Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Давкова стана класичен вазал ама чекам слатко на моментот кога ќе стане Данела 2,0 и се скараат со Мицко .
не може да е постојан слуга .

Сиљановска го потпиша указот

– Законот е реформски и со него прво ќе се анулира паралелизмот на надлежностите на многу министерства, со што ќе се обезбеди функционалност и одговорност, второ ќе се (дис)лоцираат надлежностите во соодветните министерства, со што ќе се рационализира и ефектуира нивната работа (Министерство за надворешни работи и надворешна трговија, Министерство за економија и труд, Министерство за енергетика, рударство и минерални суровини, Министерство за социјална политика, демографија и млади, Министерство за култура и туризам, трето ќе се институционализираат нашите стратешки приоритети преку формирање соодветни министерства (Министерство за европски прашања, Министерство за дигитална трансформација) и четврто, ќе се подигне нивото на општествената грижа за физичкото и менталното здравје на нацијата (Министерство за спорт), стои во објавата на Фејсбук.

 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Моментално Мицотакис води на Европскиве избори :X3:
Грчки Мицко води .

Мицковски како ќе води преговори не знам , а јас очекував дека педеров ќе тепа од Сириза .
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.446
Поени од реакции
5.229
mnogu smeshno sakash da go pretstavish pupunjot shto mu se sluchuva na tvojot lider
ДПНЕ го исфрлив од опцијата за гласање после 27 април кога ги наместија уставобранителите така што многу слабо си информиран.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.256
Поени од реакции
9.214
да бидеме искрени јас навивам МЕПСО да го води некој неспособен, не знам каков е Азир Алиу, али ако е неспособен тогаш супер, кога ќе ми текне кој партиски копилња се вработуваа таму само ради партиски книшки, баш сакам тоа МЕПСО да заврши како и Македонски пошти и слични пропаднати, па да ги видам тогаш во која мајкина тогаш ќе одат, зш за друго ништо не ги бива освен за пушење курој.
e nogu ubavo, neka go sjebat mepso.

ne e bash isto da ne ti stigne poshta i da ne ti stigne struja :ROFLMAO:
kje si igrame den/nokj, toplo/ladno :D
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Азир Алиу е баш квалитетен кадар барем по образованието што го има.
ne go znam likot, ne komentiram za nego, mojot post bese vrz osnova na postot sho go citirav.
Ако е овој лик , вака изгледа со добро педигре .


  • Азир Алиу е новиот министер за информатичко општество и администрација. Тој е роден во Гостивар во 1976 година. Дипломирал на Електротехничкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, каде се стекнува со магистратура, по што и со докторат по информатички науки на Природно-математичкиот факултет при УКИМ. Зборува македонски, албански и англиски јазик.



 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
887
Ако е овој лик , вака изгледа со добро педигре .


  • Азир Алиу е новиот министер за информатичко општество и администрација. Тој е роден во Гостивар во 1976 година. Дипломирал на Електротехничкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, каде се стекнува со магистратура, по што и со докторат по информатички науки на Природно-математичкиот факултет при УКИМ. Зборува македонски, албански и англиски јазик.



toj e
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.487
Поени од реакции
28.819
Никогаш не очекувам да се вратат работите како што беа пред 2016, но од ДПМНЕ имам неколку главни очекувања.
-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Имаат 10 години време барем 2 од овие 4 нека исполнат.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Никогаш не очекувам да се вратат работите како што беа пред 2016, но од ДПМНЕ имам неколку главни очекувања.
-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Имаат 10 години време барем 2 од овие 4 нека исполнат.
-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Овие што ги шкртнав се нема шанси .

Зошто,

почнувам од една изборна единица .

Левица вчера се нудеа со истата понуда која ја имаат двете партии , каде Вмро педерски без никаков одговор одби понуда од Левица во замена за 6 гласа и отиде кај ДУИ со нивни гласови помина реформата на министерства .
Кратко не им одговара на ВМРО зошто ќе се изгуби неколку пратеника на нивно конто и помалите партии ќе добијат на голема предност зошто една изборна единица е одличен модел за помалите партии да држат баланс со поголемите и да има некој реципроцитет каде што моменталниов модел беше катастрофа и помалите партии беа буквално нула .


Второ, Хашките случаеви се заборавени веќе . Со Груевски амнестијата , второ сега со Мицковски каде ќе компезира за нивни гласови тоес од ДУИ за клучни закони при гласање , Вмро ќе претендира кон заборавање на некои скандали на ДУИ кои ги има направено за возврат ДУИ да гласа за плановите на моменталново ВМРО .
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.446
Поени од реакции
5.229
Никогаш не очекувам да се вратат работите како што беа пред 2016, но од ДПМНЕ имам неколку главни очекувања.
-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Имаат 10 години време барем 2 од овие 4 нека исполнат.
Патот Велес - Чашка - Прилеп е завршен уште пред некоја година а тоа можам да ти го потврдам јас како и сите останати планинари од Прилеп и Битола кога одат во Нежилово или Папрадиште преку Црнилиште за искачување на Солунска глава.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.003
Поени од реакции
4.184
Tuka me zbuni, si rekov kojznaj sto napravija vo megjuvreme za da porazot na poslednite izbori im bil jasen na site, a vo megjuvreme imase i uste edni parlamentarni, edni lokalni. Togas ne mu bese jasen na site, sega mu se razjasni?
Koj gi donese na vlast?
Nekoj od nadvor ni gi donese?
Ne be druze gragjanite so pravo na glas ni gi donesoja, nikoj drug. Si izlegoja i si zaokruzija za SDSM. Prekunite da si pravite bajram so umot i da ja prefrlate topkata, nikoj ne ni gi donese, nie sami si gi donesovme.
Аман младиќу...

Се-де-се-то беше „инсталирaно„ од „чадорот„ со само една цел-разнебитување на Македонија до состојба од нејзина (само)непрепознатливост....со тенденција за нејзино исчезнување од Светов.

А ти ми велиш дека гласачите ја донеле комуњарата на власт, која патем кажано, не победи на собраниските изобри во 2016-тата. Се‘ потоа се напросто нелегално донесени одлуки, закони и меѓународни капитулантски договори.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom