? Плус sku ата на производите се повторуваат, имам 5 уникатни скуа од целиот тој респонс...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Не работи, праќам еден реквест, ги земам првите 100 објекти (низа од објекти), амазон враќа плус NextToken, па праќам нов реквест и ги земам новите 100 објекти и имам функција која веќе прави калкулации со тие резултати. Он сега сака да снимам се тоа во низа, да итерирам и да ги земам скуата од таму, а веќе имам функција/функции кои работат со пагинираните респонси. Која е логиката сега откако вака сме почнале да лоудам толкав респонс во низа? Плус sku ата на производите се повторуваат, имам 5 уникатни скуа од целиот тој респонс...
А што не го прашаш кој сака да му биде аутпутот и да му го дадеш тој аутпут?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.508
А што не го прашаш кој сака да му биде аутпутот и да му го дадеш тој аутпут?
Него не му е проблемот аутпутот, знае дека ќе добие тоа што треба, се меша во тоа како треба да се пишува кодот. Почнал да учи програмирање и прочитал за separation of concerns или single responsibility принципот, и сега поентата му е дека секоја класа треба да има само едно задолжение и заради тоа требало цел респонс да прими :) . И тоа е ок, само зошто треба да биде цел респонс уште не ми е јасно кога и апито на амазон не ми враќа целосни респонси и моментално процесирам податоци со пагинирани респонси. :) Одговорот е полесно било за дебагирање и не сум имал поима јас што планирал он у иднина. :icon_lol:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.916
Него не му е проблемот аутпутот, знае дека ќе добие тоа што треба, се меша во тоа како треба да се пишува кодот. Почнал да учи програмирање и прочитал за separation of concerns или single responsibility принципот, и сега поентата му е дека секоја класа треба да има само едно задолжение и заради тоа требало цел респонс да прими :) . И тоа е ок, само зошто треба да биде цел респонс уште не ми е јасно кога и апито на амазон не ми враќа целосни респонси и моментално процесирам податоци со пагинирани респонси. :) Одговорот е полесно било за дебагирање и не сум имал поима јас што планирал он у иднина. :icon_lol:
За каков продукт станува збор?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.508
За каков продукт станува збор?
Работам за фирма која финансира амазон продавници кои немаат доволно капитал да почнат сами, нешто ко angel investor, и следствено на тоа имаат право на дел од нивните профити. Е сега, се бафтам со амазон selling partners api (sp api) и по малку со amazon ads api со цел да добијам увид во нивното работење (трошкови, приходи, трансакции, извештаи по производ - по sku и по asin) и на крај генерирање на репорти кои се праќаат на меил.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Ads api-to е едно од полошите апиња со кои иам работено (пред некоја година додуша, не знам дали е сменето сега).

Документацијата им беше хаос, не им беше точна, имаше работи што не се совпаѓаат (сменети полиња или required полиња) што не беа запишани никаде. Респонсот исто беше различен од документацијата.

Башка ројките знаеа да ги сменат ретроактивно, денес гледаш едни бројки за sales/profit за таа кампања и тоа СКУ, утре имаш други за истиот датум.

Ако случајно синхронизирате со ваша база на дневно ниво, обрати внимание на тоа, знаеа после 2-3 дена да сменат бројки, не знам дали е уште истата пракса.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Него не му е проблемот аутпутот, знае дека ќе добие тоа што треба, се меша во тоа како треба да се пишува кодот. Почнал да учи програмирање и прочитал за separation of concerns или single responsibility принципот, и сега поентата му е дека секоја класа треба да има само едно задолжение и заради тоа требало цел респонс да прими :) . И тоа е ок, само зошто треба да биде цел респонс уште не ми е јасно кога и апито на амазон не ми враќа целосни респонси и моментално процесирам податоци со пагинирани респонси. :) Одговорот е полесно било за дебагирање и не сум имал поима јас што планирал он у иднина. :icon_lol:
Тоа е, несватен таленат. Да не е типов и инвеститор.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.508
CTO е и демек треба да ми помага и насочува, ама само се мачиме сега за сега.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
CTO е и демек треба да ми помага и насочува, ама само се мачиме сега за сега.
На твое место не би се замарал, кажи си го твоето, терај како ти збори и чекај го i told you моментот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.916
Работам за фирма која финансира амазон продавници кои немаат доволно капитал да почнат сами, нешто ко angel investor, и следствено на тоа имаат право на дел од нивните профити. Е сега, се бафтам со амазон selling partners api (sp api) и по малку со amazon ads api со цел да добијам увид во нивното работење (трошкови, приходи, трансакции, извештаи по производ - по sku и по asin) и на крај генерирање на репорти кои се праќаат на меил.
Хм, прилично ризичен бизнис, кој му гарантира дека ќе успеат и со негова помош? Не знам и колку ќе им зема од профитот, но Амазон во моментов е страшно компетитивен, повеќе луѓе се жалат и пропаѓаат, отколку што успеваат.

Да им помагате во маркетинг, разбирам, ама вака...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom