Најекономично греење и ладење

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Site konzolni duvaat vo dolna zona, kaj Gree konzolnite ima preklopnik da duva ili samo nagore ili i dole i gore...za ladenje e dobro ova samo vo gorna zona da duva....drugive neznam dali imaat takva opcija.
Nacinot na duvanje nema vrska so izduvot na temperatura kaj nekoj go zimaat minimum za dovolen kapacitet.Parapetnata sto se prodavase za 52.000 bese so tezina od 36kg a Sega za 40.000 od 27 kg eve ti si strucen I vraboten tamu ajde objasni zosto e toa taka ? Ima li nekoj Test Report Ili Certificate proizvodot Ili vie go deklarirate kako sakate!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Nacinot na duvanje nema vrska so izduvot na temperatura kaj nekoj go zimaat minimum za dovolen kapacitet.Parapetnata sto se prodavase za 52.000 bese so tezina od 36kg a Sega za 40.000 od 27 kg eve ti si strucen I vraboten tamu ajde objasni zosto e toa taka ? Ima li nekoj Test Report Ili Certificate proizvodot Ili vie go deklarirate kako sakate!
Imaat EUROVENT GREE konzolnite
Hisense i Vivax nemaat Eurovent!!!
Gree 2.5kw Console Eurovent

Gree 3.5kw Console Eurovent

Gree 5.5kw Console Eurovent


I neznam kolku treba da si prost i neuk da kupis konzolna od primer Vivax u momentov bez Eurovent koga na GREE konzolnata em e so sertifikat i plus ide so 10godisna neuslovena garancija u momentov(do petok).
GREE PROMO.jpg
 
Последно уредено:

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Imaat EUROVENT GREE konzolnite
Hisense i Vivax nemaat !!!
Gree 2.5kw Console Eurovent

Gree 3.5kw Console Eurovent
Gree 5.5kw Console Eurovent


I neznam kolku treba da si prost i neuk da kupis konzolna od primer Vivax u momentov bez Eurovent koga na GREE konzolnata em e so sertifikat i plus ide so 10godisna neuslovena garancija u momentov(do petok).
Taa nadvoresna edinica e sertificirana kako nekolku modeli a za Garancijata si sosema vo pravo za site sto kupile kaj vas treba da e neuslovena I koj ste go otkacile Sega treba da SI gi pobara svoite potrosuvacki prava !
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.052
Za Parapetna klima minimum dva reden izmenuvac bez razlika Japonsko ili Kinesko proizvodstvo ako ti pravi cesto defrost ke go osekas mnog poveke za razlika od Zidnite Klimi zaradi nacinot na duvanje na vnatresnata edinica.Greacot na nadvoresnata ne igra golema uloga ako samata klima nema dovolen kapacitet izmenuvacot ke go prepoznes po tezinata na deklarirana nadvoresna
Prosto prašanje: dali koristiš ili si koristel parapetna klima?
Ako da, togaš bila nekoja po se izgleda loša, a ako pak ne pogrešni zaklučoci si napravil čitkajći naokolu.
Za tvoja informacija lošiot i začesten defrost ne zavisi voopšto od načinot na duvanje ( eve mojava ima dve turbini i gore i dolu, zarem treba da pravi i dupli defrost poradi toa) tuku isklučivo poradi loš i pogrešen način na koristenje, ovde stopati analizirano.
Zatoa poleka.....
Автоматски споено мислење:

I neznam kolku treba da si prost i neuk da kupis konzolna od primer Vivax u momentov bez Eurovent koga na GREE konzolnata em e so sertifikat i plus ide so 10godisna neuslovena garancija u momentov(do petok).
Samo sum lud i ne sum zbunet da kupuvam Gree!!!!!!!! Znaeš ona lud zbunjenog.
 
Последно уредено:

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Prosto prašanje: dali koristiš ili si koristel parapetna klima?
Ako da, togaš bila nekoja po se izgleda loša, a ako pak ne pogrešni zaklučoci si napravil čitkajći naokolu.
Za tvoja informacija lošiot i začesten defrost ne zavisi voopšto od načinot na duvanje ( eve mojava ima dve turbini i gore i dolu, zarem treba da pravi i dupli defrost poradi toa) tuku isklučivo poradi loš i pogrešen način na koristenje, ovde stopati analizirano.
Zatoa poleka.....
Ovie Parapetni ne proagaat ni so Eurovent vo EU zasto pd Im e mnogu slab a EU e mnogu skepticki nastroena Kon vakvi test report results koi kako sifra se pojavuvaat segde Kako da veruvas koga istata ODU se javuva segde I kaj CH ,Tosot, Toyotomi,Gree,Invertor Itd.Analizite vi se slabi I kritikuvate odreden proizvod neznaejki deka se raboti za ist Proizvoditel so razlicno ime!!!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Ovie Parapetni ne proagaat ni so Eurovent vo EU zasto pd Im e mnogu slab a EU e mnogu skepticki nastroena Kon vakvi test report results koi kako sifra se pojavuvaat segde Kako da veruvas koga istata ODU se javuva segde I kaj CH ,Tosot, Toyotomi,Gree,Invertor Itd.Analizite vi se slabi I kritikuvate odreden proizvod neznaejki deka se raboti za ist Proizvoditel so razlicno ime!!!
Hisense ti e ok za televizori, za drugo jok bate…..ali jebiga treba za leb da se zaraboti pa moras da meles…
 

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Hisense ti e ok za televizori, za drugo jok bate…..ali jebiga treba za leb da se zaraboti pa moras da meles…
Tolku nisko ne mislam da pagam stojam na toa sto go pisuvam deka nemate nikakov certificate za bilo koja nadvoresna edinica site vasi test report results se nasteluvani od strucni lica kako Strelec a Garancijata vi e 10 g. Ne uslovena za site sto kupile ured kaj vas bez razlika dali Sega Ili pred 5 godini
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.376
Поени од реакции
3.737
Mal apdejt za CHARMO ARCTIC za koj se barase Test Report ili LOT10.
LOT10 ili Eurovent za Charmo Arctic po cena od 25.999
Skrinshot od LOT10 za Average season greenje, a celosniot ERP LOT10 Report e na linkot staven i na oficijalnata stranica na MALL GREE
Energy Label
LOT10 ERP Report
Product Fiche
Vo momentov nema podobar izbor za taa cena i taa garancija od Charmo Arctic II...uste 2 dena za razmisluvanje.
Прегледај го приврзокот 420064
Прегледај го приврзокот 420063

@pupumashala @Goran^^^
Kaj mene veke e platen toj charmo2 ,i + Snordik a muabet + za Snordik 18ka ,so 1350gr, freon i 47kg nadvoresna koja e 1 metar siroka.????ima nesto da spodelis....
 

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Kaj mene veke e platen toj charmo2 ,i + Snordik a muabet + za Snordik 18ka ,so 1350gr, freon i 47kg nadvoresna koja e 1 metar siroka.????ima nesto da spodelis....
Odlicen primer za Nordic? Po primerot na Strelec nadvoresna za site koj se deklariraat kako nekoj Norveski Gastrabajteri!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Kaj mene veke e platen toj charmo2 ,i + Snordik a muabet + za Snordik 18ka ,so 1350gr, freon i 47kg nadvoresna koja e 1 metar siroka.????ima nesto da spodelis....
Imam sekako....vo Finska S-Nordic bez montaza kosta 73.000den, a kaj nas 39.999.
Bitno da se spomne e deka ovoj model ima SEER=9.7 visoka A+++ klasa sto e vrv za ladenje, i 5.1 SCOP za 3.0 Pdesignh rabotna temperatura do -30 NORDIC...vredi masinava za site pari.
Vo Svedska neznam sto cena ima soleno e sigurno
IMG_20240612_220929.jpg
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2022
Мислења
25
Поени од реакции
9
@Strelec

Pdesignh kaj Charmo Arctic e 3.2kw...3,2-2,5 =700wati
Razlikata e ocigledna na Energetskite
Ako baras sertifikat glej go Fairy modelot koj e na Eurovent i sporedi ja so Charmo Arctic
Ispravka 2.5kw e Pdesignh za modelot MSAGBU sto ne e isto so MSAFBU i razlikata e poveke od 500w t.e 700w.
Mideata vika vaka ...za prostor koj ima toplinski zagubi od 2.5kw na najniska -10C nadvoresna temperatura klimata/modelot ima efikasnost (SCOP) 4.0(A+).
Charmoto pak vika....za prostor koj ima toplinski zagubi od 3.2kw na najniska -10C nadvoresna temperatura klimata/modelot ima efikasnost (SCOP) 4.1(A+).
Prvo mi reche deka ima 700w razlika, sega mi prakash LOT10 shto razlikata e tehcnihki malku pomalku od 500w, ne 700w. Vtoro mi reche da ja sporedam so fairy-to, model shto ima ustvari Eurovent sertifikat, kako shto gledame duri i od LOT10, toa samo kje me nasocheshe greshno, po vtor pat.

Treto Eurovent sertifikat e analiza od treto lice, ne interna deklaracija, shto kako i na energetska, mozhe bilo shto da pishuva i metodot na testiranje da bide bilo kakov. LOT10 ne garantira nistho, isto kako energetska, pa ushte pomalku vo ne-EU zemja kako nashata kade shto e samo edno nebitno livche. Najbitno od se, modelov ne ni postoi vo EU, kako shto gledam ne ni postoi nadvor od MK.

Ne sum dojden da se raspravam, nemav i se ushte nemam predrasuda pomegju brendovi, pogtovo najgolemite proizvoditely, ama mislam deka ubavo si prashav za pomosh, i nazhalost mi dade samo lazhni salesperson informacii, ne mi odgovarashe ili mi vrakashe salma odgovori na toa shto prashuvav. Odgovirte bea prepotentni, ama toa e na forum, povekje od lugjeto se takvi. Najlosho od se, ne mi kazha deka si Gree prodavach. Odvraten vpechatok.

Stvarno ne razbiram zoshto moderacija ne zastapi i gi naznachi barem lugjeto shto rabotat za kompaniite, veruvam deka ne treba da bide mesto za reklamiranje na prozivodi, a ushte pomalku lazhni informacii za istite od prodvachi. Gledam deka ima reklami na samiot topic za istite, ama bar toa znaesh deka reklama. Jas sega kje si zamniam od threadov, ama ti kje prodolzhish da uptauvash drugi pogreshno.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
@Strelec





Prvo mi reche deka ima 700w razlika, sega mi prakash LOT10 shto razlikata e tehcnihki malku pomalku od 500w, ne 700w. Vtoro mi reche da ja sporedam so fairy-to, model shto ima ustvari Eurovent sertifikat, kako shto gledame duri i od LOT10, toa samo kje me nasocheshe greshno, po vtor pat.

Treto Eurovent sertifikat e analiza od treto lice, ne interna deklaracija, shto kako i na energetska, mozhe bilo shto da pishuva i metodot na testiranje da bide bilo kakov. LOT10 ne garantira nistho, isto kako energetska, pa ushte pomalku vo ne-EU zemja kako nashata kade shto e samo edno nebitno livche. Najbitno od se, modelov ne ni postoi vo EU, kako shto gledam ne ni postoi nadvor od MK.

Ne sum dojden da se raspravam, nemav i se ushte nemam predrasuda pomegju brendovi, pogtovo najgolemite proizvoditely, ama mislam deka ubavo si prashav za pomosh, i nazhalost mi dade samo lazhni salesperson informacii, ne mi odgovarashe ili mi vrakashe salma odgovori na toa shto prashuvav. Odgovirte bea prepotentni, ama toa e na forum, povekje od lugjeto se takvi. Najlosho od se, ne mi kazha deka si Gree prodavach. Odvraten vpechatok.

Stvarno ne razbiram zoshto moderacija ne zastapi i gi naznachi barem lugjeto shto rabotat za kompaniite, veruvam deka ne treba da bide mesto za reklamiranje na prozivodi, a ushte pomalku lazhni informacii za istite od prodvachi. Gledam deka ima reklami na samiot topic za istite, ama bar toa znaesh deka reklama. Jas sega kje si zamniam od threadov, ama ti kje prodolzhish da uptauvash drugi pogreshno.
Автоматски споено мислење:
Teraj ti da izvadis bugarsko drzavjanstvo i sej pamet nekade na drugo mesto….gospod ima, ne spasi od tebe….hahhaa
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
25
Поени од реакции
9
Teraj ti da izvadis bugarsko drzavjanstvo i sej pamet nekade na drugo mesto….gospod ima, ne spasi od tebe….hahhaa
Za sertifikati na klimi zboruvavme i verodostjnost na informacija. Kako go svrti muabetov, kako e relevantno toa? Ochigledno, da davaa pasosh Gree (ili Strelec, ne znam koj povekje te motivirashe da pishesh vo odbrana) i ti bi go izvadil.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Za sertifikati na klimi zboruvavme i verodostjnost na informacija. Kako go svrti muabetov, kako e relevantno toa? Ochigledno, da davaa pasosh Gree (ili Strelec, ne znam koj povekje te motivirashe da pishesh vo odbrana) i ti bi go izvadil.
Kakov i da e sertifikatot, seriozna kompanija stoi zad toa, nemozes da pises sto ke ti tekne….postojat standardi koj nitu jas nitu ti sme gi izmislile.
Zatoa ne komentiraj pausalno, razmisli malce so glavata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom