Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
До толку не ми беше разбирлив претходниот пост па пак ме прашуваш. Полетувањето е сосема небитно, уствари ако се тепаш за ваучер од 5-10€ ондак е битно, треба на дестинацијата да стигнеш повеќе од 3 саати покасно од тоа што ти пишува на картата за да добиеш оштета.
Па покасно стигнав де, 3 сати покасно стигнав, и јас тоа ти го пишам
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.951
Поени од реакции
10.959
До толку не ми беше разбирлив претходниот пост па пак ме прашуваш.
1719949747669.png
Автоматски споено мислење:

Па покасно стигнав де, 3 сати покасно стигнав, и јас тоа ти го пишам
Така кажи му де, нема Викса жена од МКД и не му е јасно дека нашите и тоа шо е јасно го дообјаснуваат (без никаква потреба најчесто ама пусто женско на сè капаче да клај). :pos::pos:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.986
Поени од реакции
12.547
Без разлика на одложен лет за неколку самата треба да стигнеш на аеродром во првично закажаните термини (посебно ако имаш чекин багаж)

ради тоа каснењето на летот ќе ти пуштат некое ваучерче од 5-10€ ако се фини ако не никому ништо, посебно што ти пиша дека ова е за некаде Шпанија (валенсија ако не се лажам) значи имаш долга рута така што за да добиеш нешто (у стилот ваучер на аеродром) ништо чудно да е ти треба над 3 саати каснење

имај во предвид дека за да имаш оштета воопшто не е битно времето на поаѓање, условот за да ти следува оштета е да стигнеш на дестинацијата најмалку 3 часа подоцна од времето на пристигнување на картата
Пример имаш карта Валенсија - Тирана
Поаѓање 23:45
Пристигање 04:45
Треба да стигнеш во Тирана најрано во 07:46 за да ти следи оштета (не да поминеш пасошка или слично него момент на слетување на авионот)
Обично на картата (а и кога гледаш да го купиш летот) времето на летот е 20-30 минути подолго од реалното. Пример знаат дека летот е од прилика 3:30-3:35 они ќе пишат 4 саати за да се заштитат :)
Технички он може да тргне и повеќе од 3 саати покасно и пак да стигне со помалку од 3 саати каснење (да ќе потроши малку повеќе гориво ама нема да ви плати оштета ;))
Пред 2-3 месеци летав со Рајан, имаа проблеми со сензорот за тоалетите и три саати седевме на писта дур технички персонал се обидуваше да го поправи сензорот. Не успеаа и се префрливме во нов авион.
И покрај каснењето од 3 часа за полетување, на дестинацијата пристигнавме 2.5 часа покасно од планираното :(
Кој патува летово со авион, да е спремен на секакви ситуации. Буквално секоја авиокомпанија има проблеми со каснење/откажани летови/загубен багаж. Јас картите секогаш ги купувам со кредитна картица, во тој случај имам осигурување при вакви ситуации. Проверете си со банките, странство кредитните покриваат скоро се од трошоците.
А гледам во последно и авиокомпаниите најчесто како причина за каснење/откажување викаат “Air traffic restrictions”, и као автоматски ова не влегува во компензацијата што ја нудат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.951
Поени од реакции
10.959
Јас картите секогаш ги купувам со кредитна картица, во тој случај имам осигурување при вакви ситуации. Проверете си со банките, странство кредитните покриваат скоро се од трошоците.
Замисли, не знаејќи за осигурањето, пробав и јас со ваква картица пошто на истата не ми е дозволен минус и ја користам за апсолутно секакво купување онлајн (заштита си некоја ми е што не можи минус да оди и префрлам точно онолку пари колку што имам трошоци + мала резерва), кај ВиЦ аир не ми ја примаа таквата картица за наплата, па морав од основната.

Само со нив јас завршив зимава кога не ни слетаа Охрид на аеродром, заради „лошо време“, уствари 50 души дали бевме шо чекавме лет, па си продолжија за Тирана.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
Премногу откажани летови, секој втор лет беше одложен некни кога летавме
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.190
Поени од реакции
2.177
Премногу откажани летови, секој втор лет беше одложен некни кога летавме
поради војната во украина многу летови се пренасочени и затоа ова се случува.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
поради војната во украина многу летови се пренасочени и затоа ова се случува.
Невреме, хаос беше низ цела Европа. Откако полетавме се до слетување имаше турбуленции, низ прозорецот ми беш страв да се испулам, хорор.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.694
Поени од реакции
2.680
IMG_5721.png
треба да чекирам карта ама падната е визаир апликацијата, ова кај сите е
Автоматски споено мислење:

IMG_5723.png
на меил во нотс вака пишува, што значи мора да се иде на аеродром за чекин?
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2009
Мислења
375
Поени од реакции
387
@Jankoff Денес има проблеми со компјутерските системи во цел свет, и WizzAir имаат проблеми заради тоа.
По вести имаше соопштение дека ќе е врши check-in на аеродром.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.104
Поени од реакции
32.157
Kaко е сега за доплаќање за додатен багаж?
На сајтот не гледам опција за доплата. Мора да се купат тие „пакетите“ а? Со опции кои не ми требаат како „бирање на седиште“ и приоритетен бординг, итн?

едит: гледам сега, има после во процедурата да се одбере.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.333
Поени од реакции
9.446
Edno od pochestite i poglupite prashanja. Imam let od Istanbul Sabiha do Skopje so Pegasus, direkten bez konekcii.

Bukirav chekiran bagaz od 20kg.
Prashanjeto mi e dali tie 20kg mora da bidat na edna torba/kufer, ili moze 2 parchinja so vkupna tezina od 20kg?

Ima nekade objasneto za vakvi situacii? Cisto sumnjam deka mozam da dobijam nekoj custommer support leten period?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Edno od pochestite i poglupite prashanja. Imam let od Istanbul Sabiha do Skopje so Pegasus, direkten bez konekcii.

Bukirav chekiran bagaz od 20kg.
Prashanjeto mi e dali tie 20kg mora da bidat na edna torba/kufer, ili moze 2 parchinja so vkupna tezina od 20kg?

Ima nekade objasneto za vakvi situacii? Cisto sumnjam deka mozam da dobijam nekoj custommer support leten period?
Ја ќе ти бидам сапорт не е проблем, да ти заштедам на кредит за телефон ќе ти одговорам одма.

Не букираш килажа букираш парчиња багаж. И секое од тие парчиња имаш право да биде до килажата за која си се претплатил.

назад на твоето прашање си букирал 20кг, значи едно парче со максимална тежина 20кг (никој нема да ти се буни ако е помалку :) ), ама неможеш да го делиш на повеќе парчиња за да стигнеш до килажата која си ја претплатил
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
Ми стигна меил сабајлево, ќе ми исплатат за летот шо каснеше за Валенсија.
Преку Airhelp, по 250 евра од патник
Таман толку ме коштаат картите сега за Барселона :LOL:
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.183
Поени од реакции
12.477
А колку време треба да ти касни авионот за да ти исплатат некаква оштета? Ја последното патување со Рајанер седев два саати у авион, и плус пола саат пред тоа каднеше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom