Сакам да знам!

Член од
28 ноември 2022
Мислења
271
Поени од реакции
446
има авиони сега, но не знам колку се во функција, знам пред некоја година беа.
Pretpostavuvav deka ,,nesto ne e vo red,, so razbivanjeto na gradot vcera ,,vodejki bitka,, mokar po vlecki na parking so kjebinjata, kako da si ja zastitam kolata od steta na grad.
Vo centar ne bese krupen gradot i bese kratkotraen, no ,,stravot,, da ne pocnat ,,orevi da pagjaat,, definitivno vladeese, pa preventivno ja pokriv kolata so dve golemi kjebinja t.e. gi ,,zrtvuvav,, se do krajot na nevremeto.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.266
Поени од реакции
9.248
Dali nekoj ima link ili app kade shto moze da se slusha Antenna 5 radio na Iphone?

Istite linkovi rabotat i na Windows i na Android sistemi, na Iphone nekje da chue.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.780
Pretpostavuvav deka ,,nesto ne e vo red,, so razbivanjeto na gradot vcera ,,vodejki bitka,, mokar po vlecki na parking so kjebinjata, kako da si ja zastitam kolata od steta na grad.
Vo centar ne bese krupen gradot i bese kratkotraen, no ,,stravot,, da ne pocnat ,,orevi da pagjaat,, definitivno vladeese, pa preventivno ja pokriv kolata so dve golemi kjebinja t.e. gi ,,zrtvuvav,, se do krajot na nevremeto.
Наместо кебиња, види си ваква ако паркираш надвор:
CoverALL+ Hail Cover - Suits Most SUVs
$199.99

Јас имам гаража, но бидејќи си ја претворив во теретана, паркирам надвор, па купив ваква прекривка. Нон стоп ми е при рака бидејќи кај мене знае да лупне невреме многу почесто од Македонија.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.157
Поени од реакции
4.708
Наместо кебиња, види си ваква ако паркираш надвор:
CoverALL+ Hail Cover - Suits Most SUVs
$199.99

Јас имам гаража, но бидејќи си ја претворив во теретана, паркирам надвор, па купив ваква прекривка. Нон стоп ми е при рака бидејќи кај мене знае да лупне невреме многу почесто од Македонија.
Ова има да ти го здиплат одма кај нас.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.780
Ова има да ти го здиплат одма кај нас.
Е тоа не го зедов во предвид, ако е во куќа/двор, би требало да е ок, ама во зграда ќе исчезне и на сред невреме :D
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
271
Поени од реакции
446
Е тоа не го зедов во предвид, ако е во куќа/двор, би требало да е ок, ама во зграда ќе исчезне и на сред невреме :D
Imav dobra cerada za sega vekje ,,penzioniranata kola,, solidno ja plativ. Parkirana vo opstina centar, na parkingot kade sega mi e ,,novata,, kola.
Eden den ,,prezivea,, vtoriot ,,iscezna,, ceradata.
Sega za Pezoto kupiv od onie golemite prekrivki za staklo no za od nadvor //so ,,ushi,, za priglavuvanje vo predni vrati//, so cel kako bi ja zastitil od sonce celosno vnatresnosta, zosto znaes kolku ,,trakatanci t.e. kutii,, ima okolu sredniot retrovizor pa od vnatre e vozmozno samo legnata zastitata vrz plastiki.
Mi go skinaa tretiot den, ostanaa samo ,,ushite,, zaglaveni vo vrati.
Izgleda si iselen od Makedonija, pa coveka brzo se uchi na normanoto i go zaborava nenormalnoto. Uzivaj tamu kade si, vaka povremeno ponekogas kje se potsetish na tazniot mentalitet kaj nas.
Fala ti sepak za sovetot. Sekoe dobro.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.780
Imav dobra cerada za sega vekje ,,penzioniranata kola,, solidno ja plativ. Parkirana vo opstina centar, na parkingot kade sega mi e ,,novata,, kola.
Eden den ,,prezivea,, vtoriot ,,iscezna,, ceradata.
Sega za Pezoto kupiv od onie golemite prekrivki za staklo no za od nadvor //so ,,ushi,, za priglavuvanje vo predni vrati//, so cel kako bi ja zastitil od sonce celosno vnatresnosta, zosto znaes kolku ,,trakatanci t.e. kutii,, ima okolu sredniot retrovizor pa od vnatre e vozmozno samo legnata zastitata vrz plastiki.
Mi go skinaa tretiot den, ostanaa samo ,,ushite,, zaglaveni vo vrati.
Izgleda si iselen od Makedonija, pa coveka brzo se uchi na normanoto i go zaborava nenormalnoto. Uzivaj tamu kade si, vaka povremeno ponekogas kje se potsetish na tazniot mentalitet kaj nas.
Fala ti sepak za sovetot. Sekoe dobro.
Се разбираме, изумив дека таму и ѓубре од канта крадат, а не пак нешто што вреди.

Инаку за од сонце, за внатрешно, земи си вакви: https://www.aliexpress.com/item/1005002722926911.html?spm=a2g0o.productlist.main.9.3d2b4062HdLdWV&algo_pvid=04249241-8dbe-473e-bfc9-17dbdaf77438&aem_p4p_detail=20240626071957724363395645780001462000&algo_exp_id=04249241-8dbe-473e-bfc9-17dbdaf77438-4&pdp_npi=4@dis!AUD!7.35!7.35!!!4.83!4.83!@2101ec1a17194115969717948eee4d!12000021865351230!sea!AU!0!AB&curPageLogUid=iPjlBpklf07M&utparam-url=scene:search|query_from:&search_p4p_id=20240626071957724363395645780001462000_5

Не се нешто посебно квалитетни, јас од старт зедов 2 парчиња, брзо се отвораат и брзо се склопува за под седиште.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
Imav dobra cerada za sega vekje ,,penzioniranata kola,, solidno ja plativ. Parkirana vo opstina centar, na parkingot kade sega mi e ,,novata,, kola.
Eden den ,,prezivea,, vtoriot ,,iscezna,, ceradata.
Sega za Pezoto kupiv od onie golemite prekrivki za staklo no za od nadvor //so ,,ushi,, za priglavuvanje vo predni vrati//, so cel kako bi ja zastitil od sonce celosno vnatresnosta, zosto znaes kolku ,,trakatanci t.e. kutii,, ima okolu sredniot retrovizor pa od vnatre e vozmozno samo legnata zastitata vrz plastiki.
Mi go skinaa tretiot den, ostanaa samo ,,ushite,, zaglaveni vo vrati.
Izgleda si iselen od Makedonija, pa coveka brzo se uchi na normanoto i go zaborava nenormalnoto. Uzivaj tamu kade si, vaka povremeno ponekogas kje se potsetish na tazniot mentalitet kaj nas.
Fala ti sepak za sovetot. Sekoe dobro.

...во Кипер пред недела дена купив ваква како од линкот цирада Л величина за САМО 780 денари, ги имаше во три димензии М,Л, ХЛ , но мала разлика меѓу нив, па може уште ги имаат ако се јавите во централата, а за евтини пари може на бувљак да се купи и видео камера за домашна употреба, па ќе се моноторизира паркингот каде е паркирана колата со цирадата и решен делимично проблемот и нервите!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.780

...во Кипер пред недела дена купив ваква како од линкот цирада Л величина за САМО 780 денари, ги имаше во три димензии М,Л, ХЛ , но мала разлика меѓу нив, па може уште ги имаат ако се јавите во централата, а за евтини пари може на бувљак да се купи и видео камера за домашна употреба, па ќе се моноторизира паркингот каде е паркирана колата со цирадата и решен делимично проблемот и нервите!
Се сомневам дека и таму имаш најдено церада која ќе штити од град за таа цена, и овде има тенки по 80-100 долари ама се апла тенки и шанса нема да заштитат од град.
На јавна површина, не смее да снима, може само во негов двор.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
Се сомневам дека и таму имаш најдено церада која ќе штити од град за таа цена, и овде има тенки по 80-100 долари ама се апла тенки и шанса нема да заштитат од град.
На јавна површина, не смее да снима, може само во негов двор.
... еве јас ќе ви дадам подобар и поевтин предлог, во Гевгелија има онлајн продавница, за да си купите ЧАДОР ЗА ЗАШТИТА ОД СОНЦЕ за автомобил и тоа многу подобар предлог од твојот, затоа што самиот чадор е многу стабилен, не се витка како кифла кога ќе се загрее од сонцето странично каде се создава дупки со виткање и сонцето се протнува, човекот е фраерчина коректен, а цената е за 1 ком за 499 ден. т.е. 2 за 750 ден :) а се затвора како чадор, многу побрзо од твојот предлог! :D

повелете, ако не верувате, морам со докази! :cautious:

448111235_856224146538797_277220340372560358_n.jpg

...туууу, не било 780 денари, туку 849 денари, утнав во цената, сори :)
На јавна површина, не смее да снима, може само во негов двор.
...ако имаат правен субјект „ Куќен совет“ и паркингот е за „резиденти“, може да има легален видео надзор со дозвола и потписи од 50% од станарите!
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
271
Поени од реакции
446
@bijons fala ti. samo ,,maka,, e sto cadorcevo //ne sum probal// dali ke ,,vleze,, kaj GPS modulot i okolinata //sto se tamu ima// kaj sreden retrovizor. Sum probuval so site onie zastiti od sonce //dostapni vo prodavnicite za avto galanterija t.e. kozmetika// za od vnatresna strana i ne biva, nevozmozno e da se prilepi ,,direkt,, do staklo. Pretpostavuvam znaes na koj del mislam sto preci
Screenshot from 2024-06-26 17-51-24.png
I sto pravam momentalno, zastitata vrz shal tabla i plastika od vnatre legnata i tolku //kolku-tolku//. Nadvoresna ubava zemav, napisav mi ja ,,zemaa,, za brzo.

Drugo, za kameri nemam zakonsko pravo i ,,gledam so stan,, na druga strana. Ako ne ti e tesko, bi te zamolil //bidejki nemam fb// da postavis edno prasanje za cadorceto i ovaa situacija za modulite kaj retrovizorot //dali ,,pasuva,,// pa kje mu recam na sinot da mi poraca.
Isto ako ne ti e problem, bi ti bil blagodaren da ja slikas ceradata od vnatresna strana. Moram da kupam cerada letna, bidejki kje letuvam podolg period vo Hrvatska sledniot mesec, kade ima mnogu borovi i kako bi ja zastitil kolata od mozna smola. Smetam deka L ,,velicina,, bi bila dovolna i za mojata kola. Ako ne ti e ,,maka,, dimenzii da mi dades //vsusnost pisuva pogore//, cenata e primamliva pa neka mine edna sezona ,,se isplati,,. Zaminuvam na dezurstvo, no kje poglednam utre. Fala
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
... еве јас ќе ви дадам подобар и поевтин предлог, во Гевгелија има онлајн продавница, за да си купите ЧАДОР ЗА ЗАШТИТА ОД СОНЦЕ за автомобил и тоа многу подобар предлог од твојот, затоа што самиот чадор е многу стабилен, не се витка како кифла кога ќе се загрее од сонцето странично каде се создава дупки со виткање и сонцето се протнува, човекот е фраерчина коректен, а цената е за 1 ком за 499 ден. т.е. 2 за 750 ден :) а се затвора како чадор, многу побрзо од твојот предлог! :D

повелете, ако не верувате, морам со докази! :cautious:

Прегледај го приврзокот 421598

...туууу, не било 780 денари, туку 849 денари, утнав во цената, сори :)

...ако имаат правен субјект „ Куќен совет“ и паркингот е за „резиденти“, може да има легален видео надзор со дозвола и потписи од 50% од станарите!
@bijons fala ti. samo ,,maka,, e sto cadorcevo //ne sum probal// dali ke ,,vleze,, kaj GPS modulot i okolinata //
Имаше едно како хармоника,можеби знаете , кружеше на нет . Практично беше од внатре му доаѓаше да се стави
На Цитроен C5 имав така слично механизам ама за задни прозори каде го дигаш,беше вградено .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.780
... еве јас ќе ви дадам подобар и поевтин предлог, во Гевгелија има онлајн продавница, за да си купите ЧАДОР ЗА ЗАШТИТА ОД СОНЦЕ за автомобил и тоа многу подобар предлог од твојот, затоа што самиот чадор е многу стабилен, не се витка како кифла кога ќе се загрее од сонцето странично каде се создава дупки со виткање и сонцето се протнува, човекот е фраерчина коректен, а цената е за 1 ком за 499 ден. т.е. 2 за 750 ден :) а се затвора како чадор, многу побрзо од твојот предлог! :D

повелете, ако не верувате, морам со докази! :cautious:

Прегледај го приврзокот 421598

...туууу, не било 780 денари, туку 849 денари, утнав во цената, сори :)

...ако имаат правен субјект „ Куќен совет“ и паркингот е за „резиденти“, може да има легален видео надзор со дозвола и потписи од 50% од станарите!
Чадорот не се витка, туку се крши, фаќа повеќе простор и лесно се измрдува. И овде ги има чадорите, баш пред да нарачам бев да споредам. И не се витка и другото, на Алиекспрес има специфично за моделот што го имаш, кнап е, на старт требаат 2-3 пати собирање додека да го сконташ која страна се повлекува прва и после се средува за 1 мин.

За прекривката, пак ќе повторам, вакви има секаде, тенки се, на малку појак град колата ќе е попара. Не се штеди на се, ризикуваш нешто што вреди илјадници евра за мали пари.
Еве ти слика да видиш колку е голема оваа споредено со тие тенките, материјалот е дебел и има неколку слоеви еден врз друг.
Screenshot_2024-06-27-07-17-26-11_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg
Пола багажен простор оди на оваа ако ја носиш во кола, и не се собира на помалку. Кога ја зедов, бев во продавница да споредам, 2 огромни рафтови имаа со вакви, специјализирана продавница за возила, и тие тенките се третина од оваа.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.524
Поени од реакции
36.104
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.157
Поени од реакции
4.708
Никогаш ова нема да се стави како на видеово. Скоро сите коли во средина на шофершајбна имаат некоја електроиника или ретровизор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom