Сакам да знам!

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
371
Поени од реакции
473
Дали е дозволено носење на парфем (75 мл) и машинка за бричење во carry-on bag во авион?
Ако да - дали мора да се спанувани во кеса?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.523
Поени од реакции
36.104
Никогаш ова нема да се стави како на видеово. Скоро сите коли во средина на шофершајбна имаат некоја електроиника или ретровизор.
1044345_zamagljena-slatka-youtube_sq-xs.jpg

...тогаш возењето е во опасност поради непрегледност на шофершајбна (ветробранско стакло) , ама да не си грешка, електрониката е подоле, а не на стакло т.е ветробранско стакло, освен ретровизорот, за што има специјален отвор чадорот со зип!

1695726890-orkun-azap-_c7haaSAcIg-unsplash-900x506-400x250.jpg
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.004
Поени од реакции
6.318
Чадорот не се витка, туку се крши, фаќа повеќе простор и лесно се измрдува. И овде ги има чадорите, баш пред да нарачам бев да споредам. И не се витка и другото, на Алиекспрес има специфично за моделот што го имаш, кнап е, на старт требаат 2-3 пати собирање додека да го сконташ која страна се повлекува прва и после се средува за 1 мин.

За прекривката, пак ќе повторам, вакви има секаде, тенки се, на малку појак град колата ќе е попара. Не се штеди на се, ризикуваш нешто што вреди илјадници евра за мали пари.
Еве ти слика да видиш колку е голема оваа споредено со тие тенките, материјалот е дебел и има неколку слоеви еден врз друг.
Прегледај го приврзокот 421630
Пола багажен простор оди на оваа ако ја носиш во кола, и не се собира на помалку. Кога ја зедов, бев во продавница да споредам, 2 огромни рафтови имаа со вакви, специјализирана продавница за возила, и тие тенките се третина од оваа.
Od kaj ja kupi ceradava moze link i sto pari ja kupi?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.779
Od kaj ja kupi ceradava moze link i sto pari ja kupi?
Не верувам дека ќе ти брка работа, јас сум во Австралија и е купена од тукашен ланец продавници, 200 долари (130тина евра):

Побарај слични таму, гарант има, само прочитај во спецификации дали е навистина и фабрично наменета за град. Јас иницијално бев тргнат по Autotechnica Evolution Ultimate Hail Cover, но беше летен период и сезона кога лупаше град секој втор ден и немаше залиха, па зедов прво најблиско до нив.
Инаку ја барав оваа, поскапа е, но и подобра:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.266
Поени од реакции
9.248
Дали е дозволено носење на парфем (75 мл) и машинка за бричење во carry-on bag во авион?
Ако да - дали мора да се спанувани во кеса?
da, mozes i dvete.
technosti se limitirani na 100ml vo edno pakuvanje.
za kesite, nekade pishuva nekade ne, dosega nikogash ne me zamarale.
kesi voglavno ima i pred security check na povekjeto aerodromi.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
478
Поени од реакции
121
Здраво, дали некоj успеал да помине македоснка граница према Бугариja или Грциja со валидна македонска лична карта. Благодарам однапред
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.569
Поени од реакции
724
Здраво, дали некоj успеал да помине македоснка граница према Бугариja или Грциja со валидна македонска лична карта. Благодарам однапред
Не неможеш да ја поминеш Македонската граница кон Бугарија и Грција со лична карта ,можеш само кон Србија,Косово и Албанија
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
271
Поени од реакции
446
@Lester Freamon te zamoluvam za edna informacija. Kako sto gledav spored linkovite //.au// si vo Avstralija, sepak mozebi znaes. Ako ne, nekoj koj zivee vo USA da povikame na forumot, imam potreba od edna informacija //moze i konverzacija vo privatna poraka ili telefonski so mene ili bratucedot//.
Stanuva zbor za bratuced, koj ima ziveeno 7 godini vo Amerika so zelena karta //od lotarija, legalen prestoj//. Dali ima pravo na nekakva penzija od tamu?
Znaci polni 7 godini vo redoven raboten odnos. Dali ima pravo na penzija, dali moze od Makedonija preku ambasada da stori nesto //bez da patuva vo US//?
Na koj nacin, na koja vozrast itd. bi mozel da prima US penzija, dali bi trebalo da se otkaze od penzijata vo Makedonija itd. Toj ima social security number i site podatoci, vo ambasada bi go ,,iskopale,, od prv do posleden den dodeka ziveel tamu, barem taka e logicno.
Blagodaram odnapred
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.592
Поени од реакции
8.009
Не верувам дека ќе ти брка работа, јас сум во Австралија и е купена од тукашен ланец продавници, 200 долари (130тина евра):

Побарај слични таму, гарант има, само прочитај во спецификации дали е навистина и фабрично наменета за град. Јас иницијално бев тргнат по Autotechnica Evolution Ultimate Hail Cover, но беше летен период и сезона кога лупаше град секој втор ден и немаше залиха, па зедов прво најблиско до нив.
Инаку ја барав оваа, поскапа е, но и подобра:
Ова е не е едноставно да се покрие па открие, плус лпга ќе фати сонце ќе ти го спука и лакот. Од поголем град што фаќа не врши работа. Едностао џабе фрлени пари. Требало во кар-порт да инвестираш
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.523
Поени од реакции
36.104
@Lester Freamon te zamoluvam za edna informacija. Kako sto gledav spored linkovite //.au// si vo Avstralija, sepak mozebi znaes. Ako ne, nekoj koj zivee vo USA da povikame na forumot, imam potreba od edna informacija //moze i konverzacija vo privatna poraka ili telefonski so mene ili bratucedot//.
Stanuva zbor za bratuced, koj ima ziveeno 7 godini vo Amerika so zelena karta //od lotarija, legalen prestoj//. Dali ima pravo na nekakva penzija od tamu?
Znaci polni 7 godini vo redoven raboten odnos. Dali ima pravo na penzija, dali moze od Makedonija preku ambasada da stori nesto //bez da patuva vo US//?
Na koj nacin, na koja vozrast itd. bi mozel da prima US penzija, dali bi trebalo da se otkaze od penzijata vo Makedonija itd. Toj ima social security number i site podatoci, vo ambasada bi go ,,iskopale,, od prv do posleden den dodeka ziveel tamu, barem taka e logicno.
Blagodaram odnapred
@Луси , @Magde. , @DenaM , @SanIker
...а како да ти напишат ЛП кога ја немаш опцијата, затвотена ти е! :facepalm:
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.967
Дали има банкомат на Шпаркасе кај Веро Џамбо во Скопје?
На мапа пишува дека има, ама ми велат дека нема.
Ако има, пишете каде е точно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.779
@Lester Freamon te zamoluvam za edna informacija. Kako sto gledav spored linkovite //.au// si vo Avstralija, sepak mozebi znaes. Ako ne, nekoj koj zivee vo USA da povikame na forumot, imam potreba od edna informacija //moze i konverzacija vo privatna poraka ili telefonski so mene ili bratucedot//.
Stanuva zbor za bratuced, koj ima ziveeno 7 godini vo Amerika so zelena karta //od lotarija, legalen prestoj//. Dali ima pravo na nekakva penzija od tamu?
Znaci polni 7 godini vo redoven raboten odnos. Dali ima pravo na penzija, dali moze od Makedonija preku ambasada da stori nesto //bez da patuva vo US//?
Na koj nacin, na koja vozrast itd. bi mozel da prima US penzija, dali bi trebalo da se otkaze od penzijata vo Makedonija itd. Toj ima social security number i site podatoci, vo ambasada bi go ,,iskopale,, od prv do posleden den dodeka ziveel tamu, barem taka e logicno.
Blagodaram odnapred
Не би можел да ти помогнам со ова, не сум живеел таму никогаш, ниту сум се интересирал за ова, а како системи се многу различни со Австралија.
Автоматски споено мислење:

Ова е не е едноставно да се покрие па открие, плус лпга ќе фати сонце ќе ти го спука и лакот. Од поголем град што фаќа не врши работа. Едностао џабе фрлени пари. Требало во кар-порт да инвестираш
Јас ја имам земено само поради град, не ја ставам нон стоп, само ако најават на апликацијата дека има шанси за град во мојот регион.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.489
Поени од реакции
14.023
@Lester Freamon te zamoluvam za edna informacija. Kako sto gledav spored linkovite //.au// si vo Avstralija, sepak mozebi znaes. Ako ne, nekoj koj zivee vo USA da povikame na forumot, imam potreba od edna informacija //moze i konverzacija vo privatna poraka ili telefonski so mene ili bratucedot//.
Stanuva zbor za bratuced, koj ima ziveeno 7 godini vo Amerika so zelena karta //od lotarija, legalen prestoj//. Dali ima pravo na nekakva penzija od tamu?
Znaci polni 7 godini vo redoven raboten odnos. Dali ima pravo na penzija, dali moze od Makedonija preku ambasada da stori nesto //bez da patuva vo US//?
Na koj nacin, na koja vozrast itd. bi mozel da prima US penzija, dali bi trebalo da se otkaze od penzijata vo Makedonija itd. Toj ima social security number i site podatoci, vo ambasada bi go ,,iskopale,, od prv do posleden den dodeka ziveel tamu, barem taka e logicno.
Blagodaram odnapred
Не знам како би земал пензија ако нема инвестирано ништо во 401k или IRA.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
271
Поени од реакции
446
Не знам како би земал пензија ако нема инвестирано ништо во 401k или IRA.
Ne gi razbiram ,,401k t.e. IRA,,. Konkretno znam deka lugje koi rabotele i po nekolku godini niz EU imaat pravo na mal priliv od taa drzava vrz ,,baza penzija,, po navrsuvanje na starosnata granica soglasno zakonskata regulativa kade ziveele i rabotele.
Dali istoto se odnesuva i za US t.e. dali bratucedot ke ima pravo za 7 godini rabota vrz baza regularen prestoj, kade sto bil legalno vraboten, osiguran itd. da prima odredeni sredstva t.e. penzija ili kje nema pravo na nikakva penzija po x navrseni godini //sega e na 60 godisna vozrast//
Blagodaram
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.489
Поени од реакции
14.023
Ne gi razbiram ,,401k t.e. IRA,,. Konkretno znam deka lugje koi rabotele i po nekolku godini niz EU imaat pravo na mal priliv od taa drzava vrz ,,baza penzija,, po navrsuvanje na starosnata granica soglasno zakonskata regulativa kade ziveele i rabotele.
Dali istoto se odnesuva i za US t.e. dali bratucedot ke ima pravo za 7 godini rabota vrz baza regularen prestoj, kade sto bil legalno vraboten, osiguran itd. da prima odredeni sredstva t.e. penzija ili kje nema pravo na nikakva penzija po x navrseni godini //sega e na 60 godisna vozrast//
Blagodaram
Пријателе тука имаш луѓе на 70 години што немаат ништо инвестирано па ене ги работат по супермаркети. Tука највеќе зависи од тебе колку пари ти ќе издвоиш за пензионирање додека работиш. 401к ти е нешто како пензиски фонд каде што инвестираш пари од секоја плата и работодавецот инвестира процент во твојот 401к во зависност колку ти си инвестирал. IRA ти е нешто слично како и 401к само што тоа ти е персонален сејвингс акаунт што ти си го отвараш во банка. Тоа што ти го пиша за Европа колку што сум јас запознаен мислам дека не постои во Америка, посебно за некој што нема работено повеќе од 10 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom