Феминизам!

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
794
Поени од реакции
1.140
Најголемата дилема ми е кога радикалниве феминистки се бунат зошто мажите просек имаат поголеми плати.

Во ред госоѓо, ајде оди научи занает, електричар, инжењер, водоводжија, ѕидар, прогамер или нешто стварно тешко што не секаат сите да го работат, аха ?

Значи има работи во светот кој што не сакај СЕКОЈ да ги работи, неможи сите да работиме во ресурси/канцеларии (пример во човечки ресурси се скоро секогаш сите жени). Имаше баш едно улично интервју, ја прашуваат госпоѓата:

Дали би работеле за $100K годишно да одзатнувате канали за одвод или $40K канцелариска работа ? Ма нее, таа е принцеза не смее да си ги валка рачињата ама устето и љаска по цел ден како тоа мажите се поплатени, бујрум госпоѓо учи занает и стани поплатена од нас.

Јас кога имав 16-17 години направив истражување кои професии се најплатени (обично најтешките), и стигнав до заклучок дека програмерите и инжењерите се најплатени, се насочив на програмирање и дизајн и еве после 4 години работа сеуште учам по нешто ново секој ден, никогаш не запира учењето, таа е сметката што треба да ја платите.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.995
Поени од реакции
9.101
Најголемата дилема ми е кога радикалниве феминистки се бунат зошто мажите просек имаат поголеми плати.

Во ред госоѓо, ајде оди научи занает, електричар, инжењер, водоводжија, ѕидар, прогамер или нешто стварно тешко што не секаат сите да го работат, аха ?

Значи има работи во светот кој што не сакај СЕКОЈ да ги работи, неможи сите да работиме во ресурси/канцеларии (пример во човечки ресурси се скоро секогаш сите жени). Имаше баш едно улично интервју, ја прашуваат госпоѓата:

Дали би работеле за $100K годишно да одзатнувате канали за одвод или $40K канцелариска работа ? Ма нее, таа е принцеза не смее да си ги валка рачињата ама устето и љаска по цел ден како тоа мажите се поплатени, бујрум госпоѓо учи занает и стани поплатена од нас.
И за една те иста работа генерално мажите во старт се поагресивни во преговори, почесто бараат покачување на плата и почесто работат прекувремено.

Јебига слободен пазар, како ќе се договориш.

Има исклучоци секако, но генерално се си е според природата.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
523
Поени од реакции
967
Saka da bide bez obvrski, kuceto, teretana sigurno gazot napumpan.... muckata so silikon kakp patka... staV so golemo V ona znae slusaj sea kako tie od kooperacija.... saka da izlava na disko da sretnat nekoj od Deutchland posto Östrreigh veke ne ja sobira ovde... ako moze da e Die Swisse bolje.. da ima decko pomal 10 godini... da go komanduva,, saka i da rodi ama i ne saka da rodi... Narucuva od Temu posto tamu nasla slicni na Karleusa prslokot... Tik tok mora po 2 videa na den.....Ja igram sizim a on mene gleda me od drugo separe..... plaka kirija 500 evra ima sreka so stan ama pak i e skap.. od takvi zeni i kockari poglupi luge nema... Romanskiot cigan sto prosi na agolot e 100 pati popameten....
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.423
Поени од реакции
1.322
Најголемата дилема ми е кога радикалниве феминистки се бунат зошто мажите просек имаат поголеми плати.

Во ред госоѓо, ајде оди научи занает, електричар, инжењер, водоводжија, ѕидар, прогамер или нешто стварно тешко што не секаат сите да го работат, аха ?

Значи има работи во светот кој што не сакај СЕКОЈ да ги работи, неможи сите да работиме во ресурси/канцеларии (пример во човечки ресурси се скоро секогаш сите жени). Имаше баш едно улично интервју, ја прашуваат госпоѓата:

Дали би работеле за $100K годишно да одзатнувате канали за одвод или $40K канцелариска работа ? Ма нее, таа е принцеза не смее да си ги валка рачињата ама устето и љаска по цел ден како тоа мажите се поплатени, бујрум госпоѓо учи занает и стани поплатена од нас.

Јас кога имав 16-17 години направив истражување кои професии се најплатени (обично најтешките), и стигнав до заклучок дека програмерите и инжењерите се најплатени, се насочив на програмирање и дизајн и еве после 4 години работа сеуште учам по нешто ново секој ден, никогаш не запира учењето, таа е сметката што треба да ја платите.
Убаво кажано. Не само тоа, и на иста работа да си, мажите секогаш остануваат за overtime, жените 5:00 ќе прцни и веќе заминати се. Имав колешка, на иста работа работевме, таа земаше повеќе од мене на саатница, ама кога ќе дојдеше чекот, секогаш мојот беше повисок. Оти јас имав по 10 саати overtime, таа 0.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.997
Поени од реакции
24.597
Член од
17 септември 2022
Мислења
893
Поени од реакции
2.180
Сите од жири комисијава у гз ја мањачат и си замислуваат брутално да ја издоминираат у доги.
Интересно.
Neee.. prviot si vika.. ehhh da nemav problemi so prostata... vtoriot vika arno sho se napiv terapija za pritisoko... i tako dalje
 
Член од
18 август 2024
Мислења
3
Поени од реакции
3
Кога ќе видам мажи да се бунат за покачување на плата за жени..се прашувам колку тестостерон ви фали?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.269
Поени од реакции
12.960
Кога ќе видам мажи да се бунат за покачување на плата за жени..се прашувам колку тестостерон ви фали?
Секој што заслужува треба да добие покачување, без разлика дали е маж или жена, друга националност или педер.

А ако му е покачена платата само поради едно од наведените, тогаш таа фирма е пред пропаѓање :)
Автоматски споено мислење:

Обично од таква компанија си заминуваат компетентните без да се бунат...
 
Член од
22 август 2024
Мислења
43
Поени од реакции
54
Кога ќе видам мажи да се бунат за покачување на плата за жени..се прашувам колку тестостерон ви фали?
Јас се прашувам колку неинформирани коментираат на теми за кои немаат појма, постојат луѓе со минимални количини на серумски тестостерон а се супер мажествени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom