Најекономично греење и ладење

Член од
9 ноември 2009
Мислења
326
Поени од реакции
56
Здраво,
Прашање за познавачи на клима уредите. Решен сум да купам 5kW од моделот на VIVAX. Само се двоумам помеѓу два модела AERI или AEHI. Главно ми е за греење.
Ве молам за мислење
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.004
Поени од реакции
6.318
Здраво,
Прашање за познавачи на клима уредите. Решен сум да купам 5kW од моделот на VIVAX. Само се двоумам помеѓу два модела AERI или AEHI. Главно ми е за греење.
Ве молам за мислење
Tamu kaj sto ziveas ako temp zimata page pod -15 zemi Aeri ako ne page pod -15 togas Aehi.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.196
Поени од реакции
5.107
Здраво,
Прашање за познавачи на клима уредите. Решен сум да купам 5kW од моделот на VIVAX. Само се двоумам помеѓу два модела AERI или AEHI. Главно ми е за греење.
Ве молам за мислење
Dvata modeli se super koj i da go zemes ke bides zadovolen


 
Член од
4 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zdravo sakam da zemam klima BEKO pa mi treba mislenje ili iskustvo nekoj ako ima so ovoj model Beko BEEPGE120

Автоматски споено мислење:

Zdravo sakam da zemam klima BEKO pa mi treba mislenje ili iskustvo nekoj ako ima so ovoj model Beko BEEPGE120


ili nekoj predlog za 3.5
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Здраво,
Прашање за познавачи на клима уредите. Решен сум да купам 5kW од моделот на VIVAX. Само се двоумам помеѓу два модела AERI или AEHI. Главно ми е за греење.
Ве молам за мислење
За греење слаби се ....3.4кв е декларирана од производителот на греење
Vivax Product Fiche
IMG_20240626_233855.jpg
....ако ја ставиш у 55м2 (по препорака на комшиките на Најубавиот) и сакаш 55м2 да стоплиш со климава (не само да ладиш) ке ти треба многу јака изолација...или тоа се вика да догрееш со бекап греалки пошо климава нема да може да те стопли у 55....или на крају баладе секако ке се мачи и троши со ефикасност B++ ако ти треба повеќе Киловати од 3.4кв.
Реално 3.5ка за греење....докај 40м2 стан новоградба со 8/10 стиропор фасада ке помине некако.
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2023
Мислења
49
Поени од реакции
59
Здраво дечки,

имам прашање што засега мој близок роднина. Станува збор за стан од 57м2, нова градба со изолација 10см стиропор. Инвеститорот им обезбедува греење со клима уреди и им дозволува само еден држач за клима. Дали клима 3,5Kw ќе заврши работа (всушност тоа го нуди инвеститорот)?

од друга страна, мојот брат има слична ситуација +/- квадрат или два од оваа квадратура и е во нова зграда и се грее со daikin sensira 3.5kw, лаганини топло му е.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Здраво дечки,

имам прашање што засега мој близок роднина. Станува збор за стан од 57м2, нова градба со изолација 10см стиропор. Инвеститорот им обезбедува греење со клима уреди и им дозволува само еден држач за клима. Дали клима 3,5Kw ќе заврши работа (всушност тоа го нуди инвеститорот)?

од друга страна, мојот брат има слична ситуација +/- квадрат или два од оваа квадратура и е во нова зграда и се грее со daikin sensira 3.5kw, лаганини топло му е.
Еден држач значи еден мотор може да има надвор намонтирано, но моторот може да е Мулти со две три или 5 внатрешни....иначе квадрат ко ке спомнете што е мерка за површина не се киловати одма се знае колку ви иде математика.
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2023
Мислења
49
Поени од реакции
59
Се согласувам, но инвеститорот им става 3,5kw клима на тој држач и вели дека е доволно. Дали според вас доколку зградата има добра изолација, станот се наоѓа на висок спрат, 3,5kw може да е доволна за простор од близу 60 квадрати?
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
429
Поени од реакции
611
Се согласувам, но инвеститорот им става 3,5kw клима на тој држач и вели дека е доволно. Дали според вас доколку зградата има добра изолација, станот се наоѓа на висок спрат, 3,5kw може да е доволна за простор од близу 60 квадрати?
Нека стави 5.5kw подобро, ќе го грее и 3.5 ама доколку паднат температурите под 0 очекувај да се мачи климата за толкава квадратура..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Се согласувам, но инвеститорот им става 3,5kw клима на тој држач и вели дека е доволно. Дали според вас доколку зградата има добра изолација, станот се наоѓа на висок спрат, 3,5kw може да е доволна за простор од близу 60 квадрати?
Зависи колку топлински губитоци имаат тие 60м2 што треба инвеститорот да ти ги даде во хартиена форма ака Енергетски Пасош што е обавезително во држави членки на ЕУ а кај нас се забошотува тој факт зада цената на м2 биде иста по м2 дали изолиран или неизолиран све да е исто. Ама сметките за греење нема дасе исти во изолирани и неизолирани 60м2 нели.
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
49
Поени од реакции
59
Нека стави 5.5kw подобро, ќе го грее и 3.5 ама доколку паднат температурите под 0 очекувај да се мачи климата за толкава квадратура..
Дали Vivax AEYIs 3,5kw за тој простор може да заврши работа според тебе?
Автоматски споено мислење:

Зависи колку топлински губитоци имаат тие 60м2 што треба инвеститорот да ти ги даде во хартиена форма ака Енергетски Пасош што е обавезително во држави членки на ЕУ а кај нас се забошотува тој факт зада цената на м2 биде иста по м2 дали изолиран или неизолиран све да е исто. Ама сметките за греење нема дасе исти во изолирани и неизолирани 60м2 нели.

Се согласувам, тоа да се случува кај нас различни ќе се разликуваат цените по квадрат :icon_lol: Какви рушетини кренале цени... Али тоа е за друга тема
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Дали Vivax AEYIs 3,5kw за тој простор може да заврши работа според тебе?
Може да ти заврши работа 3,5кв Грее Амбер Нордик во изолирани 60м2.
Прво протокот на воздух кај Vivax AEYIs е многу мал, 575м3 наспрема 800м3 кај Амбер Нордик 3.5 или ке дополнам има поголем обрт на воздух и од навидните "5.5ки горе споменати на Vivax" Aeri i Aehi.
И втора работа што веднаш треба да ја воочите е што плаќате а што добивате иако гледам Вивакс 10.000ден е поскапа од Амберот а нема никаква поента да е пискапа може да биде само поефтина е следново објаснување околу киловатите топлина која едната и другата ги испирачуваат.
А тоа се пресметува кога SCOP se помножи со Годишна потрошувачка.
Ako dobro racunam
Vivax AEYI za A+++ isporacuva 5.3 pomnozeno so 620 tjest 3286 kw toplina.
IMG_20240627_004835.jpg
A AmberNordic za ista klasa A+++ ispiracuva 5.1 pomnozeno so 961 = 4901kw toplina.
Разлика голема у капацитет на -10 od celi 1600w u korist na Amberot. Amberot e meren na -8 celi max 7200w gi dava kako po specifikacija i negubi kapacitet, za Vivaxot ni servis manual nemoze da se najde krijat specifikacii i tie 7200 moguce na +7 da gi izvadi ama na ladno ke se kilavi :)

IMG_20240627_004917.jpg
I sega pazi za 10.000den e poeftin Амбер Nordik od AEYI Vivax,... za tie sto razbiraat ziv poklon.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
Amberot e meren na -8 celi max 7200w gi dava kako po specifikacija i negubi kapacitet
Е како да не.
Прво кај ги најде тие -8 кога секој производител на клими прај испитувања на +7, +2, -7, -10, -15...
Не постои 3.5ка клима што ќе даде 7.2кв на ајде -8
Тој максимален капацитет од спецификациите е измерен на +7 односно тогаш кога не ти треба.
Значи на +7 ти кога ќе активираш Powerful за пола саат ќе даде 7.2кв.
Ама на такви позитивни надворешни температури не ти треба толку топлина.
Како надворешната темп опаѓа така опаѓа и тој максимум.
Затоа е битен номинален и деклариран капацитет.
Ќе беше супер да 3.5кв клима дава 7.2кв топлина на -8 :icon_lol: тогаш ни изолација ти треба ни ништо.
И ова пресметувањето што го правиш Scop x годишна потрошувачка нема врска. Само сакаш да го релативизираш тоа што годишната потрошувачка кај Грее е повисока.
" Троши појќе струја ама грее како луда" хехе
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom