Демографија

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.484
Поени од реакции
28.810
Кога ќе си ја завшат должноста до татковината. Ако им требаат 70 години, нивен проблем.
Гоце Делчев значи не си ја сакал татковината.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.197
Поени од реакции
967
Гоце Делчев значи не си ја сакал татковината.
Ако беше татковината на Гоце Турција тогаш да. Ќе имаше причина да има деца и да ја подржува.

Ама чим на Гоце му беше до Македонија, животот го даде за неа, тоа и му беше должноста до татковината. Е сега мисли пред да правиш споредба со револуционери кои го дале животот за Македонија. Тоа меѓу ушите не е само за шминкање.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.484
Поени од реакции
28.810
Ако беше татковината на Гоце Турција тогаш да. Ќе имаше причина да има деца и да ја подржува.

Ама чим на Гоце му беше до Македонија, животот го даде за неа, тоа и му беше должноста до татковината. Е сега мисли пред да правиш споредба со револуционери кои го дале животот за Македонија. Тоа меѓу ушите не е само за шминкање.
Ја барем го користам не само што го шминкам.
Тебе сите мислења во темава досега ти се погрешни и смешни.
Без допир со реалноста.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.197
Поени од реакции
967
Ја барем го користам не само што го шминкам.
Тебе сите мислења во темава досега ти се погрешни и смешни.
Без допир со реалноста.
Изгледа го прегоре од користење. Ѓибнав нерв изгледа.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
622
Поени од реакции
361
Кога ќе си ја завшат должноста до татковината. Ако им требаат 70 години, нивен проблем.
Нема повеќе тоа, друже. Партииите и „лидерите„ ја оцрнија секоја идеја за жртва кон татковината , за должноста, итн. преовладува онаа од Бора Чорба „ѕа идеале гину будале„.

Иако не гледам некоја врска помеѓу „шетање„ и имање или немање деца. Можш ти да шеташ и да имаш неколку деца. Јас се надевам дека ќе можам на моиве кога ќе пораснат да им овозможам посета на други краеви и држави. Италија, Шпанија, Франција, Грција, па и Дубаи, Турција, колку што можам да издржам финасиски. Ако не можев јас барем они да видат свет. Да видат како други живеат, да мислат со соја глава, да не бидат робови на некакви Груевски, Заеви, Мицковиски, Аџмети. Така ќе можат и нивното потомство да го воспитуаваат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.956
Никој никаде и никогаш не направил деца поради некаква си "должност кон домовината", проблемот е на друго место. Различни средини различни причини, овде е сепак главен фактор финансиската несигурност и мали примања заедно со некои поситни ситуации.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
Изгледа не ме разбираш, не правам муабет за миграција. Правам муабет за луѓето што се во Македонија, повеќе ги влечи да одат на одмор и шетање него брак и деца да имаат. Тие што се веќе мигрирани не ни гласаат.
Iame nekakva dolznolst, dolg prema nekoj? Zivotot e eden i sekoj si go zivee kako misli.
Автоматски споено мислење:

Никој никаде и никогаш не направил деца поради некаква си "должност кон домовината", проблемот е на друго место. Различни средини различни причини, овде е сепак главен фактор финансиската несигурност и мали примања заедно со некои поситни ситуации.
Ova ne e tocno ni za tuka ni za bilo koja tocka na planetata.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
429
Поени од реакции
611
Никој никаде и никогаш не направил деца поради некаква си "должност кон домовината", проблемот е на друго место. Различни средини различни причини, овде е сепак главен фактор финансиската несигурност и мали примања заедно со некои поситни ситуации.
Газа, Израел, Палестина.. си слушнал за таква област и зошто се прават деца?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Знам дека ќе налутам доста луѓе, али јебига.

Јас мислам дека луѓето што немаат деца, не треба да имаат право на глас. Треба да биде твоја должност на својата татковина да придонесиш до нејзината иднина.
Во една интересна книга од Роберт Хајнлејн, опишува општество каде право на глас имаат само тие кои завршиле воена служба во одбрана на планетата. Тоа во средина каде се под напад и се води долга војна. Пошто само некој што си го ризикувал животот за татковината, навистина ѝ мисли добро и има право да одлучува пред некој што ужива во хедонизам... Инаку на иста бранова должина сме, додека не добиеш деца првенствено мислиш на себе а не на иднината и средината во која живееш.
Автоматски споено мислење:

Впрочем ако го коментираме овдешниот систем - кој навистина е бенефитот од политички систем во кој ништо суштински не можеш да смениш со гласање, и каде гласот на рандом неписмен циган/питач од Шутка вреди исто колку гласот на образован граѓанин родољуб?
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.197
Поени од реакции
967
Во една интересна книга од Роберт Хајнлејн, опишува општество каде право на глас имаат само тие кои завршиле воена служба во одбрана на планетата. Тоа во средина каде се под напад и се води долга војна. Пошто само некој што си го ризикувал животот за татковината, навистина ѝ мисли добро и има право да одлучува пред некој што ужива во хедонизам... Инаку на иста бранова должина сме, додека не добиеш деца првенствено мислиш на себе а не на иднината и средината во која живееш.
Автоматски споено мислење:

Впрочем ако го коментираме овдешниот систем - кој навистина е бенефитот од политички систем во кој ништо суштински не можеш да смениш со гласање, и каде гласот на рандом неписмен циган/питач од Шутка вреди исто колку гласот на образован граѓанин родољуб?
Точно, инспирација беше Heinlein и Patrick Bet David.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.711
Поени од реакции
21.692
Споредба на ТФР на ОК во 2015 и 2023.



Според УНХЦР, најголем број на украински бегалци има во РФ 1.300.000, Германија 1.040.000 и Полска 1.000.000. Околу 5.100.000 се внатрераселени во Украина додека 5.900.000 е бројот на Украинци кои ја напуштиле Украина.
Since the start of the Russian war against Ukraine in 2022, millions of Ukrainians have been displaced internally or internationally. UNHCR data from June 2023 show that 5.1 million had fled within Ukraine (internally displaced people) and 5.9 million had fled to other countries, mainly in Europe. A particularly large share of Ukrainian refugees fled to neighbouring Poland, which in mid-2023 still hosted one million Ukrainian refugees. This is the second highest number after Germany (1.04 million) – when not taking Russia (1.3 million) into account. This figure represented 17% of all externally displaced Ukrainians and 2.7% of the total population of Poland.

In mid-2023, the other countries hosting the highest numbers of Ukrainian refugees were Czechia (349 thousand), the UK (213 thousand), Spain (178 thousand), Italy (165 thousand), and Bulgaria (161 thousand). But these absolute numbers do not fully reflect the challenges the host countries face, as the share of refugees per capita differs vastly between countries. While several smaller countries host a seemingly small number of Ukrainian refugees, they often make up a sizeable proportion of the total population. In relative terms, the countries with the highest numbers of Ukrainian refugees include Montenegro (6.8% of the total population), Moldova (4.3%), and Czechia (3.2%), as well as the Baltic states of Estonia (2.8%), Lithuania (2.4%), and Latvia (2.3%).

Data on net in-migration of Ukrainians into European countries in 2022 can be used to reconstruct their age and sex structure. The figure shows that the population of recent migrants from Ukraine is heavily skewed towards adult women (aged 20 and older) and younger age groups of both girls and boys. This reflects the fact that the majority of Ukrainian refugees are women – mothers and grandmothers – with children. Men make up only a quarter of the adult refugees hosted in Europe.

The recent migration wave from Ukraine to Europe is the biggest since around 2015, when large numbers of refugees from West Asia and Africa, especially from Syria and Afghanistan, came to Europe. As many conflicts have not been resolved and new crises have arisen since then, in mid-2023, there were 9.3 million non-Ukrainian refugees in Europe, registered mostly in Türkiye (3.6 million), Germany (1.8 million), and France (643 thousand).

For various, mainly economic and political reasons, but also due to the proximity to Ukraine of countries that were not typical refugee migration destinations in the past, there are only five European countries in which both Ukrainian refugees and non-Ukrainian refugees make up more than 1% of the total population. These countries are Latvia (12.3% of the population are refugees), Estonia (7.8%), Cyprus (7.6%), Austria (3.5%), and Germany (3.4%). Other countries also have large shares of refugees, like Montenegro (6.9%), Moldova (4.5%), and Türkiye (4.3%), but the refugees mainly come from either Ukraine or other countries.


Демографијата на украинските бегалци.



Промена на население во период од 2000-2023.



Проекција на население и работоспособно население во Шпанија, Британија и Германија.



Податок за Колумбија што најдов.
Colombia recorded 145,416 births in Jan-Apr 2024, a steep drop of 14.1% compared to 2023. The TFR of Colombia this year could fall to barely above 1.2 kids per woman after 1.40 in 2023.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
622
Поени од реакции
361
Како родител на женски деца малку ми се промени перцепцијата. Гледам дека многу мажи, не сите да се разбереме, но тренд секако постоји, мислат дека децата се пред се женски „проблем„ и обврска. Они да продолжат како и пред бракот, да си одат у теретана и кладилница, понекогаш да ја прошетатат количката реда ради, да спијатт во посебна соба бидејќи боже мој, бебето се разбудило и тие мораат да станат. Такво е мнозиството од моето друштво, мојата генерација и чудно ме гледаат кога ќе посочам на тоа. Се прават „мачо„ типови, полна уста со „воук„ и „традиционални вредности„ а се обични мрзливци.
НЕ може така другари, жените не се повеќе спремни, а и не треба да бидат, покрај себе трутови да трпат. И ти ќе менуваш пелени, ќа стануваш ноќе да си го заспиеш детето, ќе направиш ручек, ќе и помогнеш на жената, се заедно ќе работите.
Ќеркиве уште ми се мали, но така ќе бидат воспитувани, ако видат дека идниот изабраник е себичен и не сака да учествува во обрските, тогаш чао. Да можат да да кажат чао, ќе мораат да добијат воспитување кое ќе им овозможи добра работа и плата да не зависат од никого. Малку идеалистички, но ќе направам се така да биде.Тоа е моја обрска родителска.
Дали тоа значи деца на постара возраст и автоматски помал наталитет, значи, но не сакам да бидатт робови на квази размислувања и натурања на квази вредности.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
377
Поени од реакции
890
Како родител на женски деца малку ми се промени перцепцијата. Гледам дека многу мажи, не сите да се разбереме, но тренд секако постоји, мислат дека децата се пред се женски „проблем„ и обврска. Они да продолжат како и пред бракот, да си одат у теретана и кладилница, понекогаш да ја прошетатат количката реда ради, да спијатт во посебна соба бидејќи боже мој, бебето се разбудило и тие мораат да станат. Такво е мнозиството од моето друштво, мојата генерација и чудно ме гледаат кога ќе посочам на тоа. Се прават „мачо„ типови, полна уста со „воук„ и „традиционални вредности„ а се обични мрзливци.
НЕ може така другари, жените не се повеќе спремни, а и не треба да бидат, покрај себе трутови да трпат. И ти ќе менуваш пелени, ќа стануваш ноќе да си го заспиеш детето, ќе направиш ручек, ќе и помогнеш на жената, се заедно ќе работите.
Ќеркиве уште ми се мали, но така ќе бидат воспитувани, ако видат дека идниот изабраник е себичен и не сака да учествува во обрските, тогаш чао. Да можат да да кажат чао, ќе мораат да добијат воспитување кое ќе им овозможи добра работа и плата да не зависат од никого. Малку идеалистички, но ќе направам се така да биде.Тоа е моја обрска родителска.
Дали тоа значи деца на постара возраст и автоматски помал наталитет, значи, но не сакам да бидатт робови на квази размислувања и натурања на квази вредности.
Papucar. :sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom